piknikVyužijte posledních letních dní a uspořádejte piknik s přáteli! Ať už u vás na zahradě, na nedaleké louce či v parku, který máte za domem. Vychutnejte si teplo posledních slunečních paprsků a zároveň se dobře pobavte - není třeba trávit celé odpoledne pouze poleháváním na dece. Vezměte si s sebou pétanque či frisbee a užijte si aktivního odpoledne! A až začne být na piknikování zima, pořiďte si venkovní topidlo, které vás i vaše přátele zahřeje.

Základem vašeho budoucího úspěchu je pořádné piknikové vybavení! Nezapomeňte na deku, piknikový koš, příbory a kelímky. Přibalte také pořádnou zásobu sendvičů, ovoce, nápojů a myslete i na repelent!

Přenosné ledničky - nezbytnost!

piknikŽádný piknik se ale neobejde bez přenosné ledničky. Chladicí box před teplem a slunečními paprsky spolehlivě uchrání vaše dobroty a zároveň může být ochranou proti lezoucímu nebo létajícímu hmyzu. Existuje několik druhů těchto boxů. Vždy vybírejte podle účelu, ke kterému budete box používat - podle toho zvolte jeho velikost, způsob napájení a v neposlední řadě i cenu, kterou jste za něj ochotni zaplatit. V zásadě existují dva způsoby chlazení - buď pasivní, nebo připojením ke zdroji energie.

Z přenosných chladniček, které jsou připojeny k externímu zdroji, si můžete vybrat z absorpčních (fungují na plyn i elektřinu, většinou používané jako autochladničky), kompresorových (účinné, ale drahé) a termoelektrických. Ty jsou velmi oblíbené, hlavně pro svou příznivou cenu a dostatečný výkon. Navíc jsou oproti oběma předchozím variantám lehce přenosné a pracují v jakékoliv poloze. Např. termoelektrický chladicí box Powerbox, který prodávají například v OBI, chladí až o 18°C pod teplotu okolí. Výhodou tohoto chladicího boxu je, že ho můžete využít i jako malý stoleček.

Studené nápoje i na cestách autem

Chladicí boxy využijete nejen při letních piknicích, ale také vám uchovají nápoje a čerstvé potraviny při delších cestách autem. Pokud víte, že budete chladicí box v autě často používat, zaměřte se při výběru na možnosti napájení a zvolte ten, který lze připojit do zdířky autozapalovače. Obvykle lze přenosné chladničky připojit na běžné síťové napětí 230V, ale mnoho jich lze připojit i na napětí 12 V, tzn. do zdířek, které naleznete v piknikautomobilech.Právě na ty se zaměřte.

Další možností jsou pasivní chladicí tašky a boxy. Jedná se o izolační boxy, do kterých je možné navíc vkládat mrazicí vložky, tzn., nemají žádný externí zdroj energie. Ty samozřejmě nejsou tak výkonné jako chladicí boxy termoelektrické, jejich výhodou je ale menší cena, nižší hmotnost a z toho plynoucí snadnější manipulace.

Když už je na piknik zima

Pokud už se léto přechýlí k podzimu a je zima na to lehnout si na deku v parku, zůstaňte v blízkosti svého domova! Můžete tam uspořádat jak piknik na zahradě, tak klasické grilování. Kromě toho, že si zde můžete mimo studených sendvičů dát i propečený steak z grilu, má pobyt poblíž domova další výhodu - můžete si pořídit venkovní topidla a protáhnout si tak sezónu venkovního posezení až o několik týdnů.

Jak fungují venkovní topidla?

Přestože venkovní topidla znáte asi převážně z restaurací, čím dál více lidí si je pořizuje na zahradu a zvyšuje tak svůj komfort.

Tip odborníka:

 Jan Smékal„Při instalaci topidla je třeba myslet především na bezpečnost. Zářič musí stabilně stát na rovné zpevněné ploše a měl by být dostatečně vzdálen od ohřívaných předmětů - ideálně 1 m. Naprostá většina topidel obsahuje bezpečnostní ventil, který v případě pádu topidla automaticky uzavře přívod plynu,“ říká Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Praze Štěrboholích.

Jedná se o zdroj tepla, který je určen výhradně pro venkovní použití či případně do dobře odvětraných prostor (jako například zakrytá terasa u restaurace). Plynová topidla existují jak přenosná, tak stojanová. Nejoblíbenější jsou topidla plynová. Nepotřebují totiž přívod elektrické energie, pouze propan butanové lahve.

Instalace venkovních zářičů je velmi jednoduchá, navíc je s nimi díky jejich váze (většinou do 30 kg) poměrně snadná manipulace. Pokud se tedy venkovního posezení nechcete vzdát ani poté, co obvykle grilovací a pikniková sezóna končí, venkovní topidla pro vás budou jasnou volbou.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama