Příroda se ukládá k zimnímu spánku a zahrada ani okenní truhlíky barvami zrovna nehýří. O to víc toužíme po živých květinách a neodoláme lákavé nabídce v obchodech. Jaké „vánoční“ květiny se teď prodávají a jak se o ně starat, aby nám vydržely co nejdéle?

Vánoční klasikou je Vánoční hvězda (Poinsettia)

Tyto úchvatné rostliny se nedají přehlédnout. Můžete je mít od miniaturních velikostí až po košaté exempláře v podobě bohatých keříků. A těch barev. Od ohnivě červené, přes růžovou, až po smetanově bílou. Bohužel, většina z nás se z krásy těchto květin netěší moc dlouho. Buď zvadnou, nebo jim začnou opadávat, žloutnout či zasychat listy. A to se netýká jen vánoční hvězdy, ale všech kvetoucích hrnkových květin, které si koupíme nebo dostaneme v těchto dnech.

vánoční hvězda

Kde děláme chybu? Zeptala jsem se v zahradnictví.

„Někdy je na to dost těžká odpověď. Budoucí životaschopnost hvězdy závisí už na jejím pěstování, transportu a skladování v obchodech. Většinu z toho nemůžete ovlivnit. Substrát, v němž jsou prodávány, je „vyžilý“ a k dalšímu zdárnému růstu nestačí. Květiny často „cestují“ a jsou vystaveny kolísavým změnám teplot, což jim nesvědčí. V obchodech (vyjma zahradnictví) se jim většinou nedostává takové péče, jakou by si zasloužily. Pak není divu, že jejich strastiplná pouť smutně končí ve vašem bytě. Nemusí to tak být vždy. Doporučuji nakupovat v dobrém květinářství, nebo v zahradnictví, kde vám i poradí, jak ji pěstovat.“

  • Více o pěstování Vánoční hvězdy najdete v tomto článku ZDE

A co další populární „zimní“ květiny?  

Hyacint je nenáročný a velmi odolný

Hyacint je rychlená jarní cibulovina a prodává se jen mírně rozkvetlý, nebo jen se zavřenými poupaty v malinkých květináčích. Z hyacintů se dají vytvořit krásná aranžmá.

Hyacint vánoční dekorace

  • Podívejte se na krásné aranže ZDE.

Jejich překrásné barvy a silná nasládlá vůně vás doslova nabijí jarní energií. Ale pozor, nikdy si tuto květinu nedávejte do ložnice. Mohla by vás bolet hlava.

Pěstování hyacintu je poměrně nenáročné, ale pozor na přelití, nebo naopak na sálavé teplo. Bude se mu dařit na chladnějším místě, třeba na okenním parapetu, ale dobře snáší i běžnou pokojovou teplotu.

Hvězdník - noblesní kráska v květináči i ve váze

Hvězdník, také Amaryllis je další, už klasickou květinou vánoc. Ač vypadá opravdu efektně, její pěstování není náročné. Velkou nevýhodou je těžký květ na dlouhém stonku, který často převáží květináč. Kupujte raději kratší květinu, nebo ji v květináči přemístěte do většího obalu naplněného třeba oblázky. Získáte tak nejen jeho větší stabilitu, ale i lepší estetický zážitek. Sladíte si vše s ostatní výzdobou.

Amarylis

Stejně jako předchozí květiny je k dostání v mnoha barevných variantách. Od sytě červené, přes lososovou až po bílou.

Hvězdník vypadá parádně i jako řezaná květina. Třeba v kombinaci s větvičkami břízy. Buď pozlacenými, nebo přírodními.

Brambořík - květina našich babiček

Brambořík je další velmi oblíbenou květinou zimy. A zimu bych zdůraznila. Tato květina nemá ráda teplo a suchý „panelákový“ vzduch, ani přímé slunce. Bude se jí dařit v chladné místnosti kolem osmnácti stupňů a nejlépe v „polostínu“. Třeba na východním okně. Zalévejte ji jen mírně, abyste nepřemokřili cibulku.

barmbořík vánoční dekorace

Pokud jí poskytnete výše jmenované podmínky, odmění se vám dlouhým kvetením.

Pár důležitých rad na závěr:

  • Dopřejte svým květinám občasné rosení. Svěží koupel je lepší, než otírání prachu z listů.
  • V blízkosti kvetoucích květin (včetně řezaných) nenechávejte mísu s ovocem. Tvoří sice krásné zátiší, ale etylen, který vylučuje zralé ovoce, květinám vadí a rychleji vadnou.
  • Pozor na větrání: Průvan a mrazík může květiny poškodit. Začnou žloutnout a shazovat listy.
Reklama