Zdraví

Nechtějí vás odvézt sanitkou? Opijte se a najednou to půjde

Získat poukaz na převoz sanitkou není vůbec snadné. V nemocnici tvrdí, že ji musí předepsat praktický lékař. Tomu se zpravidla nechce – bojí se revize. Co kdyby se přišlo na to, že ji pacient nepotřeboval?

A teď si představte, že po operaci zlomené nohy nejen zvládáte maximálně skákat po jedné noze o berlích, protože na nemocnou nohu nesmíte našlápnout, ale navíc, stejně jako já, bydlíte ve 4. patře bez výtahu.

Vždy jsem si při kontrole u svého operatéra poukaz na sanitku někde nějak „vydyndala“ - poprvé u praktické lékařky, podruhé u jeho sestry v nemocnici. Potřetí obě řekly: Dost!

ambulance

Co teď?

Nechtěla jsem jen tak kapitulovat a využívat drahocenný čas i síly přítele či synů - bylo přece jednodušší objednat si auto a nechat se do bytu vynést supějícími pány saniťáky (pojízdné sedítko váží 20 kg). A co když mám na ně zákonný nárok? 

Vygooglila jsem si příslušný předpis:

Dopravu a náhradu cestovních nákladů upravuje zákon č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění.  „Zdravotní pojišťovna hradí dopravu pojištěnce v případě, že jeho zdravotní stav podle vyjádření ošetřujícího lékaře, který tuto dopravu indikuje, neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby.“

Jenže - zákon nespecifikuje pochopitelně přesně, o jaký zdravotní stav se jedná -  vše záleží na posouzení toho kterého lékaře! A to, že nebydlím v bezbariérovém domě? Moje volba!

Jsem schopna ve svém stavu dopravy běžným způsobem?

Jistě, já ano. Ze schodů se sesunu pomocí zábradlí a jedné berle sama. Autem mě odveze a posléze nahoru vynese přítel, syn či bratr. Pokud bude mít štěstí, přežije i 150 schodů se mnou v náručí či na zádech. Protože schůdek se mi s berlemi daří zvládnout jeden, maximálně dva – navíc takové ty širší, které v domě nemáme - a to jsem, myslím, docela v kondici.

Sanitku a dva chlapíky s nosítky si mohu také zaplatit, podobně jako taxíka – odvoz i dovoz by mně přišel asi na tisícovku.

Jenže, co bych dělala, kdybych:

1.      Vážila 150 kg jako sousedka v přízemí a nikdo by mě neunesl?

2.      Neměla vůbec žádného příbuzného či ochotného kamaráda s autem?

3.      Byla sociální případ a neměla na sanitku peníze?

Na  otázku, jak bych se dostala domů z nemocnice, už znám odpověď!

Při návratu z poslední kontroly jsme s přítelem v nemocnici na chodbě potkali sestru, co vezla na lehátku takového toho na první pohled sociálně problematického pacienta a mile k němu promlouvala: „Táák, teď vás hezky odvezeme sanitkou domů, abyste si neublížil, když jste tak opilý…“.

Takže:  Na příští kontrolu s sebou do nemocnice vezmu lahvičku něco ostřejšího. V čekárně bývá hodně lidí, určitě ji stihnu vypít! Ušetřím čas i záda svých blízkých a k tomu ještě peníze! A patrně na rozdíl od pacienta na lehátku budu vědět, kde je moje „domů“.

Jaké jsou vaše zkušenosti se získáváním poukazu na převoz sanitními vozy? Ocitly jste se někdy v podobné situaci?

   
20.05.2014 - Nemoci - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. [8] manislava [*]

  děs běs-tento stát a přístup

  superkarma: 0 29.06.2014, 13:23:11
 2. avatar
  [7] paníliška [*]

  Autorka zase zveličuje a přehání. A nikdy by mě nenapadlo si na kontrolu se zlomenou noho volat sanitku. To jsou teda důležitější případy, které ji potřebují.

  K poslednímu komentáři se vyjadřovat nebudu.

  superkarma: 1 20.05.2014, 22:32:55
 3. avatar
  [6] vodfon, kolie [*]

  Je to všechno nepěkná pravda, co píšeteSml68

  superkarma: 0 20.05.2014, 12:27:54
 4. avatar
  [5] vodfon, kolie [*]

  Dělala jsem na dispečinku operátorkuSml16Sml16Sml16Sml16Vím o čem je řeč. Rodina vždycky trvala, že je  v bezvědomí. Pak pozvracel sanitku, nebo se posr.... Někdy se chtěl bít.  Často volal ožralý agresivní kamarád Stejně skončil na záchytceSml59Sml59Policie nesměla takové případy převážetSml80Sml80Sml80

  co kdyby upad do bezvědomíSml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 20.05.2014, 10:41:14
 5. avatar
  [4] Suzanne [*]

  rusalka2008 — #3 Protože feťák si to sám nezaplatí a společnost se jejich léčbou alespoň pokouší eliminovat nebezpečí, které s tímhle jevem souvisí. I kdyby feťáka zavřeli do blázince, budeš na něj doplácet. I kdyby do vězení, jde to z tvých peněz. Feťáci prostě existují, zabít je nemůžeš, tak se to systém snaží řešit takhle. 

  Pokud vím, léčba pásového oparu je normálně hrazená pojišťovnou Sml80 Ale doplňkové přípravky ne, to chápu.

  superkarma: 1 20.05.2014, 09:03:19
 6. avatar
  [3] rusalka2008 [*]

  To je stejné, jako když jsem si léčbu pásového oparu platila pokaždé sama (měla jsem ho 4x) a feťákům se vše i léčba hradí zcela, včetně sterilních jehel a stříkaček Sml23

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 0 20.05.2014, 08:48:06
 7. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Pokud revize zjistí, že lékař nějaké věci předepisuje víc, než je běžné (byť je to jen v očích revizora), prostě mu to neproplatí. Sml80 Nevím, jak je to teď, ale dřív se posuzovala jednotlivá období a běda, jak lidi marodili víc než v předchozím období. Sml22 Je to nesmysl, ale peněz je prostě nedostatek. Že taková situace může komplikovat život, to zcela chápu. Ale je fakt, že mě nikdy nenapadlo na tyhle věci volat sanitku.

  superkarma: 1 20.05.2014, 08:45:14
 8. avatar
  [1] gerda [*]

  blbost, pak by se platila ještě i záchytkaSml30 -  v nejhorším případě lze cestovat i taxíkem.Sml80

  superkarma: 0 20.05.2014, 06:14:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme