Novinky

Nechte děti, ať si samy řeknou

K čemu vede přílišná svoboda a benevolence ve výchově? Nad touto otázkou se zamýšlí naše čtenářka Helena. Nechat děti, ať si samy řeknou, je podle ní nerozumné. Časem se to může obrátit proti vám, jak se stalo i Heleně

Vzpomínám si dobře na dobu, kdy se mi narodilo moje první dítě, je tomu už skoro dvacet let . Byla to doba krátce porevoluční, nikdo nevědel co teď, jak dál. Vyklátily se nefungující modly, zbořily vykonstruované mýty , socialistické tradice a zvyklosti. Heslo dalších dní bylo - nedělat to stejně, výchova dětí nabrala opačný kurs - svoboda především. Nechte děti, ať si samy řeknou... děti si ale většinou samy neřekly, a nebo nevěděly, co by měly říkat.

Moje dcera byla tehdy ještě velice hodná a tichá, mohla jsem jí vzít kamkoliv, a většinou tam byla ráda. Navštěvovali jsme tehdy všechno, co se dalo, divadýlka, kina, koncerty . Divadla, kina, koncerty a různé kulturní akce ráda navštěvuje dodnes, jen ten žánr se kapánek změnil. :)
Myslím, že jsem tehdy docela úspěšně položila základy pro její budoucí vášeň být tam, kde se něco zajímavého děje. Ve škole absolvovala snad všechny holčičí kroužky, ale nějak ji moc nebavily. Myslela jsem si tehdy , že v ní budu podporovat tu holčičí stránku, která u ní byla tak výrazná. Přesto všechno mi dnes občas vyčítá, že jsem ji nevedla ke sportu, že neumí lyžovat a že jsem ji nenaučila hrát na nějaký hudební nástroj. S ohledem zpět můžu říct, že motto nechte děti, ať si samy řeknou, co chtějí dělat, se mi jeví jako naprostá kravina, která se ve finále obrátila jak proti rodičům, tak nakonec i proti samotným dětem. Asi jsem se tehdy měla pokusit dát jí alespoň částečné základy od všeho, ne se zaměřit jednostranně jen na kulturu.

Když se narodilo moje druhé dítě, už v porodnici jsem věděla, že je to úplně jiný prototyp, syn měl bezmála pět kilo a řval jako tur (jako tur řve dodnes). Myslela jsem si, že se mi narodí jemný chlapeček, který bude hrát na harfu a s nadšením sdílet moje invence. Samozřejmě, opak je pravdou. Chodíme často do kina, do divadla taky jde rád, ale tím asi kultura končí (když jdeme do jakéhokoliv veřejného prostoru, bere s sebou umělohmotnou oboustrannou sekeru, kdyby nás napadli skřeti). Podnikáme spoustu výletů a výprav, ovšem na každé z nich na nás číhá nějaké nebezpečí. Když jsem mu nabízela nějaký dětský koncert, tak udělal „pffffůůů, to je pro holky“. Snaha o keramický kroužek dopadla docela dobře, ale ztroskotali jsme na tom, že se tam muselo sedět a mlčet. Co máme rádi oba, je jízda na koni, ta zatím vychází dobře, a u sportu má jasno: „Až budu trochu větší, dám se na kung-fu,“ povídal. Těžko říct, co by bylo dobré nabídnout v tomto případě, kudy směrovat takové dítě, možná mi jednou, až bude větší, taky řekne, že jsem ho měla naučit něco úplně jiného. Ale pořád si říkám, že když ty naše děti přijdou na něco, co by si chtěly vyzkoušet, a my je to nenaučili, ať jdou a zkusí si to, že na nic není nikdy pozdě.

Milá Heleno, myslím, že jste snažila a nemusíte si vyčítat, že byste něco zanedbala. Kdybyste byla sportovec, patrně byste učila dceru i lyžovat. A hudební nástroj? Už u malého dítěte se dá jistá muzikálnost vypozorovat, ale třeba jste to vy sama nedokázala odhadnout. Dcera vám nemá co vyčítat. Lyžovat se může naučit i v dospělosti a zájmově hrát na nějaký hudební nástroj také.

Co si o tom myslíte, milé ženy-in? Co byste poradily Heleně se synem? Také necháváte děti, ať si samy řeknou, co by je bavilo, nebo je směrujete? Baví je spíš kultura nebo sport? Myslíte, že se dá dělat obojí dobře? Dá se to všechno stihnout? Pro co by se rozhodly vaše děti?

Napište mi na dnešní téma: Děti a kultura na: redakce@zena-in.cz

 

   
09.03.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [15] Trefa [*]

  Trefa:trochu detem pomoci neni na skodu,skusteto.

  superkarma: 0 11.03.2012, 21:21:31
 2. avatar
  [14] tajnostii [*]

  Jala — #13 neodbočila jsi-pěkné a pravdivé-souhlasím s tebouSml59

  superkarma: 0 10.03.2012, 17:11:13
 3. [13] Jala [*]

  Myslím, že přílišná liberalizace ve výchově a boj proti jakékoliv autoritě, jaká u nás nastala v posledních 20 letech, přináší neblahé ovoce.

  Nesvazujme děti, dejme jim volnost, to bylo na pořadu dne. Jenže děti nedokážou rozpoznat, čemu by se mohly věnovat, co by je mohlo bavit, většinou jsou velice nestálé.

  Některé děti činnost, která vyžaduje určité úsilí, přestane brzy bavit.

  Ne - nemyslím si, abychom se vrátili o sto let zpátky, ale je potřeba, aby si rodiče uvědomili, že své dítě musí vhodně motivovat a směrovat k určité činnosti, všímat si jeho talentu a možností, nespoléhat jen na jeho zájem. Mohlo by být pozdě.

  Někdy nám "nucení" dětí nemusí přinést výsledek, který bychom si přáli, prostě je to individuální. Některé děti jsou tak "silné osobnosti", že s nimi nic nenaděláme.

  Ale za pokus to vždycky stojí.

  Dnes se ještě více mluví o právech a svobodách dětí, z nichž mnohé to umí opravdu zneužít. Mnohdy i proti vlastním rodičům či učitelům.

  Možná jsem malinko odbočila od kulturního tématu, ale  nadpis článku mě k tomu trochu vyprovokoval.

  1. na komentář reaguje tajnostii — #14
  superkarma: 0 10.03.2012, 00:00:49
 4. [12] Reni [*]

  Těm dětem se musí pomoci, někdy neví čím se mají zabývat - zaměřit. Třeba se najde talent př. sport, hudební nástroj, výtvarka atd.

  superkarma: 0 09.03.2012, 22:23:16
 5. avatar
  [11] saruz [*]

  My jsme děti seznamovali s kulturou podle našeho výběru a ve sportu jsme je podporovali podle jejich volby a osvědčilo se nám to.

  superkarma: 0 09.03.2012, 22:23:15
 6. avatar
  [10] yutinkaca [*]

  pěkný článek, nikdy člověk nemůže myslet na všechno Sml16

  superkarma: 0 09.03.2012, 21:35:52
 7. avatar
  [9] Kytinkak [*]

  já nutila syna na volejbal, on nechodil, já platila, jen aby se něčím zabavil, až nakonec skončil u rybařiny, oni si opravdu někdy musí najít sami co vlastně chtějí a co je baví

  superkarma: 0 09.03.2012, 19:30:16
 8. avatar
  [8] ekleinovka [*]

  Nejlépe je od všeho trochu,aby měly všeobecný přehled a pak se rozhodnout.Děti toho stihnou strašně mocSml22

  superkarma: 0 09.03.2012, 18:04:48
 9. avatar
  [7] tajnostii [*]

  Postrčit je dobré,ale nenutitSml30

  superkarma: 0 09.03.2012, 17:09:29
 10. avatar
  [6] kobližka [*]

  Jak píše Tora,ono je jednuší něco vyčítat rodičům,než se sama snažit.Jestliže jí bavilo sportovat,mohla tak dělat sama ve svém volném čase.Kroužků na škole je jistě dost.Nikdo jí do smrti za ručičku vodit nebude.

  superkarma: 1 09.03.2012, 11:28:54
 11. avatar
  [5] kobližka [*]

  Dát dětem volnost a svobodu je krásná věc,ale ony ještě přesně neví,co by chtěly a když rodič vypozoruje,k čemu dítě tíhne,je dobré ho tam nasměrovat.A někdy i pomoci mu překonat nárazovou nechuť.Moje vnučka chodí už sedmý rok na klavír a letos měla "krizi",že toho nechá,že jí to nebaví.Jasně,puberta.Stačilo si s ní párkrát promluvit,vysvětlit a probrat celou situaci s učitelkou klavíru a pokračuje dál.

  superkarma: 0 09.03.2012, 11:26:12
 12. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  To, že ti dcera vyčítá, že jsi jí nenaučila lyžovat, ale brala do divadla, není chyba v Tobě, ale v ní. je poněkud prostořeká a k mamince neuctivá. Kdyby jí tyto dovednosti skutěčně chyběly a toužila se jim věnovat, může to kdykoliv dohnat, aniž by se na rodičích hojila.

  Mě toho rodiče naučili spoustu a spoustu vůbec, ale vím, že dali maximum, co mohli. A pokud se chci něčemu naučit, tak se to naučím. A nemusím nikomu nic předhazovat.

  superkarma: 2 09.03.2012, 11:12:11
 13. avatar
  [3] Markýza [*]

  ježiš. Mě rodiče nutili chodit na housle a já bych raději dramatický kroužek, tanec a sborový zpěv :/ tak jsem si to vynahradila v dospělosti.

  superkarma: 0 09.03.2012, 10:53:42
 14. avatar
  [2] Hanula [*]

  Sml16trochu ho popostrčit není na škodu

  superkarma: 0 09.03.2012, 10:49:59
 15. [1] free [*]

  V dnešní době si považuju každého rodiče, co vede dítě k umění ale i sportu. Znamená to, že se mu věnuje.

  superkarma: 0 09.03.2012, 10:22:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme