.

Nedrobte mi do výstřihu, nečůrejte na nohu!

Cestování

Nedrobte mi do výstřihu, nečůrejte na nohu!

Vadí vám neomalenost cestujících v prostředcích městské hromadné dopravy, kteří se klidně bez ohledu na okolí ládují obloženou bagetou či pizzou a mastnou koblihu zapíjejí kávou z ucmrndávajících kelímků?

 

Nejen že vás mnohem mladší spolucestující nepustí sednout. Že už muži galantně neřeší to, že jste žena... V dopravních prostředcích to často vypadá jak na jarmarku.

Ze všech stran zvoní telefony, z netěsnících sluchátek teenagerů se rušivě ozývá duc, duc...

Malí i velcí se za jízdy cpou jak nezavření, vesele kolem sebe rozlévají kolu a některá „nočňátka“ dokonce nastupují rovnou vybavena plnými vinnými sklenkami, „vypůjčenými“ z různých rautů či oslav.

A o tom, že se kromě zapáchajících spoluobčanů občas setkáme v dopravním prostředku i s cestujícími, kteří si spletli tramvaj s veřejným záchodkem, ani nemluvě.

..............................
 

„Veselé historky z natáčení“...

Vyprávět by o tom mohl i náš kolega a šéf Pavel, který si nedávno „užíval“ cestou z práce. Když se  odpoledne vracel domů, přistoupilo podivné „zavánějící“ individuum ověšené spoustou naditých igelitek, které nekompromisně nacpalo pod nohy několika sedícím cestujícím.

 

Zmožen náročným výstupem po schůdkách tramvaje se osobitý muž musel trochu posilnit z umolousané krabice značkového stolního vína, aby vzápětí to, co popil, zas z těla vypustil. K všeobecnému zděšení stěží prchajících kolemsedících.

   .........

 

Naopak k všeobecnému veselí podobně rozjařených cestujících jako ona sama přispěla slečna, se kterou cestovala noční tramvají kolegyně Eva.

Uprostřed spanilé jízdy se náhle ze sedadla zvedla mladá „upravená“ slečna, stáhla kalhoty a vymočila se doprostřed vozu. Pak se opět usadila na své místo. Louže se s každým prudším zabrzděním pomalu rozlévala tramvají...

 

Všichni se tvářili pobaveně, ne tak starší elegantní cestující, která se s manželem zjevně vracela z divadla. Když slečna nereagovala na její spravedlivé pohoršení, vyskočila na zastávce a běžela k řidiči. Pak se vítězoslavně vrátila. Všichni čekali, co se bude dít.

 

Rozrazily se dveře, do vozu vstoupil hrozivě vyhlížející řidič s lopatou! ...A z malého plastového kyblíčku posypal „nadělení“ pískem. A jelo se dál...

   .........

 

Já měla zážitek o dost horší. To když jsem se jeden páteční podvečer vracela domů poloprázdným metrem. Stála jsem zamyšlená u dveří, když přistoupil slušně vyhlížející mládenec v kvádru, evidentně se vracející z tanečních.

 

Jak jsem si tak dumala, přišlo mi najednou zdání, že prší. Ale omyl. „Slušňák“ vedle mě cedil skrz prsty obsah svého žaludku. Poblil mě od hlavy až k patě. A... vystoupil.

Já tam stála jako puk. A to na mě čekalo ještě sedm zastávek a kus cesty autobusem! Byla jsem zkropená od brýlí až po ponožky.

V transu jsem vnímala soucitné pohledy spolucestujících, kteří postupně vystupovali a já zůstávala. Raději jsem přivírala oči nad udivenými a znechucenými pohledy nově příchozích...
 

..............................

 

Kam se poděla ohleduplnost? Nebo už vůbec nemáme pojem o tom, co je slušné vychování?

Ne každý má tu možnost se běžně přemisťovat vlastním automobilem. Ve městech i na venkově jsme často odkázáni na prostředky veřejné hromadné dopravy.

Jak už z názvu vyplývá, hromadnou dopravou obvykle necestujeme sami. Ale umíme se ve vlaku, v tramvaji, v autobuse, v metru chovat? Dodržujeme alespoň přepravní řád?

 

Při přepravě ve vlacích, autobusech a v MHD platí určitá nepsaná pravidla

 

Především se nikde netlačíme, nepředbíháme, při
    vstupu do dveří se nemačkáme, přednost mají ti,
   
kteří vycházejí ven (uvolní tak místo), před těmi, kteří
    vcházejí dovnitř.

 

Samozřejmě pomáháme nemohoucím, důchodcům a
    maminkám s kočárkem. Bez pomoci ostatních
    spolucestujících by se mnohdy ani neobešli.

 

Velká zavazadla do prostor určených cestujícím
    nepatří. Zejména u dálkových autobusů bychom měli raději použít zavazadlový prostor.

 

Pravidla pro hromadnou přepravu a cestování

 

♦ Se zavazadly nastupujeme opatrně, batoh raději sundáme už venku a žádná zavazadla
   nepokládáme na sedadla.

 

Starší osobě nebo ženě nabídneme své místo.

 

Cestování se zvířaty se ve všech dopravních
   prostředcích řídí poměrně přísnými předpisy
   (nástup určitými dveřmi, nasazený košík, vodítko,
   přepravka, jízdné aj.), proto lze jen doporučit:
   pokud opravdu nemusíme, raději se zvířaty
   necestujeme.

 

Cestování s dětmi se ovšem nevyhneme – měli
   bychom je však usměrnit tak, aby neobtěžovaly
   ostatní cestující.

 

Během jízdy nepořádáme piknik – pokud už
   svačíme (je to ovšem přepravním řádem
   zakázáno!), tak velmi decentně. Autobus či metro
   také není vhodným kosmetickým salonem. Líčení
   je záležitost natolik intimní, že bychom si ji měli nechat domů do koupelny.
 

Ani váš spánek v dopravním prostředku spolucestující nenadchne – pokud možno se mu
   vyvarujte.


Čtěte také:  Lexikon slušného chování: Neumíš pozdravit?!

                   Lexikon slušného chování: Kam si mám sednout?

                   Lexikon slušného chování: Přijímací pohovor

                 

Lexikon slušného chování: Boty
Etiketa při stolování
Čaj o páté

   
23.10.2008 - Zahraničí - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [77] denkas [*]

  teda já zírám!! Tohle se dnes děje v dopravních prostředcích! To je síla!Na to můžu říct jen větu našich babiček: To za našich mladých let nebylo! Je to hrůza! Lidi nemaj z ničeho a z nikoho respekt!

  superkarma: 0 26.10.2008, 01:57:44
 2. avatar
  [76] prece ja [*]

  jednou dcera vytočila "starší dámu" stály jsem na zastávce a čekaly na tramvaj. babča se přez nás začla drát dopředu a pomáhala si holí, dcera křičí ma kamošku: drž mi tam místo. Babča se rozhořčene otočí a začne jí nadávat.Tak jí dcera sladce odpověděla: já myslela ke stání

  superkarma: 0 24.10.2008, 09:06:47
 3. avatar
  [75] Riccione [*]

  Hned ten první bod by měli natisknout velkejma písmenama všude po celým metru, po všech zastávkách a ještě rozdávat letáky!

  Především se nikde netlačíme, nepředbíháme, při
  vstupu do dveří se nemačkáme, přednost mají ti,
  kteří vycházejí ven (uvolní tak místo), před těmi, kteří
  vcházejí dovnitř.

  Za tohle jednou někoho nakopu. Když vystupuju a lidi se cpou nebo nenechají dost místa, abych prošla, nekompromisně do nich vrážím, naštěstí mi to má tělesná konstituce dovoluje.

  A doplnila bych zvláštní bod pro důchodce a jiný pomalu lezoucí lemry - pokud nespěcháme nebo víme, že nám výstup do schodů trvá dvakrát dýl než průměrnýmu člověku, necpeme se nikam jako první a netvoříme čtyřstup!!!

  superkarma: 0 24.10.2008, 08:11:56
 4. avatar
  [74] wich [*]

  Manx: Jojo, lidi jsou velice tolerantní, když tě obtěžuje nějaký pobuda, nenalezneš zastání, byť by byla tramvaj narvaná chlapů, maximálně něco prohodí slušná stařenka, ale z té má akorát tak recesi...

