Zdraví

Nejčastější dotazy kolem chřipky

chripka

Blíží se podzim a tím i chřipková sezóna. Prof. MUDr. Miloslav Kršiak, DrSc nám zodpověděl 12 otázek na téma této běžné nemoci. Co myslíte funguje na chřipku slivovice?

1) Jaké jsou příznaky chřipky?
Chřipka začíná zpravidla náhle vysokou horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.
Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

2) S jakým onemocněním ji lidé nejčastěji zaměňují?
Chřipka je nejčastěji zaměňována s různými projevy nachlazení jako je rýma, pálení, škrábání v nosohltanu, bolesti vkrku, chrapot až ztráta hlasu, kašel, mírné zvýšení tělesné teploty, přecitlivělost k chladu, pocit celkové nevůle a podobné projevy akutního zánětu převážně horních cest dýchacích.

3) Jaký je obvyklý průběh chřipkového onemocnění a jak dlouho trvá, než dojde k úplnému uzdravení?
U nekomplikované chřipky teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.
U chřipky komplikované např. zápalem plic nebo zhoršením nějaké již dříve přítomné chronické nemoci může být průběh různě dlouhý podle individuální situace.

4) Jak chřipku efektivně léčit, aby došlo k uzdravení v co nejkratší době?
Dosud byl u nekomplikované chřipky nejefektivnější léčbou klid na lůžku a podpůrná léčba (proti horečce, bolestem, kašli, ucpanému nosu, apod.). Dnes se k tomu ještě přidala možnost zkrátit průběh chřipky moderními léky jako je Tamiflu nebo Relenza, pokud jsou podány včas.

5) Je rozdíl v léčbě chřipky u dospělého a u dětí?
U nekomplikované chřipky se léčba u dospělého a u dětí příliš neliší s jednou důležitou výjimkou: děti nesmějí dostávat kyselinu acetylsalicylovou (místo ní je možný paracetamol nebo ibuprofen). U dětí, zejména malých, je navíc vhodná emoční podpora.

6) Jaká jsou nejúčinnější preventivní opatření proti chřipce?
Očkování

7) Je dobré v době epidemie omezit obvyklé aktivity, aby se člověk moc nevysiloval? (sport, hodně práce, málo spánku)
Ano

chripka

8) Kde se mohu nechat naočkovat proti chřipce a kdy je nejlepší čas?
U svého praktického lékaře, nejlepší čas je říjen až polovina prosince, nejlépe 40.-46.týden. Dostatečné protilátky se mohou vytvořit už asi za 2 týdny, takže při pozdějším nástupu epidemie může být vhodné očkování i později, např. v lednu.

9) Jak dlouho je očkování proti chřipce spolehlivé?
Po celou sezónu

10) Jaké jsou nejrizikovější skupiny a proč?
Obvykle malé děti, staří lidé, osoby s chronickými respiračními, kardiovaskulárními nebo metabolickými onemocněními.

11) Jaký je váš osobní recept?
Prevence (především očkování), při kontaktu s chřipkou nebo na začátku chřipky Tamiflu nebo Relenza.

12) Které léky, nejlepší na běžnou chřipku, si můžu pořídit bez předpisu?
Antipyretika-analgetika (obsahující např. kyselinu acetylsalicylovou - tu však ne u dětí!, paracetamol, ibuprofen), přípravky usnadňující odkašlávání, zmírňující pocit ucpaného nosu. Dnes jsou v lékárnách desítky volně prodejných (tj bez receptu) přípravků v nejrůznějších lékových formách. Některé nové lékové formy, např rozpustné přípravky pro přípravu horkých nápojů mívají rychlejší nástup účinku, případně vyšší účinek. Při výběru volně prodejných přípravků na mírnění různých průvodních příznaků chřipky (nebo při nachlazení) nejlépe poradí lékárníci/ce.
Pokud se týká snášenlivosti a různých omezení, je třeba se řídit příbalovou informací, radou lékaře, lékárníka.
Lidé také v chřipkových epidemiích užívají vitamíny (např. vitamin C), u nichž se předpokládá určitý podpůrný efekt.

13) Opravdu na chřipkové viry působí slivovice či jiné destiláty?
Jako nápoje nikoliv.

   
09.09.2010 - Nemoci - autor: Prof. MUDr. Miloslav Kršiak, DrSc

Komentáře:

 1. [6] Katka848 [*]

  Než aby jsem se nechala očkovat, snažím se jíst hodně ovoce a zeleniny. A když už mě chřipka skolí, vezmu si osvědčený stopbacil. Rychle mi srazí teplotu a uleví od nachlazení. A do toho popíjím zázvorový čaj.

  superkarma: 0 26.09.2013, 09:29:36
 2. avatar
  [5] átéčko [*]

  Já se nechávám očkovat každý rok. Očkovací sérum si sama kupuji.

  Měla jsem totiž chřipky s opravdu těžkým průběhem.

  superkarma: 0 08.10.2010, 09:49:33
 3. avatar
  [4] RenataP [*]

  spíš než nucení očkování by bylo lepší umožnit lidem nechat tělo přirozeně se s infekcí vypořádat - tedy pár dní klidu a míru...

  ale to se do dnešního světa bohužel nehodí...

  superkarma: 0 08.10.2010, 09:02:33
 4. avatar
  [3] vodfon, kolie [*]

  Sml59med

  superkarma: 0 26.09.2010, 21:41:47
 5. [2] zázvor [*]

  Také nejsem pro očkování(už jen pro ty přidané látky-běs).Navíc,s očkováním či bez,vždy si mne chřipka našla.A s tím jak je nastaveno "marodění",se jí prostě nelze vyhnout.Většina lidí nemoci raději přechází.Zajímal by mne celkový dopad na zdraví populace.A následné náklady přechozených nemocí.

  superkarma: 0 22.09.2010, 09:55:21
 6. [1] Zuzankaa76 [*]

  V leccems souhlasim, u nektech bodu mam ale jiny nazorSml80 Jednak nejsem fanda ockovani, videla jsem spoustu tech kterych ockovani skolilo na hodne tydnu... Na chripku se mi nejvic osvedcil prevntan akut, hodne caje a par dni se vypotit... a posledni bod - je lepsi lek nez maly panacek slivovicky?Sml57

  superkarma: 0 16.09.2010, 11:05:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Dětský pokoj - zařizování, rekonstrukce

Náš tip

Doporučujeme