Rodina

Nechte je, ať si samy vyberou

Čtenářka studentkaVos měla rodiče, kteří ji do ničeho nenutili. A je jim za to vděčná. Myslí si, že je to tak správné.

Dobré středeční ráno milé dámy, milí pánové :-) Zatímco vy zasedáte za své počítače, já už hodinu sedím ve škole a poslouchám informace z oblasti práva sociálního zabezpečení.

Dnešní téma? Kroužky, děti a vše co se kolem těchto oblastí točí. Jaké jsou tedy moje názory, připomínky a postřehy k dnešnímu tématu?

Po tomto světě chodím teprve 20 let, takže nemohu zasvěceně povědět o tom, co je dobré pro děti, do jakých kroužků se mají dávat a jak se mají vychovávat. Upřímně jsem ráda, že zatím děti nemám (tím netvrdím, že je nikdy nechci mít) a nejraději mám ty děti, které nejsou moje a mohu je zavčasu vrátit :-)
Já osobně jsem chodila jen do jednoho kroužku, alespoň co mi má paměť dovoluje odkrýt. Byl to kroužek moderního tance. Bylo mi 7 let a já tenkrát byla strašně nadšená, že do něj budu chodit, že budu dnem i nocí tancovat. Napadá mě to, že jsem byla mladá a blbá. Po první hodině mé nadšení prudce opadlo a zařekla jsem se, že do kroužku už nikdy nepůjdu. Možná pro lidi, které jsem tam potkala, možná pro učitelku, která na nás hodinu v kuse ječela :-) Musím vzdát velké hold svému rodičovstvu, protože mě do žádného kroužku nehnali a čekali na to, až se sama vyslovím, co chci dělat a jak chci trávit svůj volný čas. Ke svému a možná i jejich klidu jsem si žádný další kroužek nevybrala :-)
A teď můj teoretický pohled na výchovu dětí v souvislosti s kroužky (prakticky vím úplné nic). Myslím si, že výběr kroužků a toho, jak se budou naše děti zájmově rozvíjet, je na dohodě mezi rodiči a dětmi. Myslím si, že by bylo dobré nechat děti, ať si sami vyberou, co chtějí dělat a jak chtějí trávit volný čas. Jistě, že se nad nimi musí držet pevná ruka a nenechávat je celý den sedět u počítače, ale nejlepší asi je nechat dítě, ať přijde a řekne si samo co chce a co ne....
Tolik k tomuto dnešnímu příspěvku. Některé starší kolegyně asi pobavím, některé si řeknou, co to je za holku, že píše tohle, každopádně příspěvek jako příspěvek.
Takže milé dámy a milí pánové, přeji hezký zbytek dne :-)

PS: jsem docela zvědavá, jak budu já vychovávat své děti :-)

studentkaVos
text nebyl redakčně upraven


Děkuji studentkoVos za váš názor. To, co popisujete, mne však vede k polemice. Není z vašeho pohledu škoda, že jste se tehdy nenaučila tancovat? Je totiž obvyklé, že děti v okamžiku, kdy zjistí, že něco se naučit znamená něco pro to udělat, ztrácí zájem o tu činnost, kterou ještě před chvílí chtěly. Mnohdy stačí, když rodič řekne, vydrž tam chodit aspoň to pololetí, co jsme ti na tvou žádost zaplatili, a po půl roce jsou už děti do té činnosti natolik vtaženy, že chtějí chodit samy. Měkkost rodičů může vést k tomu, že to dítě se nenaučí nic. Plavat, jezdit na kole, lyžovat, hrát na hudební nástroj atd…

Co si o tom myslíte vy ostatní? Napište mi to do e-mailu

Dnes jsou tématem dne kroužky vašich dětí. Ne ty v nose a uších, ale vzdělávací, dovednostní, umělecké.

 • Vodíte děti do kroužků?
 • Je lepší dětem čas organizovat, nebo je nechat dělat, co je baví?
 • Chodila jste vy do kroužků? Nebo do Pionýra, do Sokola, nebo do Skauta?
 • Směřujete své děti kroužky za nějakým cílem, nebo je necháte, ať si vyberou samy?
 • Jste líný, nebo obětavý rodič?
 • A co si o těch „druhých“ rodičích myslíte?

Napište nám to do mailu

redakce@zena-in.cz

a získejte krásnou květinu. Tu pošlu jedné z vás.

A dnes čekejte soutěž. Sledujte novinky…

   
07.09.2011 - Příběhy - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Radku my jsme takhle už pár kroužků řešili, že dceru zkrátka přestaly bavit, takže vím, o čem mluvím. Nic zatím nebylo finančně náročné, takže nebyl problém, že by doma sedal prach na kimono za tisíce nebo klavír za desetitisíce. Ale pokaždé jsem se zeptala proč ji to nebaví a dokončila pololetí. protože pak se píšou kroužky u nás znovu. A nebyl nikdy problém se za dotyčným učitelem stavit a zeptat se i na názor protistrany. Vzhledem k tomu, že kroužky vybíráme spolu a snažím se jí vysvětlit všechna pro a proti a okolnosti, tak nejsem vlažná ani v situaci, kdy s tím chce skončit. Vykašlat se na něco je sice řešení, ale v dlouhodobém horizontu spíš průser

  superkarma: 0 07.09.2011, 09:36:14
 2. [2] cilani [*]

  Kdyby na mě někdo na kroužku hodinu v kuse ječel, už by mě tam nikdo nedostal. Vidím to na neteřince. V turisťáku mají divnou vedoucí, která neřeší, když starší dítě psychicky deptá mladší.. Naštěstí ségra netrvala na tom, aby tam malá vydržela, že se to poddá.. Raději ji dala na plavání, které malá miluje.

  superkarma: 0 07.09.2011, 09:04:09
 3. avatar
  [1] heligona [*]

  "Příspěvek jako příspěvek" - dovoluji si nesouhlasit Sml24

  superkarma: 1 07.09.2011, 08:52:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme