Bulvár

Nejde o to, kde jsme, ale jací jsme.

Nejdůležitější jsou lidské vztahy. Můžete bydlet na sebekrásnějším místě, ale když máte nepříjemného souseda, je veškerá radost a klid pryč. To je v kostce názor, který zastává čtenářka s nickem ToraToraTora, a já jí za něj moc děkuji. Ale přečtěte si její příspěvek sami. Stojí jistě za to.

No dobře, Dano, koledovala jste si. Mám dlouholetou kamarádku od prváku. To už je pěkná kupa let. Pochází z menšího města. Nedávno se přestěhovali na venkov, kde zrekonstruovali chalupu. Kdykoliv jsem s kamarádkou mluvila, rozplývala se, jak si konečně užívají klid na skorosamotě. Prostě romantika.

Při jedné návštěvě jsme seděli venku na zápraží u kávy a všimla jsem si, že za loukou někdo celkem svižně staví  hezký domeček. Ale kamarádka tak nějak ztlumila hlas, jako by nás snad přes hektar nepokosené trávy mohli slyšet, a říká: „Oni jsou divný, vůbec se nehodí na vesnici." To bylo jako rána elektrickým ohradníkem. Nezabije, ale dlouho vás brní ruka. Ptám se, jak to myslela. Prostě: Oba totiž pracují v nedalekém městě a chtějí si v domě na vesnici odpočinout. Navíc si ho nedokážou postavit sami, ale občas jim tam vypomáhá brácha nebo zedníci. Nebudu říkat, jak je to dlouho, co tuhle holku znám (ony ty roky za chvíli budou skoro neslušné k vyslovení na veřejnosti), ale najednou místo nich byla ohromná propast. Copak oni neměli výpomoc při rekonstrukci, kterou dělali proto, že si chtějí odpočinout od lidí? Ale jistě. Prostě novousedlíkům se nic neodpouští. Nikdy. Strašně mě v tu chvíli mrzelo, jak tuhle ambiciózní, praktickou a chytrou holku polkla vesnice a její stigma.

Ve vzpomínkách se mi vrátilo zase moje dětství, jak jinak než na vesnici. Než něco uděláte, přemýšlíte, co tomu řeknou lidi. Každý každému vidí do talíře, uklízečka ze školy zná rodiče a žaluje na potkání. S polovinou z nich je příbuzná, a tudíž nenajde opozici. Uklizečka ze školky zase dodnes nepřekousla jedno hubaté dítě. Dnes dělá pošťačku, ale nezdraví mě ani po tolika letech. Já ji také ne. :)

Ptám se, kde jsou ti milí hodní vesničané? Když nám spadl na auto strom za letní bouřky, sešlo se jich kupa... většinou s foťáky. Unikum je soused, který se přistěhoval za stejně bohulibým cílem, tedy odpočinkem. A aby ho nikdo v tom klidu nerušil, rozhodl se jít na to soudní cestou. Soudí se s každým, kdo projde kolem. Když mu vadí strom... uřízne ho.

Bydlím ve měste, nic mi tu nechybí. Sousedské vztahy máme báječné, pomáháme si, známe se, aniž bychom trpěli nutkáním koukat si do oken. To hezké z vesnice jsem si přivezla v srdci s sebou. Nejde o to, kde jsme, ale jací jsme.

ToraToraTora

A koledovala jsem si ráda. Napsala jste to moc hezky.

 

   
10.11.2009 - Blog redakce - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Hanďule [*]

  trefné Sml22Sml59Sml67

  superkarma: 0 10.11.2009, 23:56:04
 2. avatar
  [7] mysak [*]

  Problémového souseda jsme měli ve městě taky, ale proti tomu, co je teď na vesnici, to byla sranda. Trošku stárne a prostě nemá co na práci než otravovat. rozebírá plot s tím, že je na jeho pozemku, polívá keře jedem na plevel, chodí po našem pozemku, když nejsme doma a tak.. Nikdy jsem nesháněla drby a bylo mi jedno, co si o mně kdo myslí, teď už bych to teprve vědět nechtěla, je totiž takový místní rozhlas.

  superkarma: 0 10.11.2009, 22:05:54
 3. avatar
  [6] Odemětobě [*]

  ještě jsem chtěla dodat, že našim třeba sousedi vypomůžou, ale naši jim všechno zaplatí, nemůžou jim to nijak oplatit. Mají tam pána, který má na to živnost-drobné dokončovací práce,ale schová za to složení dřeva a uhlí,donášku nákupu, prořezání stromů, zrytí zahrady atd. Prý některým vdovám poskytuje i jiné dokončovací práce,ale to jsou určitě jen pomluvy.Znáte vesničany.Sml52

  superkarma: 0 10.11.2009, 14:40:52
 4. avatar
  [5] Odemětobě [*]

  ToraToraTora — #3 ze školy jsem se vracela vlakem, mamka jezdila o hodinu později.Než přišla domů,tak věděla,kdy jsempřijela domů,co jsem měla na sobě, kterou cestou jsem šla k baráku a jestli jsem se po cestě ze školy vedla s Jiříčkem za ručičku nebo mě vyprovázel až na nástupiště. A takové ty  řeči, že jsem moc vyská a nevdám se /172 cm/ nebo na VŠ že jsem už stará koza a nevdám se.Fuj, na vesnici raději ne.Jedině v nejnovějším mercedesu,norkovém kožichu a ověšená zlatem.To by ti lidi popadali závistí a byl by klid.

  superkarma: 0 10.11.2009, 14:36:21
 5. avatar
  [4] jiti [*]

  JJ prudiči jsou úplně všude. A závistivci taky.

  superkarma: 0 10.11.2009, 14:06:51
 6. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  ToraToraTora — #2 ...jenže ve městě to tak nějak čekáš, jenže na vesnici pořád podvědomě hledáš tu sousedskou soudržnost a bratrství a o to větší je to potom překvápko

  1. na komentář reaguje Odemětobě — #5
  superkarma: 0 10.11.2009, 14:01:37
 7. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Věrulinka — #1 Sml67 přesně tak

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #3
  superkarma: 0 10.11.2009, 14:00:24
 8. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Ono je to jedno, zda na vesnici, či ve městě, když se najde člověk, který za každou cenu chce druhým otrávit život, tak si tu hůl najde Sml80

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #2
  superkarma: 0 10.11.2009, 13:58:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme