O údělu maminek píše k dnešnímu tématu čtenářka Janaa1. Sama má 4 děti a musela jim mnohdy hodně obětovat, zvlášť po rozvodu...

Ani maminkovské obětování by nemělo být bez hranic - více v příspěvku čtenářky s nickem Janaa1...


Hezké pondělí všem..
Od pátku jsem hodně přemýšlela o tématu obětavost...
Nejvíc obětavé jsou asi maminky. Každá z nás si určitě vzpomene na tisíc případů, kdy jeho nebo kamarádova maminka byla obětavá... Je to taková maminkovská vlastnost... je krásná a těžká, ale nic se nemá přehánět..
Já sama mám (jak už jsem několikrát psala) 4 děti. Častokrát jsem musela něco obětovat pro své děti. Hlavně po rozvodu, kdy se potřebovaly ujistit, že domov pro ně zůstává bezpečným místem i bez táty. Bylo to těžké období, i proto, že dcera měla v té době autonehodu a já nevěděla co dřív..Naštěstí jsme to zvládli a je nám už všem fajn..
Ale i maminkovské obětování by nemělo být bez hranic..Já například obětovala při druhém těhotenství studium na vysoké škole.Oběť to ale zas tak velká nebyla.Vybírala jsem mezi tím, jestli být dobrou mámou nebo dobrou studentkou - obojí dohromady nejde.Zvolila jsem první možnost, i když dnes si přiznávám, že mě tehdy škola stejně moc nebavila..
Ráda se dívám na filmy pro pamětníky - tam si člověk často uvědomí, že i obětování by nemělo překročit určité hranice..Je tam totiž krásně ukázáno, že ženy se naprosto a cele obětovaly manželovi, jeho kariéře a dětem- byly matky, manželky a pečovatelky,často se staraly ještě o rodiče své i manželovy...Jsem ráda, že dnes máme možnost volby jestli chceme kariéru, nebo zůstat s dětmi doma - alespoň na čas.Velmi dobře si pamatuju i dobu, kdy „socialistické ženy“ byly nuceny obětovat veškerý svůj volný čas na to,aby po příchodu z práce nakoupily, uvařily, postaraly se o děti a manžela, vypraly, vyžehlily (často bez automatické pračky) a byly nuceny se usmívat a tvrdit, jak je vše v pohodě zvládnutelné.Byly určitě obětavé,ale taky smutné a unavené.
Každé obětování má totiž své meze, za které by nemělo zajít, aby si člověk zachoval zdravý rozum a mohl existovat v normálním životě..Proto i mé maminkovské obětování pomalu končí s přibývajícím věkem a já ráda předám štafetu dcerám a začnu si užívat toho, že mám víc času na koníčky..
Janaa1

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 1. 10. 2012: Obětavost

Příspěvky k tomuto tématu již neposílejte. Okolo šestnácté hodiny se dozvíte, která čtenářka získala za příspěvek slíbený dárek: velké balení čokolády Merci.

merci

Reklama