Zdraví

Nechtěné strie: včasná péče s novým pomocníkem Bepanthen Krémem proti striím

Jste těhotná nebo se chystáte otěhotnět? Bojíte se vzniku strií?

strie

Komu hrozí strie

Jen málo žen neví, co to jsou strie neboli pajizévky. Zkušenost s nimi ovšem mají i muži. Strie se tvoří velice často v pubertě, postiženo je až 70 % dívek a 40 % chlapců. Kromě individuálních dispozic k vzniku pajizévek hrají roli i určité pochody, které probíhají v kůži jako reakce na zvětšení objemu některých partií, jinak řečeno jako reakce na proměnu postavy. Projevit se mohou také u lidí, kteří náhle přibrali na váze. Důkazem je těhotenství, při kterém se strie objeví na prsou, na břiše a na hýždích zhruba u 90 % žen. Vznikají nejčastěji v období kolem 6. měsíce gravidity, někdy se vytvoří během velmi krátké doby. Pokud se ale v 6. měsíci neobjeví, neznamená to, že dále už je prevence zbytečná - nutno se věnovat prevenci nadále a též i po porodu, aby celkové „škody“ po porodu byly co nejmenší.
Zvýšené riziko vzniku strií s sebou nese i celkové podávání glukokortikoidů a také místní aplikace kortikoidů do partií, které jsou na vznik strií náchylné (například třísla).

Jak strie poznáme

Zpočátku si všimneme viditelných růžových až červenofialových proužků, které zaujímají kolmé postavení ke směru, jímž se roztahuje kůže. Pajizévky často bývají oproti okolí mírně vpadlé a jejich povrch jemně zřasený. Není to ovšem pravidlem, protože jindy může podkoží naopak lehce vystupovat. Během několika týdnů začnou červenofialové strie postupně blednout, stávají se méně nápadnými a nakonec získají voskově světlou až perleťovou barvu. Postižená místa ztratí takřka úplně elasticitu. Laickou chybou je i představa, že je možné se strií jednoduše zbavit opalováním. Tak tomu ale rozhodně není, ba naopak. Rozdíl barev mezi striemi a okolní kůží se ještě více prohloubí a strie budou mít výraznější vzhled. Opalováním strií hrozí také spálení, protože je postižená tkáň téměř bez ochrany.

O strie nikdo nestojí – prevence je na prvním místě

Pajizévky ani trochu nezajímá, že o ně nikdo nestojí, takže ani sebelepší preventivní péče není stoprocentní zárukou, že se nikdy a nikde neobjeví. U těch již vzniklých není možné dosáhnout toho, aby zcela vymizely. V každém případě však aplikací přípravků s obsahem látek, které příznivě ovlivňují metabolické pochody v kůži a urychlují regeneraci tkáně, je možné zlepšit celkový stav pokožky v namáhaných partiích a připravit tak podmínky pro lepší hojení strií. Jako prevence také pomohou masáže krouživými pohyby či její mnutí mezi prsty.  Důsledné masírování ať již zmíněným způsobem či za pomoci masážních hub a rukavic napomůže zlepšit elasticitu pokožky a současně ji prokrví. Mezi preventivní kroky se řadí samozřejmě i správná životospráva, dostatečný přísun tekutin či pozvolné posilování a pomalé přibývání na váze, které však ženy v těhotenství těžko ovlivní.

Bepanthen Krém proti striím a jeho účinné látky

strieSádlo, rostlinné olejíčky, zábaly, lymfodrenáže, použití biolampy, mikrodermabraze, laserové ošetření i plastická operace – to vše jsou prostředky, o kterých ženy mluví při svém zápase se striemi. Nejdůležitější obranou je však samotná prevence ve formě aplikace vhodného přípravku, který namáhané kůži pomůže s nedostatkem produkce kolagenu a elastinu. Právě nedostatek těchto dvou látek stojí za poruchou pružnosti a pevnosti pokožky a následného vzniku strií.

Bahenní rostlina Centella asiatica (pupečník asijský) obsahuje řadu látek užitečných při péči o kůži, díky nimž přispívá především ke zlepšení prokrvení a zacelování ran. Dexpanthenol se využívá v přípravcích určených k léčbě různých kožních poruch desítky let.  Přípravky, ve kterých je obsažen, se používají i u novorozenců a těhotných žen. V kůži se mění na kyselinu panthotenovou, látku nezbytnou pro syntézu Koenzymu A, který je stěžejním faktorem pro přenos acetylových skupin a účastní se syntézy mastných kyselin, sfingolipidů, triglyceridů, fosfolipidů a cholesterolu. Tyto struktury mají zásadní význam při tvorbě lipidových dvojvrstev ve stratum corneum (rohové vrstvě) a přispívají ke kvalitě kožní bariéry. Dexpanthenol také bývá součástí přípravků určených k podpoře hojení ran a defektů.

Glycerol neboli glycerin má hydratační účinky a je tradičně používán v kosmetice k udržení vlhkosti v zevní vrstvě kůže. Dodává pokožce přirozenou pružnost a hebkost.

Olivový olej v receptuře zajišťuje velmi dobrou roztíratelnost přípravku na kůži a usnadňuje průnik účinných látek do pokožky. Tak jak je v řadě Bepanthen obvyklé, neobsahuje Bepanthen Krém proti striím žádné látky, které by byly známé jako kontaktní alergeny.

Bepanthen Krém proti striím je kosmetický přípravek.

MUDr. Andrea Vocilková
dermatolog

   
14.10.2013 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] rybicka88 [*]

  Mám odzkoušený jak krém tak olej od elastiQ a mě více vyhovuje olej, protože se lépe roztírá a rychleji vsakuje, je pravdu, že je o něco dražší, ale oproti konkurenci je furt za hubičku :)

  superkarma: 0 28.01.2015, 18:02:02
 2. [7] Lucinajda [*]

  Mohu doporučit z vlastní zkušenosti olej proti striím od elastiq. Perfektně se rotírá, hezky voní, dobře vsakuje atd..prostě samé klady. Jo a oproti konkurenci i cenově je super.

  superkarma: 0 26.09.2014, 12:02:07
 3. [6] Lulu B. [*]

  Taky používám olej od ElastiQ. A na interentu jsem si našla odkaz jak se správně mazat. Zatím žádná strie a to mám v osmé měsíci už 20 kilo nahoře :)

  superkarma: 0 13.07.2014, 15:33:32
 4. [5] Tereza.Zaba [*]

  Rozhodně ElastiQ olej. Mazat 2x denně a strie nevzniknou. Nutná je prevence a dostatečně mastný olej, který je dobrý vmasírovávat nikoliv jen mazat.

  superkarma: 0 30.06.2014, 21:19:33
 5. [4] Dupinka [*]

  Já taky mazala vším možným a i tak se mi pár strií udělalo na bocích. Myslím si, že kdybych se na prevenci vykašlala, dopadla bych hůř. Častokrát jsem během dne cítila, jak mě svědí kůže na břiše a bocích, proto jsem raději mazala 2 - 3x denně. Na nový Bepanthen proti striím mám teď dobré doporučení od kamarádky a tak ho při příštím těhotenství určitě vyzkouším.

  superkarma: 0 29.12.2013, 14:07:14
 6. [3] Mirranda [*]

  Mě se objevilo pár strií ke konci těhotenství a po porodu, naštěstí pár a celkem drobných, je pravda že jsem se poctivě mazala vším možným, používala jsem různé krémy  i mléka, pak jsem začla používat řadu Elasti-q z lékárny ke konci těhotenství a po porodu jejich Elastiq olej a co se mě týče, jsem spokojená, zabírá i na strie, které již jsou, né jen jako prevence, né že by zmizely úplně, ale dost se zmenšily a jakoby splynuly barevně s kůží, manžel mi říká, že je stejně vidím jenom já, tak asi na tom opravdu něco bude  Sml58

  superkarma: 0 17.10.2013, 14:49:45
 7. avatar
  [2] sjuu [*]

  ... k ničemu, je to dáno geneticky, jizvy se tvoří v podkoží kam se žádný krém nedostane. Max. bych doporučila olivový olej, krásně zvláčňuje kůži a je přírodní. Používám jeden v kuchyni a jeden v koupelně Sml59Strie mám na kolenou a hýždích od puberty, ale neřeším to, má je skoro každý.

  superkarma: 0 15.10.2013, 16:16:51
 8. [1] Klára Křížová [*]

  Strie jsou velmi nepříjemné...

  superkarma: 0 14.10.2013, 13:06:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme