Další krásnou vzpomínku na praní před lety zaslala k dnešnímu tématu čtenářka-pamětnice Gerda. Když si její řádky člověk pročítá, cítí z nich nejen dřinu, ale i poezii...

Takhle se pralo dřív...
Vzpomínku zaslala čtenářka Gerda.


Zdravím všechny hospodyňky! Jsem už pamětnice a navíc knihomol. A protože mě zajímá všechno, co se týká provozu domácnosti, vím i to, jak se hodnotily hospodyňky i podle dnů, kdy praly! Věděly jste např., že v pondělí perou hospodyně a v pátek jenom svině?! Ano, tzv. velké prádlo se odbývalo zásadně v pondělí. Asi i kvůli tomu, že sobota byl koupací den a ta voda se později použila na namočení. (Neděle se ctila, takže praní v ten den nepřipadalo v úvahu). Nosívala se od pumpy, tak se jí šetřilo, jak se dalo. To samozřejmě platívalo v dobách, kdy se ještě právalo ručně. V naší rodině kolovala historka o tom, jakou měla moje babička - prvorepubliková paní řídící - pomocnici v domácnosti. Tedy, domácnost to byla velmi prostinká, ba chudá, to abyste nemyslely, že to byla nějaká honorace! Jen občas měla babička výpomoc. A tak, když spolu praly na dvoře v neckách a na valše, to dobré děvče pak neslo v koši vyprané prádlo máchat na potok. Babička jí do uzavřeného hrnce dala s sebou horkou vodu. To se dělo kvůli tomu, aby si mohla pradlena při máchání v ledové vodě potoka zkřehlé ruce občas ohřát ponořením do vody teplé, co si přinesla spolu s prádlem. A co se nestalo?! To nezkušené děvče vodu bez rozmyšlení vylilo do potoka! Co si u toho představovala, že nastane, snad že se voda v potoce takto oteplí - bůh suď:) Já už měla později k dispozici pračku, ale i tak byl podíl ruční práce velký. Pračka byla totiž nikoliv automatická, ale vířivá, zn. Virena. Když jsme později dokoupili i ždímačku Perlu, to byla úleva. Protože ať jsem ručně ždímala jakkoliv pečlivě a usilovně, přesto se z balkonu pod námi ozývaly kritické připomínky, že jim od nás kape na jejich. Voda to byla, co jiného, ale záminka to byla dobrá, aby oni kápli nahoru trošku jedu na oplátku. V té době už sem tam automatky byly a než jsem na to přišla, vrtalo mi hlavou, kdy ty ženské ráno plínky perou, že mají pověšeno, zatím co já teprve začínám? No kdy - zapnuly to třeba v noci a měly přede mnou náskok. Dnes můžu prát, jak se mi zamane, a „mane“ se mi tak 1x - 2x týdně. Nemám ráda našpiněné věci. Co se tkne těla a v čem strávím den, peru. Malé věci i ručně, ale pozor - ekologicky i prakticky:) Gumovým zvonem na wc, přísně určeným pouze k tomuto praní. Kdo to ještě nezná, bude mile překvapen. Do kyblíku prací roztok, přihodit prádlo, natáhnout gumové rukavice a použít gumový zvon. Podtlak vypere nádherně a pohodlně. Už jsem toho napsala ažaž, je vidět, že mi téma padlo jako ulité:) P.S. A taky ráda žehlím. Mám ráda voňavé práce;)

Gerda

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 17. 9. 2012: Praní

  • Kdy už je, podle vás, oblečení špinavé?
  • Kdo ve vaší domácnosti pere?
  • Máte doma tahanice okolo čistoty prádla?

garnierKaždý přistupujeme k praní oblečení jinak, to co jeden člověk považuje za špinavé, další nosí ještě 14 dní. Posílejte mi své příspěvky o praní ve vaší domácnosti, obzvláště mě zajímá, jestli kvůli u vás praní vznikají nějaké třecí plochy a dohady. Své příspěvky posílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 17. 9. 2012 do 15.00 hodin. Z uveřejněných příspěvků vyberu jeden, jehož autorku odměním pěkným dárkem. Jakým? Aby si už nedělala s praním vrásky, mám tu připravený GARNIER Ultra Lift denní krém a sérum - kompletní péči proti vráskám.

Reklama