Říká se, že sedačka je jednou z prvních věcí, které si lidé kupují do svého domova. A od ní se pak odvíjí výběr a rozmístění ostatních kusů nábytku. Vybrat ale tu správnou, to není jen tak a je potřeba přihlédnout hned k několika důležitým faktorům: sedačka musí být svou velikostí úměrná k velikosti místnosti a je třeba ji vhodně nasměrovat. Sedací souprava musí pokoji prostě padnout. Neměla by překážet a měla by být plně funkční. „Ideální, pro dokonalé prostorové zacílení, jsou modulové sedačky,“ radí Marie Hejlová z Favi.cz. Lze je libovolně kombinovat, popřípadě přehazovat a získat tak sedačku na míru.

Základní pravidla:

1. Tím nejdůležitějším ze všeho je správné umístění. Nikdy by neměla být v prostoru tak, aby na ní lidé seděli zády ke dveřím. Mělo by to být přesně naopak. Důvodem je lepší pocit a přehled o tom, kdo vchází do místnosti.
2. Důležité také je, aby byla sedačka na místě, z něhož se zbytek pokoje bude zdát prostornější a větší. Z toho důvodu je vhodné v malých bytech dávat sedačku ke stěně.
3. Takhle velkému kusu nábytku, jakým právě sedačka je, dopřejte dostatečný prostor.
4. Máte-li sedačku v obýváku, nejdůležitější není, aby z ní bylo dobře vidět na televizi, ale primárně to, aby na sebe dobře viděli všichni, kteří jsou v místnosti.
5. Pokud má sedačka „záda“, udělejte z ní srdce pokoje a umístěte ji, bude-li to jen trochu možné, do prostoru.
6. Důležitým rozhodnutím je, zda si pořídit sedací soupravu rozkládací či ne. Není to jen o možnosti rozšířit prostor pro návštěvy, ale i celkově o příjemném pocitu poskytnutí pohodlí. Rozkládací pohovky mají pevnější konstrukci, ale vesměs vyšší pořizovací cenu. Obě varianty jsou pohodlné, příjemné, i když je každá jiná.
7. Nezapomínejte na doplňky. Sedačka by měla být útulná, a proto přemýšlejte také o vhodných plédech, polštářích nebo lampě. „To jsou detaily, které tvoří útulné zákoutí příjemných domácích chvil. Důležité při volbě doplňků je zohlednění funkčnosti. Na nepohodlných polštářích bude chtít relaxovat málokdo, stejně tak pod dekou, která kouše. Je to o symbióze prostoru. Jediný parametr v doplňcích je funkčnost,“ říká Marie Hejlová.

Také si přečtětě:

Uložit

Uložit

Reklama