Zdraví

Nejen „éčky“ živ je člověk!


Děsíte se, že vy či vaše dítě onemocníte rakovinou kvůli chemicky upraveným potravinám? Máte pocit, že na pultech obchodů nabízejí pouze „umělé“ potravinářské výrobky? To už ale není úplně pravda. Zakoupit můžete i chemicky neošetřené produkty.

Patří mezi ně například med, neemulgovaný tuk a olej, máslo, neochucené kysané mléčné produkty, mléko, smetana, minerální vody, káva (nikoliv instantní), nearomatizované čaje, cukr a sušené, bezlepkové těstoviny. A to samozřejmě není konečná...


Jak škodí „éčka“?
V současné době známe přes 3 800 těchto doplňkových látek. Dosud se však odborníci přesně neshodli na tom, na kolik našemu zdraví škodí. U některých z nich však byly prokázány různé nežádoucí účinky – alergické reakce, astmatické záchvaty, poruchy chování (běžná je hyperaktivita u dětí), některé mohou mít karcinogenní účinky popřípadě nežádoucí účinky na reprodukci a vývoj plodu.

Pokud už hodnotíme vliv kterékoli přídatné látky na náš organismus, je třeba vzít v úvahu také její množství, které je schopno vyvolat nežádoucí reakci. V každém případě nejde o přirozenou součást stravy, proto dodržujte tuto zásadu: pokud můžete, vyhněme se jim! Obzvlášť to platí pro děti (a domácí zvířata), protože na organismus ve vývoji může mít chemická zátěž mnohem horší dopad.


Sledujete při nákupu potravin příbalové informace? Do jaké míry se jimi řídíte? Kde nakupujete – ve specializovaných prodejnách zdravé výživy?

   
06.05.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] saruz [*]

  příbalové informace sleduji

  superkarma: 0 22.02.2013, 07:26:26
 2. avatar
  [12] barasv [*]

  Řekla bych, že se to s těmi "éčky" trošku přehání, stejně jsou skoro ve všem a člověk se jim úplně nevyhne, ani kdyby chtěl.
  A je pravda, co říká Dášule(7.) - není "éčko" jako "éčko"...

  superkarma: 0 06.05.2008, 15:58:01
 3. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Ještě že žiju hlavně z cigaret a rozpustného kafe. Také kyselé okurky jsou moje .Močáky a rychlokvašky kvašené chlebem s česnekem a koprem.

  superkarma: 0 06.05.2008, 12:37:12
 4. avatar
  [10] Luciš [*]

  Éčka mě nevzrušují ani když jsem těhotná, jím co mi chutná a na co jsem zvyklá. Stejně se pod nima skrývají obyčejné látky jako kyselina citronová atd. Dost věcí nejím, protože mi nechutnají nebo si dokážu představit, co je v tom semleté, např. paštiky, různé konzervy, cukrovinky,...

  superkarma: 0 06.05.2008, 11:59:26
 5. avatar
  [9] Dimsy [*]

  Kupuju a jím to,co mi chutná a nezabývám se nějakými miniaturními písmenky na obalu.Vyrostla jsem za totality a to tam ani ty písmenka nebyly.Prostě bylo napsáno:sýr,jogurt,máslo...A protože nabylo na výběr,jedli jsme to všichni a přežili jsme.

  superkarma: 0 06.05.2008, 11:17:47
 6. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Nakupujeme většinou základní suroviny a když už musím koupit nějaký hotový výrobek, tak je snad samozřejmostí si přečíst co ,kupuju. I kdyby jen z toho důvodu, abych věděla, který z jogurtů je lepší, nebo, proč je tadyto o polovinu levnější než támhleto.Jedna půlka lidí je hysterická z éček bez rozlišení původu a druhá zas na to dlabe a koupí bílej škrob s nadpisem jogurt jen proto, že stojí tři kačky. Razím střední cestu

  superkarma: 0 06.05.2008, 11:07:46
 7. avatar
  [7] Dášule [*]

  Spousta E jsou věci, které normálně přidáváme do jídla při domácí kuchyni, například sůl. Vyvádět kvůli "éčkům" všeobecně je nesmysl. Důležitější by bylo rozdělit E na ta běžně používaná /jako je například ta sůl/ a na ta ostatní. Ono je to jako s tím šílenstvím se sýry. Novináři rozeznávají "sýry" splácané ze všeho možného a sýry vyráběné klasickou cestou z mléka. Přitom existuje ještě velká skupina sýrů, na jejichž výrobu je použito odstředěné mléko a je tam dodán rostlinný tuk. Někomu to může vadit, ale pro lidi s vysokým cholesterolem to znamená, že do sebe dostanou mléčné bílkoviny a vyhnou se živočišnému tuku. Důležité je, aby o tom byli lidé informováni, aby tyto 3 různé druhy "sýrů" byly řádně označeny a odděleny na regálech, aby člověk věděl, co kupuje. To označení je například velmi dobře udělané na šlehačkách. A hodně lidí dává šlehačce z rostlinného tuku přednost. Například v Makru, když kupuji šunku je u stejně vypadající, ale cenově různé šunky uvedeno % masa. Jenže obchodník si to tam koupí - tu nejlevnější a nikam už nenapíše, že je to ta nejhorší.
  modra:Přírodně identické aroma znamená, že chemické složení aromatu je zcela stejné jako složení přírodní, ale aroma nevyrobila příroda.
  posp:Víš kolik jich je, to by bylo víc barev než rozezná mužské oko.

  superkarma: 0 06.05.2008, 10:48:23
 8. avatar
  [6] Ťapina [*]

  posp: Zákaznictvo neumí číst?

  superkarma: 0 06.05.2008, 10:09:26
 9. [5] posp [*]

  možná by nebylo špatné kdyby obchody a výrobci barevně označovali produkty barevně podle eček

  superkarma: 0 06.05.2008, 10:06:37
 10. [4] Kordula Brouková [*]

  Bože můj, to je zase blábol, proč si o těch éčkách sakra něco nezjistíte?

  superkarma: 0 06.05.2008, 10:06:20
 11. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Alergická reakce ani astmatický záchvat NENÍ škodlivý účinek produktu, ale neadekvátní reakce organismu

  superkarma: 0 06.05.2008, 09:14:09
 12. avatar
  [2] Petrushe [*]

  Příbalové informace sleduji každopádně...občas si je doma porovnám s tabulkou éček....když zjistím, že jsem právě koupila něco, co obsahuje tři různé karcinogeny, tak se tomu pro příště vyhnu. Je přece dost věcí na výběr, tak si vybírám tu nejzdravější variantu.

  superkarma: 0 06.05.2008, 09:03:41
 13. avatar
  [1] *modrá [*]

  Příbalové informace občas sleduju, jak je někde napsáno přírodně identické aroma anebo odřezky a vepřové kůže tak to mě teda od nákupu odradí Éčka moc neřeším, protože některá jsou dobrá a některá špatná a já si to nepamatuju. Ve zdravé výživě nenakupuju, zas tak vystrašená nejsem.

  superkarma: 0 06.05.2008, 08:34:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme