habit

Jsem člověk. A snad pro každého jedince lidské rasy je obvyklé, že si navykne dělat věci, které mu škodí, nebo vadí jeho okolí anebo při tom aspoň vypadá blbě. Ruku na srdce, děláme to všichni. Ale každý po svém. Způsobů, jak se společensky znemožnit, je nepřeberné množství a dám cizí ruku do ohně za to, že i vy jste si alespoň jeden z nich osvojila.

Vím to, protože jsem taky taková. V dětství jsem si například kousala nehty. Rodiče mě za to neustále napomínali, pořád dokola opakovali, jak nehezky to vypadá, ale nebylo jim to nic platné. Víte, co nakonec zabralo? Asi ve čtvrté třídě jsem se přihlásila na hodiny klavíru a tolik jsem se za své ruce před učitelem styděla, že jsem zkrátka přestala. Nešlo to samo, chtělo to se hlídat. Ale povedlo se.

Další ze zlozvyků, který jsem se naučila a který se mě drží dodnes, je neustálé poklepávání nohou. Dělám to pořád, přestože nejsem nervózní, a když se rozjedu, připomíná to epileptický záchvat, do takové fáze se naštěstí dostávám jen zřídka. Snažím se to hlídat, ale ne vždy se podaří. Zpravidla si všimnu, že je něco špatně, až když v restauraci, kde se scházím s přáteli, začne nadskakovat stůl. A to není příjemné.

Tím ale výčet zdaleka nekončí. Svůj nejzvláštnější, ale také nejmíň nepříjemný zlozvyk páchám hned po ránu. Já si zkrátka musím uvařit čaj, a to i ve chvíli, kdy vím, že ho nestihnu vypít. Už jen pro ten pocit, že jsem si ho uvařila. Kdybych si ten čaj neudělala, připadala bych si celý den jako někdo, kdo se zapomněl obléct.

A jak jste na tom vy? Napište nám o svém zlozvyku. O tom, jak vás (ne)trápí, zda vás nějak omezuje nebo na vás naopak není vůbec znát. Napište nám o svém odvykání kouření, zda se vám to povedlo, či nikoli. Vzpomínáte si na nějaký hodně neobvyklý zlozvyk? Měla jste nějaký, který jste se odnaučila? Napište nám, jak jste toho dosáhla. Jaký zlozvyk má váš partner či vaše děti? Připadá vám to roztomilé, nebo vás to vytáčí? A jak se staví vaši blízcí k tomu vašemu?

Chtěla byste k tomu něco říct? Určitě jste si všimla, že tu chybí diskuze. Chceme totiž vaše příběhy mít pěkně pohromadě. Na vaše příspěvky k tématu zlozvyky bude ve virtuální poštovní schránce číhat redaktorka Eva. Pište na již notoricky známou adresu

redakce@zena-in.cz

Došlá psaníčka budeme v průběhu dne zveřejňovat a ty nejzajímavější samozřejmě nemine zajímavá odměna.

Reklama