Vztahy

Nejsem matka podle jejích představ

Mílé Ženy-in,

nechtěla jsem nic k tomuto tématu napsat, ale dnešní zážitek po ránu mi naznačil, že bych se mohla podělit s vlastními zkušenostmi.

Já a dospělou?? Podle mé matky pravděpodobně nikdy. Stále má totiž dojem, že mě musí vodit za ručičku. Ona je taková, že když není po jejím, tak je chyba ve mně. Když mám jiný plán a nechci s ní ven, tak jsem líná. Když se účastním nějakých akcí, jsem blázen. Když potřebuju pracovat na pc-dělám to jen pro zábavu a jsem závislák, který zanedbává své dítě.

Občas je to tak, že chce vychovávat mojí dceru po svém - protože si myslí, že právě ta její výchova je nejlepší.

Prostě jsem zvědavá jestli nastane ten den, kdy konečně uzná, že jsem matka se vším všudy a přestane mě stále poučovat a říkat, že všechno dělám špatně, že mám špatné názory, že je snad i chyba, že mám dítě?

Nikdy nezapomene naznačit, že nejsem matka podle jejích představ, že mě asi špatně vychovala, či co.

Nevyznám se v ní a jen se modlím, abych nebyla taková ve výchově, jako byla ona na mě.

A i když mě opravdu moc bolí, že si myslí, že nedělám pro svoji dcerku hodně, tak ji stejně budu vychovávat podle svého přesvědčení, svědomí a vědomí. Stále si totiž myslím, že když dříve to bylo tak, že žena matka se musela stoprocentně obětovat svému dítěti a být mu v podstatě otrokem, že to v této době budu dělat taky.

Mrzí mě to a závidím ostatním maminkám, které mají jinou matku.

ladyannn


Dobré ráno ladyannn,
je mi smutno, když čtu Vaše zážitky a zdá se mi, že ne každý může vycházet se svými rodiči dobře, i přesto že se o to velmi snaží. Buďte maminkou svojí dcerce dále podle svého přesvědčení, vždy se vám za to odvděčí tím nejcennějším - úsměvem a láskou.

Dobré ráno ženy-in,
přeji vám všem krásný den. Dnešní téma možná přinese protichůdné názory, ale já se těším na vaše příspěvky (ať již budou jakékoli) na téma:

Kdy jsou děti pro své rodiče dospělé?

Jak berete své děti a jak vás berou vaši rodiče?

Při jaké příležitosti jste si uvědomila, že je vaše díte už dospělé a samostatné?

Kdy vás rodiče přestali považovat za malé dítě?

 

Čím jste své rodiče nejspíš nejvíc zklamala?

Co nikdy nemohou pochopit?

Jste stejná maminka při výchově jako byla ta vaše?

 

Jak nejlépe by měli rodiče přistupovat ke svým dětem?

Máte nějaký zaručený recept, jak poznat, že je dítě dospělé?

 

Berou vás rodiče jako dospělou osobu?

Ano a od kdy?

Ne a z jakého důvodu?

 

Jaká byste jednou chtěla být máma?

Jaký vztah máte se svými dětmi?

Co skřípe, co se nedaří?

A kdy jste byla na své děti nejvíce hrdá?

 

Napište, ať už jste rodičem či dítětem:

redakce@zena-in.cz   
09.05.2006 - Láska a vztahy - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [22] femme [*]

  pro mne byl nejúžasnější ten den, kdy volal švagr, že umřela matinka druhá taková ježibaba se už určitě nikde na světě nevyskytuje

  superkarma: 0 09.05.2006, 19:17:56
 2. avatar
  [21] Týna [*]

  ladyannn: právě jsem vyprovodila tchánovce domů... jsou zdaleka, takže přijedou 2-3x do roka na vícero dnů - byli tu od čtvrtka... po 17ti letech jsem s nima v pohodě, ale stálo mne to mnoho úsilí a diplomacie... nejvíc mi pomohlo, když se jejich druhý syn rozvedl (teda v očích mé tchyně jejího skvělého synáčka ta mrcha opustila - ale já vím o tom své)... ale její pocit, že ona vychovala dva skvělé syny bez chybičky mi stále leze krkem... můj manžel je sice hodný, ale své mouchy má jako každý... o švagrovi nemluvě, ten nemá mouchy, ten má přímo masařky... ale v očích máti jsou to neuvěřitelně dokonalí chlapečci a její výchova je jedinečná (přitom všichni víme, že mého manžela do 6ti let vychovávala její tchýně - babička manžela, protože ona chodila do práce, závodně tančila apod...) - takže si myslím, že je to všude a držím palce do budoucích let, abys to ustála.... a myslím, že hodně pomůže utéci hodně daleko... sice nemáš hlídání a jinou pomoc (o kterou jsem stejně nestála), ale jsi samostatná absolutně ve všem...) a zkus diplomacii - pochval občas máti za něco a třeba ji to trkne a taky pochválí....

  superkarma: 0 09.05.2006, 18:02:43
 3. avatar
  [20] ladyannn [*]

  Holčiny a maminy: všem moc a moc děkuji, je mi líp,když vím,že na to nejsem sama:-)) Už se ozvala-já ji nepsala nic,ale stejně je mi tak nějak ouzko u srdce, ale vím,že vše přebolí a zase půjdem dál..

  Poslední dobou už nevědomky když k ní jdeme se dívám jestli je dcera pořádně ustrojená,má čistou pusu a podobně,abych to zas neschytala jak jsem neschopná. A OPRAVDU mě moc mrzí, že mi snad nikdy neřekla,to se ti povedlo,jsi dobrá a podobně. Maximálně řekne " Dobrý, ALE..." ...

  superkarma: 0 09.05.2006, 12:18:13
 4. avatar
  [19] peguša [*]

  Milá ladyannn, mám podobnou tchýni. Naštěstí ale bydlí dostatečně daleko. I tak ale stačí, abychom tam na pár dní přijeli a hned vycítím, že moje výchova není ideální. Ona přece vychovala 3 děti a skoro i 2 vnoučata. Já se svými pouhými dvěma, jsem matka učedník. Když jsem nechtěla dvouletému dítěti dát k obědu ovar ze zabijačky, ale udělala jsem krupicovou kaši, byla jsem za totálního blba (mimochodem, holce je 11 a "pohádku mládí" miluje dodnes), když mi do mladší dcery zhruba ve stejném věku chtěla cpát slaný sýr Jadel a já byla proti tomu, opět jsem byla za blbce, prý dítě taky potřebuje sůl . Když jsem nechtěla, aby děti do 3 let baštily polévky z pytlíků (kvůli glutamanu sodnému), bylo mi řečeno, že její starší vnučka to normálně jedla a nic se jí nestalo. Neustále mi říká co dětem obléknout, kdy jim dát najíst, kdy mají jít spát, jestli se mají sprchovat atd. atd. Fakt velká klika, že bydlíme daleko a že tam jezdíme málo. Teda přesněji, já tam byla naposledy o Velikonocích a už tam nikdy nepojedu. Bydlí tam ta "polévková" vnučka se synkem, který je totálně nevychovaný. S klidem profackuje kohokoliv, když mu řekne cokoliv, co mu není po chuti (stačí třeba, aby se posunul na sedačce o kousek dál, aby si mohl někdo přisednout). Začně nadávat a vyhazovat z domu. Tchýně, když ho chytne vztek a dostane hysterák, ho vezme do náruče a chlácholí ho. Na zabití a tomu říká výchova. Za tři dny, co jsme tam byli, měl 2x k jídlu párky. Fakt zdravý jídlo pro tři a půlleté dítě. Porafaly jsme se a já šla spát k jiným příbuzným, protože, aby mě ten smrad fackoval a vyhazoval a když mu to vrátím, mě sprdla tchýně, tak to opravdu nemám zapotřebí.