  Psi mi teda nikdy nevadili. Chovali se vždycky ze všech cestujících nejlíp

  superkarma: 0 23.10.2008, 18:14:21
 5. [73] Bébina [*]

  Anime Otaku: A pak jim to nestihne poradne uschnout a clovek nevi, jestli si do neceho nesed. Jednou jsem si sedla a modlila jsem se, aby to byla mineralka ci alespon moc batolete a ne bezdomovce.

  superkarma: 0 23.10.2008, 18:03:49
 6. [72] cornetka [*]

  Manx: asi máš problémovej ksicht

  superkarma: 0 23.10.2008, 18:02:00
 7. avatar
  [71] sanvean [*]

  Rikina: Tak to buď fakt ráda, zrovna včera na Malostranské jsem se bála, že mě pán pocintá krabičákem. Ale skoro se to zdráhám napsat, aby to nevypadalo, že se vytahuju.

  superkarma: 0 23.10.2008, 17:16:39
 8. [69] Rikina [*]

  Mně teda na MHD, a to nejen pražské, vadí leda tak občasná přítomnost velkých psů bez náhubků. Opakuji velkých psů, ne těch kabelkových zrůdiček, ty snad ani nemají zuby. Ale pes živé váhy tak kolem 40kg by rozhodně něco na čumě mít měl, a to i když podle majitele "von nic nedělá". I to se ovšem děje tak jednou za kvartál, takže v podstatě "není důvod ke stížnostem".

  superkarma: 0 23.10.2008, 16:52:05
 9. avatar
  [68] Lukáš Čejka [*]

  Rikina: kdyz je tam bezdak, tak ani nemusis koukat a vis, ze tam je a vis to i pul hodiny po te, co vystoupil

  superkarma: 0 23.10.2008, 16:41:56
 10. avatar
  [67] sanvean [*]

  Rikina: No nevím, třeba tramvaje č. 5 a 26, obě projíždějící okolo Hlaváku, jsou občas dost drsné.

  superkarma: 0 23.10.2008, 15:57:39
 11. [66] gentiana [*]

  Rikina: Taky si říkám, že jsem se asi spletla a nebydlela jsem v Praze, anóbrž v Miláně, Kodani nebo nějakém jiném městě, kde mají metro, protože tím jsem jezdila furt. Nebo tramvají. Smrdutého bezdíka jsem občas potkala, asi tak jednou za kvartál, ale nikdy mě nepočura, nepozvracel ani nenakazil ebolou.

  Nebo se málo snažíme.

  superkarma: 0 23.10.2008, 15:42:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [65] Rikina [*]

  Dneska jsem jela různými prostředky MHD od rána už čtyřikrát, a nic. Každý den dojíždím do práce mimo jiné i tou zde tak dramaticky popisovanou pražskou MHD, a furt nic. Tak asi s některými dámami zde jezdíme tou jinou dopravou, v paralelním vesmíru, jinak si to neumím vysvětlit. A to už se schválně koukám, kde se co bude dít pohoršujícího nebo kde bude nějaký ten bezdomovec... a ne a ne, prostě nic zaznamenání hodného.

  superkarma: 0 23.10.2008, 15:10:28
 2. [64] Anime Otaku [*]

  borovice: S těma potahama to nebude tak horký, nevim jak je to v jinejch městech, ale v DP v Liberci se potahy každý týden až čtrnáct dní čistěj. Vím to dobře, můj mazlík na vedlejšku jezdí autobusem . Ale taky má dobrý zážitky, nejlepší je, když musí v noci prodávat jízdenky, ještě že fasujou dezinfekci ono sahat na peníze z viditelně špinavejch rukou bezdomovce taky není nic moc. Občas se du s ním svézt na poslední kolo a to sou pak zážitky...

  superkarma: 0 23.10.2008, 14:56:26
 3. [63] Pavla_b [*]

  Dante Alighieri:

  superkarma: 0 23.10.2008, 14:40:13
 4. avatar
  [62] Dante Alighieri [*]

  Pavla_b 57: Denně kolem deseti, nemaj se mi co plést do cesty. Teď jdu JÁ!

  Meander 59: Vítej do klubu!

  superkarma: 0 23.10.2008, 14:12:13
 5. avatar
  [61] Subinka [*]

  Jizda "Hromadnou dopravou"? zlaty oci - to je presun na vlastni nebezpeci "MASTNOU TYČÍ"!!

  superkarma: 0 23.10.2008, 14:09:15
 6. avatar
  [60] Suzanne [*]

  Manx: chuděro, to fakt musel bejt zážitek

  superkarma: 0 23.10.2008, 14:00:43
 7. avatar
  [59] Meander [*]

  Já jednou sejmula invalidu Dobíhala jsem poslední trolejbus, kterým jsem mohla stihnout autobus do práce, a on zrovna vylezl z davu a přímo mně do cesty Dupla jsem mu na nohu, podrazila berli a srazila ho k zemi Něco na mě řval, ale já v tom letu skočila do trolejbusu a dveře se zavřely, takže mě ani nikdo z kolemjdoucích nestihl zlyčovat. Pyšná na to nejsem, ale když si na to vzpomenu, prostě se musím smát. Kdyby to někdo zfilmoval, byl by to dobrý gag

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:58:07
 8. avatar
  [58] borovice [*]

  Poslední dobou mě cestování v MHD (konkrétně metro) vyloženě prudí. Někteří cestující neuvěřitelně smrdí nebo jsou jinak eklhaft (bezďáci, Ukrajinci a jiní cizozemci v pracovním, z kapsy jim kouká láhev vodky, dívčina cpoucí se hamburgrama, načež si mastné prsty pečlivě olíže a při výstupu se chytá madel , případně rozjívená německá či italská omladina nebo tlupa přičmoudlých ženštin - rumunských kapsářek se zlatýma zubama), zkrátka to je každodenní přehlídka nejrůznějších typů a exotů. Taky mi připadá, že jsou lidi čím dál víc agresivnější - viz nedávný případ zbitého a následně zemřelého starého pána, který si dovolil moc - požádat o uvolnění místa pro svého postiženého syna... . Samostatnou kapitolou jsou plyšové potahy sedadel, ani si radši nepředstavovat, co už musely zažít....V létě si v krátké sukni nebo v šortkách nesedám ani náhodou....
  Řeším to tak, že se usadím do nejzašího možného kouta, čtu nebo si pustím do sluchátek hudbu a uvedu se do nirvány, z níž se probouzím těsně před cílovou stanicí. Nezapomínám přitom pevně svírat kabelku. Naštěstí mě zatím nikdo nepoblil..

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:56:13
 9. [57] Pavla_b [*]

  Dante Alighieri: já nevím, jak často je kolíš k zemi?

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:51:36
 10. avatar
  [56] Dante Alighieri [*]

  Pavla_b: Já se mu nedivila... Ty reaguješ, jak kdybych napsala, že kolím lidi k zemi pravidelně. Tenkrát jsem nekoukala ani doleva, ani doprava, mým jediným cílem bylo stihnout to metro. Vpletl se mi zpoza rohu do cesty a už prostě nebylo možné zastavit.

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:47:16
 11. [55] mindulinka [*]

  Jednou si přistoupil do narvanýho vlaku starý chlap s partou stejně starých kamarádů. Ten chlap smrděl na dálku - pánové si vydobili místo na nové potahované sedačce a z jejich rozhovoru vyplynulo, že pán se cestou na vlak posr-l - a tak jak byl si klidně sednul - sedačka po něm byla mokrá. Přestoupila jsem do jiného vagonu.

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:42:57
 12. [54] Pavla_b [*]

  Dante Alighieri: tomu sraženýmu chlapovi se ani nedivím, kdybych spěchala sebevíc, přece nebudu porážet lidi kolem

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:36:36
 13. avatar
  [53] Dante Alighieri [*]

  Často narážím na cestující, kteří si povídají nebo řvou sami pro sebe. Jednou jsem na Strašnické potkala chlapa, který měl hlasitou veřejnou přednášku o komunismu. No a jiný cestující zas má nemilou vzpomínku na mě - jednou jsem strašně pospíchala do školy, běžela na metro a cestou srazila nějakýho chlapa, který zrovna vystoupil. Ani jsem se neohlídla, chudák na mě řval "debile", ale za mnou už se zavíraly dveře. To mi bylo 15.

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:34:32
 14. [52] Bébina [*]

  Muj kamarad jel takhle se svym spoluzakem tramvaji a chteli vystoupit, jenze v ceste jim stala korpulentni dama. Tak ten spoluzak povida zdovolenim. Nic. Tak podruhe pani zdovolenim. Zase nic. Potreti pani prosim vas zdovolenim, my potrbujeme vystupovat. Zase nic. Tak vykrikl uhni pico, baba odskocila a oni na posledni chvili vystoupili.

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:26:56
 15. avatar
  [50] Meander [*]

  Manx: Obědvám!

  Já tuhle málem vrhla v tamvaji, když tam jedna mladá paní vyndala z kočárku dítě, hodila si ho na rameno a ono jí pozvracelo záda a opěradlo sedadla. Vytryskly mi slzy, žaludek skočil do nosohltanu a musela jsem se fofrem pakovat.

  Petunie: Ehm...

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:13:00
 16. avatar
  [49] wich [*]

  No, hromadnou dopravou (výjma zájezdové autobusy) nejezdím a v noci už vůbec ne a vidím, že o nic nepřicházím Když jsem ještě jezdila, vadil mi zejména smrad z lidí a sice KAŽDOU jízdu. Se sezením jsem to brala jako všude jinde - kdo dřív přijde, ten dřív bere. Platí všichni, i děti s tím zatraceně těžkým batohem Sednout bych pustila nemohoucí, staré a těhotné
  S kočárama jsem pomáhala, akorát mě vždycky dostalo, když byla plná zastávka lidí a maminka si vytipovala zrovna mne, když jsem byla kupř. celá v bílém, či nějak jinak choulostivém oblečení

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:11:57
 17. avatar
  [48] Petunie [*]

  Meander: souvisí to nějak s estetickým dojmem z nejmenované osoby? Možná mě napadlo to samé

  superkarma: 0 23.10.2008, 12:55:22
 18. [47] jitka2 [*]

  Já jezdím MHD každý den, většinou metrem a pak vlakem. Ale mám jeedu "úsměvnou" historku. V nacpany tramvaji seděl na sedačce bezdomovec, na další zastávce přistoupil důchodce, stoupnul si k bezdomovci a spustil na něj ať ho pustí sednout, že on je platící cestující a nevozí se zadarmo jako někdo...začali se tam hádat, ale bezdomáč vstal a uvolnil místo

  superkarma: 0 23.10.2008, 12:51:56
 19. avatar
  [46] Suzanne [*]

  Manx: to je dost drsný.

  superkarma: 0 23.10.2008, 12:42:13
 20. avatar
  [45] sanvean [*]

  Manx: Tak to je síla.

  superkarma: 0 23.10.2008, 12:36:43
 21. avatar
  [44] ToraToraTora [*]

  Jednou jsem v hned po nástupu do autobusu na zemi uviděla obrovskou louži krve. Bezmála půllitr. Ale nikde nikdo, z koho by to teklo. Celou cestu jsem hlídala děcka, aby do toho netlápla nebo nespadla. Vždycky se našel ale někdo, kdo si trošku tlápl i přes upozornění a za pár stanic, byla louže roztlapkaná po celé podlaze.

  superkarma: 0 23.10.2008, 12:23:46
 22. [41] mindulinka [*]

  Sirikit: tak to je jasný, oni ti nejdřív nerozumněli, musela jsi na ně jejich řečí

  superkarma: 0 23.10.2008, 12:16:45
 23. [40] Pavla_b [*]

  Sirikit:

  superkarma: 0 23.10.2008, 12:00:30
 24. avatar
  [39] Sirikit [*]

  No, člověk může být slušný. Onehdy si mi v MHD stalo, když jsem potřebovala vystoupit, požádala jsem slušně dva studenty nebo snad učně u dveří, jakože s dovolením pánové, můžete mě pustit? Začali se chechtat - hele, bába si chce hrát na slušnou, tak jsem na ně zaječela VODPREJSKNĚTE VOLOVÉ !!! Kupodivu tomu rozuměli, udiveně se na sebe podívali a ustoupili od dveří.

  superkarma: 0 23.10.2008, 11:59:33
 25. [38] Pavla_b [*]

  kačinka: no když to nejde po dobrým....tak to chápu

  superkarma: 0 23.10.2008, 11:38:46
 26. avatar
  [37] tyrkys [*]

  xenie: Ta holka zvracela asi ve dvě odpoledne .

  superkarma: 0 23.10.2008, 11:38:17
 27. avatar
  [36] kačinka [*]

  Pavla_b: no já to vlastně říkám taky, jenže se obvykle nic moc neděje a pak nastupuje to rameno. Asi kdybych v těch dveřích stála dostatečně dlouho, tak možná, ale na to nemám čas.

  superkarma: 0 23.10.2008, 11:37:53
 28. [35] xenie [*]

  Nyo: obávám se že legendy to nejsou, vždyť vidíš kolik lidí to fakt zažilo... já teda díky bohu ne, ale to může být tím že již delší dobu neflámuji po nocích, tudíž noční MHD nevyužiji...

  superkarma: 0 23.10.2008, 11:37:04
 29. avatar
  [34] tyrkys [*]

  A Maruška byla asi taky pěkně pod parou, když si nevšimla, že na ní někdo zvrací .

  superkarma: 0 23.10.2008, 11:36:39
 30. avatar
  [33] tyrkys [*]

  Nyotaimori: Já zažila ožralou a blijící cca desetiletou holku v tramvaji. Slavila konec školního roku .

  superkarma: 0 23.10.2008, 11:35:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme