Vztahy

Nejen tchyně jsou na zabití

Ano, jsem stará bába, v důchodu. A osoba, která mě někdy dovede pořádně rozčílit, je moje snacha.

Občas tady pročítám vaše názory a ohlasy a už jsem tu párkrát četla stížnosti na tchyně. Možná nebude od věci ukázat celý problém i z druhé strany. Víte, představovala jsem si to kdysi úplně jinak. Ale začnu popořádku, ať nepletu páté přes deváté.

Jak už jsem psala na začátku, jsem v důchodu. Manželovi je přes 70 let. Žijeme v dvougeneračním domku, máme tři děti. Obě starší, syn a dcera, jsou dávno z domu, mají své rodiny, bydlí daleko, ale jezdí za námi, to si zas nemůžu stěžovat. Náš nejmladší přišel trochu později, bylo mi 45 let, když se narodil, ale zvládli jsme to, vychovali ho a připravili do života stejně jako ty dva starší.

Po smrti mých rodičů jsme se přestěhovali do bytu v přízemí a Milanovi nechali bydlení v patře. Oženil se, bydlí tam se svou rodinou, mohlo by se zdát, že je vše ideální. Jenže ta jeho žena... ona je hrozná! Nechápu, kam dal kluk oči a rozum. Což o to, hezká je. Teda, byla by hezká, kdyby nechodila tak strašně zmalovaná. O sebe dbá až moc, chodí vyoblíkaná a namalovaná, načesaná, až je mi někdy před sousedy hanba, vždyť se to nehodí. Představovala jsem si, že si Milan jednou přivede obyčejnou sympatickou dívku, a ne takovou... madam. Kdyby aspoň tak, jako dbá o svůj vzhled, dbala o svou domácnost! Jenže to ne. Kuchyň ulepená, na skříních vrstvy prachu, koberce špinavé a ošmatlané - než je vyčistit, raději chce koupit nové! Ani nejde všechno popsat... Třeba ty hrnky. Zašlé a upatlané nejen kolem ouška, ale podél celého okraje, ona je snad vůbec nemyje, jen opláchne vodou, jinak nechápu, jak mohou být takové. Ani mi z nich nechutná vypít kafe. Což je vlastně jedno, protože ona nám to kafe ani neuvaří. Jako dnes. Seděli jsme odpoledne na zahrádce ve stínu, v tom horku stejně nešlo nic dělat, a ona přišla, přinesla si hrnek s kávou, a ani ji nenapadlo zeptat se, jestli bychom chtěli taky kávu. Přitom, jak by bylo hezké, posedět spolu u kávy a povykládat.

Možná to vypadá jako drobnost, ale když se to nasbírá jedno k druhému... A ne vždy to jsou drobnosti. Například - jsem po operaci a musela jsem do lázní. Představte si, po dobu, co jsem byla v lázních, jen dvakrát pozvala manžela na oběd! Jak už jsem psala, manželovi je přes sedmdesát a kuchař rozhodně není. Ještě tak uvařit si hrnek melty a nadrobit do ní chleba, nebo ohřát párky, ale to je asi tak všechno, co zvládne. Snacha není bůhvíjaká kuchařka, ale večeři dělá skoro denně, to jediné se jí musí nechat. Jenže ji vůbec nenapadlo, když už vaří pro celou rodinu, nachystat a zanést talíř s jídlem i dolů tomu mému. Přitom je doma na mateřské s mladším vnukem, času má dost. I na ten úklid. A já přijela z lázní a zjistila, že manžel celou dobu žil o chlebu s máslem a párcích. A že se na něj nepřišli podívat třeba několik dní. Nemohla jsem tomu uvěřit. Že to nenapadlo ji, a hlavně, že to nenapadlo ani syna, to bylo velké zklamání. Co kdyby se mu něco stalo?

On je takový můj ňouma, nic neřekne, nepostěžuje si. Ale je to hodný člověk, měla by si považovat, že má takového tchána. Já se jim do života nepletu, je to jejich život, ale někdy se neudržím, jako po tom návratu z lázní, a řeknu, co si myslím. Je z toho pak zle, dokonce zakázala vnukům k nám chodit! Oni k nám chodí každý den, sníst si jogurt, pro nanuka nebo když se jim nechce nahoru domů a zouvat se, tak třeba napít nebo na WC - záchod, to jsem ještě neřekla. Snacha vůbec nedbá o záchod a koupelnu, myje je snad jednou za dlouhý čas, podle toho to vypadá. Když vás tu čtu, u ní byste si na záchodě určitě nesedly. Hlavně, že vypadá jako princezna. Já u nich taky na WC nechodím, radši se rozloučím dřív a jdu až doma.

Nebo zahrada! Na té ještě nehnula prstem, říká, že když to není její dům a zahrada, tak co by se namáhala. Ale jablka nebo rajčata si natrhat, cibuli, cokoliv co potřebuje, to líná není. Já jí to přeju, vždyť je to na snězení a hlavně pro ně, ale mrzí mě tenhle její přístup. A je toho víc, mohla bych psát ještě dlouho. Když něco řeknu, zakáže dětem k nám chodit, to za to nestojí. Můj mi taky říká, ať radši mlčím a nedělám zle. Jenže to vždycky nejde. To jen abyste věděly, že není vždycky jen tchyně na zabití. Těšili jsme se, jak si budeme užívat stáří a žít jako velká rodina, a takhle to dopadlo.

   
22.06.2007 - Láska a vztahy - autor: Richard Klíčník

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [441] Janina30 [*]

  Jo, když je hrozná tchýně, tak to je síla. Ale když mám ještě úplně debilního tchána horšího než je tchýně, tak to je dvojtá síla, no a když mám ještě manžela, který se nechce od rodičů odstěhovat, tak to už je na rozvod.

  superkarma: 0 26.06.2007, 20:25:19
 2. avatar
  [440] Kassy [*]

  Kocicka(436): Spíš "žila vůbec někdy?"

  Já bych se svou skorotchýní pod jednou střechou teda nevydržela. Pořád nám plánuje a organizuje život. Odjíždíme od ní a ona už nám diktuje, že příští týden máme zase přijet. Vůbec se nezeptá, co máme za plány. Když se pokouším s něčím pomoct, vždycky se jen dozvím, že to dělám špatně a že si to radši udělá sama. Tak už pomoc nenabízím. Nejvíc mě dostala, když mi hned při mé první návštěvě oznámila, že to je fajn, že teď budu jezdit na víkendy s přítelem k nim, protože domů to mám daleko. Myslela jsem, že ji zakousnu. Dokážu si živě představit, jak by to vypadalo, kdybychom bydleli spolu. Ne, díky. Chce to hodně tolerance a hlavně schopnost respektovat individualitu a soukromí drhuhého, což každý neumí.

  superkarma: 0 26.06.2007, 14:13:55
 3. avatar
  [439] Dášule [*]

  Vážená Milado, jsem taky tchýně. Stav koberců, podlahy a hrnků mě nezajímá. Na nábytek nesahám a nezjišťuji výšku prachu. Můžeš mi vysvětlit, co by dělal tvůj manžel, kdyby nahoře nikdo nebydlel? Jedl by přesně to, co jedl, protože se nenaučil vařit. Můj manžel klidně uvaří oběd pro 4-6 lidí a ještě mě vyhodí z kuchyně, abych nepřekážela /a nadělá soustu nádobí, které já, jako pomocná kuchyňská síla musím umýt/. Do ničeho mladým nemluvíš, ale všechno máš dokonale prošmejděné. Co je ti potom, jak se mladá maluje. Moje exsnacha se neuměla nalíčit vůbec, tak dostala k vánocům celé líčení a její kamarádka kosmetička ji to naučila. Ty sis nepředstavovala obyčejnou holku, ale chůvu, která se o vás bude starat. Co mi na ní opravdu vadí je to, že nechce dovolit dětem chodit k prarodičům. A to, že je doma neznamená, že má dost času. Jsem v důchodu, jsem doma a když jsem 1 x týdně hlídací babička, vím, co to dá práce. A to nemusím vařit, prát. Myslím, že nejrozumnější by bylo, kdyby se mladí odstěhovali někam dál a vy si tam vzali do podnájmu někoho cizího, komu bys nemohla chodit kontrolovat čistotu kuchyňské linky.

  superkarma: 0 26.06.2007, 10:51:12
 4. avatar
  [438] Mylady [*]

  S takovou tchýní - NIKDY!!!!!!!!!!!!!

  superkarma: 0 26.06.2007, 09:54:51

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [437] Kocicka [*]

  Úplně mě připoměla ted mojí skoro tchýni, tedy oficiálně bude až za 14 dní a opět mi to hrne slzy do očí. Člověk by se mohl nabarvit na růžovo postavit na hlavu a vše špatně....Přítel za mě sice bojuje, ale co jeho slovo platí, když je "zmanipulovaný", přes zed všechno ošklivé co o nás říkají doma stále slyší. Je to zbytečná bolest, lidi by se měli mít rádi a hledat to krásné a včem jsme si blízko a ne pořád rozdíly. Doufám,že mi jednou bude mámou a nejen tchýní...to je moje velké přání.

  superkarma: 0 25.06.2007, 22:28:11
 2. avatar
  [436] Kocicka [*]

  nikde nemohu najít komentáře paní milady, žije ještě vůbec?

  superkarma: 0 25.06.2007, 22:26:01
 3. avatar
  [435] Kocicka [*]

  navrhovala bych paní méně kecat druhým do života a koukat se více na ten svůj. Protože tuším co by se objevilo v příspěvku její snachy...Myslím,že tomu chybí jen více pochopení a možná i soukromí!

  superkarma: 0 25.06.2007, 22:16:51
 4. avatar
  [434] idiska [*]

  souhlasím s návrhem Laury.xy, aneb kdo to má doma horší ...jooo hold tchýně byly, jsou a budou...ale zase mám kamaráda, kterého mamka naučila i mýt okna a je to pěkný a pěkně vycepovaný chlap...zadaný ..jj, oni chlapi, co umí uklízet a vařit a ještě mají OK máti...ti jdou na dračku

  superkarma: 0 25.06.2007, 20:41:23
 5. [433] Majka [*]

  Jejda, tohle znám, a z obou stran. A proto dětem do života nekecám. Když jim vyhovuje, tak není co řešit.

  superkarma: 0 25.06.2007, 11:54:07
 6. avatar
  [431] Laura.xy [*]

  430 příspěvků tady snad nikdy nebylo. Nechce redakce udělat místo denních témat motto měsíce: TCHÝNĚ NA VŠECHNY ZPŮSOBY? A soutěž by mohla být: KDO VYMYSLÍ NEJCÍCE PŘÍVLASTKŮ. Ale muselo by se zadat vždy první písmeno, aby se z toho nezbláznili. Jako hlavní výhru bych dala létající koště. Výherkyně by je darovala své tchyni a žena-in by se proslavila jako server, kde byla udělena výhra století.

  superkarma: 0 24.06.2007, 22:49:25
 7. avatar
  [430] *Kotě* [*]

  Nyotaimori: a tos neviděla vibrátory.

  superkarma: 0 24.06.2007, 22:44:18
 8. avatar
  [428] femme [*]

  Tobbi:

  superkarma: 0 24.06.2007, 21:55:20
 9. avatar
  [427] *Kotě* [*]

  peguša: máš pravdu, že je to úplně mimo mísu, ale zpověď a rozhřešení skutečně nefunguje tak, jak píšeš.

  superkarma: 0 24.06.2007, 21:41:18
 10. [426] Valošková Hana [*]

  já se s mojí tchýní taky nemusela , ale děvčata taky jednou budete tchýně- pozor na to

  superkarma: 0 24.06.2007, 21:30:07
 11. avatar
  [425] yolla [*]

  jo, ještě zdravím PROSTÉHO SEKÁČKA TRÁVY. Dlouho jsem se tu neukázala a vzpomínám na vtipkování a suprové básnění z jedné trapné soutěže, která byla osvěžená teprve až těma komentíkama.

  superkarma: 0 24.06.2007, 19:18:23
 12. avatar
  [424] peguša [*]

  sera_rozarka: 323 Být tebou, tak mu dám pár facek a hotovo. Přijde mi naivní, skoro až hloupé, nebránit se jen proto, aby rodiče neřekli. Co to je za šílenou pitomost, argumentovat tím, že rodiče nechtějí vidět mezi vámi roztržky? Nezdá se ti to nespravedlivé? Jeden bude dělat podpásovky a druhý se nesmí ozvat. Promiň, ale v tom případě je ta vaše víra k ničemu, když ochraňuje zlomyslného prevíta.
  Ačkoliv, neuraž se, ale stejně mu to přijde celé postavené na hlavu. Dejme tomu, že jsem věřící. Někoho podvedu nebo okradu, neb i tací jsou mezi námi. Poté zajdu do kostela, tam se vyzpovídám, kněz mi dá rozhřešení a já z kostela vyjdu s tím, že už nejsem podvodník ani zloděj. Co to má za logiku. Zloděj je pořád zloděj a podvodník je podvodníkem a žádná víra ani modlení ho tohoto nezbaví. Pokud si to někdo myslí, je pokrytec. Vím, že to sem nepatří, ale řeči o víře a k tomu tvý argumenty ve sporu s bráchou......

  superkarma: 0 24.06.2007, 18:06:30
 13. avatar
  [423] fialinka [*]

  Snad raději ten článek neměla paní Milada ani psát...

  superkarma: 0 24.06.2007, 17:10:33
 14. avatar
  [422] Julča [*]

  Tobbi: to chtěla Milada vědět
  Jinak všechno tu bylo řečeno...snad jen,proč to kafe Milada neuvařila a nezavolala snachu?Seděli na zahradě dřív,tak měla asi dřív doma naleštěno

  superkarma: 0 24.06.2007, 15:34:17
 15. [421] Tobbi [*]

  Paní Milada selhala jako manželka (má levého manžela, který se o sebe nedokáže postarat ani týden) i jako matka (má syna, který si doma nedovede uklidit), takže by se měla někam zahrabat a neprezentovat se na veřejnosti

  superkarma: 0 24.06.2007, 15:08:42
 16. avatar
  [420] OlgaMarie [*]

  Pro krásné nedělní ráno jeden velmi starý vtip:
  Potkají se dvě postarší kamarádky které se dlouho neviděly.Říká jedna:"Tak jsem slyšela,že už máš obě děti z domu.A co,jak se maj?"Druhá:"Ale,co bych vykládala!Syn se oženil hrozně.Představ si,že si vzal tak strašnou ženskou,že jí i snídani musí nosit do postele!"No a jak se vdala dcera?" "Ta dobře!Má tak hodného muže,že jí i snídani nosí do postele!"

  superkarma: 0 24.06.2007, 08:44:33
 17. avatar
  [419] yolla [*]

  PS: a na zahradě, nebo - to my zase jooo - a hezky si společně něco prodrbnout... nebýt té bylo by to tu ideální bydleníčko

  superkarma: 0 24.06.2007, 08:10:18
 18. avatar
  [418] yolla [*]

  tyrkys: kdybychom tu do toho za těch 14let, co tu žijeme nenarvali tolik prachů - tím myslím všechny naše, tak bych se stěhovala a jak ráda...
  Takhle si občas vytrpím nějaký ten výstup a jedu dál.
  Zase mi vodí děti do a ze školy + školky, když jsem v práci a nijak se mi nerve do domácnosti - to jsem ráda - kdyby ještě toto... tak jsem já nebo ona na

  superkarma: 0 24.06.2007, 08:06:41
 19. avatar
  [417] OlgaMarie [*]

  Tak jsem si po ránu znovu přečetla ten kbelík špíny od paní Milady a věřím,že paní Milada udělá totéž.Snad ji názory "z venku" pomohou nalézt cestu k vytouženému klidu.

  superkarma: 0 24.06.2007, 08:05:04
 20. avatar
  [416] phoebe24 [*]

  chybí mi tam k...

  superkarma: 0 24.06.2007, 00:19:18
 21. avatar
  [415] phoebe24 [*]

  tyrkys: jo jo, to je terno. I dyž já jsem pod jednou střechou s tchánovci. Celkem se to dá, ale stárnou a blbnou....no, snad nebude hůř Jsou to celkem solidní lidi,ale vyznávám názor, že maminku má člověk jenom jednu a do mé domácnosti nikomu nic není. Tchýni jsem naučila to respektovat, tak nám to v jednom baráku celkem šlape.

  superkarma: 0 24.06.2007, 00:18:31
 22. avatar
  [414] phoebe24 [*]

  Meander: klíííd....já byla těhotná a moje ex tchýně byla do nepříčetna rozčílená, že to asi budou dvojčata. Že to není normální a že u nich nikdo v rodině dvojčata nemá. A když můj manža poodešel do jiné místnosti, tak s úsměvem pravila, že bůhví jak to dítě bude po té mé nemoci vypadat(měla jsem za sebou úspěšnou léčbu na onkologii). No a vidíš - taky nejsem v base

  superkarma: 0 24.06.2007, 00:14:04
 23. avatar
  [413] tyrkys [*]

  phoebe24: Meander: zatím jsem zažila (navíc pod jednou střechou) jen jednu šílenou alkoholickou a psychotickou skorotchyni a stačilo . Jeden z mých drahých byl sirotek - jak úžasná to byla vstupní informace

  superkarma: 0 24.06.2007, 00:10:47
 24. avatar
  [412] Meander [*]

  tyrkys: Já zase nechápu, že není v base. Já bych byla.
  ad.astra 398: Já nechápu, že nejsi v base. Já bych byla.

  superkarma: 0 24.06.2007, 00:06:47
 25. avatar
  [411] phoebe24 [*]

  tyrkys:lepší by bylo na jinou planetu

  superkarma: 0 23.06.2007, 23:58:47
 26. avatar
  [410] tyrkys [*]

  yolla: pročetla jsem si pár tvých článků a nechápu, že jsi se ještě neodstěhovala na jiný kontinent

  superkarma: 0 23.06.2007, 23:51:59
 27. avatar
  [409] yolla [*]

  Můj manžel mi jich nedávno poslal pár pro radost - hodňoučkej, chápající, jak to mám těžký, když mám v domě tchýni a ještě její matku - takže pratchýni - kdo z vás má taky doma tchýni na druhou?
  tak přeposílám pro pobavení i vám ;-)

  Prodám psa. Sežral mi tchyni. Kupujte dokud má chuť.

  Inzerát: Prodám všeobecnou encyklopedii, 45 dílů.
  Již ji nepotřebuji, před dvěma měsíci jsem se oženil.
  Moje tchyně ví naprosto všechno!

  Včera jsem byl s tchyní v ZOO." - "No a jak?" - "Nevzali ji!"

  Přijde chlapík ke zpovědi a povídá: "Pane farář, zmlátil jsem svojí tchýni..." "Synu, začni s hříchy, dobré skutky si nech až na potom!"

  Muzi se deli na muze, nemuze
  Zeny se deli na damy, nedamy
  Tchyne delime sekerou

  Zvoní telefon: "Unesli jsme tvou tchyni, okamžitě pošli výkupné 100 000 dolarů!"
  "A když odmítnu zaplatit?" - Tak ti ji naklonujeme!"

  Můžete nám vysvětlit, jak k tomu došlo?" - "Loupal jsem si jablko a kousek slupky mi spadl na zem. Šla okolo tchyně, uklouzla na ní, padla mi na nůž a to se opakovalo osmkrát!"

  Tchýně je složenina dvou odporných slov - tchoř a svině

  Tak ať se pobavíte, papa a dobranoc.
  L
  PS: Tady pár mých zážitků: http://www.mamky.estranky.cz/clanky/tchyne-a-pratchyne

  superkarma: 0 23.06.2007, 23:05:14
 28. avatar
  [408] renike [*]

  jeste ze jsem od tchyni 900km
  vy jste opravdu tchyne na zabiti

  superkarma: 0 23.06.2007, 21:51:18
 29. avatar
  [407] femme [*]

  ad.astra: to nebývá tak časté, aby matky své syny pomlouvaly já jsem, naštěstí, se svou tchýní nikdy nebydlela tak ať ti to vydrží co nejdéle

  superkarma: 0 23.06.2007, 19:21:44
 30. avatar
  [406] ad.astra [*]

  femme: no vidíš, tato nová skoro tchyně sice toho svého syna nepomlouvá, ale kolikrát mi řekla, že se mi diví, že s takových chlapem jsem mmnch jsme spolu již 4 roky (3,5 bydlíme se skorotchyní) a zatím super

  superkarma: 0 23.06.2007, 19:01:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme