Rodina

Nejsem si jistý, jestli je syn můj...

Podobné myšlenky by mohlo mít docela hodně českých mužů. Podle nejrůznějších údajů totiž 5 až 10 procent dětí nevyrůstá se svým biologickým otcem. A jak se dá zjistit pravda? Jedině genetickými testy otcovství.

Otázkou je, jestli je dobré tuto informaci zjišťovat, pokud už máte třeba čtyřleté dítě, kterému by mohla pravda hodně ublížit. Na druhou stranu je pochopitelné, že když má muž pochybnosti, pravdu by se rád dozvěděl.

Přečtěte si také:

Příběh Aleše

muž„Je to těžké. Jakmile mi v hlavě začalo vrtat, že by syn nemusel být můj, pořád jsem o tom přemýšlel, nedalo mi to,“ říká pětatřicetiletý Aleš, který má dvouletého syna Péťu.

A donedávna ho vůbec nenapadlo, že by syn nemusel být jeho. „S přítelkyní spolu žijeme pět let, dítě jsme oba někdy v budoucnu chtěli. A i když Péťa přišel náhodou dřív, než jsme plánovali, byl jsem moc rád. Těšil jsem se na něj a rád jsem se o něj staral (a doteď starám), když se narodil.

Jenže asi před měsícem jsem se náhodou dostal k informaci, kterou bych radši nevěděl. Hlídal jsem malého, přítelkyně Petra jela k doktorovi a nechala na stole otevřený notebook. Chtěl jsem se podívat na zprávy a všiml jsem si, že má otevřenou mailovou schránku. A samozřejmě mi padl do očí mail s předmětem zprávy: Je mi smutno, miláčku... A já si ho přečetl.

Nějaký neznámý muž Petře psal, že je mu po ní smutno, že už se přes dva roky trápí, že se museli rozloučit. A vyptával se na malého Péťu, jak se má, chtěl poslat jeho fotku... Nebylo tam vysloveně napsáno, že je Péťa jeho, ale vyznělo to tak.

A já teď nevím, co mám dělat. Mám si o tom promluvit s Petrou a dozvědět se pravdu? Co když mi ji ale stejně neřekne? Půjdu na testy otcovství? A co když zjistím, že Péťa není můj? Co pak budu dělat? Mám ho moc rád, ale nevím, budu se umět smířit s tím, že mi Petra byla nevěrná?“

Popření otcovství

Aleš z našeho příběhu se bude muset nakonec rozhodnout sám, co udělá. A je to také morální problém. My se na otcovství podíváme z jiné strany - jak to je nyní s popřením otcovství, když má muž pochybnosti?

Od 1. 1. 2014 platí nový Občanský zákoník (NOZ), v němž došlo v této problematice ke změně, byla prodloužena lhůta k popření otcovství. Podle dřívějšího Zákona o rodině mohl otec popřít u soudu otcovství do tří let od narození dítěte. Nově je tato lhůta šest let (§ 785 NOZ), otec tedy může u soudu popřít své otcovství až do šesti let věku dítěte, které se narodilo jeho manželce či přítelkyni. Přitom platí, že otcovství se musí popřít do šesti měsíců ode dne, kdy začal mít otec pochybnosti, zda je dítě jeho.

V některých případech lze popřít otcovství i po šestileté lhůtě. To je řešeno v § 792 NOZ: „Je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí popěrné lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek.“ O této věci tedy rozhodne soud.

Znáte někoho, kdo si nechal zjišťovat genetické testy otcovství?

Možnost%
Ano.14,6
Ne.85,2
Jiná odpověď (napište do diskuse).0,2

Milé čtenářky, zažila jste podobnou situaci? Máte zkušenosti s dokazováním otcovství? Napište nám o tom! Můžete psát na adresu lucie.palickova@zena-in.cz.

Zdroj: NOZ - http://obcanskyzakonik.justice.cz

Další články v našem magazínu:

   
31.03.2014 - Rodina - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [13] Denisus [*]

  Má-li někdoo podobný problém, test otcovstí je rozhodně řešení. Zde naleznete všechny důležité informace - https://www.genomia.cz/cz/pruvodce-otcovstvim/

  superkarma: 0 27.07.2017, 22:51:20
 2. [12] zdenny [*]

  Děti jsou tak podobné svému otci, že nemusí mít pochyb...

  superkarma: 0 20.05.2014, 13:08:12
 3. [11] cilani [*]

  Rikina — #10 Sml67

  Kolik chlapů nedobrovolně v tomto státě platí na kukačku s požehnáním soudů. Pěkně nefér mi to přijde. Kámoš taky málem spadl to něčeho podobného, jen proto, že bejvalá manželka si upíchla děcko s nějakým feťákem a dle nějakého prudce chytrého zákona mu to děcko chtěli přiklepnout a tahat z něj prachy. Kámoš naštěstí vše vyřešil hned ze startu testy a má klid.

  superkarma: 2 01.04.2014, 10:43:28
 4. [10] Rikina [*]

  To je zajímavé - když je řeč o nevěře, plno žen vyskakuje jako čertík z krabičky, že by nebyly s chlapem, co neudrží péro v kalhotách. A obráceně je to v pořádku, cizí dítě je OK a ten chlap má být ještě rád? No to zírám, teda. A co kdyby to bylo tak, že pán jednoho dne přijde domů s kojencem a řekne "spolu nám to nešlo, tak jsem se postaral jinde, tady máš dítě a buď ráda, že ho máme" Sml57 to by asi bylo čóro. Sml24

  1. na komentář reaguje cilani — #11
  superkarma: 3 01.04.2014, 08:38:01
 5. [9] nancy0 [*]

  Dítě je přece toho, kdo se o něho stará.

  superkarma: 0 31.03.2014, 22:23:14
 6. avatar
  [8] jazuzinka [*]

  kamarád říká: kdo orá pole mé, šetří pluhu mého. ať je rád, že dítě mají, třeba jim to spolu nejde otěhotnět.

  superkarma: 1 31.03.2014, 19:35:53
 7. avatar
  [7] Allma [*]

  Znám kdo si nechal dělat testy, ale byl to jeho děda. ZAbil se jim syn, holka byla těhotná a nikomu nic neřekla, svedla to na někoho jiného. Až viděl děda podobu, tak si nechal udělat genetiku.

  superkarma: 0 31.03.2014, 16:29:43
 8. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Já absolutně nechápu, jak člověk má rád nebo nemá rád dítě podle toho, jestli je jeho nebo ne. To jako kdyby se zjistilo, že má jiného otce, tak by ho Aleš přestal mít ze dne na den rád? Nebo by na něj chtěl přestat přispívat, když ho dosud bral jako vlastního? Já to nechápu. Pokud by se nepotvrdilo otcovství - unesl by to? Kukaččích mláďat je na světě spousta, prý se dřív neplodnost řešila jaksi snadněji, prostě "ženská si pomohla" jinde, jak tvrdí staré moudré ženy. A otec je ten, kdo dítě vychovává a má rád. To až dnešní doba je v tomhle zvláštní. 

  Jestli má matinka nějakého ctitele, může se on ptát na dítě naprosto ze slušnosti. Takových ctitelů jsem taky pár měla. Prostě chtěli být milí, tím to haslo.

  Slečna Petra je blbá, že si tam ten mail nechává, když ví, že si chodí vzájemně na počítač. U nás je to třeba normální, že si najdeme něco na pc toho druhého. Asi by měli hodit řeč.

  superkarma: 5 31.03.2014, 11:01:47
 9. avatar
  [5] wich [*]

  Jak uz tu bylo psano, v dnesni dobe neni problem zajistit testy rodicovstvi. A taky je kravovina se nekomu hrabat v poste. Me treba pres osm let porad pise muj byvaly a pro me to krome obcasneho zpestreni posty nic neznamena :))))

  superkarma: 0 31.03.2014, 10:09:23
 10. avatar
  [4] pajda [*]

  Řekla bych, že je to klasický případ - nejde o to, čí dítě je, ale o to, že partner dlouhodobě lhal. Nechala bych udělat testy, a viděla bych. Ale jestli je to tak, že Aleš se bojí si s Petrou otevřeně promluvit o tom, že mu lže (a je jedno, jak se to dověděl), stejně se rozejdou, jenom Petra bude mít navrch..."On se chová hrozně, já mu nikdy nic neudělala..."

  Kousek od nás bydlí matka s dcerou, kterou si pořídila na mejdanu. Byl to nejdan toho druhu, kdy může být ráda, že nemá vlčáčka, ale prostě stalo se. Spala se čtyřmi chlapy, z nich si vybrala toho, o kterém věděla, že má prachy a toho hnala k soudu kvůli alimentům. Otcovství vyšlo "možné, ale nikoliv pravděpodobné" (rodiny měly společné nějaké předky, jak vzdálené, to nevím), ostatní testy odmítli, a tak platí on...vím to přímo od ní, byla se u nás poradit, co s tím, že chlap chce další testy.

  superkarma: 1 31.03.2014, 09:40:58
 11. avatar
  [3] Pentlička [*]

  Být pánem, testy bych si udělat nechala, ale jak bych postupovala dál, to by záleželo na spoustě dalších věcí. Pokud vztah jinak klape, manželka ho nepodvádí, tak bych to nechala být. Pokud je vztah v rozkladu, není co řešit, podala bych návrh na popření otcovsví a s milou Petrou bych se rozešla.

  superkarma: 1 31.03.2014, 08:52:31
 12. [2] kf [*]

  Nikdy, nikdy, nikdy se nehrabat partnerovi v mobilu/počítači/tabletu, i kdyby naše úmysly byly křišťálově čisté ("jen se podívám na zprávy"). 

  Jasně, pán může vychovávat kukačku, ale taky to mohlo být tak, že mu Petra v nějaké krizi sice zahla, možná i uvažovala o rozchodu, ale pak zjistila, že s ním čeká dítě a proto se s milencem rozešla. No, myslím si, že to v pánovi bude tak dlouho hlodat, až si udělá testy...Sml31

  superkarma: 3 31.03.2014, 07:03:48
 13. avatar
  [1] gerda [*]

  v tomto případě bych se o genetiku nezajímala.

  superkarma: 0 31.03.2014, 05:35:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme