Zdraví

Nejen duševně nemocní odmítají léky. Proč?

„Cítím se dobře, žádné pilulky už nepotřebuji.“ „Léky mi škodí, raději je vysadím.“ „S nemocí se musím vypořádat jen já sám.“ Tyto a mnohé další důvody vedou osoby trpící duševní chorobou k tomu, že se sami rozhodnou ukončit léčbu. O rozumný krok se ale rozhodně nejedná.

Nedostatečná spolupráce nemocného při vlastní léčbě představuje veliký problém napříč medicínskými obory. Jedinci s psychiatrickou diagnózou zdaleka nejsou v této souvislosti jedinými hříšníky. Podle statistik stojí špatné užívání léků (mimo doporučení lékaře) každým rokem za 125 000 úmrtími, a to jen ve Spojených státech. 10–25 % všech přijetí do nemocnic či pečovatelských domů má stejný důvod. Nemocní také nezřídka porušují dietní opatření, zanedbávají cvičení a doporučený denní režim. Bývají jen málo ochotni upravit svůj životní styl. To vše může vést ke zhoršení jejich zdravotního stavu a v konečném důsledku k navýšení celkových výdajů za léčbu.

pill

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Více důvodů, proč se neléčit

Takzvaná noncompliance neboli nespolupráce při léčbě není mezi nemocnými s duševním onemocněním vzácným fenoménem. Odborníci za hlavní důvody považují:

 • některé charakteristiky vlastní choroby (např. schizofrenici mohou být vůči lékům či lékařům paranoidní, lidé s depresí mohou trpět pocity zbytečnosti a rezignace, jedinci v klidové fázi onemocnění mají pocit, že jsou zdraví a léčbu nepotřebují atd.);
 • neschopnost rozpoznat vlastní onemocnění (popření choroby) a nedostatečný náhled na nutnost terapie;
 • problémy plynoucí z léčby (např. nežádoucí účinky, dlouhodobé užívání léků);
 • nedostatečnou podporu příbuzných;
 • stigma pojící se s duševním onemocněním a nutností docházet k psychiatrovi;
 • neschopnost lékaře navázat s nemocným terapeutický vztah a poskytnout mu dostatek potřebných údajů.

Partnerství a důvěra

Aby jedinec trpící duševním onemocněním užíval doporučené preparáty a celkově v léčbě dobře spolupracoval, musí mít dostatek informací. V první řadě by měl znát diagnózu, která mu byla stanovena, a vše, co s daným onemocněním souvisí. Lékař a pacient by měli být partnery, na terapii se společně domlouvat. Nemocný by se neměl bát upozornit na nežádoucí účinky léků, které ho mohou trápit. Vhodně informováni by měli být rovněž blízcí nemocného. Ti bývají často prvními, kdo rozpozná příznaky zhoršování choroby. Důvěra v lékaře a psychiatrii jako takovou, kterou by měl získat pacient i jeho rodina, je základním předpokladem dobré spolupráce a úspěšné léčby.

Zdroj: U lékaře

Čtěte také:

   
29.06.2016 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [5] janavys [*]

  Tohle je těžká věc. Když si nemocný něco umane, je těžké ho uhlídat. Bohužel ty následky někdy bývají smutné, vídáme to často v TV.Sml22

  superkarma: 2 29.06.2016, 19:41:13
 2. [4] dadma [*]

  Tohle je opravdu těžké uhlídat a ještě hlídání je lepší varianta.Pokud psychicky nemocný člověk je ochotný ty léky brát, tak jenom mu připomenout ,aby lék vzal ,ale horší jsou případy ,kdy léky odmítá. Paní doktorka píše mé neteři velotab (rozpusný lék) a sestra ho přidává do jídla.

  superkarma: 0 29.06.2016, 12:46:59
 3. avatar
  [3] řeřicha [*]

  Syn od kamaráda taky přestal brát léky a skončilo to sebevraždou....bohužel pokud nemá nad sebou trvalej dohled, neuhlídá se to....

  superkarma: 0 29.06.2016, 08:53:53
 4. [2] bobani [*]

  a pokud psychicky nemocní léky neberou , známe následky

  superkarma: 2 29.06.2016, 08:25:51
 5. [1] Andreadornova [*]

  Sml23

  superkarma: 0 29.06.2016, 08:12:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme