Vztahy

Nejčastější věta puberťáka: Mně je to jedno...

V obchodech je spousta knih. Ale nikde jsem zatím nenarazila na frazeologický slovník, který by překládal výrazy či věty třináctiletých pubošů do srozumitelné češtiny. Vida, puboš, to je zrovna takové slovíčko, které by stálo za výklad.

Puboš - to je můj třináctiletý syn. Má svoji ustálenou mluvu. Vaše smůla, pokud mu nerozumíte. On se s kamarády hravě domluví. A nepotřebuje k tomu moc slov. Je vycvičený z posílání textovek, kdy sto šedesát znaků stačí k tomu, aby se vyjádřil jasně, srozumitelně, úderně. Tedy v jejich jazyce. Ovšem komunikace se zbytkem světa, to už je trochu o něčem jiném.

Podívejme se na větičku: „Mně je to jedno.“ Myslíte si snad, že to tak opravdu je? Když se ho zeptám, co chce k večeři, samozřejmě, že řekne: mně je to jedno. Ve skutečnosti to znamená, že nechce v první řadě to, co máme my všichni. Ať je to cokoli. Hlavně se odlišovat, to je jeho životní program. Běžná, konvenční jídla ho urážejí, takže když si minule dal k večeři pizzu s hranolkama.

Další jeho ustálený obrat, který trousí, ať se ho dotazuji na cokoli, je: „Já nevim...“Vlastně je to obdoba fráze: mně je to jedno. A rovněž to v žádném případě neznamená, že by mu všechno bylo šumafuk. To tedy ani náhodou. Opět uveďme jednoduchý příklad. Je sobotní ráno. Ptám se: „Tome, co budeš dneska dělat?“ Jeho odpověď: „Já nevim...“ Když neví, tak neví, proto přicházím s návrhem: „Pojeď s námi na Šumavu, vezmeme kola a pak přespíme u Konopků.“ Okamžitě vybuchuje: „Ani náhodou, nejsem padlej na hlavu. Jdu na skejt...“ Aha, takže on moc dobře ví, co chce dělat, jen ho oběžuje to vysvětlovat těm okolo.

Když to řeknu jeho slovem, je to “vopruz“. Hodně věcí je vopruz. Vstávání, mytí, čištění zubů, chození do školy, komunikace s rodinou. Naučila jsem se nebrat to příliš osobně. Asi by takhle vypadal, i kdyby vyrůstal v jiné famílii. Každodenní rituály by ho prudily, povinnosti by pro něj byly schýza, občas by měl z nás všech depku a svět dospělých by mu připadal ujetej... Utěšuji se tím, že i když na to moc nevypadá, je možné, že okolní svět na něj přeci jenom má kladný vliv. Určitě se za čas do jeho slovníku zase vrátí i nějaký ten běžnější výraz...

Důležité je, aby se nám úplně neodcizil. Ale to nám, zdá se, nehrozí. Uvědomila jsem si to před několika dny, kdy za mnou přišel můj šéf a chtěl, abych vypracovala v poměrně krátké době nový projekt. Okamžitě jsem to v duchu vyhodnotila slovy:"no to je teda vopruz, hodit mi to takovouhle pakárnu na palici, to je teda schýza number one....:))) A došlo mi, že tahle slova jsou možná svým způsobem výstižná, ale nejsou má. Jsou vypůjčená od mého puboše Toma...Ale jemu, myslím si, když ho tak poslouchám, nechybí....:))))

Příběh kamarádky volně převyprávěla

   
17.04.2003 - Láska a vztahy - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Puboš je prostě zvláštní živočišný druh

  superkarma: 0 01.12.2003, 12:14:18
 2. avatar
  [16] zeva [*]

  mamča: Taky jsem alergická na - mami to neřeš. Ale musela jsem se nedávno sama sobě smát, když jsem manželovi řekla- to neřeš. Ale v danou chvíli mi to připadlo fakt nejvýstižnější.
  Moje kolegyně má dceru a s tou to fakt tříská. Oblečení, vlasy, chování . Klidně mámě odpověděla - prdlajs a na dokončení věty byla asi unavená. Tak když večer od mámy něco potřebovala, ta jí s klidem odpověděla taky prdlajs, a že je zmakaná a jde čumět na bednu. Dcera prý byla mírně v šoku, ale pak už si slovník hlídala

  superkarma: 0 19.04.2003, 17:43:44
 3. avatar
  [9] Lotka [*]

  Oni chtějí být jiní a přitom jsou každý stejný, jak je do latě postavíš

  superkarma: 0 17.04.2003, 19:14:22
 4. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Můj syn (15) odpovídá na všechno:
  "Skvělý!" ve smyslu: " To je vopruz!" Pokud náhodou s něčím souhlasí, řekne: " To si piš!"

  superkarma: 0 17.04.2003, 09:44:23
 5. avatar
  [5] sjuu [*]

  super článek.
  Mě stačila puberta mojí ségry. Děs a hrůza

  superkarma: 0 17.04.2003, 09:31:09
 6. avatar
  [4] pajda [*]

  Ťapina: to bydlíme s tím samým? Řvali jsme se syslem smíchy, když mu můj udělal kázání o tom, že jíst se má všechno...kdybych napsala seznam jídel, které nejí můj muž, pěkně pod sebe, nestačila by mi rolička toaleťáku ale když se zeptám, co chce k večeři, tak je mu to jedno...syslík to vylepšil. Ten chce vždyky "hambáč" nebo před výplatou pizzu...a s kapesným vede jeho první cesta "do Mekáče", protože doma to nejíme.

  superkarma: 0 17.04.2003, 09:21:05
 7. avatar
  [2] mirrea [*]

  Slovník mé pubertální dcery: jo, ne, nevim, možná, nic.
  A máš to vychytaný.

  superkarma: 0 17.04.2003, 07:22:54
 8. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Nejen puboši I můj skoro třicetiletý partner na otázku Co chceš k večeři? odpovídá "Mě je to jedno" popřípadě "Jídlo" A když se zeptám: "Tak třeba rajskou?" - Néééééééééééééééééé!!

  superkarma: 0 17.04.2003, 00:49:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme