Zdraví

Nejsladší na světě


Nemůžu spát, protože jsem přetažená. Přetažená jsem proto, protože nemůžu spát. A pořád dokola.

Poruchy spánku se řadí mezi civilizační obtíže. Stačí trocha stresu, vysoké pracovní nasazení, a problém je na světě. Rozjetý kolotoč, ze kterého se jen stěží vystupuje. A vy jste pomalu zralá na návštěvu psychiatra.

Příčiny nespavosti lze rozdělit na vnější a vnitřní. Mezi nespavosti způsobené vnitřními faktory patří například opakované přerušování dechu ve spánku, což může přinést četné zdravotní komplikace. K vnějším příčinám náleží nepřiměřená spánková hygiena, vlivy prostředí a stresu.

Kromě vnějších a vnitřních příčin rozlišujeme nespavost vyvolanou nesouladem našich vlastních biologických rytmů s rytmy spánku, která je požadována vnějším okolím.

 

Nespavost je když...

Nespavost je pocit nedostatečného či nekvalitního spánku z důvodu jednoho či více z následujících nočních příznaků:

♦ Obtížné usínání

♦ Přerušovaný spánek

♦ Brzké ranní probouzení

♦ Neosvěžující spánek

 

Tento subjektivní pohled definuje „nespavost“ jako dobu usínání trvající více než 30 minut, anebo jako více než čtyři probuzení během noci, které trvají déle než tři minuty, to je dobu dostatečně dlouhou na to, aby si člověk uvědomil, že je vzhůru.

Obdobně časné ranní probuzení například hodinu před plánovanou dobou vstávání také odpovídá definici nespavosti.

 

 

Nespavost se též vyznačuje poruchou osobního výkonu v běžném životě v souvislosti s denními následky, jako je například únava ráno či později během dne, náladovost, porucha soustředění, poruchy paměti...

Nespavost nelze definovat lékařskými termíny. Nezáleží tolik na tom, kolikrát máte obtíže se spaním, jako na tom, zda problémy se spaním mají své následky v následujícím dni.

 

Trpíte poruchou spánku?

Nespavost představuje nejčastější typ poruch spánku a postihuje 20–30 % populace, převážně ženy. Tato čísla rostou s věkem.

Nespavost lze charakterizovat jejím trváním. Může být přechodná a občasná, trvající jen několik dní, tak jak to každý z nás už někdy zažil, zejména v určitých životních situacích.

Někdy může trvat několik týdnů, a to když vyvolávající podnět trvá. Méně obvykle se může stát chronickou záležitostí a trvat i několik let.

 

Nespavost může způsobit velké množství faktorů. Jak již bylo zmíněno, určité životní situace mohou vést ke krátkodobé či přechodné nespavosti.

Výskyt nespavosti lze zvláště přičíst nesprávné hygieně spánku, t.j. nedodržování následujících základních pravidel, které podporují odpočinek.

Například konzumace stimulancí (káva, čaj, alkohol, léky), intenzivní fyzická aktivita pozdě večer či intelektuální aktivita na konci dne mohou podpořit přetrvávání stavu bdělosti.

 

Také vnější faktory mohou sehrát svou roli. Každý již zažil obtíže se spánkem v nové posteli, v novém pokoji, v novém prostředí, při změně podnebí atd. Přechodné onemocnění či bolest mohou spánek též ovlivnit.

Nicméně, jak jistě víte, nespavost se nejčastěji vyskytuje v souvislosti s pracovním či osobním stresem. Může se pak stát chronickou záležitostí, jelikož obava před špatným spaním sama může vyvolat nespavost!


Spíte jako když vás do vody hodí, nebo si musíte vypomoci nějakou tou pilulkou? Dáváte si před spaním horkou koupel, nebo studenou sprchu? Vadí vám káva, nebo naopak po ní usnete jak dudek? Kolik hodin v průměru denně naspíte? Kolik si myslíte, že byste měla spát?
   
05.01.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] wtipna [*]

  Já teda, pokud si ráno nedám černý čaj, tak zívám o sto šest. Večer se mi spát ještě nechce (TV maniak) a proto, když mi zvoní budík v 5:30 , tak bych ho nejraději hodila z okna a spala dál. Už jsem i několikrát zaspala a velmi často (čili pořád) chodím pozdě do práce. Však ona neuteče.

  superkarma: 0 08.01.2009, 10:27:52
 2. avatar
  [13] Dante Alighieri [*]

  Ťapina: No když jsem měla nízkej tlak já (to bylo léto o 40 stupních), doktorka mi řekla, že se mam vyprdnout na kafe, radši si dát panáka, ledovej hadr na hruď a nohy nahoru.

  superkarma: 0 05.01.2009, 19:02:27
 3. avatar
  [12] wich [*]

  Opakuju si na zítřejší zkoušku, takže se mi samozřejmě chce spát úplně neskutečně Se spánkem nemám problém. Většinou zalehávám těsně po desáté a vstávám cca kolem sedmé. Někdy se to posouvá. Usínám hned a ráno mi nedělá problém vstanout.
  Teď jsem měla jeden den v týdnu na 7 a vstávala jsem po páté. Vstávání jako takové mi vůbec nevadilo, ba naopak, měla jsem dlouhý den, v 10 dopoledne kopu práce za sebou, ale spíš moje trávicí soustava protestovala, normálně jdu po snídani a ranním kafi, takhle se mi chtělo až při parkování a na cizí já bych nešla

  superkarma: 0 05.01.2009, 13:07:20
 4. avatar
  [11] MEK [*]

  jak kdy,někdy usnu jak špalek a někdy čučím do stropu i 4 hoďky a tiše závidím svému příteli jak chrupká

  superkarma: 0 05.01.2009, 12:55:05
 5. avatar
  [10] Eirin [*]

  S přibývajícími léty a starostmi se mi ten spánek trochu horší, ale obecně vzato s ním problémy nemám. Před spaním se spíš umyju klasicky ve vlažné vodě, ani horké ani studené. Na kafe odpoledne/večer chuť nemám, piju ji ráno, takže jaký má vliv na mé usínání netuším. Průměrně naspím tak 8 hodin a to je přesně tolik, kolik potřebuju. Potřebě spánku jsem ochotna se podřídit, i kdybych měla chodit spát v osm.

  superkarma: 0 05.01.2009, 11:29:15
 6. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Dante Alighieri: Mně se zvýší znatelně. Záleží asi na výchozí hodnotě, když mám běžně tak 110/60, tak po kafi cítím bušení srdce a nahmatám si tep. A lítám na WC a neusínám. Já mám spíš problém opačný, že když si dám šlofíčka třeba po obědě, což je velice příjemné, protože v tu dobu bývá tlak ještě nižší, tak si při jakékoliv poloze odkrvím nějakou část těla, takže probuzení stojí za to.

  superkarma: 0 05.01.2009, 10:57:07
 7. avatar
  [8] femme [*]

  poslední dobou špatně usínám jdu spát s tím, že usnu s jednou nohou na zemi, ale lehnu a v tu ránu mě spaní přejde a kolikrát mi trvá 2 hodiny, než usnu ale pak už spím tvrdě až do rána

  superkarma: 0 05.01.2009, 10:55:18
 8. avatar
  [7] Dante Alighieri [*]

  rozina: S tím, že se ti zvýší tlak... O kolik? Já už několikrát z různých stran slyšela, že káva není zdaleka takový životabudič, za jakého ho lidi pokládají (já ne). Mě ze sna budí hlavně starosti.

  superkarma: 0 05.01.2009, 10:25:34
 9. [6] rozina [*]

  Tak Dante, já když si dám kávu po 17. hodině, mám jisté, že neusnu !! zvýší se mi tlak a je po spaní. Trpím chronickými bolestmi kloubů a za noc se budím po 1/2 hodině. Říkám to doktorce, ale nechává to bez odezvy. já na sobě cítím, že pokud po takto " prospané " noci dělám blbosti- tak mi to jde po nervech a OPRAVDU se dostanu do začarovaného kruhu - BOLÍ- NESPÍM - NESPÍM BOLÍ + NERVY !! Kdo to nezažil neví o čem je řeč. Ale věřte je to něco hrozného.

  superkarma: 0 05.01.2009, 10:20:06
 10. avatar
  [5] Alka1 [*]

  Vzhledem k tomu, že chodím spát kolem 23 hodiny a vstávám ve 4.30, většinou usínám velice rychle a někdy už u televize. Před spaním se sprchuji teplou vodou. Podle mě by bylo ideální spát 8 hodin denně, což se mi podaří jen o víkendu.

  superkarma: 0 05.01.2009, 10:13:25
 11. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Spím jakmile dopadnu do peřin. Horká koupel je fajn na zahřátí nohou, ale nemusí nezbytně být. Káva mi vadí, ale ne tak, jak se obecně myslí. Po kávě nebo čaji musím ještě aspoň třikrát vylézt z postele na záchod Naspím v průměru 8 - 10 hodin. Šiklo by se 10 - 12

  superkarma: 0 05.01.2009, 10:12:05
 12. avatar
  [2] Meander [*]

  Usínám bez potíží.
  Před spaním si nedávám ani horkou koupel ani studenou sprchu.
  Káva mi nevadí, mám ji ráda.
  Tak 6, nejvýš 7.
  Tak 6, nejvýš 7.

  superkarma: 0 05.01.2009, 01:05:34
 13. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Nespavostí trpím, když jsem nucena spát jindy než cca od 1:30 do 10:30 nebo i do 12:00. Zjistila jsem, že takový režim mi vyhovuje nejvíc, protože dopoledne se mi vždycky chce nejvíc spát, večer nikdy. Brala jsem prášky na spaní a po nich jsem do spánku skutečně téměř omdlela i ve 21.30, ale zase jsem po nich přibrala během měsíce 4 kg, takže "letěly z okna". Když mám volno, naspím asi 11 hodin a když volno nemám, spím kolem 5, 6 hodin. Káva ani černý čaj na mě vliv nemají. Spíš bych řekla, že po tom nespí ten, kdo věří těm blábolům, že po kafi se nedá usnout.

  superkarma: 0 05.01.2009, 00:54:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme