Lymeská borelióza je nemoc, která má v dnešní době velkou „mediální popularitu“. Hodně se o ní hovoří, informace o ní jsou dostupné a málokdo o ní nikdy neslyšel. Proto vás možná překvapí, že tato choroba je z těch nejnovějších. Je známa zhruba čtvrt století. Za tuto krátkou dobu o ní bylo nashromážděno mnoho informací. Přesto je její diagnostika a léčba někdy obtížná.

Klíště – radost až na kost
Když se na vás na výletě přisaje nevinně vyhlížející klíště, může se stát, že vám „na oplátku“ za vysátou krev do těla vpustí patogenní bakterie. V zásadě přenášejí klíšťata dva druhy nemocí: encefalitidu čili zápal mozkových blan a lymeskou boreliózu. Zatímco proti encefalitidě je dostupné očkování, proti borelióze nikoli. Ve Spojených státech byla sice vyvinuta vakcína, která se nějakou dobu i prodávala, ale pro nezájem byla z trhu stažena. Jejím velkým problémem byly rozsáhlé vedlejší účinky, které zahrnovaly zejména artritické bolesti.

V Čechách je v různých oblastech nakaženo 2-22 % klíšťat. Nelze jednoznačně vymezit rizikové lokality. Například v Praze bylo v roce 2003 infekčních přibližně 8 % jedinců.
Když se takové klíště přisaje, je třeba ho co nejdříve opatrně sundat – pinzetou, nikoli holou rukou – a místo vydesinfikovat. Boreliózu může přenášet i úplně malé klíště, kterého si možná ani nevšimnete.   

Klinické projevy boreliózy jsou velmi rozmanité – mohou být postiženy klouby, pokožka, nervová soustava, vzácněji též oči, srdce a další orgány.

První varovné znamení – migrující erytém
Již brzy po přisátí pachatele a průniku borrelií do vašeho těla se projeví první příznak. Rudá skvrna se nejčastěji objevuje na místě kousnutí, ale nemusí tak tomu být vždy. Postupně se zvětšuje a od středu bledne, až z ní zůstane jen červený prstenec. Může se stát, že zmizí a objeví se někde jinde.
Tento příznak je tak typický pro boreliózu, že byste měla zamířit bez přemýšlení k lékaři. Čím dříve se začnete léčit, tím lépe pro vás a hůře pro borrelie. Navíc erytém velmi usnadňuje určení nemoci.
V prvním stádiu nákazy můžete mít také příznaky podobné chřipce, ale není to příliš časté.

Druhé stádium – přituhuje
Ve druhém stádiu, pokud nemoc nebyla léčena, se objevuje tzv. lymfocytom. Jedná se o jiný typ červené skvrny – tmavě vínové fleky se vyskytují nejčastěji na uších, nose, šourku a bradavkách. Další příznaky připomínají artritidu: bolestivé jsou zejména menší klouby. Pokud se borreliím zalíbí váš nervový systém, připomínají příznaky encefalitidu či jiný zánět nervové tkáně.
Vzácná je srdeční forma, kdy borelióza způsobuje poruchy srdečního rytmu.

Třetí stádium – tady končí legrace
Pokud probíhá borelióza skrytě po dlouhou dobu (měsíce až roky), pomnoží se borrelie natolik, že začnou napadat i větší tělesné celky. Zároveň imunitní systém pacienta, který borrelie likviduje, občas „střelí vedle“. Častá je artritida větších kloubů a množství roztroušených zánětů mozkové tkáně. Kůže na prstech, uších, nose a jiných „výčnělcích těla“ je červeně skvrnitá, ztenčuje se a „papírovatí“.

Léčba
Borelióza se léčí antibiotiky. Délka léčby závisí na stadiu nemoci. Dále se pacientům podávají léky na zmírnění potíží, které jim borrelie způsobují – například proti bolestem kloubů u kloubní formy.
Obecně se dá říci, že ačkoli je borelióza poměrně závažná choroba, její léčba je dobře zvládnutelná. Pokud se podchytí včas, je velmi úspěšná a pacient nemá žádné přetrvávající potíže.
Je proto nanejvýš vhodné se chránit před klíšťaty. Pokud už k takovému přisátí dojde, klíště opatrně odstraňte a místu přisátí věnujte zvýšenou pozornost i pár týdnů poté.

Reklama