Gynekologické mykózy postihly většinu žen minimálně jednou za život. Bohužel mnoho z nás trápí mykózy opakovaně. Jsou období, kdy je výskyt mykóz větší – třeba v létě nebo když je náš organismus oslabený nějakou nemocí. Mykózy jsou také strašákem těhotných žen. V rámci našeho podzimního tématu se vracíme k zajímavému rozhovoru s odborníkem, který u nás na stránkách vyšel, ale je pro nás stále aktuální.

Protože jsou tyto potíže velmi časté a dokážou pěkně potrápit, zajímalo nás, jak vlastně vznikají, a zda existuje způsob, jak jim předcházet. Také nás zajímal význam probiotik ve spojení s prevencí vaginálních mykóz.

Oslovili jsme se MUDr. Tomáše Faita z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze...

Pane doktore, můžete nám přiblížit, jak potíže s vaginálními mykozami vznikají?
Při studiu medicíny jsme se pečlivě učili známé příčiny nemocí a jejich léčbu. V případě infekcí umíme kultivačně potvrdit bakterii, která infekci způsobila, i její citlivost vůči antibiotikům. Teprve v praxi zjišťujeme, že situace není tak jednoduchá.
Typickým příkladem je poševní výtok. Ve většině případů se nejedná o infekci novou bakterií, ale o narušení křehké rovnováhy mezi zhruba pěti desítkami bakteriálních druhů, které ženský genitál osidlují.
Samotná intervence vůči přemnoženým bakteriím či kvasinkám často nepomůže, problém se rychle vrací. Je třeba dosáhnout původní rovnováhy.

Poradíte nám,  jak na to?
Historicky byly nejprve činěny pokusy aplikovat žádoucí bakterie - zejména laktobacily - vaginálně. Teprve později bylo zjištěno, že blízké prostředí střev může být nejen zdrojem nežádoucích druhů bakterií, ale i „přátelských“ bakterií tzv. probiotik.
Probiotika jsou živé nepatogenní mikroorganismy s příznivým vlivem na zdravotní stav člověka. Řadí se k nim především zdraví prospěšné bakterie mléčného kvašení (laktobacily, bifidobakterie), ale i jiné druhy bakterií (enterokoky, některé kmeny E. coli), a dokonce i kvasinky.
Dobře osídlený střevní trakt je základem pro osídlení celého organismu, tedy i pochvy.
Imunologové též odhalili takzvaný slizniční imunitní systém (Mucosa-Associated Lymphoid Tissue, MALT), jehož funkce je podle některých teorií probiotiky rovněž příznivě ovlivněna.
Nejznámějším probiotickým kmenem bakterií je lactobacilus. Jedná se o skupinu asi 80 typů těchto bakterií, z nichž některé dokážou trávit v pochvě přítomný složitý cukr glykogen na kyselinu mléčnou. Ta je základem kyselého poševního prostředí. Produkují také peroxid vodíku a bakteriociny, látky, které opět úspěšně brání růstu ostatních bakterií. Vhodné probiotické kmeny dokážou nejen hubit nežádoucí bakterie svými produkty, ale soutěží s nimi o vazbu na epitel rodidel a močových cest. Dokážou se shlukovat s nežádoucími bakteriemi, které tím neutralizují, a nespecificky podporovat imunitní odpověď organismu cestou zmiňovaného systému MALT.
K úpravě poševního prostředí dochází po několika dnech při vaginálním podávání a po několika týdnech při perorální léčbě, ta však je nezbytná v prevenci recidiv.

Pane doktore, jak je to s užíváním probiotik v těhotenství?
Zachování správného poševního prostředí je prokazatelně prevencí předčasného porodu. Dokonce několik studií potvrdilo příznivý vliv probiotik na vývoj imunitního systému plodu. Dostatek probiotik v těhotenství pomáhá snížit riziko vývoje budoucích alergických onemocnění u narozených dětí (atopické dermatitidy, potravinové alergie...).

Jaký druh probiotik doporučujete?
Studie prokázaly, že lepší výsledky dosahují přípravky obsahující více druhů probiotických bakterií, kde každý druh působí dominantně jiným z výše uvedených mechanismů. Při výběru správného přípravku s probiotiky je dobré se řídit druhem obsažených baktérií a jejich množstvím, v těhotenství je důležitá i velikost tablety vzhledem k možným nevolnostem...
Výrobce by měl garantovat, jaký počet bakterií je obsažen v jedné dávce (tabletě) a ideálně jaký počet bakterií po zdárném průchodu zažívacím traktem člověk získá v cílovém orgánu.

Při perorálním podání je velmi důležitá povrchová úprava tablet, které musejí neporušeny proniknout až do střev, jinak by agresivní žaludeční šťávy absolutní většinu probiotik zahubily.
Výhodou probiotických kultur jsou nulové vedlejší či nežádoucí účinky, a to i při náhodném překročení doporučené dávky.
Z pohledu gynekologa a porodníka mohu jen doporučit zvýšený příjem probiotik pro udržení zdravé poševní mikroflóry žen.

Za rozhovor děkujeme. Původní rozhovor najdete zde: http://zena-in.cz/clanek/pomohou-vam-probiotika-kdyz-trpite-na-mykozy/kategorie/zdravi

Tip redakce:

GSGS Laktobacily FORTE 20 -  Komplex 9 kmenů laktobacilů a bifidobakterií – doplněk stravy

Přípravek GS Laktobacily FORTE 20 přináší unikátní komplex 9 kmenů bakterií mléčného kvašení a navíc vlákninu inulin.

Denní dávka (1 kapsle) obsahuje minimálně 20 miliard životaschopných mikroorganismů* a 150 mg inulinu. Přípravek je bezpečný a vhodný i pro dlouhodobé užívání. Doporučená doba užívání je alespoň 2 týdny.

Výhody přípravku:

  • Obsažené laktobacily a bifidobakterie se v lidských střevech přirozeně vyskytují, a jsou proto lidskému tělu zcela vlastní.
  • 20 miliard životaschopných mikroorganismů* v 1 kapsli.
  • Vynikající farmaceutická kvalita.

GSGS Laktobacily Antibio 40 Jedinečná intenzivní síla laktobacilů – doplněk stravy

Přípravek GS Laktobacily Antibio 40 přináší kombinaci vynikající farmaceutické kvality a mimořádné síly v denní dávce. Díky obsahu 40 miliard životaschopných bakterií v denní dávce* je přípravek GS Laktobacily Antibio 40 jedinečný na českém trhu.

Výhody přípravku:

  • vhodný při a po užívání antibiotik
  • 40 miliard životaschopných mikroorganismů* v denní dávce (2 kapsle)
  • jedinečná síla v ČR
  • vynikající farmaceutická kvalita

Více najdete na stránce www.gsklub.cz

Reklama