Domácnost

Nejsem schopná na zvíře zařvat!

Mám moc ráda všechna zvířata. Ale přesvědčila jsem se, že pejska mít nemůžu.

Měli jsme už hrubosrstou jezevčici i pejska, který byl určen na utracení - z veteriny.  Oba byli mou vinou neposlušní a oba rozuměli (nebo spíš chtěli rozumět) jedinému povelu: "Na!" týkal se pochopitelně žrádla. 

Udělala jsem zkušenost, že lidi se dělí na psí a kočičí typy a já rozhodně patřím k tomu druhému typu. Protože nejsem schopna na zvíře zařvat,  to si pak dělá, co chce, a psa samozřejmě nedovedu vychovat, natož vycvičit. Psa vnímám jako rovnocenného partnera, takže je mi proti mysli jakkoliv s ním manipulovat, ctím jeho svobodu. Pomyšlení na nějaké ostnaté výcvikové obojky, rázné povely, křik, dril na cvičáku, plesknutí - to všecko mi nahání hrůzu, že zvířeti ubližuju a ono na mě zanevře.

Proto si víc rozumím s kočenama, tam se poslušnost vůbec nepředpokládá a neposlušnost obdivuje coby důkaz, že kočka je svébytná, chytrá a hrdá. Řekla bych, že psi mají docela kliku, když dávám přednost kočkám, protože vím, jak pes rád plní úkoly, když je k nim vycvičený. Čehož nejsem schopna. :-)

gerdaKočičí typ - to se mi líbí. Pokud víte, že byste nezvládla výchovu psa, tak je jedině správné, že se kloníte ke kočkám.Máte obavu z výchovy psa? Raději jiné zvířátko?

Pátek:
VÝCHOVA PSŮ V ČECHÁCH
Vychováváte psa, nebo on vás? 
Uklízíte po svých psech?
Pouští vás váš pes do vaší postele?
Vadí vám "miláčci" bez náhubků?
Vzali jste si psa z útulku nebo jste ho tam dali?
Chtěli byste být svým psem?
Jíte vy nebo váš pes?

redakce@zena-in.cz
Dárečky pro nejlepší z vás!

   
06.01.2006 - Zvířátka - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Fazol: Ono jaksi vytahání za kůži nefunguje na vzdálenost delší, než je půl metru, a já jsem "vyfasovala" na výchovu z útulku psa, který už byl dospělý a moc dobře věděl, že když na něj nedosáhnu, tak mu nic nemůžu. Takže my jsme vychovávali ústně a úspěšně

  superkarma: 0 06.01.2006, 16:52:52
 2. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Já jsem neuměla zařvat vůbec, byla jsem tichá ňouma, co si nechala všechno líbit. Až pes mě to naučil, na toho bylo potřeba občas pořádně houknout, jinak bych trávila dny jeho naháněním po lukách. A už si nenechám nic líbit ani od lidí

  superkarma: 0 06.01.2006, 16:50:38
 3. avatar
  [6] Fazol [*]

  Nikdy jsem na výchovu psa nepoužila křik,ostnaté obojky a psi venku poslouchají na slovo,pravda doma trochu lajdačí.Jediný trest je vytahání za kůži na krku.Jste velmi zodpovědná,kéž by bylo více takových jako vy.

  superkarma: 0 06.01.2006, 15:31:58
 4. avatar
  [5] gerda [*]

  já jsem vycházela z toho, co jsem vídávala na cvičáku pro psy, se kterým jsme sousedili. Nemůžu si pomoct, ale zacházení se psy tam mi připadalo docela hrubé. Na to nemám povahu. Nějak od zvířete očekávám, že na všecko přijde samo - a u koček to platí do puntíku. Pejsci u nás byli rozmazlovaní, rozverní a ... vypasení

  superkarma: 0 06.01.2006, 14:20:20
 5. avatar
  [4] Sirikit [*]

  Pes slyší asi tak 40 x lépe než člověk, řvát se na něj nemusí. Stačí důraznější tón. A co se týká výchovy - začínat se musí už od štěněte. Třeba tím, že člověk vždycky první vejde do dveří a pejsek za ním, vždycky první jí a teprve až dojí, dostane pejsek svoje žrádlo do misky. Pes si musí uvědomit, že "vůdce smečky" je člověk. Pes poslouchá pudově zákon smečky, pudově bojuje o vítězství a člověk mu musí ukázat, že on (člověk) bude tím vůdcem a pes se musí podřídit. Nějaké bití, ostnatý obojek nebo dril, to je všechno na houby. Oč lepší by bylo, kdyby se lidé trochu vcítili do myšlení psa. Buď z něho mlácením, řvaním a drilem vychovají bojácného submisivního jedince bez jiskry a chuti do života a nebo mají psího holomka, který bude postrachem rodiny i okolí.

  superkarma: 0 06.01.2006, 12:57:17
 6. avatar
  [3] borrasca [*]

  jo souhlasím s Bridgetj, pes není hluchej, neřve se na něj. Ostnatý obojky? To jste viděla možná tak u blbečků, co si tím zvedaj sebevědomí, aby všichni viděli, že mají psa zabijáka. Dril na cvičácích? Na cvičácích se nedriluje to už se dávno změnilo od dob prehistorických, teď se učí například hrou a odměňováním víte? No asi nevíte, to byste sem nepsala takové hlouposti. No ale musím uznat, že jste zodpovědná a víte co můžete a co ne. Kéž by to věděli všichni co si pořizují psa.

  superkarma: 0 06.01.2006, 12:44:00
 7. avatar
  [2] Helik [*]

  Bridgetj: souhlasím

  superkarma: 0 06.01.2006, 11:43:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme