.

Nedalo se ani dýchat

Cestování

Nedalo se ani dýchat

Jsem cestovní maniak. Vím to a ví to i všichni mí blízcí. Prostě jsem se narodila s batohem na zádech. K narozeninám i svátkům dostávám tradičně obálky nebo krabičky s penězi a vzkazy „Na Indii“, „Na Afriku“, „Na Indonésii“. Většinou ty peníze utratím za nějaké hadříky nebo kosmetiku, ale i tak to vypovídá o tom, jak často asi o cestování před mou rodinou mluvím.

 

Rozhodování, že podnikneme naši další cestu, nám trvalo tři vteřiny. Nemuseli jsme dlouho přemýšlet, kam se tentokrát vydáme. Vzhledem k tomu, že jsme mohli vyjet až v březnu, to kam pojedeme bylo v tu chvíli už skoro jasné. S ohledem na naše finanční možnosti jsme okamžitě zavrhli vysněnou Jižní Ameriku i Afriku a svou pozornost jsme věnovali východu. Po logickém zvážení momentálního klimatu všech zemí (někde v březnu strašně prší, někde je zase ještě zima), jsme zvolili cestu do Thajského království. A udělali jsme dobře.

 

Trasu cesty si vzal na starost David. Já byla spíše výkonnou složkou naší miniexpedice. Zajišťovala jsem letenky a hlídala, abychom něco nezapomněli zabalit. Podstoupili jsme řadu očkování (žloutenka A a B, břišní tyfus, tetanus, japonská horečka aj.), koupili, co bylo třeba a 28. března skončili na Ruzyňském letišti a měli před sebou skoro 24 hodin cesty... 

 

Tak jsme v Bangkoku!!!

 

Cesta byla pekelná. Devět hodin čekání v Helsinkách na přestup jsme si vážně užili. Venku mínus 11, letiště nevytopené a my v letním oblečení. A tak jsme mastili karty, četli knihy, luštili křížovky a snažili se alespoň trochu zahřát. Pak už jsme se šli vlastně jen vyspat do letadla a za 10 hodin jsme byli tady.

 

Nejvíc nás dostalo místní klima. Všichni vás na to upozorňují, ale pokud si to neprožijete na vlastní kůži, nemůžete pochopit. Vystoupili jsme z letadla a hned jsme byli zpocení jak po běhu na 1 500 metrů. Vlhkost vzduchu a padesátistupňové horko, to je kombinace, na kterou se nikdo nemůže dopředu připravit. Zařídili jsme formality na imigračním a pak už hurá do víru velkoměsta.

Bangkok má více než devět milionů obyvatel. V turistické sezóně se „nafukuje“ ještě o další čtyři miliony lidí. Pro většinu cestovatelů, mířících do Asie je přestupním místem pro všechny další cesty do okolních zemí.  Je to město, na které si musíte zvyknout. V okamžiku, kdy si zvyknete, vám pak přiroste k srdci a už na něj nikdy nezapomenete. Ale to zvykání je někdy opravdu těžké. Mně to trvalo dva dny.

 

Nasedli jsme do autobusu a tradá na KaoSun Road. Tahle čtvrť je mekkou všech baťůžkářů. Stovky hostelů, guesthousů, hotýlků i hotelů lemují všechny ulice. Pouliční vývařovny a restaurace, ze kterých se linou prazvláštní vůně, jsou na každém rohu. Mířili jsme do Mary V. – guesthousu, který nám doporučili naši známí. Měli jsme štěstí. Volný byl poslední pokoj. Pokojem se v tomto ubytovacím zařízení myslí místnost velká zhruba jako spižírna. Vejdou se do ní dvě postele a větrák (který je na stropě). Do uličky pak postavíte bágly a víc věcí tam nedáte, i kdybyste se rozkrájeli. Okna tyhle pokoje nemají. Sociální zařízení je společné asi pro dvacet lidí - tři záchody a jedna sprcha. Takže bylo potřeba vždy vyčíhat, kdy se rozběhnout do zrovna volné koupelny. Popis možná vypadá strašidelně – ale bylo tam čisto, a to bylo hlavní.

 

V restauraci, která patřila k hotelu, jsme si dali fantastickou bagetu a šli obhlédnout okolí. První, co mě zaujalo, byl zápach (později jsem přišla na to, že takhle voní celé Thajsko a že to k tomu prostě patří – začala jsem to nazývat „smradovůně“). Horko, vlhko, velké množství aut a směsice všech vývařoven způsobuje, že se tu nedá skoro dýchat. První večer jsem chodila s šátkem přiloženým na puse.

A tak začala naše aklimatizace.  

 

   
22.04.2004 - Zahraničí - autor: Eva Ceradská

Komentáře:

 1. avatar
  [11] clarCa [*]

  medved: pokud chodíš jen na pláže, tak máš fotky z pláží... my tam byli za lezením (ehm... taky na pláži - většina skal je u moře, do některých cest se i nastupuje z lodi), ale mimo jiné jsme např. byli na výletě na severu v pralese.... a thajci jsou úžasní, všude hrozná pohoda... a když se člověk vykašle na cestovky a jezdí si po svém.... naprosto výborný systém hromadné dopravy, jezdili jsme jejich dálkovýma autobusama, vždycky to nějak dopadlo, místní vždycky pomohli, poradili, zastavili příslušný autobus (pravda, v Thajštině si moc nepočteš - např. jízdní řády nebo nápisy na busech ), vysvětlili řidičovi, kde nás má zase vyhodit.... super.

  superkarma: 0 22.04.2004, 19:36:11
 2. avatar
  [10] medved [*]

  me thajsko ani nelaka...ani nevim proc...fotky co jsem videla (a ze jsem jich videla hodne) byly vetsinou jen o plazich a chramech...hezke, ale porad dokola...
  nejak nechapu, proc Eva zavrhla Jizni Ameriku, cenove je to uplne stejne jako Asie, jen ta letenka je asi lehce drazsi...

  superkarma: 0 22.04.2004, 16:28:03
 3. avatar
  [8] Léthé [*]

  Jarunka: jsem zapomněla

  superkarma: 0 22.04.2004, 14:53:26
 4. avatar
  [6] marta-b [*]

  Na exotiku asi ještě dost dlouho nebudeme mít se prašulky, protože se chystáme na hypotéku a chceme si pořídit . Letos nás čeká dovolená v Čechách, ale i tak se těšim. Kdybych si mohla vybrat, jela bych do Indie; Thajsko by mi kvůli tomu šílenýmu vlhku asi vadilo, nerada chodim třeba i do sauny a tohle by mě zabilo .

  superkarma: 0 22.04.2004, 11:19:51
 5. avatar
  [5] danca79 [*]

  Já bych tak vyrazila někam na dovo!

  superkarma: 0 22.04.2004, 09:41:40
 6. avatar
  [4] clarCa [*]

  s šátkem přiloženým na puse? To musíš být pěknej cimprlich.... mě Thajsko teda nesmrdělo, naopak!!! Jo, a je to Khao San Road (i když Thajci si s přepisama do latinky moc vrásky nedělají, tak zrovna v tomto případě mi to přišlo dost striktní)

  superkarma: 0 22.04.2004, 02:05:11
 7. avatar
  [3] jasmina [*]

  Taky jsem cestovni maniak.

  superkarma: 0 22.04.2004, 01:43:30
 8. avatar
  [2] Jarunka [*]

  Léthé: tvuj prispevek chybi jeste v Zivotadarce !!!

  superkarma: 0 22.04.2004, 00:31:42
 9. avatar
  [1] Léthé [*]

  ajajajajaj

  superkarma: 0 22.04.2004, 00:12:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme