Zdraví

Nechte si udělat generálku!

Tak jsem zkusila malý, statisticky zcela bezvýznamný průzkum. „Chodíš na preventivní prohlídky k praktikovi, i když tě zrovna nic netrápí?" ptala jsem se kamarádů, známých i kolegů, žen i mužů. Výsledek svědčí o tom, že si hodně, ale opravdu hodně věříme: Mezi oslovenými pětadvaceti lidmi se nenašel ani jeden, kterému by prevence něco říkala.
„Nemám moc času a odrazují mne kachlíkové čekárny plné lidí. A soukromé kliniky jsou drahé,“ pravila zpěvačka Vanda, 30 let.  „Nemám rád doktory, z nemocničního pachu na mne jdou mrákoty a depky,“ odbyl mě Ivan, čtyřicetiletý učitel. „Doktory a vše související špatně snáším!“ To je radikální názor lektorky angličtiny, skoropadesátnice a silné kuřačky. „Můj doktor je prima a dobrý odborník, ale nemám na něj vůbec čas,“ řekl mi podnikatel Tomáš, pětačtyřicátník.

 

Příčiny se pořád opakují a dají se shrnout na tři hromádky: Nedostatek času (to je ale hloupá výmluva, viďte, taková prohlídka zabere půl hodinky!), nesympatie ke svému doktorovi (taky výmluva, ordinaci i lékaře si přece můžete vybrat) a konečně optimismus typu „Vždyť jsem ještě mladá/mladý“ (postoj celkem pochopitelný, ale poněkud krátkozraký).

Mezi třicítkou a čtyřicítkou se skutečně můžeme cítit na vrcholku života a ve skvělé kondici. Když na nás skočí nějaké ty viry nebo rozbolí hlava, zajdeme si pro něco do lékárny. Jaképak vysedávání v čekárně!

 

„Já mám své pacienty na prohlídky naučené,“ říká MUDr. Blanka Rajnochová, praktická lékařka z Prahy. Když si před několika lety otvírala ordinaci „na zelené louce“, přímo v srdci romantické Kampy, začínala budovat klientelu od nuly. „Každý pacient mi prošel rukama a každému jsem od začátku vysvětlovala, proč je prevence tak důležitá. Zvykli si na to a teď už čas od času zavolají sami, že by chtěli změřit cholesterol nebo cukr… Osvěta je důležitá. Samozřejmě, nemůžu probírat kartotéku s patnácti sty pacienty a zkoumat, kdy tu který z nich byl a kdy nebyl. Když ale někdo přijde třeba jen kvůli potvrzení a já vidím, že tu byl naposled před pěti lety, hned mu preventivní prohlídku navrhnu.“

Nárok na bezplatnou preventivní prohlídku nám zákon poskytuje jednou za dva roky. Některá vyšetření jsou ale podmíněna věkem: hladina cukru v krvi se začíná měřit od 45 let, cholesterol se vyšetřuje v osmnácti a pak až ve 40 letech. Podle doktorky Rajnochové nejsou tyto intervaly dostatečné. „Pokud někomu změříme cholesterol v osmnácti letech a pak už ne, klidně může v pětatřiceti zemřít na infarkt.“ Přesto mají preventivní prohlídky obrovský význam. Díky nim můžeme včas rozeznat například zhoubný nádor, počínající nemoci srdce a cév nebo cukrovku. A čím dřív se začne s léčbou, tím větší má šanci na úspěch.

 

Abych získala představu o skutečném stavu věcí (a taky proto, že už bylo docela načase), vydala jsem se na řádnou preventivní prohlídku ke své praktické lékařce. Jmenovat ji nebudu, i když by si to docela zasloužila. A ejhle – ukázalo se, že praxe za teorií docela slušně pokulhává. Podívejte se, jak dopadl střet ideálu s realitou...

 

Ideál (co všechno má být součástí bezplatné preventivní prohlídky):

- Doplnění anamnézy cílenými dotazy, zaměřenými na životní změny, špatné návyky a pracovní zatížení; v rodinné anamnéze je zvláštní důraz kladen na výskyt kardiovaskulárních a nádorových onemocnění, vysokého tlaku, diabetu a poruch metabolismu tuků.