  superkarma: 0 09.05.2006, 12:14:32
 5. avatar
  [18] Žábina [*]

  phoebe24:

  superkarma: 0 09.05.2006, 11:56:06
 6. avatar
  [17] phoebe24 [*]

  a....: no teda...to Tě lituju, že to říká tchýně se dá lépe skousnout než u vlastní maminky. I když s manželem se občas hádáme, kdo má nemožnější a potrhlejší rodiče. Naši zase vozí moc "prima" dárky vnučkám: dětskou el.kytaru a bicí (jako by nestačil bubínek, že), autodráhu v délce 12ti metrů, oblečky z výprodeje v černé, šedé a tmavěmodré barvě, robota se samopalem neustále řvoucího "Fire!Fire!" a naposledy pouze 5ti litrový kyblík křupek.

  superkarma: 0 09.05.2006, 11:39:04
 7. [15] a.... [*]

  phoebe24: moje maminka mi pravidelně o víkendech volá, aby se zeptala jestli budu vařit , poté mi nezapomene připomenout, abych dohlédla na to , aby se holka učila další rady už většinou nestačí dát, neb hovor ukončím

  superkarma: 0 09.05.2006, 10:22:33
 8. avatar
  [14] bednaroi [*]

  phoebe24: tohle mi neco pripomina

  superkarma: 0 09.05.2006, 10:13:55
 9. avatar
  [13] Gabi [*]

  ladyannn: netrap, matku nezměníš ... Proč se jí vlastně chceš zavděčit? Doporučuju s ní omezit hovory a mírně ji "vyšoupnout" z čehokoliv, co se týká tvého vlastního života (a partnera a dcery)
  Moje zkušenost: nejvíc radí lidé, kteří sami sobě poradit neumí a radí ve věcech, o nichž neví vůbec nic

  superkarma: 0 09.05.2006, 10:10:40
 10. avatar
  [12] phoebe24 [*]

  Aktuální zážitek - sobota 11,50, schody mezi dvěma byty dvougeneračního rodinného domku:
  - tchýně (řve seshora od dveří svého bytu): "Nechceš pro děti bramborovou kaši?"
  - já: "Ne! Děkuji!" - honem zavírám dveře s nezájmem o přebytky její kuchyně.
  za chvíli se na schodech objevuje manžel
  - tchýně: "Nechceš pro děti bramborovou kaši a filé?"
  - manžel: "Ne!"
  - tchyně: "A proč?"
  - manžel: "Máme hranolky a lososa"
  - tchyně po chvíli ticha: " Ona Dana vaří??!"
  - manžel: "No, každou sobotu a i v neděli!"

  superkarma: 0 09.05.2006, 10:10:26
 11. avatar
  [11] bednaroi [*]

  no ja mam s mamcou super vzth,sice vlastni deti jest nemam,ale i tak by mi mohla do spousty veci kecat,a nedela to,porad mi rika,jsi dospela,musis si poradit sama,ale to jako nemysli,ze mi s nicim nepomuze,pokud mam problem,ale v prvni rade se svym problemum musim postavit sama,a az kdyz je nejhur,tak mi pomuze,ale co se tyce treba partnerskych vztahu,tak do toho mi nemluvi vubec

  superkarma: 0 09.05.2006, 10:04:56
 12. avatar
  [10] svetluszka [*]

  a....: a koukám taky jsi jedináček... ..a navíc dcera..to je asi pravidlo...

  superkarma: 0 09.05.2006, 09:55:33
 13. [9] a.... [*]

  Moje maminka mě obvykle nejraději radí ve věcech , které sama nikdy nedělala....vpodstatě mě nevychovávala(to bylo na babičce a tátovi), ale neustále mě radí jak mám vychovávat dceru. Sama měla jen mě, ale dlouhé roky do mě hučela, že jsem sobecká, že nemám víc než 1 dítě.S dcerou mi vpodstatě nikdy nepomohla(nějaké to hlídání bylo mimořádné)a teď, když už je dost velká na to, aby mohla zůstávat sama, tak mi maminka říká, že jí zanedbávám a dost se jí nevěnuju...no jsem na maminku zas dost napružená, jak jste mohly poznat , protože náš vztah je opravdu dost nevyrovnaný, z mé strany jsou neustále požadovány nějaké službičky a laskavosti a a z druhé strany přichází jen kritika. Když si dovolím výjimečně o něco požádat(to aktuání bylo hlídání koček až pojedem na dovolenou)je to odmítnuto.

  superkarma: 0 09.05.2006, 09:53:20
 14. avatar
  [8] Žábina [*]

  hm,tak to je smutný..nevím proč tě tak podceňuje, asi si potřebuje něco dokázat?
  to moje mamka pořád o mě každému říká, jaká jsem skvělá máma, až je mi to někdy trapný
  rozhodně se jako skvělá máma necítím

  superkarma: 0 09.05.2006, 09:35:22
 15. avatar
  [7] Kelly [*]

  ... jo jo, takhle to dopadá, když jsou mladí blízko rodičům

  superkarma: 0 09.05.2006, 09:22:51
 16. avatar
  [6] svetluszka [*]

  ..PS: možná jí křivdím a ona to myslí dobře, ale dává mi to prostě pořádně sežrat... ...a někdy by jí "huba neupadla", kdyby mi prostě řekla..."to se ti povedlo, nebo děláš to dobře"... ...aspoň jednou...

  superkarma: 0 09.05.2006, 09:14:40
 17. [5] Lindaa [*]

  KLIDEK-kdyby tvá matka byla tak skvelou matkou, za jakou se ona povazuje, tak by te prece vychovala k obrazu svému a dneska bys nebyla "líná, blbá, závislá na pocítaci, zanedbávající svou dceru ....", ale byla bys její presná kopie. Zamysli se nad tím a prijdes na to, ze ona je jenom clovek, který udelal v zivote (=tvé výchove) pár chyb a dneska se jim nedokáze postavit. Vím to z vlastní zkusenosti - kdyby moje máma byla opravdu tak vsevedoucí, vseznající a neomylná tak prece ze mne nemohlo vyrust to co dneska jsem. Kazdý nekdy nekde udelá chybu, jenomze nasi rodice a tchánovi jsou k tomu obcas "trosku" slepí.

  superkarma: 0 09.05.2006, 09:12:53
 18. avatar
  [4] arjev [*]

  Jejé,já jsem se měla dobře.Moje maminka uměla poradit a já uměla přijmout.Jiné to bylo,když mi radila a ještě radí manželova maminka .

  superkarma: 0 09.05.2006, 09:06:36
 19. avatar
  [3] svetluszka [*]

  ...znám to taky a je to úplně stejný... ....už jsem si ale pomalu zvykla, a myslím si svoje.
  Nikdy prostě nebudu dost dobrá, a to ani máma,ani manželka a ani v práci.... ..... Někdy z ní mám i dojem, že mi třeba i závidí, nebo co...... ...a sekýruje mě na truc....
  Ale je to máma

  superkarma: 0 09.05.2006, 09:05:02
 20. avatar
  [2] Linde [*]

  ahoj ladyannn
  jako bych to psala já. Jenže situace se netýká mojí mámy (ta mně bere rovnocenně a do ničeho mi nekecá), ale tchýně. Ta má pocit, že jsem stále jen "ta holka, se kterou spí její synáček" a výchovu naší dcery by raději vzala na sebe. Co udělám, je vždycky špatně, jednou ji málo oblékám, jindy bych měla vařit tohle Prostě trpí pocitem, že jen ona má výsostní právo vychovávat děti, vždyť vychovala dvě a navíc skvěle, kdežto "já mladá" nemám zkušensoti, cit a rozhled. Přitom jsme si snad rovnocenné, ne? Matka jako matka

  superkarma: 0 09.05.2006, 09:00:09
 21. avatar
  [1] jaku [*]

  Co nejdál od matky a nadlouho - nechat ji vykvasit, aby se jí začalo stýskat.A na rovinu jí říct " Milá maminko, můžeš mi NABÍDNOUT RADU, kterou já buď přijmu, nebo nepřijmu. Ale svůj život řídím sama "

  superkarma: 0 09.05.2006, 08:58:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme