Bulvár

„Nedělejte z mrzáků žebráky!“ Palackého náměstí právě teď…

Laickým odhadem hodně přes tisíc zdravotně postižených lidí z celé republiky je právě v tuto chvíli pod Emauzy. Lidé na invalidních vozíčcích, o berlích, slepí a jinak handicapovaní.

d

Atmosféra pocitově? Náročná.

Je cítit obava, bezmoc a hlavně nedůvěra. Ať už myslí vláda reformu dobře, ať už jsou její úmysly skutečně upřímné, ti lidé se bojí, že NE.

Možná by nebylo špatné pro tvůrce reformy být na chvíli na místě jedné z mnoha našich čtenářek, které momentálně na místě jsou.

Zkusit si třeba jako čtenářka s nickem „átéčko“ pečovat 33 let o Vládíka (na fotografii jsou spolu) a být postaven před fakt, že z 8000 korun spadne reformou naprosto reálně tato máma na 5 000.

o

Soudný člověk ví, že to nejsou peníze k žití.

Starám se o syna třicet tři let a nemám nic jiného. Jsou to jediné peníze, které na syna dostávám. Nepracuji, nemohu. Měla bych podle novely vykazovat, jaké služby jsem za příslušné období za příspěvek synovi poskytla, a já odpovídám. „PANE MINISTŘE, MY ZA TO ŽIJEME, CHÁPETE?“ říká smutně.

Podobně to má drtivá většina těch, kteří momentálně pod tribunou, ze které před chvílí pan ministr Drábek hovořil, stojí, ale také sedí na invalidních vozíčcích, nebo sledují improvizovaný simultánní překlad dívek, které ochotně ze střech veřejných toalet tlumočí.

p

Za všechny ty lidi, které jsem před chvílí na vlastní oči viděla, kdy jsem si na plno uvědomovala cenu lidského zdraví, pevně věřím, že o reformách bude naše vláda rozhodovat, zvláště v tomto případě, více než hlavou srdcem.

Ber, kde ber, oni to potřebují. 

A rozhodovat jako zdravý člověk o osudu člověka nemocného chce notnou dávku empatie a hlavně pokory.

To, co je pro nás samozřejmé, je pro ně namnoze nedostupné!

O diskutované reformě jsme podrobně psali TADY.

   
22.03.2011 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [22] rak177 [*]

  Co si ještě ti nahoře vymyslí za hnusárny?To se určitě dočkáme ještě věcí.

  superkarma: 0 23.03.2011, 22:10:54
 2. avatar
  [21] oalison [*]

  dadma — #20 Solidarita ano jednoznačně! Ale kolik by tedy měl dostávat člověk handicapovaný od státu měsíčně? J

  á navrhuju, aby i handicapovaní se začleňovali mezi normální lidi, myslim, že je ještě pořád dost málo sdružení, které například prodávají produkty tělesně postižených a tím si přivydělávají... Já bych nezvedala dávky, ale podporovala bych stacionáře, pečovatelské služby, sdružení atd.... Tak aby lidi byli motivovaní nejen brát příspěvky, ale také se zapojit.

  Nechci za žádnou cenu zlehčovat tíži handicapu, obdivuju každéhom kdo se rozhodne s tím bojovat a snažim se i pomáhat. Ale každý má v životě trable, někdo větší někdo menší, ale snažit se musíme všichni stejně. Všichni křičí státe dej nám, na důchody, na mateřskou, na invalidy, na nezaměstnané.... Jenže rozpočet neni nafukovací, proto se musí vymyslet i jiný alternativySml80

  superkarma: -1 23.03.2011, 12:37:50
 3. [20] dadma [*]

  oalison — #16 Já také znám slepého pána,který dělá maséra.Můj syn chodil do hudební školy k slepému učiteli hudby,myslím, že postižení lidé by chtěli pracovat možná víc než někteří zdraví,ale dnes není tolik práce a někdo je opravdu zdravotně na tom ,tak špatně, že pracovat nemůže.Proto je povinností státu se o tyto lidi postarat a zde nezlobte se na mě ,musí nastoupit solidarita.Zdravého s nemocným,mladého se starým a bohatého s chudým.Je to vizitka lidí a kultura státu právě jak se umí postarat o handicapované lidi. 

  1. na komentář reaguje oalison — #21
  superkarma: 3 23.03.2011, 00:14:32
 4. [19] dadma [*]

  Já přece netvrdím, že všichni lidi přišli k majetku nepoctivě.Také znám lidi co začínali od píky a dneska řídí firmy.Ale na druhou stranu znám hodně lidí ,kteří přišli  v privatizaci k majetku ,jak slepý k houslím,ale ne nezákonně a pak tu máme dost velkou skupinu lidí ,kteří rozkrádali a stále rozkrádají stát a vůbec nic se neděje i když se o tom mluví a píše v médiích.A to mě teda vždy rozpálí doběla.Třeba náš bývalý starosta a exsenátor Alexandr Novák co se mu stalo nic a to jeho kauza se dostala k soudu což je úspěch.Patří tady jeho rodině a jemu půlka Chomutova.A co jeho kamarádka "vystudovaná magistra právnické fakulty v Plzni"Ivana Řápková dnešní paní poslankyně? Co pan JUDr.Kindl? To jsou naši chomutovští.A co jiná města , kraje,ministerstva...Co státní a polostátní podniky, kde managment bere statisícové platy a milionové odměny?České dráhy,letiště,ČEZ,Česká pošta....

  Pan ministr Drábek si myslí ,že když dá zaměstnavatelům úlevy a sníží daně, že zaměstnají více lidí a nebo jim více zaplatí,tak to se tedy hodně plete.Já tomu nevěřím.Nechápu proč mají být nějaké stropy a proč lidi, kteří vydělávají opravdu velké peníze by nemohli platit vyšší daně.A co banky a hazardní hry do toho se panu Kalouskovi taky moc nechce.Banky nás odírají ,kde se dá a státu odvádějí pakatel.Ano jednotné DPH zaplatí všichni to je pravda,ale je velký rozdíl když budu mít plat stotisíc a nebo 8.000,- mininimální mzdu či invalidní důchod.

  superkarma: 0 23.03.2011, 00:00:51
 5. avatar
  [18] átéčko [*]

  Jsem tady, teď jsme se vrátili.

  Tady nejde o to, někomu brát a někomu dávat. Jde o správné rozdělení státního roízpočtu z našich daní. Z daní nás všech. I my, postižení i rodičě postižených nakupujeme a z každě věci přece odvádíme daně, nebo ne?

  Atmosféra tam byla hustá, hodně zvláštní byl potlesk hluchoněmých. Mávali-třepotali rukama v bílých rukavicích nad hlavama. Ale přišli si tam, na podiu samozřejmě i někteří přihřát svou polívčičku...

  superkarma: 1 22.03.2011, 21:15:42
 6. avatar
  [17] RenataP [*]

  dadma — #14 přesně tak...

  a spíš než teda šmahem brát od bohatých je nechat bohaté, když chtějí, aby přispěli navíc právě pro tyto účely, sami od sebe...na nějaký spešl účet od těch co chtějí...když už jsme u toho, aby si mohli tímto dobrým skutkem třeba "čistit karmu" nebo tak něco...

  superkarma: 0 22.03.2011, 20:33:33
 7. avatar
  [16] oalison [*]

  Lukáš Čejka — #15 Taky moc nerozumim tomu, proč by ti úspěšní měli být trestáni, za co? Za to že si dokážou vydělat? Tak je pěkně zkrouhnem, ať si moc nevyskakujou?

  A jak napsala dadma, že polovina bohatých lidí přišla k majetku kdovíjak všelijakSml80 Nevim proč na každého, kdo něco dokázal a vydělal na tom peníze, je nahlíženo téměř jako na zločince? Já tedy znám dost "bohatých" lidí, kteří si založili firmu, nebo tvrdě dřeli od píky a pořád makaj. Ano mají pěkné domy, více vozů, jezdí na exotické dovolené, mohou si dovolit spoustu věcí... ANO MOHOU...protože si na to vydělali. Stejně tak jako si může každý zvyšovat kvalifikaci, podnikat, snažit se atd.... je to jen o lidech, na čem jsou ochotni máknout.

  A mimochodem já znám slepého pána, který nesedí doma a nečeká na dávky, ale udělal si masérský kurz a vyděláva si. A jak je vidno, když člověk chce, ta to jde i s těžkým handicapem jako je slepotaSml80

  1. na komentář reaguje dadma — #20
  superkarma: 0 22.03.2011, 20:28:29
 8. avatar
  [15] Lukáš Čejka [*]

  dadma — #14 To je ona pandorina skrinka, kdyz mezi lidem vladne nazor, ze kdyz stat potrebuje penize, tak je ma vzit nejake skupine, v takovem nazoru je totiz nebezpeci, ze zatimco ted si s tim napr. srozumena, protoze napr. nepatris k tem "bohatym", v pristim kole muze byt za "bohateho" povazovana jina skupina, do ktere uz treba patris - ciste podle vzorce, ze vpodstate je vzdycky nekdo, kdo je na tom hur nez nekdo dalsi.

  Vybrat vyssi dane muze stat vpodstate od kohokoliv. Ale to ze neco muzes, preci neznamena, ze je to spravne a ani to neni duvodem. Porad nevidim zadny racionalni, ospravedlnitelny duvod, proc nekomu brat vic a nekomu mene. Sml80

  1. na komentář reaguje oalison — #16
  superkarma: 0 22.03.2011, 17:42:23
 9. [14] dadma [*]

  Lukáš Čejka — #13 Renata napsala,že boháči byli boháči a mrzáci byli žebráci ,tak proč na tom něco měnit.

  Já netvrdím, že by to měli zaplatit jenom lidé majetní,ale proč by stát nemohl od nich vybrat vyšší daně než od střední třídy? A navíc u nás polovina lidí k majetku přišla kdovíjak všelijak.Tak to radši sebereme těm nepotřebnějším.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #15
  2. na komentář reaguje RenataP — #17
  superkarma: 0 22.03.2011, 17:30:13
 10. avatar
  [13] Lukáš Čejka [*]

  RenataP — #12 Tak ted vubec netusim o cem je rec, nebo co ma tva reakce spolecneho s prispevkem , co jsem napsal. Sml80

  1. na komentář reaguje dadma — #14
  superkarma: 0 22.03.2011, 17:04:14
 11. avatar
  [12] RenataP [*]

  Lukáš Čejka — #11 a mrzáci vlastně byli pořád žebráci... odnepaměti, žejo...tak proč to měnit...Sml24

  no jo, ale třeba máme jako společnost postoupit o třídu výš, ne? A o ty méně šťastné se postarat se soucitem, ne????Sml32

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #13
  superkarma: 0 22.03.2011, 17:00:02
 12. avatar
  [11] Lukáš Čejka [*]

  dadma — #10 Aniz bych nejak chtel zpochybnovat co tu zaznelo, nebo ze bych s tim nesouhlasil, ale vzdycky me prekvapi ten moralni postoj, ta samozrejmost, ze bohatym je mozne brat, ze je to vlastne spravne, jako by tu ti bohati byli od toho, aby se jim bralo. Poslanim bohateho je to, ze mu bude brano. Sml57Sml54

  1. na komentář reaguje RenataP — #12
  superkarma: 0 22.03.2011, 16:47:04
 13. [10] dadma [*]

  Myslím, že každý jeden z takto postižených lidí by vyměnil  peníze za zdraví.Ale tato vláda umí jenom na jedné straně zdražovat a na druhé straně brát.Ale ne bohatým jak by si člověk mohl myslet, ale těm nejpotřebnějším lidem s nějakým postižením a rodinám s dětmi.A ještě mají tu drzost tvrdit, že to tak není.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #11
  superkarma: 0 22.03.2011, 16:38:21
 14. [9] dadma [*]

  Tohle je největší sprosťárna této vlády.

  superkarma: 0 22.03.2011, 16:34:53
 15. avatar
  [8] SNÍŽEK [*]

  OlgaMarie — #7 ano,stát by měl podporovat tu domácí péči a ne jim ještě snižovat dávky,berou těm co nic nemají,je to ostuda. Sml31

  superkarma: 1 22.03.2011, 15:19:14
 16. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Péče o handicapovaného vyjde stát několikrát lacinběji, je-li tento člověk v domácí péči, než pokud by měl být umístěn v ústavu! Proto celé toto šetření a přeorganizovávání nechápu ani ekonomicky a už vůbec ne jako člověk. Kdekdo je schopen se hystericky rozčílit, je-li v médiích kauza, jak nějaký hajzl okradl vozíčkáře, slepého apod., ale ukázat prstem na zákonné okrádání postižených k tomu už emoce zdravé veřejnosti chybí?

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #8
  superkarma: 2 22.03.2011, 14:56:10
 17. avatar
  [6] carmi [*]

  Fakt, že se nestyděj brát zrovna těm, kdo to nejvíc potřebují a nejmíň se můžou bránit!

  superkarma: 0 22.03.2011, 14:49:27
 18. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Moc mě mrzí, že jsem nemohla jet. Určitě je to důležitá chvíle v tom, že ani ti nejpotřebnější si nenechají dělat na hlavu a uk,ázali to.Sml67

  superkarma: 0 22.03.2011, 14:20:51
 19. avatar
  [4] RenataP [*]

  když jsem to tak četla, dochází mi skvělá skutečnost!

  Zaplaťpánbůh, že se tohle děje...

  Je to docela velká  jiskra naděje, že lidi už si nenechají kakat na hlavu a že se probuzí čím dál víc lidí, pro něž je rozhodování srdcem důležitější, než rozum a hrabivost... byť tuhle lekci jako lidstvo dostáváme skrze velmi nepříjemnou věc - nejdřív se musíme nechat těmi horními nechat vycucat a vyplivnout, abychom pochopili, že nejsme žvejkačka???Sml14

  superkarma: 0 22.03.2011, 14:15:08
 20. avatar
  [3] Michaela Kudláčková [*]

  maje — #2 Já taky.

  superkarma: 0 22.03.2011, 14:01:11
 21. avatar
  [2] maje [*]

  jen pro doplnění - ani těch 8.000,- není k životu. postižení potřebují daleko víc věcí, pomůcek, výdajů,.. než zdraví. držím palce všem. a smekám před každým, kdo se s tímhle osudem dokáže poprat.Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #3
  superkarma: 2 22.03.2011, 13:57:44
 22. avatar
  [1] krokodylice [*]

  A tady je asi jádro pudla. Empatie a pokory se těm, kteří o tom rozhodují, zrovna moc nedostává. Sml22 . Obdivuji Átéčko a jí podobné.

  superkarma: 2 22.03.2011, 13:54:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme