Poslední dnešní příspěvek je od eli.emanuely. Proč se nemá na houby chodit s Afričanem se dovíte až od ní. Děkuji Vám eli.emanuelo!


Za dětských let jsem s maminkou a jejími přáteli chodila na houby a ty nejběžnější uměla poznat.

Jenže s dospíváním a dospělostí výlety ustaly a houbové znalosti byly zapomenuty.

Na jedné dovolené, trávené v naší zemi, byl i Afričan. Společně jsme vyrazili na procházku do lesa. Šli jsme téměř zarostlými cestami, kterými snad nikdo nechodil. Nebylo proto divu, že jsme narazili na velké množství hub.

Začaly se mi sbíhat sliny, zejména při představě té fantastické houbovky, kterou moje kamarádka, se kterou jsem na dovolené byla, umí uvařit.

A nebo smaženice! Nebo osmažené kloboučky v těstíčku! S kamarádkou jsme se rychle rozhodly - nasbíráme houby a uděláme si nějakou dobrotu. Kamarádka umí výborně vařit a já se těšila, co kromě houbovky připraví. Žel, narazily jsme. Ani jedna z nás nebyla znalá hub a vyjma babky jsme si nebyly žádnou houbou jisté.

A ani onen Afričan nám neporadil. Zastavoval se u samých barevných hub (třeba muchomůrka červená) a chtěl je sbírat. Naše chabé znalosti nám stačily k tomu, abychom poznaly, že tyto houby jsou jedovaté, u jiných jsme váhaly (a pak zjistily, že bylo jen dobře, že jsme je nechali být).

On se tomu hodně divil. Prý u nich v Africe, v jeho rodišti, sbírali vždy pestrobarevné, krásné houby, a ty fádní, nebarevné (jako jsou u nás hříbek, babka, bedla) jsou prý u nich jedovaté.

Prostě úplně naopak, než je tomu u nás.

Nějaké houby jsme nakonec nasbírali a u místního domorodce poprosili o radu. Houbovka nakonec byla, neotrávili jsme se a ještě jsme si pochutnaly jako už dlouho ne.

Jak to tak píšu, sbíhají se mi sliny. Asi si půjdu na trh nějaké houby koupit a znovu poprosím kamarádku o recept, protože ta polívka je vážně excelentní. (Jediné, co si pamatuji, je, že úspěch tkví v tom, že se to nejprve v přesném pořadí surovin opeče, vypadá to, že se to spálí a bude to na vyhození, takže člověk má tendenci to zachraňovat, ale nesmí, jinak by tam ta famózní chuť nebyla.)

A nebo ještě líp - vybavím se nějakým atlasem hub a vyrazím do lesa za vlastním úlovkem. Snad to ve zdraví přežiju. :)

eli.emanuela
Text nebyl redakčně upraven


atlas hub

Končí téma :

Máte ráda houby?

  • Už rostou? Kde?
  • Máte fotky z letošního sběru, podělte se.
  • Máte dokonalý recept na pokrm z hub?
  • Jaké houby sbíráte, jen hříbky?
  • Nebo berete každou prašivku a pak doma řešíte, co jde jíst a co ne?

Na všechny vaše příspěvky se těším na e-mailu:

redakce@zena-in.cz

Jednu z vás za příspěvek odměním z brusu novým houbařským atlasem.

Reklama