Zdraví

Nejčastější úrazy při bruslení. Jak se jim vyhnout?

Jaro je tady a vy už se nemůžete dočkat, až se vyndáte inline brusle ze skříně? Bruslení kromě radosti z pohybu přináší i velké riziko závažných úrazů. Které jsou ty nejčastější a jak se jim vyhnout?

Pozor na hlavu!

I sebelepší bruslař se nevyhne občasným pádům. Zkušení jedinci však vědí, jak mají správně padat. Začátečnickou chybou totiž bývá pád na záda, při němž může dojít k závažným úrazům hlavy. Nejčastějším příkladem bývají zlomeniny lebky nebo otřes mozku. Pokud padáte na zadní část těla, měli byste hlavu vystrčit co nejvíce vpřed, aby se hlavní energie pádu rozložila mezi ramena. Samozřejmostí je i používání kvalitní helmy, která sníží riziko závažných úrazů hlavy.

Úrazy horních končetin

skin

Dalším poměrně častým zraněním při pádech jsou úrazy zápěstí. Důvod je prostý. Bruslaři se při pádu vpřed instinktivně brání natažením horních končetin. Zranění zápěstí mohou být mírná, příkladem je relativně nezávažné podvrtnutí, ale také může dojít k vzniku závažných zlomenin. Obzvláště náchylné ke zlomeninám jsou vřetenní, loketní a loďkovitá kost. Pro svou bezpečnost vždy používejte chrániče zápěstí. Ty jsou navrženy tak, aby při pádu rozložily energii na širší plochu předloktí, díky čemuž výrazně snižují riziko vzniku zlomenin.

Poranění kolene a kotníku

Poranění kolen jsou obvykle mírná, při pádech tak většinou dochází k vzniku pohmožděnin a nevzhledných, bolestivých modřin. Mírný úraz většinou vyřeší ledování a pár dní fyzického klidu. Při pádu na koleno však může dojít i k poškození čéšky nebo křížových vazů. V tomto případě se již většinou neobejdete bez lékařské pomoci. Nadměrné zatěžování svalového aparátu dolních končetin, které trápí především krasobruslaře, způsobuje rozvoj zánětu šlach. Tímto způsobem je nejčastěji postižena Achillova šlacha, ale také šlachy plosky nohy. Zánět šlach se projevuje výraznou bolestivostí a otokem, v nejhorším případě může poškozená šlacha „prasknout“. Asi nejčastějším, ale nejméně závažným úrazem jsou puchýře a mozoly nohou, které jsou způsobeny nevhodnou velikostí nebo používáním bruslařské obuvi.

Jak zabránit bruslařským zraněním

 • Při výběru bruslí dbejte na kvalitu a vhodnou velikost. Bota by neměla být příliš velká, aby v ní noha neklouzala, ale současně by neměla nikde tlačit.
 • Vždy používejte ochranné pomůcky v podobě helmy, chráničů loktů, zápěstí a kolen.
 • Před každou jízdou se nezapomeňte rozcvičit. Ztuhlé svaly jsou více náchylné ke vzniku zranění.
 • Naučte se správně brzdit a také padat – při ztrátě rovnováhy zaklekněte a pokuste se padnout na měkčí části těla (např. na zadek), pokud možno uvolněně.
 • Nikdy nejezděte na vlhkém povrchu. Pokud budete bruslit na frekventovaných místech, neposlouchejte hudbu ve sluchátkách.
 • V případě únavy nebo jakéhokoliv zranění nevyrážejte na trať.
 • Pro případ potřeby s sebou noste mobilní telefon a kartičku pojištěnce.

Zdroj: www.hojeni-ran.cz

   
01.06.2015 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [5] Clever45 [*]

  úraz na bruslích? Nevhnutelny :D minimálně svaly mám vždycky v háji :D

  superkarma: 0 15.06.2017, 20:32:36
 2. avatar
  [4] denkas [*]

  Já nebruslim,já jenom padámSml80 Asi si pořídím chráničeSml30

  superkarma: 0 01.06.2015, 15:10:07
 3. [3] Bébina [*]

  Bruslím poměrně hodně, od konce února minimálně 3x v týdnu aspoň hodinu, týdně tak 40 najetých kilometrů. Je to báječný sport, člověk získá kondici i spevní problematické partie. K bezpečnostním pravidlům bych ještě přidala mít prořízlou pusu a nebát se okřiknout blbce na cyklostezce. A že je jich tam dost. Mamina s kočárkem, co se zastaví v nejužším místě nejlépe za zatáčkou, kam není vidět, a čumí do kočáru, blondýna s pudlíkem na flexivodítku, co ho pouští přes celou cykloztezku, běžci vedle sebe uprostřed, takže jeden neví, z které strany je má objet. U takových individuí si servítky neberu a křičím už z dáli, ať dávají bacha a nějak si ten svůj pohyb zorganizují. U ovčáka stojícího uprostřed bez vodítka křičím, že se o něj zabiju, u čivavičky bez vodítka uprostřed že zabiju jí. Zatím bez pádu, ťuk ťuk. Co nechápu, jsou dámy v letech, které na bruslích sotva stojí, naježděno nemají nic, ale vyjedou v ročním období a dobu, kdy cyklostezka připomíná provoz na pražské magistrále a chránič nemají žádný.

  superkarma: 0 01.06.2015, 14:03:12
 4. [2] ZdenaZ [*]

  na to už se necítímSml23

  superkarma: 0 01.06.2015, 08:24:33
 5. avatar
  [1] bezinka [*]

  Sml30 hm...to už není pro mne

  superkarma: 0 01.06.2015, 07:55:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme