Zrychlené a nepravidelné bušení srdce, zadýchávání se a únava, to jsou typické příznaky fibrilace síní, nejčastějšího druhu poruchy srdečního rytmu. Mezi rizikové skupiny patří především starší lidé, lidé se srdečním onemocněním či s vysokým krevním tlakem. Pokud nemoc není léčena, nebo je léčena nedostatečně, může zapříčinit mozkovou mrtvici a vážně ohrozit život pacienta, stejně jako tomu bylo v příběhu naší čtenářky.

heart

Když mi před pár lety diagnostikovali fibrilaci síní, vylekala jsem se, popisuje pacientka. Problémy se srdcem jsme v rodině neměli a ani já jsem do té doby žádnými netrpěla.  Lékař mě ale ujistil, že zahájíme preventivní léčbu, abychom komplikacím i mozkové mrtvici předešli a nasadil mi léky na poruchy srdečního rytmu, čímž mě uklidnil. Rizika spojená s onemocněním rostou s vyšším věkem. Jako 72letá babička, navíc se zvýšeným krevním tlakem, jsem tedy patřila mezi ohroženou skupinu. Léčbu jsem proto nepodcenila a i přesto, že jsem nebyla zvyklá pravidelně užívat léky, jsem dělala vše, co mi lékař doporučil. Navzdory mé disciplíně jsem však letos v únoru prodělala mrtvici a ochrnula na levou polovinu těla. Bylo to hrozné, nemohla jsem vůbec hýbat levou nohou a rukou, neměla jsem ani cit v levé části obličeje, vzpomíná pacientka. Zcela náhle jsem začala ztrácet cit v noze a ruce. Dcera mi proto zavolala záchrannou službu, kde mi lékař sdělil, že mám mrtvici. Naštěstí jsem se do nemocnice a hlavně do specializovaného centra dostala včas a již za hodinu a půl mi provedli všechna potřebná vyšetření a zahájili léčbu. Měla jsem velké štěstí.

K mrtvici u mě došlo kvůli krevní sraženině v srdci, která se uvolnila do krve a ucpala mozkovou tepnu. Předepsanou léčbu jsem poctivě dodržovala, nechápala jsem proto, jak se to mohlo stát a proč mě mrtvice postihla. Lékař v nemocnici mi však vysvětlil, že jsem v rámci prevence mrtvice měla dostávat také léky na snížení srážlivosti krve, které významně snižují riziko jejího vzniku. Proč mi je můj lékař nedoporučil, jsem netušila. Léčba ale byla úspěšná a mně se začal postupně vracet cit do levé nohy, ruky a nakonec i do tváře, stejně jako chuť do života. I přes komplikace jsem se rychle zotavila a všechny příznaky mrtvice odezněly. Později jsem se dozvěděla, že jsem měla velké štěstí. „Cévní mozkové příhody u nemocných s fibrilací síní patří mezi nejzávažnější mozkové příhody a často velmi drasticky zasáhnou do života nemocného i  jeho rodiny. Příznaky nemoci by se neměly podceňovat. Pacienti starší 50 let by měli docházet na preventivní prohlídky a kontrolovat si puls. V případě, že je nepravidelný, pak vyhledat lékaře. Příčinou může být totiž právě fibrilace síní,“ říká k nemoci doc. MUDr. Jiří Bauer, CSc. z Neurologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Aby se mi mrtvička neopakovala, doporučili mi zahájit léčbu pomocí nových a bezpečnějších léků na snížení srážlivosti krve. Od té doby již uplynulo pár měsíců a já se cítím skvěle, což mi potvrdil i můj lékař. Díky nyní již kompletní a správné léčbě se snad nemusím další mrtvičky obávat a mohu si naplno užívat babičkovské slasti a starosti s mými vnoučaty.

Fibrilace síní

Fibrilace síní je nejčastější porucha srdečního rytmu.

  • Jedná se o poruchu činnosti srdečních předsíní, které se stahují příliš rychle a nepravidelně.
  • V České republice jí trpí asi 150 tisíc lidí.
  • Ti, kteří zanedbají léčbu fibrilace síní, mají několikanásobně vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody – mrtvice.

Pacienti po mozkové mrtvici způsobené fibrilací síní mají velmi závažnou prognózu. Až 50 % z nich umírá do 1 roku.

 

Reklama