Pokud se chystáte na výpravu do zajímavého konce světa, který ještě nepadl v plen masové turistice, je mnoho věcí navíc, které si musíte pohlídat. Já ale nebudu mluvit o pitné vodě, cestovním pojištění, gore-texových botách ani partyzánech.
Dnes chci mluvit o doporučeném očkování.

Na úvod takového plánování se hodí se zamyslet: Jaké očkování vlastně máme povinné v Čechách?
Již malé děti jsou celoplošně dle očkovacího kalendáře očkovány proti těmto nemocem:

  • tuberkulóza
  • záškrt
  • tetanus
  • dávivý kašel
  • dětská obrna
  • spalničky, příušnice a zarděnky

Tato očkování u nás mnozí považují za zbytečná, protože například onemocnění záškrtem už u nás nebylo zaznamenáno dlouhá desetiletí. To je však právě zásluha očkování! V zemích, kde toto celoplošné předcházení nákaze neprobíhá, jsou epidemie těchto nemocí časté. Například s dětskou obrnou se setkáme v Asii i v Africe, s tuberkulózou dokonce i na Ukrajině! Nevyplácí se tato očkování podcenit, a to ani v podmínkách České republiky. A pokud pojedete někam „do divočiny“, vyplatí se vám dvojnásob, když si zkontrolujete, že jste řádně přeočkovány.

Jaké nadstandardní očkování je vhodné?
Obvykle se doporučují tato nadstandardní očkování:

Hepatitida A
Očkování se doporučuje v podstatě pro všechny země, pokud hrozí, že se budete pohybovat v oblastech s nejistou hygienickou úrovní. Ostatně, nákaza  hepatitidou A hrozí i v Čechách.
Očkuje se jedna dávka zhruba měsíc před cestou.
Děti do dvou let se neočkují, děti ve věku 2-12 dostávají speciální dětskou vakcínu.

Hepatitida B
Tato forma hepatitidy se přenáší krví, a proto se očkování doporučuje pouze v případě, že existuje reálné riziko přenosu krví nebo pohlavním stykem. Očkováni jsou tedy zejména lékaři (i v Česku), sexuální turisté by měli očkování vážně zvážit :-). Toto očkování se také doporučuje, pokud má váš pobyt v rizikové zemi trvat přes tři měsíce (podle hesla „nikdy nevíte, co se může stát“).
Rizikové regiony jsou Asie (i Rusko), Afrika, latinská Amerika.
Očkování lze provést zrychleně podáním 3 dávek během 3 týdnů, ale poslední dávka by měla být podána minimálně 1 měsíc před cestou.

Žlutá zimnice
Očkování proti žluté zimnici je povinné pro všechny cestovatele, kteří přijíždějí ze zemí s výskytem žluté zimnice a doporučené pro ty, kteří plánují pobyt v endemických oblastech výskytu infekce (na venkově nebo ve volné přírodě).
Rizikové regiony jsou zejména Afrika a některé části jižní a jihovýchodní Asie. (Oblasti s tropickým klimatem.)
Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny minimálně 10 dní před cestou a doporučuje se již dětem od 9 měsíců věku. Mladší děti se neočkují.

Tetanus
Doporučuje se prakticky do všech regionů, riziko nákazy je při poranění o neznámý předmět poměrně vysoké. Před cestou je vhodné zkontrolovat, kdy jste byla očkována naposled. V případě, že před 10-15 lety, vše vyřeší přeočkování jednou dávkou.pokud poslední přeočkování proběhlo před více než 15 lety, budete potřebovat dávky tři.

Cholera
Očkování proti choleře není nezbytně nutné, neboť jeho účinnost bývá v průměru 1:1; toto očkování se doporučuje pouze v případech pobytu v endemických oblastech při výskytu či vysokém riziku nakažení se (například při práci s chudými lidmi, v misijích či v regionu, kde epidemie proběhla.
Nákaza cholerou hrozí zejména v Africe, Indii a Indonésii.
Očkování se provede 2 dávkami podanými v minimálně jednotýdenním intervalu, zhruba 14 dní před cestou. Po 6 měsících se vyžaduje přeočkování další vakcinační dávkou.

Doporučují se i mnohá další... o nich, o rizikách takového očkování i o vedlejších účincích, které vás můžou potrefit, budeme psát zítra.

Reklama