Na začátek příběh ze života

Dana začala mít problémy s trávicím traktem na vysoké škole. Tehdy se zvýšila zátěž na její psychiku a v důsledku toho začala trpět častějšími ranními průjmy a nadýmáním. „V den zkoušky či testu jsem musela vstávat o hodinu dříve, abych se stačila vypravit. Také jsem počítala s časovou rezervou. Protože alespoň jedna návštěva veřejných toalet byla nezbytná.“ Tak Dana popsala začátek svých problémů. Přesto však svému stavu nevěnovala větší pozornost.

Postupem času však Danu trávicí problémy obtěžovaly častěji. To znamenalo náhle odchody z přednášek, často v nejméně vhodné chvíli. “Profesoři si mě i mé vyrušování samozřejmě pamatovali a při opakovaném odchodu z auly si neodpustili kousavé poznámky. V průběhu zápočtového testu či zkoušky jsem odejít prostě nemohla. Proto jsem test napsala co nejrychleji a ani sem ho po sobě nezkontrolovala. Výsledky byly hrozné a vyvolávaly další negativní reakce ze strany pedagogů i spolužáků,“ svěřuje se dál Dana. Protože hlavní příčinou dráždivého tračníku neboli střevní neurózy, kterou Dana trpěla, je stres a psychická nepohoda, reakce okolí vedly k dalšímu zhoršení zdravotních problémů.

Situace se zlepšila, když Dana nastoupila do práce. Obrat k horšímu přineslo založení vlastní firmy. Fyzické i psychické vypětí způsobilo, že zažívací problémy byly ještě horší než v době studia. K „pouhému“ častějšímu vyprazdňování a nadýmání přibyla změna v charakteru stolice, problémy s nechutenstvím, bolesti břicha a zad.

„Během cesty do práce jsem musela několikrát zastavovat, abych navštívila toaletu. Zdravotní problémy jsem zakrývala i při jednáních s klienty a partnery. Často jsem se před schůzkou dobře najedla, jenom abych co nejvíce snížila pravděpodobnost, že se během ní budu muset omlouvat. Také udržet si autoritu v rámci vlastní firmy bylo kvůli zdravotním problémům složitější. Vliv nemoci se objevoval i ve společenském a partnerském životě. Mnohokrát jsem odmítala různé pozvání a rušila domluvené schůzky,“ popisuje Dana důvody, proč se nakonec rozhodla vyhledat odbornou pomoc.

Na základě vyšetření a popisu problémů byl Daně diagnostikován dráždivý tračník. Po rozboru stravovacích návyků byla Daně předepsána tzv. šetřící dieta s omezením příjmu vlákniny a přípravek Imodum Plus, který měla užívat dvakrát denně.

Už po dvou dnech došlo k výraznému zlepšení. Frekvence vyprazdňování se omezila jedenkrát za den a ustoupily i ostatní obtíže. To pochopitelně vedlo ke zlepšení psychického stavu a k odbourání stresu spojeného s výraznými zdravotními problémy. Dnes Dana bere přípravek příležitostně, věnuje se naplno své firmě a daří se jí i v ostatních oblastech života.

Co je syndrom dráždivého tračníku

Dráždivý tračník, který známe i pod názvem střevní neuróza, se vyskytuje u poloviny pacientů, kteří trpí poruchami trávení. Jedná se o onemocnění tlustého střeva vyznačující se bolestmi břicha a častým vyprazdňováním. Příčinou vzniku je často porucha pohyblivosti střeva, trávení a střevního mikroprostředí.  

Onemocnění se nejčastěji se vyskytuje mezi 20. a 50. rokem života a trpí jím přibližně 24 % žen a 19 % mužů z celkové populace.

Střevní neuróza je ovlivněna psychosociálními vlivy. Důvodem je skutečnost, že psychický stres může změnit motorickou funkci střeva a i u zdravých osob vyvolat jeho zvýšenou pohyblivost. Stres tyto problémy nejen vyvolává, ale také udržuje a dále zhoršuje. Mezi další příčiny patří přecitlivělost střev a ostatních částí trávicího traktu nebo dietní chyby. Pravděpodobnou, ale zatím neprokázanou příčinou mohou být také záněty v oblasti střeva.

Projevy

Nutkání na stolici, nepravidelné vyprazdňování a kolikovité bolesti břicha jsou typickými projevy střevní neurózy. Projevují se nejméně tři měsíce v roce a mohou se k nim přidružit i žaludeční nevolnosti, zvracení, hlen v stolici či pálení záhy. Mezi lékařsky méně závažné jevy je možné zařadit nadýmání, větry, říhaní, zápach z úst nebo kručení v břiše.

Kromě toho postižený trpí i psychickými projevy, jako jsou malátnost, nervozita a nespavost. Často se objevují i bolesti zad.


Léčba      

První krok k úspěšné léčbě musíte učinit vy sami. Pokuste se minimalizovat stresové faktory ve svém životě a najděte si čas na relaxaci a pohyb. Pokud není možné tyto faktory eliminovat, rozvíjejte své pozitivní myšlení, které pomáhá vyrovnávat se s problémy a stresem.   

 

Důležitá je spolupráce s odborníkem. Ten vám poskytne patřičné informace, usměrní vás a předepíše vhodnou léčbu.

Dalším krokem je úprava stravovacích návyků. Jezte zdravě a zvyšte příjem vlákniny! Vyhýbejte se polotovarům, smaženému a kořeněnému jídlu.

V rámci medikamentózní léčby se používá několik skupin léků. Mezi nejčastější patří antidiaroika, která existují i ve formě žvýkacích tablet.Toto onemocnění neohrožuje samotný život, velmi negativně ovlivňuje jeho kvalitu.

Pokud máte uvedené příznaky, měli byste co nejdřív vyhledat lékaře a změnit přístup ke svému životnímu stylu.    

 

 

 

Zdroj: MUDr. Tomislav Švestka, CSc., tisková konference „Co nemůžete strávit nebo překousnout?“, 21. duben 2006  

 

slivovice

Reklama