Bulvár

Něco o žvýkání gumy

Žvýkačka je fenomén, jenž se těší neutuchávající popularitě. Přežívá veškeré módní trendy, vlády, války a dá se žvýkat prakticky kdekoliv a kdykoliv. Má pozitivní přínos z hlediska údržby chrupu, jeho léčby, prevence zubního kazu, hubnutí, odvykání kouření, podpory trávicího ústrojí i psychické aktivity člověka. Už civilizace našich pradávných předků v různých koutech světa poznaly, že žvýkání napomáhá v koncentraci a bdělosti. Kde jsou vlastně kořeny žvýkačky a jakou má historii?

 

5.000 let stará žvýkačka

Jedna mladá archeoložka z Velké Británie zasadila těžkou ránu všem americkým patriotům, považujícím „chewing gum“ za pochoutku pocházející právě z jejich země. Při nedávném archeologickém výzkumu v severozápadním Finsku objevila nezvyklý fragment nesoucí v sobě stopy zubů. Sarah Pickin totiž při svém bádání narazila na zkamenělou březovou pryskyřici, která s největší pravděpodobností sloužila jako žvýkačka. Vědci tvrdí, že v severní Evropě se žvýká asi devět tisíc let a jedním z důvodů prý byly léčebné účinky březové mízy na zanícené dásně. Fakt, že se pryskyřice dá žvýkat, je celkem známá věc. Staří Indiáni holdovali smrkové smůle a kupříkladu Mayové zase šťávě z gumovníku. V jiných kulturách se dařilo přežvykování včelího vosku a doložené jsou i kombinace s pryskyřicí.

 

Nepovedený vynález

Kulturní hit se ze žvýkačky stal koncem devatenáctého století v USA. Pozdější filmy hollywoodské produkce si snad ani nelze představit bez tvrďáků s věčně pohybující čelistí.

Faktem zůstává, že jako první začal tuto pochutinu prodávat Američan John B. Curtis v revolučním roce 1848, nicméně v té době byla ještě pryskyřicová. Později se více prosadila parafínová verze. Žvýkačka, jak ji známe, přišla na svět jako většina geniálních vynálezů vlastně omylem. Fotograf a vynálezce Thomas Adams se dlouhodobě zabýval vývojem pneumatik a při jeho nepovedeném pokusu o vulkanizaci kaučukové šťávy vznikla žvýkací hmota. Následně si patentoval výrobní stroj, gumu ochutil lékořicí a legendární Black Jack spatřil světlo světa. Samozřejmě se stal velkým prodejním hitem a jeho ovocné mutace na sebe nenechaly dlouho čekat. Pořádný business se žvýkačkami rozjel roku 1892 William Wrigley, jehož továrny fungují po celém světě až do dneška. Původně začal s ovocnými druhy, ale také s mátovou příchutí. Obě dvě původní receptury využívá firma s ročním obratem kolem 4,6 miliardy dolarů neustále.

 

Žvýkačky ve společnosti

Není jistě bez zajímavosti, že roku 1888 se staly žvýkačky prvním prodejním artiklem pro nově vzniklé prodejní automaty v New Yorku, ale o další rozšíření žvýkací gumy do celého světa se zasloužila především americká armáda za druhé světové války. Měla ji totiž v základních potravinových dávkách a vojáci s ní často obdarovávali děti na obsazených nebo naopak osvobozených územích. Do armádních žvýkaček výrobci často přidávali kofein, aby vojáci nepodléhali únavě.

 

Kromě všech příznivých funkcí se najdou i vedlejší účinky, které nejsou zrovna hodny chvály. Pohled na přežvykující stádečko žáků odjakživa doháněl slabší povahy pedagogů k zákazu této mírumilovné činnosti při vyučovacích hodinách. Pohled na image přežvýkavců, jíž se honosí při svých projevech někteří přední politikové a další veřejní činitelé, také nic moc. Na důstojnosti jim to příliš nepřidá, i když vzhledem k jejich většinovým (ne)kvalitám už toho příliš zkazit nejde.

Velkým mínus je především lepivá vlastnost žvýkaček, a kdo si někdy na nějakou pohozenou sednul, nebo se mu nedejbože dostala do vlasů, ten ví své. I to se však s postupujícím pokrokem brzy změní. Vědečtí pracovníci bristolské univerzity nedávno představili první naprosto nepřilnavou žvýkačku, takže podobné incidenty v budoucnosti nehrozí.

 

Zdravotní aspekty

Moderní zubařství už běžně doporučuje žvýkačky jako doplňující součást zubní hygieny k pravidelnému čištění zubů. Žvýkačkou po jídle se zuby očistí, čímž na nich nezůstává takzvaný plak, který je rájem pro plejádu bakterií, a tím pádem i výborným prostředím pro tvorbu zubního kazu. Další nespornou výhodou je osvěžení dechu a kolegové v práci tak nemusí tušit, že jste se zrovna vrátili z oběda.

 

Stále oblíbenější jsou žvýkačky bez cukru obsahující umělá sladidla. Snížení kalorií je výhodou, ale v nedávné době proběhl kolem umělých sladidel skandál, který museli vzít v potaz i samotní výrobci. Tým italských specialistů přišel při svých experimentech s krysami na to, že po sacharinu druhé nejpoužívanější sladidlo na světě – aspartam – je zdrojem karcinogenního potenciálu. Vzhledem k jeho širokému využití v potravinářském průmyslu (kromě žvýkaček také limonády, nápoje v prášku, čokolády, jogurt atd.) je nutné, aby výrobci potravin přehodnotili receptury a aspartamu se nadále vyhnuli. Je dokázáno, že rizikové množství této látky je již 20 mg/kg tělesné hmotnosti, což více než dvakrát převyšuje dosavadní doporučené limity. Jakožto možné alternativy se u žvýkaček uplatnila sladidla maltitol, sorbitol, mannitol či xylitol.

 

A právě xylitol je sladidlo, kterému patří budoucnost. Je čistě přírodní, nachází se v mnoha druzích ovoce a zeleniny a je také třeba obsaženo v březové kůře a některých jiných rostlinách. Jeho skvělé vlastnosti jsou dány skutečností, že má stejnou sladivost jako cukr, o 40 % nižší kalorickou hodnotu, a je tak vhodný pro diabetiky. Z hlediska žvýkaček je jeho největší devizou fakt, že naprosto neškodí zubům. Kazotvorné bakterie se nejsou schopny vyživovat xylitolem, a to je definitivní konec jejich možnosti růstu a rozmnožování. 

 

 

   
08.01.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. avatar
  [26] wtipna [*]

  Já žvýkám pořád a cokoliv (od jídla až po žvýkačky). A že to není zdravé, tak to je mi jedno. Dech to zpříjemňuje, na chvíli to nahradí jídlo nebo různé pamlsky, tak co. Myslím, že v dnešní době snad není zdravé ani dýchat vzduch. Jsou určitě horší věci, které nejsou zdravé (hranolky usmažené na přepáleném tuku, atd.). Na základce jsem žvýkala velké barevné nelepící žvýkačky a to jsem pak byla celá rudá, když jsem žvýkačku na popud učitelky musela vyplivnout a buď ji vyhodit nebo si ji nalepit pod lavici na "potom". Učitelé měli totiž vždycky nějakou vtipnou připomínku (k velikosti, barvě...). Na střední škole do mně zase rýpali s jídlem: "No, tak si to v klidu dojezte, když jste to nestihla o přestávce, my počkáme." A na praxi to dovedl jeden profesor k dokonalosti. Při svačině (měla jsem dvě, protože jsem nevěděla, že jednu dostaneme) mi lezla po položeném kabátě žížala, tak utrousil na celé kolo:"Leze z Vás tasemnice!!!"

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:55:13
 2. avatar
  [25] breberka [*]

  Žvýkání je prý dobré u dětí.Ty které víc žvýkají , mají menší pravděpodobnost, že onemocní zánětem střed. ucha

  superkarma: 0 08.01.2008, 21:12:28
 3. avatar
  [24] Canadian [*]

  Zvykacky kupuju kam prijdu, mam prehled o sortimentu nekolika zemi. Bratr to sbira... a zere az se mu delaj boule za usima

  superkarma: 0 08.01.2008, 20:54:26
 4. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Pamatujete na základkách ty tyče pod lavicema, co na nich ležela deska? Ježiš to byl humus tam omylem šáhnout, když si člověk bral z lavice sešity

  superkarma: 0 08.01.2008, 16:00:02
 5. avatar
  [22] Ťapina [*]

  femme: Začít vyrábět nepřilnavé žvýkačky je rozhodně nadějnější krok, než vychovávat jednoho každého žvýkače. By to člověk musel pozabíjet

  superkarma: 0 08.01.2008, 15:59:13
 6. [21] gentiana [*]

  Meander: To mi připomíná blahé paměti hotel. Rekord byl 14 kousků na jedné židli.

  superkarma: 0 08.01.2008, 15:19:23
 7. avatar
  [20] MEK [*]

  kupuji si žvýkačky na to domácí žvýkaní-orbit domácí balení

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:33:27
 8. [19] peskovka [*]

  6výkačka je dobrá když není po ruce kartáček a člověk má nepříjemně v puse po nějakém jídle (ČESNEK A SÝRY...)No ale že by se muselo žvýkat furt tak to ne beru to jako že si člověk může zažvýkat ale aby to do sebe např. děti praly jednu za druhou a ještě k tomu ty jak mají z toho modré, zelené, či jiné jazyky tak to je teda děs..

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:29:07
 9. avatar
  [18] Meander [*]

  Ťapina: Copak to, já se přilepila v restauraci zespoda ke stolu. Kalhoty v pr...

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:24:08
 10. [17] Bellana [*]

  Jako malá jsem dýchala ústy, tak lékař doporučil mamince, ať mi kupuje žvýkačky, abych dýchala nosem. A tak jsem denně musela žvýkat jednu žvýkačku; tenkrát byly málo k dostání a ve srovnání s jídlem byly drahé, a tak mi všechny děti záviděly. Jak já ty žvejky časem nenáviděla! Pak se ukázalo, že dýchám ústy pořád, a mohla jsem přestat. Od té doby jsem to svinstvo nevzala do úst.

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:19:19
 11. avatar
  [16] femme [*]

  Ťapina: taky mě ty všudepřítomný fleky štvou ale za to přece nemůžou žvýkačky

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:00:39
 12. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Meander: Přilnavá taky ne. Ona totiž jaksi v ústech nikam nepřilíná, neb jsou tam sliny. Lepí jenom za sucha, a to fest.
  Žvýkačky jsou mor, stačí se podívat kdekoliv ve městě na chodník

  superkarma: 0 08.01.2008, 13:06:57
 13. avatar
  [14] Meander [*]

  Nepřilavá žvýkačka toho ze zubů moc neodstraní, ne?

  superkarma: 0 08.01.2008, 12:08:35
 14. avatar
  [13] femme [*]

  gentiana: co zubař, to jiný názor znám nejmíň tři, kteří žvýkačky doporučují

  superkarma: 0 08.01.2008, 11:43:29
 15. avatar
  [12] femme [*]

  Bambína: a proč? žvýkat je zdravé

  superkarma: 0 08.01.2008, 11:41:54
 16. [11] gentiana [*]

  No, já teda nevím, ale s dovolením parafrázuju svoji zubařku: Člověk není kráva, lidské zuby nejsou dělané na nepřetržité žvýkání. Vyžižlá to dentin a zuby pak maj tendenci při problémech vypadávat. A žvýkačka zuby nečistí a ne a ne a nečistí. Svinsvo se ze zubů odstraní mechanicky žvýkáním čehokoli včetně čokolády, se žvýkačkou akorát jeden víc slintá a sliny zuby omývají.

  A já teda spíš věřím své zubařce než nějakému reklamnímu kreténovi. Mimochodem, měla jsem nějaké problémy a mohla jsem žvýkat jenom na jednu půlku huby. Ve žvýkací půlce jsem měla zuby čisté, v nežvýkací zasrané od chcíplých bakterií a bůhvíčeho - Žvýkala jsem potravu, nikoli žvejku.

  Autorovi: Když přijdu z obědpauzy, proč mám kolegům tajit, že jsem byla na obědě? Nebo je podle nejnovější módy obědvání společensky přápustné méně než znásilňování v parku?

  superkarma: 0 08.01.2008, 11:26:55
 17. avatar
  [10] Bambína [*]

  Když vidím vnoučata jak přežvykují,chytá mě amok.Teď začal i ten čtyřletý,dcera ho obhajuje že má bez cukru a čistí si tím zuby přes den.Ale stejně

  superkarma: 0 08.01.2008, 10:35:54
 18. avatar
  [9] Aloren [*]

  Nikdy jsem tomu nepodlehla, nežvýkám, jak tak přemýšlím, v mém širokém okolí se snad nežvýká...

  superkarma: 0 08.01.2008, 09:57:44
 19. avatar
  [8] arjev [*]

  Zdravotní aspekty beru na vědomí, ale nemohu se smířit se žvýkáním ve společnosti na večírcích,v divadlech - pokud kamera zajede do hlediště, uvidíte spoustu Homo přežvýkavců. Nedávno byl televizní rozhovor s jedním sportovcem a asi mu nedošlo, že by měl žvýkačku dát z huby ven.
  femme: dost si pamatuješ

  superkarma: 0 08.01.2008, 09:44:46
 20. [7] Violeta [*]

  kdysi dávno jsem žvýkačky měla moc ráda, ale problémy se zuby jsem se žvýkačky vzdala

  superkarma: 0 08.01.2008, 09:24:55
 21. avatar
  [6] Piskotek007 [*]

  Žvýkám pořád a pořád někdy mě s toho až bolí pusa

  superkarma: 0 08.01.2008, 09:16:24
 22. [5] hajcena [*]

  Nežvýkám - už od malička. Nechutná mi to

  superkarma: 0 08.01.2008, 08:58:16
 23. avatar
  [4] femme [*]

  jako dítě jsem milovala donaldky a taky jsme žvejkaly dortové svíčky

  superkarma: 0 08.01.2008, 08:39:21
 24. avatar
  [2] fructia [*]

  Nejraději mám melounové

  superkarma: 0 08.01.2008, 06:17:43
 25. avatar
  [1] ZP [*]

  žvykačky tak ty já můžu

  superkarma: 0 08.01.2008, 00:26:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme