gift

Vánoce – čas splněných přání. Hračky, oblečení, ale třeba jen knížka, nebo naopak dovolená či automobil. Častým přáním především dětí bývají – a to po celý rok – domácí mazlíčci.

Psychologově sice pořízení zvířete do rodiny jako „dárek“ nedoporučují, ale přesto se každoročně pod stromečkem v mnoha rodinách vybatolí z podezřelé krabice ňafající baculatý raneček, nebo se vykulí zprvu vyplašené huňaté klubíčko, které okamžitě zaleze pod nejbližší kus nábytku...

To, že zvíře není žádná hračka, kterou po čase odložíme, je nasnadě. Proto je jeho pořízení nutné doopravdy zvážit. A když favorita rodinná rada schválí, nesmíme zapomenout na jistá pravidla.

U veterináře

Pořídíte-li si (a to nejen o Vánocích) psa nebo kočičku (či úplně jiného živoucího tvorečka), ať už od chovatele, z obchodu se zvířaty, nebo z útulku, první kroky by měly směřovat k veterináři. Ten zhodnotí jeho zdravotní stav a poradí vám, jak postupovat dál.

Včasná zdravotní prohlídka pomůže odhalit skryté zdravotní problémy – začervení, zablešení, ušní svrab nebo vrozené vady. Některé se dají snadno vyřešit chirurgicky, některé jsou dědičné (zvíře by pak nemělo být zapojeno do dalšího chovu), ale jiné bývají nezřídka neslučitelné se životem. Tyto vady prodejce často záměrně zamlčí, nebo je takové zvíře nápadně levnější než ostatní.

gift

Pokud si kupujete zvíře s průkazem původu, máte jistotu, že vám ze štěňátka vyroste pes, kterého si kupujete. V opačném případě vždy trochu riskujete, že vám z „toy“ pudlíka naroste pudl střední, ze zakrslého králíčka máte rázem doma tříkilového obra, vhodného na pekáč, anebo jezevčíkovi narostou „gazelí“ nožky.

Práva a povinnosti

Čím dřív po koupi se u veterináře ukážete, tím lépe. Některé parazitózy – blechy, škrkavky, svrab – krom toho, že trápí samotné zvíře, jsou přenosné i na člověka. Vždy proto vyžadujte kupní smlouvu.

Co se týká případných vrozených vad, zvíře je ze zákona žel bohu stále považováno za věc, proto máte do určité doby právo na reklamaci nebo vrácení peněz.

Koupíte-li si štěně nebo kotě, většinou už má za sebou první očkování. Vakcinací ho čeká ještě několik, v rozmezí dvou až čtyř týdnů se revakcinují psinka, parvoviróza, infekční hepatitida, parainfluenza a leptospiróza. Od tří do šesti měsíců jste povinni nechat naočkovat psa proti vzteklině.

Jak poznat nemoc

Mezi nejčastější příznaky, že něco není v pořádku, patří průjem a zvracení, kašel, nechutenství, apatie, syndrom polyurie/polydipsie (hodně čůrá a hodně pije), kulhání, svědění těla nebo uší, výtok z očí atd.

Nebezpečné jsou rány způsobené kousnutím, ranka po špičáku jiného psa nebo kočky je malá a velmi rychle se uzavírá. Hluboko v tkáni se pak bez přístupu vzduchu množí bakterie, kterých má každý pes nebo kočka v dutině ústní nepočítaně. Z ranky se může vyvinout ošklivý absces až nekróza tkáně.

  • Pro mě například téměř vždy, když jsem „cpala“ do koček léky – třeba antibiotika – jejich kousance či škrábance znamenaly návštěvu pohotovosti, tetanovku a náběh na otravu krve. A několik dní pracovní neschopnosti, protože má opuchlá ruka a prsty nedokázaly bez překlepů úspěšně bušit do klávesnice…

Pokud si nejste jisti závažností onemocnění, případně nutností návštěvy, zavolejte svému veterináři, který nejlépe zhodnotí, jestli si poradíte s problémem sami, nebo musíte zvíře popadnout a hned s ním přijet, případně jestli problém počká až do zítřka.

 

gift

„Všeobecně platí, že jakákoliv změna stavu nebo chování zvířete může být způsobena nějakým patologickým procesem,“ říká MVDr. Jiří Filip, z pražské veterinární kliniky ve Vršovicích. „V každém případě je vždy lepší přijít zbytečně než přijít pozdě!“

Informujte se včas

Pokud chováte exotičtější zvíře, než je pes a kočka, například leguána, amazoňana, ale třeba i želvu, zjistěte si dopředu, kde vám bude poskytnuta v případě potřeby pomoc.

Podle Jiřího Filipa se ve veterinární medicíně poslední dobou uplatňuje stejný trend specializací, jako v medicíně humánní („člověčí“). „Existují specialisté ortopedi, kardiologové, dermatologové, oftalmologové a také specialisté zabývající se nemocemi plazů, exotického ptactva či malých savců,“ vysvětluje doktor Filip.

Vždy je dobré si dopředu zjistit, kde je v blízkosti bydliště veterinární klinika s nonstop provozem pro případ, že by vaše zvíře potřebovalo akutní ošetření v době, kdy má už váš veterinář zavřeno. Co se větších klinik týká, vždy dopředu zavolejte a domluvte si včas návštěvu. Ušetříte sebe a pacienta dlouhému stresujícímu čekání.

Pokud z nějakého důvodu měníte veterináře, vyžádejte si zdravotní dokumentaci. Ušetříte si výdaje za vstupní vyšetření, které už zvířátko absolvovalo.

Dostali jste někdy jako dárek nějaké zvíře, nebo jste si jeho pořízení dlouho plánovali? Je zvíře vhodným dárkem k Vánocům?

Reklama