Člověk by řekl, že je pro ni běh přirozenějším pohybem než chůze. Kamila Gregorová v něm dokonce závodí, a to velmi úspěšně. Tato reprezentantka na mistrovstvích Evropy je ale zároveň maminkou tří dětí. Jak to dělá, prozrazuje v následujícím rozhovoru a bude v tom pokračovat i v poradně pro běžce, kterou pro vás chystáme.

Kdy jste s během začala?
Běhám odmala díky mým rodičům, kteří se věnovali orientačnímu běhu, i když pro ně to byl spíše jen koníček na oblastní úrovni. Pohyb byl pro mě přirozená věc, s rodiči jsme dělali různé sporty. Vždycky hlavně jako zábavu nebo jako náplň výletů a dovolených.

Byly vaše běžecké začátky také těžké, nebo jste zkrátka přirozený talent?
Rodiče mě nikdy k ničemu nenutili, nikdy jsem jako malá pravidelně netrénovala. Žádný systematický trénink, dril, nic takového. Naopak si dokonce pamatuji časy, kdy mi rodiče zakazovali chodit běhat, abych se šetřila. Běhání a závody byly pro mě především zábava a možnost být s kamarády. Byli jsme skvělá parta, o víkendech jsme jezdili na závody a v létě na společné prázdninové akce. Závody jsem nebrala tak, že musím vyhrát, byla to spíš náplň mého volného času. Orientační běh byl a je pro mne hlavně styl života. I když nějaký ten talent jsem nejspíš zdědila, jinak by mne to asi tak nebavilo.

kamila3

Začínala jste s běháním s vidinou, že se budete jednou účastnit závodů?
Určitě ne. Bavilo mě běhat a chodit na společné tréninky. Závody jsem začala brát vážněji až v mladším dorostu. Tehdy jsem získala licenci A a s ní i možnost startovat v nejvyšší soutěži v orientačním běhu a chtěla jsem být co nejlepší. Největších úspěchů v orientačním běhu jsem ale dosáhla až v dospělé kategorii, a to dokonce až po narození svých prvních dvou dětí.

Jaká je vaše nejoblíbenější běžecká disciplína?
V orientačním běhu je to klasická trať, která pro vítězné ženy trvá přibližně 70 minut. Moc ráda běhám i traily v lesích a horách, pokud nejsou extrémně dlouhé. Běhám ale cokoli, trojku na dráze, steeple, běhy do vrchu a občas i silniční běhy.

Takže se u vás nedá říct, že byste se specializovala na jednu běžeckou disciplínu. Není to kontraproduktivní? Musí být přece těžké uspět ve všech disciplínách.
Častokrát jsem uvažovala, že bych se mohla jednu sezónu věnovat pouze jedné běžecké disciplíně a pokusit se v ní uspět co nejlépe to půjde. Ale vždycky jsem to nakonec zamítla. Nechci se totiž vzdát ani orienťáku, ani krosů, ani trailu. A když to vidím zpětně, tyhle disciplíny se na mé úrovni stále dají skloubit. Například když trénuji na dráze, tak se mi rychlost hodí i v orienťáku a při trailu. Naopak díky běhu v lese mám sílu, umím se pohybovat v terénu, běhat přes kořeny, kameny, nevadí mi rozbité cesty… a to se mi prakticky hodí všude. Snad jen s výjimkou ryzí atletiky.

kamila2

Kolik máte doma medailí a které si ceníte nejvíce?
Hodně… (smích) Cením si ale všech, žádná nebyla zadarmo. Kdybych musela vybrat jednu, pak by to bylo zlato z Mistrovství ČR v OB na klasické trati v roce 2012, kdy jsem zaslouženě vyhrála v těžkých pískovcových skalách. Z atletiky ráda vzpomínám na MČR v krosu 2010, kdy jsem u jaderné elektrárny v Temelíně jako úplně neznámá postava troufale diktovala tempo celému poli a pak si doběhla pro stříbro.

Stalo se vám už někdy při závodu, že jste měla chuť vzdát to? Co člověka přiměje pokračovat?
Ano, loni se mi to stalo při City trailu z Petřína do Bohnic, kdy jsem běžela se silným deficitem železa, o kterém jsem nevěděla. Mojí jedinou motivací doběhnout byl tehdy baťoh, který jsem si nechala poslat do cíle …

Posloucháte vůbec své tělo?
Jednoznačně. Tělo si samo řekne, co můžu a co ne. Když se mi nechce běhat, tak prostě nejdu, vím, že se mi to vyplatí. Když mám naopak na něco chuť, tak to udělám. Nehrotím běhání za každou cenu. Už jsem se poučila, že když se člověk přepíná, tělo vám to vrátí i s úroky.

Jste maminka tří dětí, kdy si uděláte čas na trénink? A jak často je třeba trénovat?
Chodím běhat dvakrát týdně se skupinou Kerteam a pak o víkendu, buď závody nebo trénink. Takže když to shrnu, dostanu se běhat 4x nebo 5x týdně. Tréninky jsou většinou do 60 minut. V Kerteamu trénuji rychlost a tempové běhy, víkend patří orientačnímu běhu, nebo výběhům v terénu.

kamila1

Běhají i vaše děti?
Jezdíme společně na závody a je to už náš způsob trávení volného času. Nejstarší dcera (9 let) běhá orientační běh sama. Nejmladší dcera Magdalenka (5 let) běhá v lese se mnou, v kategorii rodičů s dětmi. Syn občas chce, občas nechce. Do ničeho je nenutím. A občas se stane, že děti zůstanou na víkend u babičky, a tak jedeme na závody sami s manželem.

Jde běh a těhotenství dohromady? Nebo jste měla v té době pauzu?
Ze své vlastní zkušenosti se v těhotenství, které je bez komplikací, běhat dá. Běhala jsem vždy podle pocitu. A když už to nešlo, tak jsme se šla alespoň do lesa projít. Ale po porodu doporučuji být opatrná, není skutečně kam spěchat.

Jak relaxujete? Umíte to?
I když to není úplně vzor správné životosprávy, večer si ráda otevřu víno a přečtu si knížku. V posledních dvou letech se navíc mnohem více věnuji protahování a tradičně mám ráda i saunu a plavání.

Společně s Kamilou Gregorovou pro vás chystáme poradnu pro běžce. Na její zahájení se můžete těšit už příští týden.

gregorovamalaKamila Gregorová (35 let) je závodnice v trailu, běhu do vrchu, orientačním běhu a atletice. Reprezentovala na Mistrovství Evropy ve třech různých disciplínách - ME v krosu, ME v běhu do vrchu a ME v orientačním běhu. Je trojnásobnou vítězkou Velké Kunratické. Tato maminka tří dětí vyznává motto: „Poslouchej své tělo a ono se ti odmění.“.

Čtěte také:

Reklama