Zdraví

Nejčastější sexuální dysfunkce? Předčasná ejakulace!

Touto sexuální dysfunkcí trpí přibližně každý pátý muž. Přesto se jedná o nejčastěji neléčenou a nediagnostikovanou sexuální poruchu. O čem je řeč? O předčasné ejakulaci.

Předčasná ejakulace byla jako porucha poprvé popsána v roce 1943. Postaral se o to Bernard Shapiro, jeden z průkopníků andrologie ve 20. století. Přesto byla předčasná ejakulace až dosud buď úplně tabuizována, nebo mylně zaměňována s poruchami erekce. To je přitom zásadní chyba, protože obě poruchy mají odlišné příčiny i metody léčby. Navíc výzkumy ukazují, že výskyt předčasné ejakulace je v populaci běžnější, než tolik skloňované poruchy erekce. Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (DSM-IV) v této souvislosti uvádí, že předčasnou ejakulací trpí v průměru každý pátý muž.

Co je předčasná ejakulace?

sirkaPředčasná ejakulace je komplexní medicínský problém, který může souviset s řadou různých faktorů a projevuje se převážně dvojím způsobem. Jednak velmi malou až nulovou schopností kontroly muže nad vlastní ejakulací, za druhé pak velmi krátkým časem, který uplyne od začátku pohlavního styku do mužova vyvrcholení. Většinou tento interval trvá od jedné do maximálně dvou minut. „V obecném slova smyslu však můžeme říci, že předčasná ejakulace je každá, která nevede k uspokojení obou partnerů. Pokud tento stav přetrvává delší dobu, vede k nesouladu, ke stresu jak ženy, tak muže, k frustraci, k odmítání pohlavního styku ženou, k narušení vztahu obou partnerů, popřípadě až k rozpadu vztahu,“ dodává androlog, MUDr. Karel Kočí.

Co je příčinou?

Odpovědí na tuto otázku může být několik. Předčasná ejakulace totiž může mít celou řadu příčin, od těch psychologických až po organické. V případě emocionálních a psychologických faktorů nejčastěji hovoříme o traumatizujících sexuálních zážitcích. V případě fyziologických faktorů se pak jedná především o urologické choroby nebo anatomický stav (krátká uzdička, hypersenzitivita žaludu, fimóza apod.). Někdy se předčasná ejakulace může objevit také jako vedlejší účinek farmakologické léčby nebo dokonce užívání drog. Je však důležité zmínit, že u stejného pacienta se mohou zároveň vyskytovat jak faktory psychologické, tak i organické.

Proč je předčasná ejakulace problém?

Zatímco u poruchy erekce si muži svůj problém uvědomují, obtíže s předčasnou ejakulací si většinou připustí až v okamžiku, kdy nemožnost partnerku sexuálně uspokojit začne ohrožovat jejich vzájemný partnerský vztah. Muž, který předčasnou ejakulací trpí, totiž sexuálně nijak nestrádá, protože dosahuje normálního vyvrcholení, i když ve velmi krátkém čase. Zato jeho partnerce se žádného uspokojení nedostává, což má po čase velmi negativní vliv nejen na společný sexuální život, ale také na celý partnerský vztah. „Česká žena potřebuje v průměru sedm minut k dosažení orgasmu. Většina českých mužů však má tendenci ejakulovat podstatně dříve. Cílem by proto mělo být sladit tento nepoměr ke spokojenosti obou partnerů,” říká sexuolog Petr Weiss.

   
02.10.2013 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [7] martinu [*]

  Předčasná ejakulace je fakt opruz, sám ejakuluji předčasně od 15-ti. Ale existuje již lék na PE : http://www.dama.cz/sex-a-vztahy/priligy-prodlouzi-vydrz-muze-u-souloze-az-trikrat-12334

   http://www.predcasna-ejakulace.cz/dapoxetine-priligy-lek-predcasnou-ejakulaci/

  Vyzkoušel jsem, doporučuji!

  superkarma: 0 10.10.2013, 12:31:22
 2. [6] Marry [*]

  Nejhorší je, že takoví muži se přes svůj handicap považují v tomhle směru "BORCE", že jsou rychle... , ale vůbec jim to nezapálí, že to k soužití v manželství nestačí a že vlastně tím svou ženu zanedbává, sobecky ji odbývá a i když trpí ta žena a ne on, tak ještě to svedou na ní, že za to může ONA!, místo toho, aby se šli léčit, píšu z vlastní zkušenosti, takže si nevymýšlím....Sml80 a většině s tím sexuolog pomůže, takže pánové, navšivte jej - nebolí to!!!

  superkarma: 0 02.10.2013, 22:02:37
 3. [5] cilani [*]

  No, zažila jsem týpka, co prostě vždycky zvadl, když došlo na zásun.. ale zas.. vynahradil to naprosto jinýma dovednostma a dokázal si vyhrát mnoohem déle, než nějakých 7 minut.. Na tu chvilu se ani gatě nevyplatí stahovat.. Byla srada hledat způsoby jak by to šlo..

  superkarma: 0 02.10.2013, 15:36:53
 4. avatar
  [4] kareta [*]

  Myslím, že druhé či třetí kolo už předčasně neejakuuje nikdoSml80

  superkarma: 2 02.10.2013, 10:57:20
 5. avatar
  [3] rusalka2008 [*]

  Rikina — #1  jo, přesně tak, jsem ráda za svého dosti víceminutového muže Sml54

  superkarma: 0 02.10.2013, 08:53:04
 6. avatar
  [2] gerda [*]

  nemám sice příliš bohaté zkušenosti, ale asi jsem měla štěstí, že jsem měla víceminutové partnerySml52

  superkarma: 0 02.10.2013, 06:49:05
 7. [1] Rikina [*]

  Sml14  hmm, no tak kvůli sedmi minutám ani nemá cenu vůbec něco začínat Sml57 to bych pana doktora Weisse mohla ujistit, že naštěstí jsou na světě i muži, kteří mají úplně jiné tendence, než ženu odbývat takto krátce a stručně. Ovšem ti mu zas nepřijdou do ordinace, takže chápu, že o nich asi neví... Sml79

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #3
  superkarma: 1 02.10.2013, 00:22:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme