„Neciv do blba!“ říkávala moje známá své dceři, když jí bylo pět let. A pak se jednou Zuzka při tom „civění do blba“ počůrala. Přišla sada vyšetření, lítání po doktorech, od čerta k ďáblu... A pak diagnóza – epilepsie.

V pohodě
„Dá se s tím celkem v pohodě žít,“ řekla mi předevčírem Zuzana. Už jí je patnáct a je to pohledná holka, za kterou se kluci otáčí. Na první pohled na ní není nic vidět. Zuzana má ovšem štěstí v neštěstí – ani jako malá nemívala záchvaty příliš často, navíc šlo o takzvané petit mal – malé záchvaty. A především jí zabraly léky – když je bere, může vést v podstatě „normální život“ – záchvaty se u ní objevují jen výjimečně, při velkém emočním vypětí a vyčerpání.

Nebo hůř
Zdaleka ne každý epileptik ovšem může říct, že se „s tím dá v pohodě žít“. Takzvané grand mal – tedy velké záchvaty, které si s epilepsií většinou spojujeme, totiž způsobují dočasnou ztrátu vědomí, pád, svalové záškuby a křeče, někdy provázené povolením svěračů. Epileptik o sobě v takové chvíli neví, a i když se neporaní přímo při pádu, což se často stává, může si ublížit v době trvání záchvatu. A přestože epilepsie není primárně mentální poruchou a sama o sobě nepostihuje intelekt, časté záchvaty mohou určitou retardaci způsobit.

Psí pomocníci
Existují epileptici, kteří tráví většinu svého života s přilbou, aby si při pádu neporanili hlavu, nemohou jezdit na kole, plavat, řídit... a i prostá chůze po ulici pro ně může být smrtelná – co kdyby například upadli pod auto. Na pomoc těmto lidem se cvičí asistenční psi pro epileptiky. Zvířata totiž často dovedou blížící se záchvat rozpoznat i hodinu předem, a pokud se naučí tuto skutečnost správně signalizovat, může si epileptik přivolat pomoc a zaujmout bezpečnou polohu. Navíc lze psa naučit, aby při nečekaném záchvatu sám přivolal pomoc.

Nemoc slavných?
Epilepsie je neurologické, ne psychiatrické onemocnění, a jeho příčiny mohou být různé – genetické, poúrazové, jako následek jiného onemocnění... Objevit se může prakticky v jakémkoliv věku. Nejstarší písemné zmínky o epilepsii pochází z r. 2080 př. Kr. Touto nemocí trpěla řada významných osobností, jako například Sokrates, Alexandr Veliký, Caesar, Dante Alighieri, Molière, Napoleon Bonaparte, Agatha Christie a mnoho dalších.

A proč že vám to dnes všechno píšu? Protože 30. září je Národní den epilepsie. Poprvé probíhal roku 2004. Tento den je určený především k informování široké veřejnosti o úskalích epilepsie a života s ní.

Více o epilepsii na Ženě-in: Epileptici ve stínu, Nepřehlédněte dětskou epilepsii
Další stránky: www.epilepsie.ecn.cz, www.epilepsie.cz

Víte, jak zareagovat, když někdo ve Vašem okolí dostane epileptický záchvat? Co byste udělala? A co se naopak dělat nemá, i když se to mezi lidmi traduje?

Reklama