Vzduch má 27 stupňů, teplota vody je jen o stupínek nižší, obloha jasná, nebe tyrkysové - to je současná realita na Maledivách. Souostroví v Indickém oceánu se příjemnými teplotami může chlubit valnou část roku, ale právě v zimních měsících tady klesá vlhkost vzduchu a dovolená je tak ideální. Proto sem vyráží tisíce turistů strávit netradičního silvestra na pláži. Je potřeba na něj ale pořádně našetřit - Maledivy jsou nejen nejluxusnější, ale i jednou z nejdražších destinací na Zemi.

maledivy

Z bezpečnostních důvodů se doporučuje brát do vodních bungalovů děti starší 8 let.

V tomto směru nejznámější je pravděpodobně maledivský atol Ari. Na dovolenou sem každoročně míří i hvězdy Hollywoodu. „Ari je de facto oválná laguna, která má místy průměr až 80 kilometrů a na jednotlivých ostrůvcích je momentálně rozeseto 26 letovisek," přibližuje podobu nejnavštěvovanějšího maledivského atolu cestovatel.

Za luxusem na Ari

Turisty z celého světa na něj láká nejen už zmiňovaný luxus - právě místní letovisko Conrad Maldives Rangari Island se může pyšnit titulem nejluxusnějšího resortu na planetě - ale i možnost zažít adrenalin při potápění se žraloky obrovskými a „létajícími" mantami. Těm se přezdívá „ďáblovy ryby", ale instruktoři potápění všechny ujišťují, že pověry o smrtícím objetí jejich „křídel", jsou opravdu smyšlené. A biologové jim dávají za pravdu. Manty jsou striktní býložravci.

maledivy

Maledivy patří mezi mladými zamilovanými páry mezi nejoblíbenější líbánkové destinace.

Tak jako je atypická doprava do cíle dovolené - obvykle se nad tyrkysovou hladinou do cílového resortu letí malým hydroplánem z letiště v Malé - je zvláštní i ubytování. Část turistů tady bydlí přímo na vodě, respektive v bungalovech postavených na kůlech nad mořskou hladinou. „Některé pak mají navíc prosklenou podlahu a nic vám tak nebrání sledovat dění pod vodou přímo z postele," doplňuje k tomu provozovatel jednoho z resortů.
Právě tento druh ubytování patří k nejdražším, ale všichni se tady shodují, že za zážitek, když můžete z terasy sledovat západ slunce nad oceánem, za to stojí. Stejně tak návštěva unikátní podmořské restaurace 16 stop pod hladinou, kde vás od okolního podmořského hemžení dělí jen centimetr a půl silné sklo.

maledivy

Tyrkysová voda a pláže s bílým pískem - to je maledivská realita.

Manhattan Malediv na Malé

S atolem Ari přímo sousedí atol Malé - centrum veškerého dění na Maledivách a také sídlo stejnojmenného hlavního města, které vzniklo na vysušené laguně. Momentálně už ale více do šířky růst nemůže, a tak se veškerý stavební boom soustředí do vertikálna. „A právě kvůli spoustě výškových budov získalo hlavní město přezdívku maledivský Manhattan," vysvětlují místní obyvatelé.
Atol Malé má na délku asi 150 kilometrů a nejvíce turistů jezdí na jeho severní výběžek. Malé je oblíbené jak mezi potápěči, tak mezi novomanželi a mladými páry, kteří si Maledivy vybrali jako místo pro své líbánky. Novomanželům tady ostatně vycházejí všemožně vstříc - část hotelů má v objednávkovém listě kolonku, kde můžete zaškrtnout, že jste novomanželé - personál pro vás pak připraví různé drobné doplňkové služby.

maledivy

Maledivy tvoří 1200 ostrůvků, na některých z nich jsou luxusní ubytovací resorty.

Stovky ostrovů, desítky letovisek

I když jsou Malé a Ari pravděpodobně nejznámější maledivské destinace, souostroví tvoří celkem více než 1200 ostrovů a ostrůvků. „Z toho jich je obydlených zhruba šestina," upřesňují počty publikace. Část z nich je ale tak malá, že se na ně vejde jen jeden resort a víc nic. Proto sem vyráží zamilované páry a turisté, kteří si chtějí užít absolutní soukromí.
„Od přelomu tisíciletí je možné spustit kotvy třeba na atolu Raa,“ doporučuje delegát. Raa zatím nepatří mezi „profláklé“ destinace, turistů sem jezdí o poznání méně než na jiné maledivské atoly, i přesto (nebo možná právě proto) si letovisko vysloužilo titul nejlepšího ubytování „na vodě“ v Indickém oceánu.

maledivy

Některé vodní bungalovy mají prosklenou podlahu. Můžete skrz ni pozorovat život pod hladinou.

Jen Moresbyho průlivem je pak od Raa oddělený atol Baa (odkaz: http://www.esotravel.cz/dovolena/maledivy/) - s třinácti obydlenými ostrůvky a zhruba deseti tisíci obyvateli. I sem v posledních letech začíná pronikat ve větší míře cestovní ruch. A turistům, kteří si naopak chtějí užít společenskou atmosféru, život až do rána a poznat nové lidí, nezbývá než doporučit atol Lhaviyani. Přezdívá se mu „letovisko mladých" a potkáte tu mladé lidi z celého světa. Oslava konce starého roku a začátku toho nového nemůže být originálnější a exotičtější. Zbývá jen sbalit kufry a sednout do letadla.

Tipy na dovolenou - Maledivy

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Maledivy.

maledivy

Sun Island - jižní Ari atol

Nejoblíbenější letovisko v jižním cípu Ari. Luxusní bungalovy, vynikající služby, masáže, kosmetické a kadeřnické centrum nebo tropické zahrady - resort pro nejnáročnější.

maledivy

Adaaran Meedhupparu Beach Bungalov - atol Raa

Příjemný resort na menším atolu Raa, který leží 130 kilometrů od Malé. Potápěčské centrum, několik barů a restaurací, tedy ideální místo na strávení několika dní slunečné dovolené.

maledivy

Kuredu Island Resort - atol Lhaviyani

Moderní a v roce 2002 nově zrenovovaný resort, kam za zábavou vyráží mladí z celého světa. Tři kilometry dlouhá pláž s bílým pískem, golfové centrum, diskotéka.

Reklama