Číhají na nás za dveřmi ložnice, aby naše intimní chvilky proměnili v okamžiky bezradnosti, ve zklamání nebo dokonce v pěkný trapas. O kom je řeč? O zabijácích našeho sexuálního života, díky nimž se z milování mohou stát velmi traumatizující momenty, které mají nakonec špatný vliv i na celý partnerský vztah. Mezi zabijáky spokojeného sexu, kteří řádí v českých ložnicích nejčastěji, patří například předčasná ejakulace, ženská anorgasmie nebo i docela obyčejná cigareta.

Předčasná ejakulace – nejčastější neléčená porucha

sexVíce než 20 % mužů přiznává, že se jim to už někdy stalo… Věk tu nehraje žádnou roli, protože předčasná ejakulace postihuje muže všech věkových kategorií bez rozdílu a může se objevit prakticky kdykoli a bez varování. Občas se může jednat jen o momentální projev vyšší míry vzrušení. Pokud se ale tato situace opakuje a muž není dlouhodobě schopen svou ejakulaci ovládnout, jedná se už o závažný klinický problém, který vyžaduje lékařské řešení. Předčasná ejakulace si přitom nevybírá – postihuje muže všech ročníků a dat narození bez rozdílu. Ačkoli se ztráta kontroly nad ejakulací týká mužů, ten kdo jí ve finále nejvíce trpí, jsou ženy, jejich partnerky. Předčasně ejakulující muž totiž dosahuje vyvrcholení zcela normálně, i když ve velmi krátkém čase, takže to není on, komu by se nedostalo uspokojení. Krátký čas, obvykle do dvou minut, však rozhodně nestačí k uspokojení partnerky. „Nesoulad v partnerském životě potom nutně vede i k narušení partnerského vztahu, jako takového. Teprve až hrozící rozpad vztahu je většinou tím hnacím motorem, proč muži překonají ostych a začnou svůj problém řešit s odborníkem – sexuologem, urologem nebo andrologem“, uvádí lékař, MUDr. Karel Kočí. O předčasné ejakulaci je možné se dozvědět více na stránkách www.nejennachvili.cz.

Kouření cigaret – cesta k životu bez sexu

Od doby, kdy Kryštof Kolumbus přivezl z Ameriky kromě rajčat a brambor také tabák, nám malé bílé válečky se žlutým koncem ničí nejen zdraví, ale i sexuální život. Výzkumy a studie jasně prokazují, že kouření nemá vliv jen na kvalitu mužské erekce, ale také na mužovu plodnost a v neposlední řadě i na jeho sexuální touhy. „Kouření mění krevní hladinu pohlavních hormonů, snižuje hladinu androgenů a mírně zvyšuje hladinu estrogenů. To může mít za následek intoxikaci varlat, která se mimo jiné projevuje neschopností erekce, sníženou plodností      a sníženým libidem – tedy menší touhou po sexu“, říká sexuolog prof. Petr Weiss.  Zatímco ostatní zabijáky sexu není vždy úplně jednoduché rázně vypudit z našich ložnic, vzdát se kouřících tyčinek ve prospěch spokojenějšího intimního života, by určitě neměl být tak velký problém.

Ženská anorgasmie – závod bez finiše

Většina z nás má představu, že kvalitní sex má mít tři části: předehru, samotné milování a na konec vyvrcholení. Podle výzkumů však bezmála 42 %* českých žen přiznalo, že se jim alespoň čas od času stane, že se do vytouženého finiše v podobě orgasmu vůbec nedostanou. 8 % z nich dokonce nevyvrcholí během milování nikdy. Příčiny anorgasmie jsou většinou psychologického rázu – její příčinou může být nevhodná sexuální výchova nebo nesprávně podané poučení o sexuálních otázkách. V krajním případě je dokonce výsledkem předešlého traumatizujícího sexuálního zážitku, například znásilnění. U většiny žen je ale často na vině jen úzkost, přepracování a stres, který zažíváme všichni téměř dennodenně. Neschopnost ženy dosáhnout orgasmu se samozřejmě dotýká i jejího partnera, který pak často trpí pocitem, že ve své roli selhal a nesplnil, co od něj partnerka po intimní stránce očekávala. Potíže s anorgasmií se tak mohou negativně promítnout do celého partnerského života, podobně, jako je tomu u předčasné ejakulace. 

Bolest při styku  - a je po radosti

Hranice mezi rozkoší a bolestí může být někdy opravdu tenká. Co když se ale rozkoš úplně vytratí a zbude už jen bolestivý pocit? Právě to se podle výzkumů stává plným 47% českých žen. Ty si stěžují na bolest při milování, která jim nedovolí, aby si intimní chvilky s partnerem skutečně užily, ačkoli milování s partnerem má samozřejmě být primárně příjemnou záležitostí. Důvodů, proč si některé ženy stěžují na bolest při styku, je několik. Nejčastější bývá nedostatečná lubrikace, která podle výzkumů trápí přibližně 50 % českých žen. Bolest při styku však může být opět důsledkem stresu – v napjatých situacích totiž tělo reaguje smrštěním svalstva, takže není tak uvolněné, jak by při milování mělo optimálně být. Ovšem pozor, někdy mohou být nepříjemné až bolestivé pocity při milování i důsledkem kvasinkové infekce nebo alergie.

* Studie: Sexuální chování v ČR; Sexuologický ústav 1. lékařské fakulty UK a VFN

Reklama