- Kontrola očkování tetanu.

- Změření tepu, tlaku, EKG (od 40 let), kontrola moči, laboratorní rozbor krve (od 40 let cholesterol, od 45 let cukr), kontrola plic.

- Vyšetření pohledem: kůže, jazyk, hrdlo, spojivky, stav žil a tepen na nohou. Pohmatem: Štítná žláza a hlavní uzliny, prohmatání břicha, zjištění bolestivosti ledvin, vyšetření konečníku, vyšetření prsů nebo varlat společně s poučením o samovyšetřování.

- Test na skryté (okultní) krvácení do stolice (hrazen od 50 let). Test může odhalit rakovinu konečníku nebo tlustého střeva.

 

Realita (jak probíhalo skutečné vyšetření):

- Dotazy byly celkem tři: Vidíte dobře? Berete antikoncepci? Kouříte? O práci ani rodinu se paní doktorka nezajímala, přestože jsem u ní nebyla nejméně pět let.

- O tetanu se nemluvilo. Pokud lékařka našla datum posledního očkování v dokumentaci, nezmínila se o tom.

- Měření tepu, tlaku a „poslouchání“ proběhlo hladce. Na EKG a rozbor krve mi sestřička vypsala žádanky na polikliniku.

- Lékařka mi prohmatala hrdlo, uzliny, břicho a ledviny. Po celou dobu jsem zůstala v džínách, lékařka se mě jen zeptala, zda mám křečové žíly. Odpověď: „No, snad ne…“ ji zcela uspokojila. O prsech se nemluví, o konečníku také ne. Když jsem se na možnost provedení testu stolice sama zeptala s tím, že mám riziko onemocnění v rodinné anamnéze (můj tatínek na kolorektální karcinom zemřel, což je určitě uvedeno v dokumentaci), byla mi příslušná pomůcka vydána za 150 Kč.

 

Pro nás pacienty z toho plyne poučení, že bychom měli svá práva dobře znát a nebát se říci si o to, na co máme nárok. Dárci krve mají ovšem o prevenci postaráno – před každým odběrem krve se provádí krevní testy a základní fyzikální vyšetření, mají tedy „preventivní prohlídku“ třikrát (ženy) či čtyřikrát (muži) do roka.

   
20.04.2007 - Zdraví - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [75] Lilinka [*]

  Ťapina: Vivian: To jste mě uklidnily, že nejsem jediná Ona mě sestra občas přeměří ještě jendnou, jestli náhodou nemají porouchaný tlakoměr, ale stejně se jí nikdy nepodaří naměřit normální hodnoty

  superkarma: 0 24.04.2007, 14:39:26
 2. avatar
  [74] Vivian [*]

  Dante Alighieri: já mám na gyndě taky zvýšenej tlak , zatímco normálně mám naopak sklony k omdlívání z nízkýho No snad mi věřej, když jim to říkám, a nebudou mě podezírat z gestózy

  superkarma: 0 23.04.2007, 15:56:37
 3. avatar
  [73] Ťapina [*]

  Lilinka: Oni mají určitě nějakej přepočítávací koeficient. To je to stejný u zvířat, půlka psů má v ordinaci horečku, ale je třeba to brát s rezervou

  superkarma: 0 23.04.2007, 13:27:02
 4. avatar
  [72] Lilinka [*]

  Dante Alighieri: Já mám na gyndě při měření tlaku taky astronomická čísla Divím se, že ještě žiju

  superkarma: 0 23.04.2007, 09:32:06
 5. avatar
  [71] gerda [*]

  Dante Alighieri: prosím tě, kolik ti je? Za tu chvilku bolesti ta jistota snad stojí, ne?! Mně se naopak nelíbí, když to doktoři flákají a od stolu poznají, že je všecko v pořádku. Nevím, proč se lidi bojí odběru krve, nic to není a koukat na to nemusíme, na to je tam sestra. Tvůj postoj mi připadá hodně dětinský a krátkozraký: teď nedovolíš, aby tě vyšetřili a v budoucnu, pokud něco zanedbáš, budeš muset snést mnohem, mnohem víc!

  superkarma: 0 23.04.2007, 08:27:36
 6. avatar
  [70] Léthé [*]

  Dante Alighieri:neboj když nebudeš brečet, dostaneš obrázek

  superkarma: 0 22.04.2007, 22:30:05
 7. avatar
  [69] Léthé [*]

  Lesana:aha....tak to je možné Našeho zaměstnavatele prostě naše srdce nezajímá ...i když bych se divila, neb nám hradí i injekci na klíšťovou encefalitidu.
  Jedině že bych se přeptala, ale kvůli sobě to dělat nebudu , své srdce slyším, myslím že tluče dobře a pravidelně .

  superkarma: 0 22.04.2007, 22:28:18

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [68] Dante Alighieri [*]

  To by se mi náhodou líbilo, kdyby mi doktor nic nedělal. Chodím jednou ročně na gyndu a vždycky se měsíc dopředu třesu, co všechno mi budou dělat a jestli si náhodou nevzpomenou, že mi ještě nevzali krev (vyhýbám se tomu). Nejsem zvědavá na jehlu zaraženou v ruce. No a třeba takovej tlak mám vysokej jen v ordinaci, nikde jinde ne. To mi vždycky naměří šílený hodnoty a já se divím, že oni se tomu diví! Doktora se dneska bojí snad každej, takže měření tlaku v ordinaci je dost zkreslující. No a co teprve to vyšetření konečníku?! Promiňte, ale na toto místo si opravdu šahat nenechám. Stačí mi ta gynda!

  superkarma: 0 22.04.2007, 21:58:13
 2. avatar
  [67] Lesana [*]

  Léthé: to EKG a další zmíněné v článku se vztahuje k preventivním prohlídkám hrazeným ze zdravotního pojištění. Pokud ty chodíš na preventivní od zaměstnavatele, tak ty hradí zaměstnavatel a vychází z toho, co je potřeba na zdravotním stavu sledovat z hlediska zaměstnání. Neboli - krom povinných prohlídek pro zaměstnavatele máš nárok na nepovinné prohlídky na pojišťovnu.

  superkarma: 0 22.04.2007, 09:12:42
 3. avatar
  [66] sweety77 [*]

  Já byla na preventivní prohlídce onehdy, docela mě doktorka proklepla, ale na krevní testy mám nárok až od 40ceti, tak stejně nic nezjistila

  superkarma: 0 22.04.2007, 00:51:48
 4. avatar
  [65] Léthé [*]

  Nyotaimori: My máme preventivní prohlídku jednou za rok taky povinnou ….pokud bychom jí neabsolvovali, zaměstnavatel má právo s námi rozvázat pracovní poměr a říct nám pa pa . Máme to v kolektivní smlouvě …takže věřím tomu co napsala Sirikit (11).

  Naštěstí mě nikam neposílá, jen se mě zeptá jak se cítím …a EKG mi na preventivní prohlídce ještě nikdy nikdo nedělal . To je pro mě novinka .

  superkarma: 0 22.04.2007, 00:34:32
 5. [64] mindulinka [*]

  A to jsem synovi dávala nepovinné očkování - koupila jsem si vakcínu, součástí byla i injekce - a stálo mě to taky 60Kč.

  superkarma: 0 20.04.2007, 18:18:25
 6. [63] mindulinka [*]

  Asi jo, mě to dělal praktický. Teď jsem byla se synem, aby mi dala razítko, že je očkovaný a může do školky a platila jsem 60 Kč.

  superkarma: 0 20.04.2007, 18:17:36
 7. avatar
  [62] Vivian [*]

  mindulinka: (56) to se asi liší doktor od doktora... Někomu je třeba trapný vzít peníze za to, že ti někam otisknou razítko A nebo je rozdíl v tom, jestli to dělá závodní nebo praktický...

  superkarma: 0 20.04.2007, 16:56:19
 8. avatar
  [61] Janulina [*]

  Tak nevím, holky, kdybych zašla za svým praktikem, tak by se na mě asi koukal jako na blázna, že chci preventivní prohlídku.. a asi by to probíhalo takto : cítíte se dobře? Jo! Tak to je vše...

  superkarma: 0 20.04.2007, 16:50:58
 9. avatar
  [60] Ch.Z. Kochanská [*]

  Vzhledem ke zdravotním problémům mých sourozenců bych snad ne prohlídku měla zajít...
  Byla jsem kvůli autoškole, ale to mi ani krev nevycucli.

  superkarma: 0 20.04.2007, 15:46:04
 10. [59] Rikina [*]

  Ode mě tedy při nástupu do současného zaměstnání chtěli vstupní prohlídku od závodního lékaře. To razítko za 400,- Kč dal bez pohledu na mě, ani kabát jsem sundat nemusela. Povinnou preventivní bych měla mít jednou za 5 let, ale jelikož tu dosud tak dlouho nejsem, nevím, jak to vypadá. Údajně jsou zde i nějací zaměstnanci, co k tomuto závodnímu lékaři skutečně chodí jako ke svému praktickému, ale povinné to není.

  superkarma: 0 20.04.2007, 14:06:48
 11. [58] mindulinka [*]

  Jenže on je rozdíl ve vstupní prohlídce, a v preventivní prohlídce - která se řídí určitým povoláním ne? Já tedy nevím určitě, ale máma dělá mzdovou v jedné soukromé firmě, dřív státní a vždycky vstupní od zaměstnanců chtěla a to, i když se vracely z mateřské.

  superkarma: 0 20.04.2007, 14:06:03
 12. [57] mindulinka [*]

  A teď jsem se vrátila na částečný úvazek po mateřský a musela jsem znova na vstupní, zase jsem nic neplatila (mají v čekárně na nástěnce, kolik se co platí i vstupní prohlídka). Vyměnila se doktorka, ty samé otázky a odpovědi. Nejsem si jistá, ale vstupní prohlídka je povinná ne??? Jenom jí každý zaměstnavatel nežádá.

  superkarma: 0 20.04.2007, 14:03:34
 13. [56] mindulinka [*]

  Když jsem šla já pro vstupní prohlídku do zaměstnání, ptala se doktorka co budu dělat. Na mojí odpověď, že rostlinolékaře vytřeštila oči, zeptala se jestli to dělat můžu. Já, že jo. Dala mi razítko a nevzala ani kačku.

  superkarma: 0 20.04.2007, 14:02:06
 14. avatar
  [55] Meander [*]

  Ťapina: Začínali jsme taky jako šéf a já.

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:58:37
 15. avatar
  [54] Ťapina [*]

  Meander: Tss, tři a tři externisti. V bývalé firmě byl šéf a já A kupodivu jsme závodního doktora neměli

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:50:16
 16. avatar
  [53] Ťapina [*]

  Aja: Nemusíme, nemusíme Nevím, jak ze zákona, ale Egi ani jako zaměstnanec žádného "závodního" nemá, teď si sám hledal novou praktickou, protože mu stará nevyhovovala, zaměstnavateli je po tom šumák. Netýká se to jen nějak rizikových pracovišť?

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:49:05
 17. avatar
  [52] Vivian [*]

  Manx: asi jde o to, jestli to je práce se zdravotními riziky... Pokud sedíš v kanceláři, tak to asi nevyžaduje žádnou zvláštní kontrolu zdravotního stavu, ale kdybys nastupovala do nějakého rizikového prostředí, tak už by to asi zaměstnavatel chtěl hlídat... třeba abys ho pak nemohla žalovat za újmu na zdraví...

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:49:01
 18. avatar
  [50] oalison [*]

  Já když jsem chtěla preventivní prohlídku při nástupu do nového zaměstnání, tak se mě doktorka co budete dělat? Řekla jsem asistentku, doktorka řekla hm, vypsala papír a skásla mě o 5ti kilčo a řekla že může jít další... Žádný měření tlaku a vyšetření prostě nic... A stojí to 500 kč no hnus asi půjdu taky dělat doktorku a dávat razítka za takový peníze

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:21:38
 19. avatar
  [48] Meander [*]

  Ale my jsme taková divná firma. Spíš něco jako sdružení dobrovolníků.

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:15:06
 20. avatar
  [47] Lídy [*]

  Na mě se vrhla obvoďačka náhodou - že už jsem tam dlouho nebyla... Preventivní prohlídka pak spočívala ve změření tlaku, kontrole zraku, EKG a dotazu, jestli mě nebolí nohy (žíly) a nemám nějaký zdravotní problémy. Následně mi sestra "vysála" krev kvůli hodnotám cholesterolu ap. Jinak nic. Není totiž čas pacientům se věnovat . Na gyndu chodím pravidelně, ale můj doktor prohmatává prsa jen pacientkám vlastnícím minimálně "čtyřky", takže jsem "ze hry" . Když se na něco zeptám, prakicky nevnímá nebo to bere, že mu do toho kecám. Vyměnit jakýhokoliv doktora nepadá v úvahu - všichni mají plno, nikdo další pacienty nebere. Jsem ráda, že když jednou za čas potřebuju a je opravdu zle, tak mám za kým jít

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:15:03
 21. avatar
  [46] Meander [*]

  mindulinka: Nemusí.

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:12:44
 22. [45] mindulinka [*]

  Vždyť při nástupu do zaměstnání musí být papír od doktora. Já chodím pravidelně k zubaři a na gyndu - mám super gynekologa a už 2x se mi vyplatilo, že chodím preventivně. A od zaměstnavatele chodíme na preventivní prohlídky jednou za 3 roky - kvůli práci v rizikovém prostředí. Je to povinné a hradí to zaměstnavatel.

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:09:25
 23. avatar
  [44] Meander [*]

  Aja: Už vidím, jak naše firma o třech lidech a třech externistech bude mít svého závodního doktora. Bylo by mi velmi proti mysli, kdyby se můj šéf s*al do mého zdravotního stavu. Dokud neležím na klávesnici v bezvědomí a odvádím svou práci, je moje věc, jestli tak činím silou vůle nebo silou fyzickou.

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:05:47
 24. avatar
  [43] Gabi [*]

  My máme preventivní prohlídky předepsané dle profesí, a tak si jedu jednou za dva roky pokecat se smluvním lékařem. Většinou je to na téma "jak děti rostou", "jak mě zlobí šéf" a co moje imunita. Na rozbor krve mě mě objedná sám ke své kolegyni a tlak měří pokaždé a já se sním hádám, co to má za šunt, že nejlepší je rtuťák s poslouchat

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:03:31
 25. avatar
  [42] Aja [*]

  Preventivní prohlídky vycházejí snad ze zákona, ne? Podle "druhu" pracoviště...rok, tři nebo pět...I když máte svého obvoďáka, musíte mít i "závodního" doktora, který tyto prohlídky zajišťuje.

  superkarma: 0 20.04.2007, 12:58:31
 26. avatar
  [41] gwen [*]

  Já jsem byla na preventivce jednou a nevím zda si to zopakuji. Ač jsem byla objednaná, musela jsem čekat půl hodiny na jednu dámu, která v rámci prohlídky musela ještě sdělit doktorce, kam že pojede na dovolenou. Tudíž se Mudr. dostala do skluzu a já jsem byla hotová za deset minut.
  Aspoň ten rozbor krve mohl být komplexnější...

  superkarma: 0 20.04.2007, 12:34:45
 27. avatar
  [40] Meander [*]

  A praktikovi taky ne.

  superkarma: 0 20.04.2007, 12:31:56
 28. avatar
  [39] Meander [*]

  Na preventivku k prkatikovi? Ani za nic. Nebo aspoň ne k tomuhle. Mohl by mi v rámci preventivky předepsat pitvu.

  superkarma: 0 20.04.2007, 12:31:33
 29. avatar
  [38] Ťapina [*]

  Rikina: Já jsem si teda všechny doktory vybrala. Kromě praktické, jsem ještě u školní, protože jsem ji nějak za ty tři roky, co jsem ze školy, nepotřebovala, a ani předtím moc ne

  superkarma: 0 20.04.2007, 12:26:11
 30. avatar
  [37] Vivian [*]

  Ťapina: vidím to u sebe tak nějak podobně... akorát ty extrasystoly mám většinou když ležím a nic nedělám, jako by se srdce nudilo

  superkarma: 0 20.04.2007, 12:24:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme