Nepříjemnému polykání velkých tablet či bolestivým injekcím už zvoní hrana. Místo nich se „derou“ do popředí náplasti.
Léčivé látky buď spolkneme, vypijeme, vdechneme, vstříkneme si do krve nebo vstřebáme kůží.Poslední uvedenou možnost využívají léčivé masti, zábaly a novým hitem jsou náplasti. Není to nic neznámého, ale skutečný boom této metody podávání léčiv nastal až nyní.Aplikace má řadu výhod:

- Látka neprochází trávicím traktem (nezatěžuje žaludek ani játra). Vstřebává se postupně a šetrně přímo do krevního oběhu.

- Dá se přesně „dávkovat“, kůží se totiž do těla dodávají stejné dávky léčiv, což je ideální tam, kde nám jde o stálou hladinu dané látky v krvi.

- Necítíme žádnou nepříjemnou pachuť, kterou musíme snášet, když bereme pilulky, ani to nebolí jako injekce, a ani to po sobě nezanechává žádné drobné ranky.

- Náplast je praktická, vydrží několik dnů. Nijak vás neomezuje. Je omyvatelná a nenápadná, dá se skrýt pod šaty.

O oblibě náplastí vypovídá i to, že se za posledních pět let zvýšil jejich obrat ve světě na dvojnásobek. U nás se ale náplasti používají stále především jako ochrana při drobném poranění. Je načase, aby výrobci léčiv začali konečně plně využívat celou škálu jejich možností.

Využití léčivých náplastí:

Odvykání kouření – náplasti fungují jako berlička pro nikotinově závislé. Dodávají do těla čistý nikotin a pomáhají překonat nejhorší období tabákové abstinence. Chuť na cigaretu se s nimi opravdu snižuje na minimum.

Chronická bolest – dokáže ji utěšit náplast s fentanylem, která má až třídenní působnost.

Cestovní nevolnost – skopolaminová náplast tlumí potíže, kterými trpí každý desátý z nás.

Antikoncepce – vybrat si malý nalepovací čtvereček je ideální řešení pro zapomnětlivé typy, kterým dělá denní polykání pilulek potíže. Náplast se lepí jen jedenkrát týdně, což oceníte například na cestách či na dovolené, je stejně spolehlivá jako klasická hormonální antikoncepce a výrazně snižuje riziko, že zapomenete.

Menopauza – náplast nahrazuje nedostatek estrogenu a mírní trable tohoto období – návaly, pocení... Mění se po 3–4 týdnech.

Problémy se srdcem – náplast s nitroglycerinem působí jako prevence, rozšiřuje cévy.

Místní znecitlivění – pokud se bojíte injekce (i té proti bolesti), nalepte si speciální náplast a vpich pak ani neucítíte.

Hubnutí a krása – přírodní výtažky nebo homeopatika snižují chuť k jídlu, odbourávají tuky, čistí organismus. Oblíbené jsou například náplasti s výtažky z mořských řas. Náplasti s bělicí látkou se zase postarají o zářivě bílý chrup, a trpíte-li na opary, není nad to mít v kabelce pro všechny případy náplast, která je spolehlivě zažene.


Už jste někdy na nějaký zdravotní problém použila místo klasického léku náplast? Jak se metoda osvědčila? Dáváte přednost antikoncepci formou náplasti? Zkoušela jste se touto pomocnou metodou odnaučit kouřit? S jakým výsledkem
?

Reklama