Domácnost

Nejkrásnější živoucí „dárek“

gift

Vánoce – čas splněných přání. Hračky, oblečení, ale třeba jen knížka, nebo naopak dovolená či automobil. Častým přáním především dětí bývají – a to po celý rok – domácí mazlíčci.

Psychologově sice pořízení zvířete do rodiny jako „dárek“ nedoporučují, ale přesto se každoročně pod stromečkem v mnoha rodinách vybatolí z podezřelé krabice ňafající baculatý raneček, nebo se vykulí zprvu vyplašené huňaté klubíčko, které okamžitě zaleze pod nejbližší kus nábytku...

To, že zvíře není žádná hračka, kterou po čase odložíme, je nasnadě. Proto je jeho pořízení nutné doopravdy zvážit. A když favorita rodinná rada schválí, nesmíme zapomenout na jistá pravidla.

U veterináře

Pořídíte-li si (a to nejen o Vánocích) psa nebo kočičku (či úplně jiného živoucího tvorečka), ať už od chovatele, z obchodu se zvířaty, nebo z útulku, první kroky by měly směřovat k veterináři. Ten zhodnotí jeho zdravotní stav a poradí vám, jak postupovat dál.

Včasná zdravotní prohlídka pomůže odhalit skryté zdravotní problémy – začervení, zablešení, ušní svrab nebo vrozené vady. Některé se dají snadno vyřešit chirurgicky, některé jsou dědičné (zvíře by pak nemělo být zapojeno do dalšího chovu), ale jiné bývají nezřídka neslučitelné se životem. Tyto vady prodejce často záměrně zamlčí, nebo je takové zvíře nápadně levnější než ostatní.

gift

Pokud si kupujete zvíře s průkazem původu, máte jistotu, že vám ze štěňátka vyroste pes, kterého si kupujete. V opačném případě vždy trochu riskujete, že vám z „toy“ pudlíka naroste pudl střední, ze zakrslého králíčka máte rázem doma tříkilového obra, vhodného na pekáč, anebo jezevčíkovi narostou „gazelí“ nožky.

Práva a povinnosti

Čím dřív po koupi se u veterináře ukážete, tím lépe. Některé parazitózy – blechy, škrkavky, svrab – krom toho, že trápí samotné zvíře, jsou přenosné i na člověka. Vždy proto vyžadujte kupní smlouvu.

Co se týká případných vrozených vad, zvíře je ze zákona žel bohu stále považováno za věc, proto máte do určité doby právo na reklamaci nebo vrácení peněz.

Koupíte-li si štěně nebo kotě, většinou už má za sebou první očkování. Vakcinací ho čeká ještě několik, v rozmezí dvou až čtyř týdnů se revakcinují psinka, parvoviróza, infekční hepatitida, parainfluenza a leptospiróza. Od tří do šesti měsíců jste povinni nechat naočkovat psa proti vzteklině.

Jak poznat nemoc

Mezi nejčastější příznaky, že něco není v pořádku, patří průjem a zvracení, kašel, nechutenství, apatie, syndrom polyurie/polydipsie (hodně čůrá a hodně pije), kulhání, svědění těla nebo uší, výtok z očí atd.

Nebezpečné jsou rány způsobené kousnutím, ranka po špičáku jiného psa nebo kočky je malá a velmi rychle se uzavírá. Hluboko v tkáni se pak bez přístupu vzduchu množí bakterie, kterých má každý pes nebo kočka v dutině ústní nepočítaně. Z ranky se může vyvinout ošklivý absces až nekróza tkáně.

 • Pro mě například téměř vždy, když jsem „cpala“ do koček léky – třeba antibiotika – jejich kousance či škrábance znamenaly návštěvu pohotovosti, tetanovku a náběh na otravu krve. A několik dní pracovní neschopnosti, protože má opuchlá ruka a prsty nedokázaly bez překlepů úspěšně bušit do klávesnice…

Pokud si nejste jisti závažností onemocnění, případně nutností návštěvy, zavolejte svému veterináři, který nejlépe zhodnotí, jestli si poradíte s problémem sami, nebo musíte zvíře popadnout a hned s ním přijet, případně jestli problém počká až do zítřka.

 

gift

„Všeobecně platí, že jakákoliv změna stavu nebo chování zvířete může být způsobena nějakým patologickým procesem,“ říká MVDr. Jiří Filip, z pražské veterinární kliniky ve Vršovicích. „V každém případě je vždy lepší přijít zbytečně než přijít pozdě!“

Informujte se včas

Pokud chováte exotičtější zvíře, než je pes a kočka, například leguána, amazoňana, ale třeba i želvu, zjistěte si dopředu, kde vám bude poskytnuta v případě potřeby pomoc.

Podle Jiřího Filipa se ve veterinární medicíně poslední dobou uplatňuje stejný trend specializací, jako v medicíně humánní („člověčí“). „Existují specialisté ortopedi, kardiologové, dermatologové, oftalmologové a také specialisté zabývající se nemocemi plazů, exotického ptactva či malých savců,“ vysvětluje doktor Filip.

Vždy je dobré si dopředu zjistit, kde je v blízkosti bydliště veterinární klinika s nonstop provozem pro případ, že by vaše zvíře potřebovalo akutní ošetření v době, kdy má už váš veterinář zavřeno. Co se větších klinik týká, vždy dopředu zavolejte a domluvte si včas návštěvu. Ušetříte sebe a pacienta dlouhému stresujícímu čekání.

Pokud z nějakého důvodu měníte veterináře, vyžádejte si zdravotní dokumentaci. Ušetříte si výdaje za vstupní vyšetření, které už zvířátko absolvovalo.

Dostali jste někdy jako dárek nějaké zvíře, nebo jste si jeho pořízení dlouho plánovali? Je zvíře vhodným dárkem k Vánocům?

   
07.12.2009 - Zvířátka - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [63] dewil [*]

  mamča123 — #62 jj, aby pak "dáreček" neskončil v útulku - při nejlepším...Sml15

  superkarma: 0 23.12.2009, 17:51:20
 2. [62] mamča123 [*]

  Sml16 myslím že ano ,ale mělo by se to prodiskutovat dlouho před vánoci aby se živý dárek vybral co nejvhodnějiSml22

  1. na komentář reaguje dewil — #63
  superkarma: 0 18.12.2009, 21:32:09
 3. [61] Dana90 [*]

  ta kočička i ten pesánek jsou rozkošní...i ten králíček..jéééSml16

  superkarma: 0 18.12.2009, 18:43:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [60] helena don [*]

  Náš vnouček Zdeněk je milovníkem zvířat a tak jsme mu na Vánoce dali jednou křečka, druhé Vánoce akvarium s rybičkami a třetí Vánoce leguána, ale na to mu suseli rodiče udělat terárium. Tyto zvířata měl až do šesté třídy, pak měl zájem již o počítač.

  superkarma: 0 14.12.2009, 16:22:45
 2. [59] magdulali [*]

  pro malé děti bych doporučila, buď králíčka, morče, rybičky. Pejska, kočičku až tak v 11 letech, ať  se starají. Toto jsou dárky na mnoho let a né jen na CHVILKU A PAK MAMI A TATI STAREJTE SE.

  superkarma: 0 14.12.2009, 10:12:22
 3. [58] Rikina [*]

  Zrovna včera jsem dostala psa. A nějak z toho ani nemám radost... při představě nekonečných týdnů, než se to vychová do snesitelné podoby. Sml80

  superkarma: 0 14.12.2009, 07:45:53
 4. avatar
  [57] denkas [*]

  My dostali dárek ,zvíře!Holka o dovolený našla psa-vořecha. Nikdo se k němu nehlásil,dala všude cedulky. 14dní ho měla ,pak nám zavolala ,že má pro nás dárek! Sice sme psa nechtěli ,ale co se dalo dělat! Už ho máme přes rok. Už si nách vychoval,hlavně mě! Sml74

  superkarma: 0 13.12.2009, 00:51:50
 5. [56] SONIKA [*]

  Živé zvířátko určitě není vhodným dárkem.Nikdy jsem takový dárek nedostala.

  superkarma: 1 11.12.2009, 09:48:22
 6. [55] verah [*]

  tak živý dárek opravdu ne.

  superkarma: 1 10.12.2009, 15:36:35
 7. avatar
  [54] ekleinovka [*]

  Dárek k Vánocům..nevím,jestli je to to pravé..má-li ale pejsek vytvořené zázemí,může být tím dárkem největším.Musí si ale každý uvědomit,že je to živá bytost vyžadujídí naši lásku,péči,není to hračka,ale partner,který vás bude roky věrně provázet životem...a že vám tu vaši lásku umí vrátit i s úroky.A těch zážitků strávených společně...Máme tibetského teriéra,pět let,a život,jaký tráví u nás,bych leckdy měnila...Sml54

  superkarma: 0 10.12.2009, 09:52:13
 8. avatar
  [53] Laura.xy [*]

  jastura — #32 U nás bydlí pejsek, kterého kamarádka našla - bylo nám líto ho dát do útulku a stejně jsme  psa chtěli. Zatím ho viděli 3 veterináři - nějak extra se ohledně věku neshodli a zdravotní neduhy se začali projevovat až po 4 měsících (i když jsme byli na celkem důkladné prohlídce). Myslím, že spousta věcí se v útulku přehlédne při tolika pejscích, a to nezmiňuji finanční stránku...

  superkarma: 0 09.12.2009, 17:06:40
 9. avatar
  [52] mio [*]

  ILONESA — #51 hajzl soused (mírně řečeno)Sml41 když jsem byla malá,tak jsme taky přišli podobným způsobem o našeho Puňťu (byl to voříšek - ale jak ten mě miloval a hlavně hlídal,když jsem spala v kočárku apod..) já ho pak dlouho hledalaSml13, rodiče mi to pochopitelně neřekli,co se s ním stalo a až jako větší jsem se dozvěděla,jaký můžou být někteří lidi svině..

  superkarma: 0 09.12.2009, 00:12:46
 10. [51] ILONESA [*]

  Já jsem si každé vánoce přála štěnátko a protože už jsem byla v 8.třídě a vytoužený psík stále nikde,trošku jsem tomu pomohla. Zamluvila jsem si u spolužačky štěnátko a dala ho pod stromeček jako dárek rodičům. I když jejich první reakce byla odmítavá a vypadalo to,že Aranka u nás nezůstane,nakonec u nás zůstala celých 8let a byla miláčkem celé rodiny. Do té doby než nám ji soused otrávil. I takoví jsou mezi námi....Sml80

  1. na komentář reaguje mio — #52
  superkarma: 0 08.12.2009, 16:24:26
 11. avatar
  [50] Introvertka [*]

  Koukám, že se to tady rozjelo. Můj loňský dáreček mi právě sedí u notebooku a vypadá to, jakoby kdyby si četl se mnou (britská kočička). Škoda, že když ji chci vyfotit - mizí a vyfotim ji akorát v pohybu. Jinak by to byla hezká fotečkaSml30

  superkarma: 0 08.12.2009, 12:45:26
 12. [49] jastura [*]

  pajda — #43 Můj byl taky naočkován, měl průkaz, ale stejě si chci údaje a zejména zdravotní stav sama ověřit a mít jistotu, že pejskovi nic nechybí.... V útulku ti museli teda lhát, nevěřím, že by veterinář nepoznal aspoň přibližný věk a neodhadl, že pes ještě porosteSml80. Mě taky lhali, ale nějak jsem s tím počítala...

  superkarma: 0 08.12.2009, 08:03:03
 13. [48] Wendulkaa [*]

  Sml80

  superkarma: 0 07.12.2009, 23:12:32
 14. [47] klarka66 [*]

  Ne nedostala jsem takový dárek,ale vždy jsem si ho přála.

  superkarma: 0 07.12.2009, 21:16:55
 15. [46] beba [*]

  Asi ne, měli jsme doma jedno štěně o vánocích a byla to hrůza. Teda štěně bylo krásné, ale venku zima a pes neměl kam jít tak byly louže všude a vše zničené. Nejlépe je pořídit si pejska na jaro, kdy je teploučko a může venku řádit. Pořídily jsme si přes léto kocourka a teď je z něho velký kocour a má huňatou srst a není mu zima.

  superkarma: 0 07.12.2009, 21:12:43
 16. [45] FAXÍK [*]

  je určitě zvíře vhodným vánočním dárkem, ale já osobně takový dáreček ještě nedostala Sml79

  superkarma: 0 07.12.2009, 17:37:56
 17. [44] miranda96 [*]

  Dostala jsem před 8 lety morče a vůbec sem to netušila, když sem krabici brala bylo mi řečeno: opatrně je tam sklo:D a po otevření tam bylo krásný morče=) velká radost:) ale bohužel už umřelo:( byl to strašnej den a celej sem probrečela.Sml15

  superkarma: 0 07.12.2009, 17:21:12
 18. avatar
  [43] pajda [*]

  jastura — #37 nevím, jak u vás, ale já si brala psa z útulku, kde jsem veta znala (i když jen trošku), pes měl očkovací průkaz a byl naočkovaný, odčervený a s potvrzením o zdravotním stavu. Taky nebyl zadarmo... Další vet mi opravdu připadal nadbytečný.

  1. na komentář reaguje jastura — #49
  superkarma: 1 07.12.2009, 17:02:37
 19. avatar
  [42] enka1 [*]

  DanaD — #31 Oni jsou někdy ti chlapi pak víc závislejší než ženský. Vidím to u šéfa, nechtěl kočku ani za nic a teď by adoptoval každou, která vypadá jen trochu opuštěně.

  superkarma: 0 07.12.2009, 16:09:42
 20. [41] dadma [*]

  Nejsem proti darovat psa a nebo jiné zvířátko,ale musíte vědět,že ten obdarovaný o něj stojí a bude mít pro jeho chov podmínky.Protože někteří lidé podlehnou kráse štěnátka,ale po Vánocích zjistí, že musí do práce a děti do školy a pes je najednou přítěž.V lepším případě se ocitnou v útulku v tom horším na ulici.

  superkarma: 0 07.12.2009, 15:05:45
 21. [40] Bébina [*]

  DanaD — #31 Treba ke mne. Pro jednu kocku jsou vsichni lidi stvoreni k tomu, aby ji hladili, takze prijde k navsteve a decentne se ji uvelebi na kline. Druha je ponekud ostychava, ale kdyz navsteva neni hlucna a klidne sedi, prijde na me zavolani, necha se mazlit a dela svoji oblibenou vec - lezi rozvalena na zadech, jak dlouha tak siroka a vyznamnym pohledem rika, pojd me drbat na brisku. Ani jedna na cloveka nikdy nezasycela nebo ho nedejboze nesekla. Pomoci mych kocek ucim i male deti, jak se chovat ke zviratkum. Kdyz jsou deticky klidne a potichu, prijde kocka, mazli se s nimi a hraje si s mavatkem, kdyz zacnou deticky kvilet, kocka odchazi a prijde, az jsou zase hodne.

  superkarma: 0 07.12.2009, 15:02:37
 22. [39] a.... [*]

  Jako dítě jsem si vždycky přála k Vánocům štěně nebo kotě, nic jiného. A každé Vánoce jsem čekala, že ho dostanu, bohužel se to nikdy nestalo. Jednou jsem už byla tak přesvědčená, že to zvíře pod stromečkem najdu, že jsem pak brečela a vztekala se, až jsem místo vysněného dárečku dostala na prdel.

  superkarma: 0 07.12.2009, 15:00:34
 23. avatar
  [38] balerina [*]

  Loni k Vánocům jsme věnovali babi a dědovi štěnátko boxerka. Bylo to velké překvapení, protože to opravdu nečekali a psíka si chtěli pořídit až na jaře.

  Tedka po roce je to milovaný člen rodiny, takové zlaté prásátko vážící 42kg a úspěšně likvidující stromky na zahraděSml52.

  Nikomu jinému bych ale živé zvíře nedarovala, u prarodičů jsem věděla, že bude mít dárek úspech, protože boxery milují a dřive jich i několik vlastnili.

  superkarma: 1 07.12.2009, 14:44:52
 24. [37] jastura [*]

  pajda — #35 prostě jsem šla k prvnímu veterináři, kterého jsem našla. Myslím, že pokud si beru zvíře z útulku, je vždy lepší vzít ho ještě k veterináři, už jen pro jistotu, že si domů nepřinesu parazity a bůh ví co ještě

  1. na komentář reaguje pajda — #43
  superkarma: 0 07.12.2009, 14:33:27
 25. [36] Ježíšek [*]

  Já osobně jsem jsem žádné zvířátko na Vánoce nikdy nedostala ani jsem ho nedarovala. Ale nemám nic proti tomu, pokud to s ním celá rodina myslí vážně a pořídí si ho jako vánoční dárek. Třeba rybičky, křečka a jiné drobné zvířectvo. Pro psa a kočku to ale podle mě vhodné období není. Hlavně ať s nimi tyto "dárky" stráví potom spoutu dalších Vánoc.Sml16

  superkarma: 0 07.12.2009, 13:52:46
 26. avatar
  [35] pajda [*]

  jastura — #32 pokud znáš dobrého veta, tak asi ano, ale já v té době neměla žádného "psího" veterináře po ruce. Jinak ano, mám doma i bezpapíráka - irského setra, momentálně mám i sedm koček, šest darovaných z důvodu "nadbytečnosti", poslední přírustek si nás nadrzo adoptoval sám. Prostě pes pro mě nemusí mít papíry, ale musím mít jistotu, co je zač. Ovšem pes, který vyjede po každé ruce, která na něj jde určitým způsobem a přitom je tak vynervovaný, že je schopen se pomočit strachy, když na něj zvýšíš hlas, to je opravdu lahůdka...a vrátit ho znamená ho odsoudit do útulku natrvalo.

  1. na komentář reaguje jastura — #37
  superkarma: 0 07.12.2009, 13:16:30
 27. avatar
  [34] DanaD [*]

  Lyoness — #33 no vidis a pritom strasi kocka z utulku ktera se dostane do dobreho prostredi kde jimaji radi a dostane dobre najist je vdecna a mila uziva si pohodlneho zivota

  superkarma: 0 07.12.2009, 13:15:00
 28. [33] Lyoness [*]

  jastura — #21 pajda — #29 a to je to o cem mluvim. Kdyz bude v utulku stenatko, tak se s nim da jeste pracovat. ALE zaruci mi nekdo predky? Abych nemela z pozadovaneho maleho petikiloveho pejska 15ti a vice kiloveho obrika Sml22

  Taky mam doma krizence, zadneho papiraka - dostala jsem ho zadarmo, jinak by ji asi zabili. Ale znam puvod a mela jsem ji od 6ti tydnu.

  Kote bych si vzala asi bez problemu, ale priznavam, ze dospelou kocku nebo psa ne. To bych nechtela riskovat - klidne priznavam, ze na to nemam...

  1. na komentář reaguje DanaD — #34
  superkarma: 0 07.12.2009, 13:08:33
 29. [32] jastura [*]

  pajda — #29 já jsem psa vzala z útulku hned k veterináři, ten by to měl poznat...

  1. na komentář reaguje pajda — #35
  2. na komentář reaguje Laura.xy — #53
  superkarma: 0 07.12.2009, 13:04:26
 30. avatar
  [31] DanaD [*]

  rusalka2008 — #28 no zviratko by meli chtit doma oba, jinak to dela zlou krev.. zkuste vzit tatinka na navstevu do nejake rodiny kd kocky maji, treba zmeni nazor...

  1. na komentář reaguje Bébina — #40
  2. na komentář reaguje enka1 — #42
  superkarma: 0 07.12.2009, 13:02:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme