Domácnost

Nechtěná koťata končí ve vodě i u hadů. Tyranům hrozí i vězení

Přichází období, kdy se venkovním kočkám začínají rodit první koťátka. A s ním i rozhodování, co s nadílkou mňoukajících klubíček. Rozhodně ne všechna jsou totiž chtěná, a tak to majitelé řeší po svém. I v dnešní době se najdou tací, kteří koťata utopí. Tím se ale dopouštějí trestného činu, za který jim hrozí i vězení.    

kotě

Utopení koťat je pro lidi snadné. Tonoucí mláďata schovají pod poklop, a tím jsou z obliga. Co oči nevidí… „Je to odporné! Jako šestiletá jsem toho byla svědkem. Na návštěvě u známých jsem objevila kbelík zakrytý víkem. I když říkali, ať se tam nedívám, udělala jsem to. A ta koťata pořád žila! Od té doby mám chuť přetrhnout každého, kdo tohle dělá. Jestli někomu připadá smrt utopením humánní, tak není!“ rozhořčuje se veterinární lékařka Olga Dvořáková nad způsobem usmrcení koťat, při kterém umírají hodiny v bolestech.

Hrozí pokuta, ale i vězení

Kromě toho, že je takové počínání nehumánní, je i trestné! „Za porušení zákona, tedy usmrcení zvířete, aniž by k tomu byl důvod, nebo by bylo usmrceno nesprávným postupem, hrozí pokuta až do výše pěti půl milionu korun. Ale v případě, že by došlo k usmrcení zvířete zvlášť trýznivým způsobem, nebo k tomu došlo na veřejnosti, pak by se jednalo o trestný čin,“ upozorňuje Simona Ninčáková, veterinární lékařka z Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy ČR.

Dokud se nenarodí...

Pokud už je vaše kočka březí, máte dvě možnosti. Pokud uvažujete o její kastraci, můžete ji provést zároveň s přerušením březosti. Veterinář při tom odebere zárodky i s dělohou. „Tento zákrok je hypoteticky možný kdykoli v průběhu březosti, ale čím později by k němu mělo dojít, tím méně je to, vzhledem ke stupni vývoje plodů, etické,“ říká veterinářka s tím, že operace pro kočku navíc znamená ztrátu velkého množství krve. „Děloha obsahuje velké množství krve. Když je odstraněná, je vyjmut orgán, který má oběhově velké množství krve. Jsou pak nutné infuze, nebo transfuze. To už je lepší, když kočka koťata porodí,“ dodává.

Co s nechtěnými koťaty

Pokud už kočka porodí, a vy o koťata nestojíte, existuje možnost nechat koťata humánně uspat veterinářem. „Kotě je předávkováno narkózou. Usne a už se nevzbudí,“ popisuje postup Dvořáková. Někteří lidé zvolí jiný způsob, jak se koťat legálně zbavit. Prodejem chovatelům hadů coby potravy. „V současné době legislativa takový prodej vysloveně nezakazuje. Nicméně se tak běžně neděje, neboť by to mohlo být považováno, vzhledem k velikosti a čilosti kotěte, za týrání ve smyslu § 4, písm. j), a to vyvolávání bezdůvodně nepřiměřeného působení stresových vlivů biologické, fyzikální nebo chemické povahy,“ uvádí Ninčáková.

Útulky bývají přeplněné

Koťata často končí i v útulcích. Ty bývají na jaře přeplněné, což potvrzuje i předsedkyně občanského sdružení Kočíčí naděje Hana Smejkalová: „Případů, kdy nám lidé volají, že našli vyhozená koťata, je rok od roku víc. Jenže útulek nemůže přijmout všechna koťata, máme určitou kapacitu.“

Řešením je včasná kastrace

Jediný způsob, jak řešit nechtěné množení koček, je jejich včasná kastrace. Částka za zákrok se pohybuje v řádu stokorun (cca 800–1000 Kč). Zamezíte tím jejich nechtěnému přemnožení. „Dvě kočky, které odchovají ročně osm až 18 (třikrát po šesti) koťat, jsou schopny během sedmi let založit základ pro další rozmnožení „kočičích rodin“ o počtu 174 760 koček!“ uvádí na svém webu veterinární lékařka Ivana Lupečková.

Jaké zvíře může být utraceno?

Obecně platí, že zdravé zvíře nelze utratit. Pokud už k utracení zvířete dojde, může tak učinit pouze veterinární lékař, a to způsobem daným legislativou.

Mezi důvody k utracení dle zákona na ochranu zvířat proti týrání patří:

 • využití produktů pro produkci potravin, kožešin, apod.
 • slabost, nemoc, poranění, genetická či vrozená vada, vyčerpání, stáří, atd.
 • bezprostřední ohrožení člověka zvířetem;
 • výkon práva myslivosti a rybářství podle zvláštních předpisů;
 • nařízené mimořádné opatření;
 • ukončení pokusu na pokusném zvířeti;
 • regulování populace zvířat v lidské péči a volně žijících zvířat;
 • deratizace;
 • depopulace.

Čtěte také:

   
11.05.2015 - Zvířátka - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [29] ZdenaZ [*]

  dát tabletku našemu filípkovi je horor tabletku zabalíme do másla a olíže máslo tabletku nechá po druhé jsme ještě navíc obalili šunkou a to už byl oklamaný a tabletku sežral ale milujeme ho a určitě bychom ho neutopili ani nedali hadůmSml23Sml23

  superkarma: 0 11.05.2015, 18:52:40
 2. avatar
  [28] Allma [*]

  DanaD — #4 tak to by soused měl už nadoživotíSml24dcera jim řekla, že jim tu kočku zaveze vykastrovat, když jí dají peníze, nemají čas ani na toSml15 finanční problém tam není,jen pohodlnostSml24

  superkarma: 0 11.05.2015, 16:53:01
 3. [27] Bébina [*]

  aviaki — #5Bacha na to. Nejspíš je to Androcur, ten je pro lidi. Každopádně pokud se kočka nenechá chytit a dát do přenosky, pak existují sklopce, do kterých se kočka odchytí. Útulky to takhle dělají u divokých koček. Na hormony pozor, kočka může a docela často i dostane zánět dělohy a ten se dá ve většině případů řešit jen kastrací, jinak kočka umře. Jako tableta lepší než nechtěná koťata, ale může to ohrozit život kočky. Tabletu bych dala jen v případě, že je v místě taková úmrtnost koček, že kočku dřív srazí auto, než jí ohrozí zánět dělohy na základě podávání hormonální antikoncepce.

  superkarma: 0 11.05.2015, 13:55:25
 4. avatar
  [26] denkas [*]

  gerda — #23 Tabletu? to je pohoda.Mě naposledy dali v lékárně stříkačku.Na odčervení,bylo to pro psy i kočky.No to byla věc.Sml30Sml30stříknout do tlamičky,prej co nejdálSml30No u psa ještě docela zadařilo,ale kocour neměl zájemSml23Sml23 ještě to blbě šlo,ten píst tuhýSml15 Zlatý tablety.

  superkarma: 0 11.05.2015, 12:00:41
 5. avatar
  [25] gerda [*]

  ellienka — #19přiznám se, že takový pohled na věc vidím historicky prvněSml28

  superkarma: 0 11.05.2015, 11:28:23
 6. avatar
  [24] gerda [*]

  Rikina — #13jo, krmí.

  superkarma: 0 11.05.2015, 11:23:54
 7. avatar
  [23] gerda [*]

  aviaki — #7tak to jsem netušila, jenom vím, jaký je boj dát kočce tabletu, když nechce.Sml30

  1. na komentář reaguje denkas — #26
  superkarma: 0 11.05.2015, 11:22:44
 8. [22] Rikina [*]

  ellienka — #19 Do útulků se kočky nezavírají. Valná většina útulků organizuje odchyt, kočky dá vykastrovat a pak je zas pustí - někdy do původní lokality, kde ty kočky byly, a někdy někam jinam, protože v té původní by je něco ohrožovalo. Nikdy se nepodaří odchytit všechny kočky. Spousta je jich natolik divokých, že nevlezou do sklopce, a tedy není možné s nimi něco udělat. V útulku zůstávají koťata, která se tam narodila kočkám odchyceným jako březí. Ta se nabízejí zájemcům, obvykle za symbolickou cenu. Hodně koček v útulcích pochází od majitelů, kteří je tam dali z nejrůznějších důvodů - měli je snad radši vyhodit na ulici, aby tam milé kočky regulovaly populaci potkanů? To bych chtěla vidět takovou bytovou kočku, jak u popelnic likviduje potkana. Spíš by on zlikvidoval ji. Sml80 Útulky jsou od toho, aby našly takovým kočkám nové domovy, ne aby tam byly kočky zavřené. Naopak čím více koček útulek umístí, tím je úspěšnější.

  Druhá věc - inzeráty na rádoby čistokrevné kočky - ano, to je problém, protože ne každý je ochotný koupit kotě od skutečného chovatele. To ovšem útulky nijak nepodporují, řada útulkářů se naopak angažuje v osvětě a v mnoha případech zachraňuje kočky z takových množíren, kde ta zvířata žijí v neuvěřitelných podmínkách.

  No a za třetí - nikdo nikomu nezakazuje, aby jeho obyčejná vesnická kočka měla obyčejná vesnická koťata. Akorát je nesmí topit, nebo jinak mordovat. Jestli se o ně postará, prosím, ať je má, přece. Ale kolik takových lidí je, co se dokáže postarat o troje koťata do roka? Sml80

  superkarma: 0 11.05.2015, 11:17:19
 9. [21] cilani [*]

  ellienka — #19 to je těžké, v některých městech jsou zase kočky docela přemnoženy. U nás už se to trochu srovnalo, ale bývalo jich tu šílené množství a to jsem pak třeba cestou z masny v horkém létě sháněla misku s vodou, protože jsem potkala jednu ubožačku skoro uvařenou, jiné jsem volala rovnou odchyt, ta už ani chodit nemohla a jen se snažila proškrábat zdí do stínu.. Jako,je to kolikrát zoufalý pohled na ta zvířata..

  superkarma: 0 11.05.2015, 11:01:10
 10. [20] cilani [*]

  Rikina — #14 tak psům většinu tablet prostě nabídnu. Jeden je kyselina, nejprve jí a pak zjišťuje, jestli mu to vlastně vůbec chutná a tak fenka, když ho vidí, tak taky raději zblajzne co má.. U ní akorát takové ty plněné kapsle dávám raději do sýru, protože je malá a jak to všechno poctivě žvýká, mám strach, aby prášek z kapsle nevysypala a nesnědla jen tu kapsli.. Sml16 Když by nechtěli, dám jim pár povelů - za to vyžadují odměnu, tak ji dostanou třeba ve formě toho prášku, co do nich potřebuji dostat a spokojenost je na obou stranách.. Jak si mě vycvičili, takovou mě mají.. Sml54

  superkarma: 0 11.05.2015, 10:57:47
 11. [19] ellienka [*]

  Rikina — #18 u nás na "vesnici", kde vždy běhalo plno koček, teď běhají jen vyšlechtěné kastrované kočičky. Když někdo ze známých shání obyčejné kotě, tak není. Zato internetové nabídky rádoby čistokrevných koťátek za tisíce korun jsou plné inzerátů. A s takovým zvířátkem choďte stále k veterináři s každou blbinou, jen ať se byznys se zvířaty hýbe. Kočičky, které přeci běžně běhají venku, zavřeme pěkně do útulku.. My jsme dřív nikdy vlastní kočky neměli, ale vždy když nám některá chodila na zahradu, vždycky nažrat i pohlazení dostala. Ve městech by kočky pomohly regulovat populaci potkanů - naprosto přirozeně. Ne - zavřeme je do útulku, a potkany budeme hubit chemicky.

  1. na komentář reaguje cilani — #21
  2. na komentář reaguje Rikina — #22
  3. na komentář reaguje gerda — #25
  superkarma: 1 11.05.2015, 10:49:42
 12. [18] Rikina [*]

  ellienka — #17 Co přesně má přinést zisk množírnám? Sml80

  Jinak bohužel právě člověk populaci psů a koček neřídí, oboje je nehorázně přemnoženo. Útulky praskají ve švech a plno domácností má víc koček a psů, než dokáže obstarat. Vymizení je to poslední, čeho bych se bála.

  1. na komentář reaguje ellienka — #19
  superkarma: 1 11.05.2015, 10:42:15
 13. [17] ellienka [*]

  zase to přinese akorát zisk množírnám koček a psů. Kupujte si všichni zvířátka od chovatelů.. že? A obyčejné venkovské kočičky mají vymizet? Člověk řídí populaci psů, koček.. za chvíli budeme řídit i populaci vrabců.

  1. na komentář reaguje Rikina — #18
  superkarma: 0 11.05.2015, 10:37:32
 14. [16] manislava [*]

  kočky miluju,mám dvě-jsou domácí-nechodí ven a přesto vykastrované

  superkarma: 0 11.05.2015, 10:14:43
 15. avatar
  [15] hubajda [*]

  Věrulinka — #2pro mnohe lidi ano nechcou davat penize za kastraci met 1500 na jidlo a nemet je rozdil ,ja sama jsem nechala tu nasi cicinu vykastrovat a mame klid

  superkarma: 0 11.05.2015, 10:14:12
 16. [14] Rikina [*]

  gerda — #6 Kočky jsou různé - už jsem viděla i kočku, které se dávaly léky tím způsobem, že paní zavolala kočku, ta přiběhla a způsobně si sedla, paní před ni na zem položila tabletku, kočka ji obratem sežrala, počkala si na pochvalu a pamlsek, a zas šla. Ideální. Toho jsem nikdy nedosáhla ani se psema.

  1. na komentář reaguje cilani — #20
  superkarma: 0 11.05.2015, 10:10:07
 17. [13] Rikina [*]

  Akorát bych ráda věděla, co učinit poté, co vezmete zvíře k odbornému utracení k veterináři, máte k tomu ne jeden, ale i víc vyjmenovaných zákonných důvodů, a ona je tam veterinářka, která to prostě neudělá, protože by jí to srdce utrhlo. Radši začne dlouze řečnit, a navrhovat sto plus jedno jiné řešení - které, kdyby bylo možné, tak to člověk přece udělá a nepoleze do veterinární ordinace s takovým problémem, když by nemusel. Logicky. Takže já už to vidím v živých barvách, jak takováhle útlocitná bytost kastruje březí kočku, nebo uspává čerstvě narozená koťata. No a o tom, že by někdo krmil hady koťaty, to jsem ještě neslyšela. Hadi se krmí potkany, kuřaty, králíky... ale koťaty? Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #24
  superkarma: 0 11.05.2015, 10:02:50
 18. avatar
  [12] kobližka [*]

  Prostě nepochopím mentalitu lidí,kterým je zatěžko nechat vykastrovat kočku,nebo i fenku,ale zlikvidovat mláďata jim přijde naprosto normální Sml68Sml68Sml68

  Tresty by měly konečně vejít v platnost.Jenže už vidím,jak soused v Horní Dolní nahlásí Fratu Flintu,že viděl,jak likviduje koťata...zlatý voči.

  superkarma: 0 11.05.2015, 09:16:30
 19. avatar
  [11] Pentlička [*]

  Četla jsem na internetu v jedné diskusi paní, která psala, že její maminka byla velmi humánní, protože koťata netopila, nýbrž je dala do pytla a praštila s nimi o zeď. A myslela to vážně. Bohužel se obávám, že existuje ještě hodně takových humánních chovatelů koček, zvláště na venkově. Jinak jsem samozřejmě pro kastraci, kdo by chtěl mít doma 18 koček za rok.

  superkarma: 0 11.05.2015, 09:09:56
 20. avatar
  [10] marianaant [*]

  aviaki — #9My máme čtyři kočky a to máte vidět tu bitvu při dávání prášků.Sml30

  superkarma: 0 11.05.2015, 08:39:11
 21. avatar
  [9] aviaki [*]

  A netvrdím, že to funguje úplně na každou kočku. Dcera má 2 bytové kočky, a tam je vždycky velký boj, aby tabletu na odčervení do nich dostaly.

  1. na komentář reaguje marianaant — #10
  superkarma: 0 11.05.2015, 08:07:59
 22. avatar
  [8] aviaki [*]

  Stejným způsobem jim dáváme i tablety na odčervení.

  superkarma: 0 11.05.2015, 08:05:12
 23. avatar
  [7] aviaki [*]

  gerda — #6S dobrou paštikou to zblajzly jedna dvě. Akorát bylo třeba pohlídat, aby je nepředběhl mlsný kocour. (Veterinář říkal, že jsou to původně tablety pro lidi - úchyláky, tak nevím, co by to s kocourem udělalo - asi by si půl roku nic neužil - ale vážně, dle veterináře by to ani kocourovi nemělo ublížit)

  1. na komentář reaguje gerda — #23
  superkarma: 0 11.05.2015, 08:04:22
 24. avatar
  [6] gerda [*]

  aviaki — #5a jak jim tu tabletu dostat do tlamky, když se nedají chytit? Vpašovanou do jídla ji okamžitě odhalí a nesežerou.

  1. na komentář reaguje aviaki — #7
  2. na komentář reaguje Rikina — #14
  superkarma: 0 11.05.2015, 07:53:51
 25. avatar
  [5] aviaki [*]

  Už jsem tady někde psala, že teď jsme zjistili (od veterináře), že pro kočky, které se nedají chytit (my máme takovou jednu ze tří a matka má taky takovou), tak jim lze dát jednou za půl roku půl tablety (1 tableta cca za 50,-). V zimě tabletu dostaly a zatím to funguje.

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  2. na komentář reaguje Bébina — #27
  superkarma: 1 11.05.2015, 07:52:46
 26. avatar
  [4] DanaD [*]

  jsem zvedava kdy to zacne opravdu fungovat a a nekdo dostane 2 roky za utopeni kotat.. teda uz aby to bylo

  1. na komentář reaguje Allma — #28
  superkarma: 0 11.05.2015, 06:28:46
 27. avatar
  [3] gerda [*]

  některá města či osvícené obecní úřady přispívají finanční částkou na odchyt i kastraci venkovních koček. Je to prozíravé, poněvadž vykastrovaná zvířata se sice opět vrátí do svého rajónu, ale už se tam nebudou množit - pouze si ho budou hlídat proti přibývání dalších koček a do svého teritoria je nepustí. A na kastraci koček domácích nevidím vůbec nic složitého, před lety jsem o ní přesvědčila tetu na venkově a ta má po starost, když je kočička doma i venku na zahradě. Netoulá se a koťata nepřinese.

  superkarma: 1 11.05.2015, 06:07:03
 28. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Sml15 já to nechápu, snad není problém dát vykastrovat kočičku, ach jo Sml15

  1. na komentář reaguje hubajda — #15
  superkarma: 0 11.05.2015, 05:47:13
 29. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Tak já mám objednané krásné siamské koťátko, které je ještě v kočičím lůně. Moc se na něj těšíme, ovšem to nezabránilo tomu, aby dcera k narozeninám dostala od kamarádky zrzavého kocourka. No, vyhoďte ho. To prostě už nešlo a tak je to takový předskokan pro kočičí slečnu, která se má každým dnem narodit Sml16

  A ne,Sml30 že nyní mi všichni budete nabízet nechtěná koťataSml23!!!

  superkarma: 0 11.05.2015, 00:18:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme