.

„Nejdřív přemýšlejte, pak jednejte,“ vzkazují rodičům před vysvědčením odborníci

Rodina

„Nejdřív přemýšlejte, pak jednejte,“ vzkazují rodičům před vysvědčením odborníci

Blíží se konec školního roku a s ním vzrůstá v některých rodinách i napětí. Ne každý potomek přinese vysvědčení dle představ rodičů. Jak ale dát dítěti najevo nespokojenost, aniž bychom je nepřiměřeně a zbytečně stresovali, ale naopak dosáhli kýženého výsledku? Odborníci z Linky bezpečí (LB) radí, na co si dát obzvláště pozor.

Že v období kolem vysvědčení přibývá na Lince bezpečí hovorů na téma školních problémů, to potvrzuje i Peter Porubský, vedoucí LB. „Výrazně se zvyšuje zejména počet hovorů týkajících se vysvědčení a strachu z nepřiměřené reakce rodičů na známky. Výjimkou nejsou ani hovory, při kterých dítě zmiňuje útěk z domova kvůli vysvědčení,“ říká s tím, že vysvědčení řeší na konci školního roku každý desátý volající.

dítě

U některých dětí může tento stres z reakce rodičů zafungovat i jako spouštěč zkratkovitého jednání a vést až k útěkům z domova. „Rodiče často neuváženě vyřknou hrozby, které nemyslí doslova, například ať se domů se špatnými známkami nevrací. Mnohé děti však nedokážou vyhodnotit míru nadsázky a rozhodnou se domů opravdu nepřijít,“ uvádí Porubský.

Pokud strach dítěte překročí zdravou míru, objevují se stavy zoufalství, myšlenky na útěk, sebevraždu. To už se jedná o vážné ohrožení. Pak je logické, že děti z obavy z ponižování a bití ze strany rodičů raději zvolí útěk z domova – tedy nejistotu před nepříjemnou jistotou. „Dítě potřebuje vědět, že ať se stane jakýkoliv průšvih, doma bude vždy v bezpečí. A že se s ním rodiče budou snažit danou situaci vyřešit. To platí i pro vysvědčení. Nejdůležitější je pak samotná zkušenost dítěte, jak rodič na špatnou zprávu reaguje. Jestli křikem a nadávkami, nebo otevřeností a diskusí. Je důležité, aby si dítě také uvědomilo, že i když se na něj rodič krátkodobě zlobí, nic reálně ohrožujícího se mu nestane. Pozitivní zkušenost s chováním rodiče je nejlepší prevencí proti případné panice a zkratkovitému jednání dítěte,“ připomíná vedoucí LB.

Co dětem radí odborníci z Linky Bezpečí?

Odborníci dětem doporučují, aby s rodiči o známkách hovořily co nejdříve. To proto, aby je na ně připravily. „Případně jim radíme, aby si vzaly někoho jako podporu či prostředníka, třeba někoho z příbuzných. Ten pak rodičům sdělí výsledek za ně a pomůže předejít případné neadekvátní reakci ze strany rodičů. Vyplácí se mít i plán, jak horší známky příští rok napravit. Je vhodné také požádat rodiče o pomoc, například aby se s nimi učili, zařídili doučování,“ vyjmenovává odborník tipy, jak zmírnit prvotní rozčilení.

Jak by se měli zachovat rodiče?

Rodiče by si podle odborníků měli uvědomit, že špatné známky na vysvědčení nemusí vždy znamenat jen malou snahu dítěte ve škole. „Na školní úspěšnost dětí mají vliv i takové faktory, jako je důslednost rodičů při výchově, rodinná situace dítěte, vztahy ve třídě, vzájemná spolupráce mezi učiteli a rodiči a celkový přístup učitelů a vedení školy,“ připomíná Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské linky. O známky je podle ní důležité zajímat se v průběhu celého roku. Pak je možné reagovat průběžně.

 • Při reakci na vysvědčení se spíše soustřeďte nejdříve na pochvalu za to, co se dítěti podařilo, až pak na případný neúspěch.
 • Důrazně zvažte formu a všechny výroky, které chcete dítěti sdělit. Měly by být pro dítě srozumitelné a zároveň by je neměly stresovat.
 • Nikdy nepoužívejte výhružky typu „Jestli dostaneš špatnou známku, nechoď domů…“
 • Zvažte, zda vaše nároky na dítě odpovídají jeho schopnostem, zda nemáte větší ambice na školní úspěšnost svého dítěte, než jsou jeho dispozice nebo aktuální možnosti.
 • Hledejte s dítětem příčinu neúspěchu - zjistěte, zda nepotřebuje v učení nějakou pomoc, a společně si naplánujte kroky na příští pololetí.
 • Nabídněte pomoc s úkoly.  V případě, že hádky při přípravě do školy jsou na denním pořádku, je vhodné domluvit dítěti doučování.

Pokud má dítě opakované problémy s učením, je dobré oslovit odborníka z pedagogicko-psychologické poradny, který může nabídnout jak psychologické vyšetření, tak spolupráci při řešení různých druhů poruch učení.

Čtěte také:

   
18.06.2015 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [15] mamaoma [*]

  "Odborníci" toho vědí samozřejmě hodně, ale možná pomůže jednoduchá rada: Když potomka vysvědčení ukázkové zrovna není, než sáhnete po pásku, položte si otázku. Odpovězte ale rovně: Není tohle dítko po mně ???Sml79

  superkarma: 0 20.06.2015, 05:42:01
 2. avatar
  [14] Altamora [*]

  Nemělo by být důležitější, aby dítě bylo šťastné a aby dělalo to, v čem je dobré a co ho pak může živit, než aby mělo dobré známky? Kolikrát v životě jsme ukazovali vysvědčení? Kolik z nás má spolužáky, kteří jsou teď úspěšní, i když ve škole neměli dobrý prospěch? Já takových pár mám. A taky jsem měla spolužáka s červeným diplomem, který zemřel jako bezdomovec. Známky nejsou v životě to nejdůležitější.

  superkarma: 0 18.06.2015, 22:26:56
 3. [13] cilani [*]

  cilani — #12ok, nejprve si přečtu ostatní reakce, ať nehážu do placu, co je tu už xkrát.. Sml16

  superkarma: 0 18.06.2015, 15:01:23
 4. [12] cilani [*]

  Já furt nechápu, že někoho může překvapit vysvědčení jeho potomka. To se jako celý rok nezajímali a pak se diví?

  1. na komentář reaguje cilani — #13
  superkarma: 1 18.06.2015, 14:57:39
 5. avatar
  [11] medulka [*]

  diblice — #7 taky si myslím, pokud se rodiče zajímají o prospěch dítěte, chodí na schůzky atd., tak nemůžou být pak nějak nemile zaskočeni a překvapeni... když vidí, že dítě má problémy s nějakým předmětem, tak se dá vždy sehnat nějaké doučování, zaměřit se na předmět a známku alespoň v rámci možností vylepšit...

  superkarma: 1 18.06.2015, 14:44:30
 6. avatar
  [10] aviaki [*]

  A nebo při urputné snaze rodičů dítě probůh nestresovat, to dopadne tak, jak jsem viděla (na vlastní oči) u svých známých. V deváté třídě synek propadl a byl úplně v pohodě, neboť "už je stejně přijatý na střední školu, tudíž je jedno, jestli v srpnu reparát udělá nebo ne". Tak jsem jeho i jeho rodiče vyvedla z omylu, že to tedy vůbec jedno není a že taky nemusí mít ukončené základní vzdělání.Sml22

  superkarma: 0 18.06.2015, 13:47:15
 7. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Jednám celý rok, takže vysvědčení není překvapením, možná zklamáním, ale s vcědomím, že známky jsou čisté, a že co šlo, to dítko dělalo. I když to někdy nestačilo.

  superkarma: 0 18.06.2015, 13:42:58
 8. avatar
  [8] nelysek [*]

  diblice — #7 Pentlička — #3 asi tak, vůbec nechápu, že rodiče celou dobu netuší, jak to tom jejich dítě se známkami je Sml80 a krom toho se vše dá napravit.

  superkarma: 0 18.06.2015, 13:30:33
 9. avatar
  [7] diblice [*]

  nevím, jak může někoho vysvědčení překvapit, vždyť přeci vím jak se dítě učí a co mám čekat, vždy čekám horší a pak jsem mile překvapena

  1. na komentář reaguje nelysek — #8
  2. na komentář reaguje medulka — #11
  superkarma: 4 18.06.2015, 12:08:07
 10. [6] anina4 [*]

  víme v průběhu roku jak na tom dítě je, někdy sice nám nějakáá známka unikne,ale není to na to dětlat z toho velký humbuk,nyní už víme jaké bude mít dcera vysvědčení a potěší nás zlepšení oproti pololetí

  superkarma: 0 18.06.2015, 11:52:19
 11. [5] bobani [*]

  Pentlička - souhlas

  superkarma: 0 18.06.2015, 10:15:17
 12. avatar
  [4] cherinka [*]

  Pentlička — #3 Mluvíš mi přesně z duše. Sml67

  superkarma: 0 18.06.2015, 10:11:25
 13. avatar
  [3] Pentlička [*]

  Nechápu, jací jsou to rodiče, kteří jsou nepříjemně překvapeni vysvědčením svých dětí. Přece pokud se o dítě zajímám, tak vím, jak se učí a jaké známky můžu čekat.

  1. na komentář reaguje cherinka — #4
  2. na komentář reaguje nelysek — #8
  superkarma: 2 18.06.2015, 08:05:42
 14. [2] janavys [*]

  U nás to probíhá vždycky v pohodě. Dítě se dobře učí, přesto se zajímám o každou známku, to aby mě náhodou něco v závěru přeci jenom nepřekvapilo. A hlavně, od toho jsou aktivy, zajímat se, co a jak dítěti jde a nejde.Sml22

  superkarma: 0 18.06.2015, 07:29:19
 15. [1] manislava [*]

  u synka mě to čeká od září,končíme školkové období

  superkarma: 0 18.06.2015, 06:23:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme