Zdraví

Nejraději bych operoval jen kapra na stole


„Tady má Štědrý den a Silvestr od klidu a míru opravdu hodně daleko,“ říká doktor Martin Onderčo z ARO pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce.

I když, a to se musí nechat, se sestřičky každý rok moc snaží připravit co možná nejhezčí atmosféru. Na každém oddělení je vánoční stromek a dokonce máme bramborový salát a smaženého kapra k večeři, no není to veselé, pochvaluje si lékař.

„Bylo by hezké, kdyby se na Vánoce a na Silvestra nic nedělo a já mohl operovat jen kapra na vánočním stole, ale bohužel. Sloužil jsem dvoje Vánoce a dva Silvestry a musím říct, že oba roky to byly velice smutné svátky,“ posteskl si.
                                 
MUDr. OnderčoZraněné a polámané lidi vozí záchranky často už od rána a mezi svátky to není jiné. „Nejhorší ze všeho jsou například pejskaři, kteří ráno vyrazí velice brzy se svými miláčky, a jakmile je namrzlo a psík trochu zatáhne, máme je tady s komplikovanými zlomeninami, nejčastěji horních končetin, klíčních kostí a hlavně také krčků, což není žádný med,“ vysvětlil Onderčo.

Také staří lidé mají prý nepříjemný zvyk jít se ráno podívat a zkusit, jestli to klouže. „A ono to klouže a už se vezou,“ říká lékař. „Je také zajímavé, že každoročně registrujeme v tuhle dobu nejvíce žen sražených auty. Vysvětlujeme si to tak, že ženy jsou doslova pohlceny cukrovím, vánočním shonem, bramborovými saláty a celým tím kolotočem. Do toho většina z nich chodí ještě do práce, a tak nejspíš nezbývá čas na pozornost na přechodech.

Opilí musí dospat

Silvestr pak ještě „vylepší“ podnapilí pacienti, které není možno, samozřejmě vyjma akutních případů, operovat okamžitě, kvůli množství alkoholu v krvi a problému s anestezií,“ vysvětluje lékař. Ti se musí nechat takzvaně „dospat“.

Vozí je už v poledne

Bohužel ani vydatnou osvětou a varováním neubylo těžkých zranění od zábavní pyrotechniky. „Komplikované úrazy po takových experimentech, ale také podnapilé polámané lidi a lidi po různých pádech kamkoli, nám sem vozí na Silvestra už v poledne, takže to není o tom, že by nám začínal kolotoč třeba až po půlnoci,“ shodují se lékaři.

Máme rychlé špuntySestřička Šárka a sestřička Darina(zleva)

A čím si ťukají lékaři a sestry o půlnoci? „Pokud neslavíme příchod Nového roku přímo na operačním sále, kdy prakticky ani nevíme, že je půlnoc, máme „rychlé špunty“ - takové to dětské šampaňské. Snad víc než jiní si také připíjíme hlavně na zdraví.   

„Právě zdraví je to, co bychom všem čtenářkám a lidem vůbec chtěli za všechny ty, kdo se snaží je vracet do života, popřát do dalšího roku. Bez zdraví totiž ze štěstí nezbude zhola nic. Kéž by si to mnoho lidí uvědomilo dřív, než se nad ně musíme postavit v rouškách,“ říká Martin Onderčo na závěr.

Za lékaře i za redakci všem tedy hlavně hodně zdraví.

   
22.12.2008 - Zdraví - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Holly73 [*]

  preji vsem lekarum a sestrickam, pecovatelkam krasne vanocni svatky a silvestra, jsem tez jedna z nich a letos slouzim jak o vanocich tak i na silvestra, nekdy je to smutne protoze na spoustu lidi - pacientu, obyvatel domova duchodcu to hodne doleha, ale nejhorsi vanoce jsem prozila na detskem oddeleni a to bylo moc smutne kdyz ani na ten stedry den ti rodice neprisly

  superkarma: 0 24.12.2008, 09:55:46
 2. avatar
  [1] malá paní [*]

  Taky přeju doktorům a všem kdo slouží na svátky co nejméně práce manžel jde taky o svátkách sloužit

  superkarma: 0 22.12.2008, 10:16:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme