Pohádky si kladou za účel přinést dětem nějaké poučení do života. Mělo by v nich vždycky vítězit dobro nad zlem, aby se nekřivil dětský charakter. Ale forma a atmosféra pohádkových příběhů se hodně liší už jen v Čechách a na Moravě. A co teprve, když si zajedete pro pohádky třeba do Guatemaly nebo Keni? Holt, jiný kraj, jiný mrav, tam, kde se s dětmi život nepáře jako v Evropě, jsou pohádky často morbidní. Smrt je tam docela přirozená součást života, a tak i pohádky mají mnohdy ponurou až drastickou atmosféru. Výběr nejzajímavějších pohádek čtyř světů, tedy našich domácích, keňských, guatemalských a čečenských, najdete v knize Pohádky z jiných světů.

„Skoro bych řekl, že Andersen je hadr. Moje děti řekly, že je to hustý, ale dobrý,“ prohlásil při křtu o pohádkách v knize herec Ivan Trojan. To, že se křtu účastnil, nebyla jen náhoda. Ke knížce totiž dostanete i CD s namluvenými pohádkami, a Ivan Trojan je jedním z plejády zajímavých osobností, které se na nahrávání tohoto CD podílely.

Pohádky z jiných světů vznikly pod záštitou Projektu Medela (více ve článku Medela Lejly Abbasové pokračuje) a výtěžek z nich podpoří charitativní organizace v Česku, Čečně, Keni a Guatemale.

Kromě Ivana Trojana byly na křtu k vidění i další osobnosti našeho kulturního života, herečka Míša Maurerová, herec Petr Vacek, herečka Milena Steinmasslová, moderátorka Ester Janečková a samozřejmě nemohla chybět ani žena, která je géniem loci celého projektu, Lejla Abbasová. My jsme se jich zeptali, proč přispívají na charitu?

Zajímá-li vás Projekt Medela, můžete se již tuto neděli 12. 10. 2008 přijít podívat na závod hvězd na malovaných koních. Akce proběhne na závodišti v Pardubicích jako takový před-závod. Osobnosti poběží dvousetmetrovou cílovou rovinku. Malovaní koně budou následně vydraženi.

Petr Vacek
Myslím, že všeobecná představa o tom, že charita je něco, co se dělá až po práci – když už jsme tedy vydělali ty miliony – není úplně přesná. Skoro bych to ani nespojoval se slovem charita, které už navozuje dobročinnost. Myslím, že je to dobro, které děláme sami pro sebe. Nepřispívám živelně, ale přispívám na konkrétní projekty a vím, co od nich sleduji: Aby se mně osobně žilo na světě líp. To znamená, že když se staráte o děti, které jsou ohrožené, tak si vlastně sám zaděláváte na lepší budoucnost.
Když ohroženým dětem někdo pomůže, někdo se o ně postará, tak se naučí pomáhat si samy a už se o ně nebudeme muset starat my, nebude nás to stát tolik peněz. Také je možná šance, že když takovému ohroženému dítěti někdo pomůže třeba stát se lékařem, tak to dítě neskončí na ulici, a až mně bude šedesát, tak mě tenhle dotyčný uzdraví v nemocnici namísto toho, aby mě bacil klackem po hlavě někde v parku.
Dělám to tedy proto, že není žádné dobro. Každý rozumný člověk, který myslí sám na sebe, by se měl v podobných věcech angažovat. Společnost, která si navzájem pomáhá, je mnohem stabilnější, vydělává víc peněz a žije se v ní líp. Je potřeba se na věc dívat přes peníze.

Míša Maurerová
Já nepřispívám na charitu, říkám tomu, že pomáhám. Je to pro mě přirozená součást mého bytí, když to řeknu takhle pateticky.
Není to ani o ulehčování svědomí, ani o pocitu, že by se to tak dělat mělo. Přijde mi to přirozené, a proto mi přijde nepřirozené se o tom vůbec bavit.

Milena Steinmasslová
Mám kliku, že jsem se narodila ve šťastném koutě země. Když má člověk tohle štěstí, které si ničím nezasloužil, tak by měl pomoci tam, kde může. Obdivuji, když má někdo tolik energie jako třeba slečna Lejla. Jsem vděčná a vážím si toho, když mě někdo k podobnému projektu přizve.

Ivan Trojan
Vůbec nevím, jak na takovouhle otázku odpovědět, snad proto, že mi to dělá radost a věřím, že to dělá radost i jiným.

Ester Janečková
Když už člověk má to štěstí, že může dělat práci, kterou má rád a která je zároveň spojená s popularitou, tak má i povinnost vůči lidem, kterým se tolik nedaří. Měl by jim nějak pomáhat.
Snažím se o to různě, spolupracuji s různými organizacemi. Jeden z lidí, kteří pomáhají naprosto úžasně, je Lejla Abbasová. Mám ji ráda i jako člověka, ale to, co dělá v Medele, se mi hrozně líbí. Jsem ráda, že jsem sem mohla alespoň přijít pogratulovat jí k tomu, co se povedlo s knížkou. Těším se, že se s Medelou vypravím teď v neděli do Pardubic, kde si zajezdím na koníčkovi, který se pak bude dražit. Lejle budu rády kdykoli a jakkoli k dispozici a ku pomoci.

Lejla Abbasová
Protože bychom měli myslet na to, že nám pokaždé nemusí být dobře. Když nám je teď dobře, nemusí to tak být za rok nebo za dva, pak budeme hrozně rádi, když někdo přispěje na nás.

A zeptali jsme se i výtvarníka obálky, malíře Tomáše Císařovského, jehož originál obálky se na křtu vydražil za 32 000 korun. Samozřejmě, že i tyto peníze půjdou na dobročinné účely.

Tomáš Císařovský
Já vždycky strašně nadávám, protože je to práce navíc a většinou ještě velmi specifická, ale nakonec z toho mám vždycky obrovskou radost. Mám k tomu takový ambivalentní vztah, že se vždycky nechám ukecat. Musím ale říct, že zrovna v tomhle případě jsem dlouho nezažil tak bezvadně a bezezbytku neziskově organizovanou charitu. Z toho člověk prostě musí mít radost.

Co knížce popřáli kmotři, jsme pro vás nahráli na video...


Související články:
Exotické Pohádky z jiných světů
Medela Lejly Abbasové pokračuje
Není kůň jako kůň
Celebrity se proháněly na dřevěných koních
Lejla Abbasová: Partnera mi mohou každý den zastřelit
Vladimír Javorský: Sny nemám, jen štěstí
VIP rozhovory
Neštěstí, které pomohlo


Zajímáte se o Projekt Medela? Přispěla jste na něj někdy? A co Pohádky z jiných světů – koupíte si je? Zajedete si v neděli na MEDELACup do Pardubic?

Reklama