Čtenářka Ula jednou nesplnila slib své dceři a „ohrozila“ tak její hygienu i obsah svého žaludku, který po prozření chtěl opustit útroby.

Dobrý den,
už od malička jsem byla vychovávaná tak, že když se něco slíbí, musí se to splnit. Vzor jsem viděla ve svém otci, který vždy slíbené splnil. Když jsme měli někde sraz, přišel včas, když měl něco donést, koupit, vyřídit, poslat aj., neměla jsem strach, že by to neudělal.
V pubertě v období prvních lásek jsem docela narazila, protože tam se přesně ukázalo, kdo je charakter a kdo jen „plácá prázdnou slámu“.
Sama jsem se snažila vždy slíbené dodržet i za cenu toho, že jsem byla unavená, musela jsem si něco odříct nebo jsem třeba i finančně prodělala. Pocit toho, že jsem „svoje splnila“ mě hřál u srdce.

Ale dost teorie.
Nedávno jsem zrovna výjimečně svůj slib nesplnila, protože bohužel nezbyl čas. Byla jsem na výletě a slíbila jsem starší dceři, že jí koupím barevné křídy. Byli jsme totiž na dovolené u babičky a velká plechová garáž přímo vybízela k tomu, aby se děti v kreslení vyřádily. Než jsem však stačila křídy koupit, obchod zavřeli. Jela jsem domů s pocitem viny, že to bude mojí holčičce líto a taky bylo. Když jsme pak trávili odpoledne na zahradě, našla si tři malé křídy v trávě (asi z jarní várky, kdy jsme u babi byli taky). Jak tak malovala, šlo to hůř. Tak mi křídy přinesla ukázat a ve mě by se krve nedořezal. Ona si chudák malovala bílými psími hovínky. K tomu všemu, abych se přesvědčila, jsem já hlupák k tomu ještě čuchla. No šly jsme se obě umýt a bylo mi těžko na žaludku... Moje mamča se mezitím smála tak, až se za břicho popadala. Situace opravdu k smíchu.
Příště musím svůj slib splnit, protože by to mohlo dopadnout podobně.

Ula
Text nebyl redakčně upraven


Děkuji, Ulo, za vaše přiznání. On člověk, než dá slib, měl by nejdříve přemýšlet. Ale kolikrát se to plácne tak automaticky. A zvlášť dětem. Ty malé ukřivděné zaslzené oči jsou smutným mementem. I když v mém případě u třetího malého robátka jsem již otrlý a jedna slzička s mým tvrdým, chladným srdcem ani nehne… tedy většinou.

Dnes jsou tématem dne NESPLNĚNÉ SLIBY.

  • Dala jste někdy slib, který jste nesplnila? Proč? Mrzí vás to?
  • Dostala jste slib, na kterém vám záleželo, a nebyl splněn? Vypište se z té křivdy a popište toho bídáka, nebo bídačku.
  • A vůbec jsou sliby, o kterých víte, že nikdy nemohou být splněny a tak na ně nevěříte?
  • A co přísahy?

Myslím, že k tomuto tématu vymyslíte spoustu podtémat. Tak mne jimi zahrňte. Čekám na e-mailu

redakce@zena-in.cz

A slibuju, že jednu z vás, tu, jejíž příspěvek se mi bude líbit, nebo mne velmi zaujme, se pokusím překvapit. A pokusím se ji překvapit již dnes. A tak nečekejte na poslední chvíli, protože výhodu budou mít ty, které napíší již dopoledne!


Slibovací soutěž:

10 – 1 orel, želva, opice, had

Více o soutěži ZDE: Slibovací soutěž

Reklama