Chodíte pravidelně na manikúru? Máte hezké pěstěné nehty? Ale běžná kosmetická péče nestačí. Nehty totiž mnohé prozradí o našem skutečném zdravotním stavu. Najděte si proto chvilku a pozorně si své nehty prohlédněte. Pokud jsou pěkně hladké a s lehkým růžovým nádechem, pak je všechno v pořádku. Jsou-li však lámavé a objevují se na nich rýhy, skvrny nebo změny zabarvení, může jít o příznaky nějakého onemocnění.

 

Nehty totiž odrážejí vše, co se v našem těle odehrává. Jak mohou nehty odrážet zdravotní stav? V nehtovém lůžku se nacházejí nervy a cévy. Nemoci a nedostatek vitaminů ovlivňují zásobování krví nebo činnost nervů. Nehet pak neroste správně a vykazuje barevné změny.

 

Kritický pohled na nehty nazýváme nehtovou diagnostikou. Ale i my sami můžeme celkem spolehlivě rozeznat, zda nám nehet dává podnět k znepokojení. Akutní onemocnění, jako třeba rýmu, z něj docela jistě nevyčteme. Oproti tomu poznáme delší dobu odeznělý nebo dosud probíhající zánět, stejně jako poruchy látkové výměny.

 

Co možná stojí za změnami na nehtech

- lámavé nehty – špatná péče, nedostatek vápníku, poruchy štítné žlázy
- bílé skvrny – poranění nehtu, nedostatek vápníku
- jednotlivé skvrnky – poranění kůže, záněty
- začínající podélné rýhy – revmatizmus, nedostatek vitaminů B
- příčné rýhy – onemocnění vnitřních orgánů (játra, ledviny, střeva)
- malé prohlubeniny – poruchy rohovatění, například v důsledku lupénky
- žluté zbarvení – lupénka, plísňová infekce nebo nikotin
- namodralá barva – onemocnění srdce
- bledé nehty – chudokrevnost
- tvorba stupňů – nedostatek zinku
- lžícovité nehty – nedostatek železa, poruchy látkové výměny
- nehty suché, štěpivé – nedostatečná výživa
- pomalý růst – cukrovka
- okousané nehty – nervozita psychické problémy
- tmavé zbarvení – pokud zbarvení neodrůstá, může jít o melanom kůže

 

Nehet vyroste asi o 3–4 milimetry za měsíc. Čím je člověk starší, tím roste pomaleji. Proto trvá delší dobu, než se známky nemoci stanou zřetelnými. Ne každý projev změny na nehtech je ale impulsem k návštěvě lékaře. Malé bílé skvrny mohou znamenat nedostatek vápníku, vznikají ale i tehdy, když jsme si přivřeli prst do dveří. Tyto skvrny časem zase odrostou.

 

Lámavé nehty mohou být známkou nedostatku zinku, ale také častého mytí a používáním odlakovače. Zřídka bývá příčinou nedostatečná činnost štítné žlázy.
Alarmujícími příznaky jsou hnědá či černá zbarvení, která mohou poukazovat na melanom kůže, modravý nádech může být projevem astmatu. Bílé podélné čáry naznačují onemocnění srdce.

 

Máme-li jakékoliv pochybnosti, vyhledáme kožního lékaře. Jen ten může příčinu změn na nehtech spolehlivě určit vyšetřením krve.

 

Tipy a doporučení
- Na rukou si pěstujme krátké a jemně zaoblené nehty. Dlouhým nehtům totiž hrozí nebezpečí ulomení.
- Při mytí a uklízení používáme vždy rukavice, nejlépe s bavlněným vnitřkem. Voda nehty změkčuje a saponáty jim vyloženě škodí.
- Nehty nikdy nestříháme! Pilujeme je vždy jen jedním směrem, aby se nehet netřepil.
- Ruce po umytí ošetříme kombinovaným krémem na ruce i nehty.
- Nehty si nikdy nepleteme s otvíračem či jiným nářadím. Pak se lámou a zatrhávají se.
- S odlakovačem zacházíme šetrně. Používáme výhradně jen přípravky bez acetonu.
- Nehty posiluje biotin, obsažený v mléce, játrech, květáku, sójových výrobcích, ořechách a rýži natural.
- Nedostatek vitaminu C je jedním z důvodů, proč se tvoří záděry.
- Nejíme-li zdravě a nedodáváme organizmu dostatek vitaminů a minerálních látek, pomohou nám potravinové doplňky, které koupíme v lékárně.

 

Máte problémy s nehty? Chodíte pravidelně na manikúru? Jak často? Máte dlouhé nehty? Jak s nimi zvládáte domácnost či psaní na počítači? Jste pro lepení umělých nehtů?

Reklama