Já sama jsem úplatek nedala, nebyla jsem ještě v takové situaci, kde by byl potřeba. Ani jsem žádný úplatek nevzala, nepracovala jsem na místě, kde by nám někdo dával úplatky. Sem tam někdo přinesl kávu a nebo jablka či květiny ze zahrádky. Jinak jsem zásadně proti úplatkům, ale jeden nikdy neví.

Nejhorší je korupce ve státní správě při zadávání státních zakázek. To nějaká flaška pro doktora je poděkování. I když manželovi den před operací si řekl lékař o 3.000.-Kč. Je to již několik let.

Něco jiného vím od našich známých, kteří mají firmy. Když chtějí zakázku od města, platí. Cena se odvíjí od výše ceny zakázky. Třeba od 40 - ti tisíc až po půl milionu. Pro upřesnění se pohybujeme v regionu s menšími městy a oni mají malou firmu. Když chtěli dělat něco pro jednu americkou firmu, tak tady českému vedení museli jednomu zrekonstruovat byt pro dceru, druhému nakoupit materiál na opravu chaty a nejvyššímu koupit zájezd na Kanáry pro celou rodinu. Tak si neumím vůbec představit, co se děje, když jde o miliardové zakázky.

Včera na ČT v Otázkách Václava Moravce toto téma bylo také předmětem diskuse. Můj příspěvek není zrovna moc úsměvný, ale nic veselého mě zrovna na téma úplatky nenapadá. Dadma

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Vzpomínám si na zhruba rok dva starou kauzu rekonstrukce Nuselského mostu v Praze. Fakturováno ze státní kasy bylo 6 milionů, ale přišlo se na to, že byly proplacené i práce, které se nekonaly, nebo byly mnohonásobně předraženy. Součet skutečných nákladů dělal necelé dva miliony. Ty čtyři miliony rozdílu má někdo v kapse, ale už se nikdy nikdo nedozví, kdo. Kauza proběhne, za pár dnů utichne a je vyřízeno. Takhle se dělají peníze. A politici to vědí!!! Ale šetřeme, za čtvrt roku se platí daně, ať si za ně někdo může postavit paláce, ne? Nebuďme malicherné a závistivé. Simona

Ještě zhruba hodinku máte na to, abyste nám poslaly svou zkušenost či názor na téma úplatky. Vtipný, smutný, vzteklý - bereme všechno, jen se nebojte se projevit. Jsem vám k dispozici na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama