Rodina

Nechci žít se svým dítětem

move

Tím, že máte doma dítě, které se k vám chová „zavrženíhodným způsobem“, se asi nikomu chlubit nebudete. Jestli selhala výchova, nebo zvítězily nepříznivé geny, už nemá cenu řešit, fakta jsou fakta a vy se možná ocitáte v situaci, kdy začínáte uvažovat o tom, jak nezvedeného potomka vystěhovat ze svého bytu.

Možná si do něj proti vaší vůli vodí kriminální živly, drogové dealery, krade a prodává vaše cennosti, je k vám hrubé, agresivní, možná už na vás i vztáhl ruku, sám koketuje s drogami, nepracuje, nestuduje, žije jako povaleč na váš úkor, hraje automaty... variant asociálního chování může být nepřeberně, k teroru stačí, když se spolu denně hádáte jako psi a vaše nervy za roky extrémní zátěže trpí jako horolezecká lana při výstupu na Acapurnu.

Mívala jsem kolegyni v práci, která se ze zoufalství rozhodla vystěhovat syna, který určitě splňoval několik výše uvedených příkladů nepřípustného chování. Drogy sice nebral, ale pohyboval se zásadně mezi pochybnou společností, a protože nebyl schopný dokončit střední školu ani nikde pracovat, finance si opatřoval krádežemi jak doma, tak jinde. Po letech malérů, hádek a policejních intervencí rodině povolily nervy a synáčka stěhovali z bytu. Samozřejmě, že proti jeho vůli, takže za asistence policie.

Řekla jsem si, že něco podobného může potkat kohokoli z nás, a tak že nebude od věci znovu si dát kafe s právníkem. Potká-li vás tedy podobný problém, poučte se, jak na to.

Takže jak postupovat?

 1. Vystěhovat dítě starší 18 let lze pouze za předpokladu, že mu zajistíte náhradní bydlení. Nemusí to být ale stejná kategorie, z jaké ho stěhujete, stačí takzvané přístřeší (například vytopená a osvětlená garáž s přívodem vody).
 2. Poté zajděte s nájemní smlouvou nebo výpisem z katastru, kde jste vy uvedení jako výhradní nájemci či vlastníci, a odhlaste ho z trvalého pobytu na této adrese. Jestli je na smlouvě i jméno vašeho dítěte jako spoluvlastníka nebo spolunájemce, vystěhovat ho nemůžete, v tomto případě musíte utéct vy. Jinak adresa trvalého bydliště v jeho OP je pouze evidenčním údajem a nezakládá žádné právní ani jiné nároky na bydlení.
 3. Kdyby se dítko stále vzpěčovalo výchovnému vyhazovu, zavolejte na pomoc policii, která nezdárníka vystěhuje na novou adresu i s jeho osobními věcmi. Policii musíte také předložit nabývací titul - kupní smlouvu či výpis z katastru či nájemní smlouvu.
 4. Dalším krokem, kterým svůj úmysl právně potvrdíte, je podání návrhu k soudu „o vyklizení bytu“. Tento úkon udělat můžete a nemusíte. Kvůli případným exekutorům je však docela vhodný, jejich hypotetickou návštěvu tak můžete zastavit dalším úderným lejstrem.
 5. Jestliže váš nezvedenec studuje, je vaší povinností mu bydlení platit a navíc mu posílat alimenty na obživu. Na jejich výši se buď dohodnete, nebo o nich rozhodne soud.

Už jste samy o něčem podobném uvažovaly? Máte někoho, kdo byl nucen vystěhovat své dítě, ve svém okolí?

   
09.12.2009 - Děti - autor: Simona Škodáková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [38] skubka [*]

  Karmela — #37 Pozorohudné! A že to nepomohlo mé tetě, která se za zlepšení svého syna opravdu modlila. A on se na ní přiživoval a vysával ji a žil si po svém na její úkor i na úkor svých několika dětí (od různých žen, v různých městech) až do svých 55 let. Když byla jeho osmdesátiletá matka v nemocnici na smrtelném loži, oběsil se. Pochopil, že už nemá od koho brát a že není schopen se sám o sebe postarat, ledaže by šel pracovat. A to mu připadalo asi moc těžké. Ani samostatný pohřeb své matce nedopřál, přiživil se i na něm - i když sebevrah - v katolickém kostele. Bůh mu odpustil? Byl zdravý, pohledný, vyučený - ale prostě příliš sobecký.A neřekla bych, že jeho matka ho špatně vychovávala - vždyť jeho jen o čtyři roky mladší sestra je pracovitá žena, která žije příkladně, vychovala dvě děti a lidé ji mají rádi.Někdy nepomůže ani Bůh, ani rodina, ani vězení a trpí široké nevinné okolí.

  superkarma: 0 07.01.2010, 00:34:10
 2. avatar
  [37] Karmela [*]

  auuuu, to je nářez! Mám stručnu radu: tu je potřebné radikální uzdravení. A to uzdravení jak duševní , tak duchovní. Takže, v první řadě doporučuji nechat odsloužit mši svatou (v katol. kostele) za syna a pak modlit se, modlit se a modlit se  A CHRÁNIT SE HŘÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍCHU!!! A syn se uzdraví jak duševně tak i duchovně. Není to první a ani poslední případ Sml22.

  1. na komentář reaguje skubka — #38
  superkarma: 2 16.12.2009, 01:12:01
 3. [36] samsonek11 [*]

  Moje sestra má doma podobný případ.Synovec sice nekrade ani nedroguje,ale jinak je to úplně stejné.Byl absolutně nadané dítě,pýcha rodiny.Ze školy nepřinesl jinou známku než jedničku.Po gymplu udělal zkoušky na Karlovu univrrzitu na technikku.Po třech měsících ho to přestalo bavit a nechal toho.Příští rok dělal zkoušky na filozofii.Ta ho přestala bavit po dvou měsících.Když další rok začal chodit na AMU,tak už mu to vydrželo jen měsíc.Šest let už nedělá,jen sedí doma u počítače.Vše co měl cenějšího už prodal,dluží na koho se podívá.Sestra to chtěla řešit tím, že mu sežene podnájem,on s tím ale nesouhlasí.Musela by si podnájem vzít na svoje jméno a tím pádem ho i platit.Ona také bydlí v podnájmu,a ještě má dceru na vysoké škole.To se prostě nedá finančně utáhnout.Takže rady z předešlého článku jsou skoro na nic. 

  superkarma: 0 15.12.2009, 21:48:01
 4. [35] Jarienna [*]

  no pevně věřím,že se tohle nikdy nestane...Sml54

  superkarma: 0 15.12.2009, 19:15:01
 5. [34] magdulali [*]

  Nikdy jsem se s tímto případem nesetkala, a ani bych snad nechtěla. Jéžiši, nedovedu si představit, že by mě něco mohlo k tomuto dovést.Sml80

  superkarma: 0 13.12.2009, 17:24:27
 6. [33] mamba [*]

  No takový případ taky znám ale dalo se to na dobrou cestu tak ať to dopadne dobře a klučina se změní nebo by to nedopadlo dobřeSml23

  superkarma: 0 13.12.2009, 17:17:26
 7. [32] helena don [*]

  Pro rodinu je nebezpečné, když některé dítě se dá na drogy a je v nějaké partě, která má na nměj špatný vliv. Toto se na malé vesnici či městečku rychle rozkřikne a tato rodina má pak ostudu a každý si pak říká, že je to špatnou výchovou a jistě ve většině případech mají lidé právdu.

  superkarma: 0 10.12.2009, 18:14:27
 8. [31] jukl [*]

  spolužačka má syna, který se chytl party, začal s drogami, záškoláctvím, dokonce se doma začaly ztrácet peníze...

  spolužačka je zoufalá, nyní syn opakuje ročník na učilišti z důvodu záškoláctví...tak jí držím palce, ať to dobře dopadne

  superkarma: 0 10.12.2009, 18:04:23

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] dadma [*]

  Ano znám rodiny kde potomek začal brát drogy a nešlo nic jiného než vyměnit zámky a odhlásit z trvalého pobytu.Ale znám i případ gemblerky,která podstrčila svojí matce k podpisu dokumenty o vlastnictví k bytu, při tom když byla její matka nemocná a šla na operaci mozku.Asi myslela,že maminka zemře ,aby se nemusela s nikým v dědictví dělit.Paní nezemřela,vrátila se domů,ale dcera měla již tak vysoké dluhy, že jí prodala střechu nad hlavou.

  superkarma: 0 10.12.2009, 14:31:00
 2. [29] počítačka [*]

  Když dcera přišla do období vzdoru na začátku puberty, tak jsem povídala, rozmlouvala, vysvětlovala... A pak jsme si jednoho dne udělaly výlet k místnímu úřadu - sociální odbor. A pěkně jsem jí vysvětlila, že toto je kancelář, kam si může dojít stěžovat, že jsou rodiče takoví a takoví a oni se o ni postarají - diagnostický ústav, dětský domov, pěstounská péče... Protože pokud to doma nemůže a nechce vydržet, halt to musí jít jinam. Byla z toho krásně vykulená a pokud si dobře pamatuji, poslala jsem ji tam ještě jednou a hotovo. Takže do dospělosti takto a potom  se buď domluvíme na pravidlech soužití - protože bydlí u nás - nebo si to zařiď podle sebe a budeme v pohodě obě. Ale zeptejte se mě třeba za 5 let, jestli to takto dopadlo. Ale vím určitě, že dluhy bych neplatila. Jako rodiče jsme prý fajn, ale umíme být i tvrdí.

  superkarma: 0 09.12.2009, 19:06:39
 3. avatar
  [28] átéčko [*]

  SENSITIVESKIN — #12 Ono se to fakt lehce radíSml22 Já jsem poradila kamrádce, aby syna odhlásila z bytu. Odešel z domu, bydlel v Praze a pak odjel do Londýna a ona jen platila jeho dluhy. ze svého invalidního důchodu splatila téměř vše. Ale bohužel ne vše. Zachránilo ji to před exekutorem, který by jí docela vyčistil byt.

  A od té doby už nejsme takové kamarádky.

  Mrzí ji, že to udělala.Sml22

  superkarma: 0 09.12.2009, 18:51:23
 4. avatar
  [27] denkas [*]

  Nechápu ,že když potomek ,starší 18 let se nechová jak má ,tak proč mu musim schánět bydlení! Měli sme také se synem problémy! Nepřispíval domu peníze , občas něco ukradl. Tak sme ho vyrazili. nebylo to jednoduchý! Ale zas on byl takovej ,že sme ho dveřmi vyhodili a on se vrátil oknem! A to doslova! (Bydleli sme v 1.patře) jasně ,že sem ho nechala najíst se, vyspat. Znova ho vzali zpět,chvíli sekal dobrotu,pak zas s vejplatou do hospody,s kamarádama ji propil a nám nedal ani korunu!Sml15 Ale to už je naštěstí pryč! Teď čeká 2.dítě a naše vztahy jsou v pohodě! Nojo ,ale teď dospivají vnučky . Čím ty nás překvapí!Sml80

  superkarma: 0 09.12.2009, 16:26:51
 5. [26] German [*]

  Dimsy — #18 To tě úplně chápu. Člověk si může stokrát říkat, že na ně kašle, že jsou už dospělí, ale vypudit je z mysli úplně nejde.

  superkarma: 0 09.12.2009, 15:16:25
 6. [25] mamča123 [*]

  myslím si že radit nemá cenu pokud si tím člověk neprojde sám .určitě bych já osobně nesnesla ,aby mě bil,ponižoval nebo bral drogy ,to by letěl jak špinavé prádlo .jen škoda že zákony na toto nemyslí -chudáci rodiče

  superkarma: 0 09.12.2009, 15:12:48
 7. avatar
  [24] OlgaMarie [*]

  femme — #20 Jelikož nemáš co říci k tématu, ráda ses ujala slova.

  superkarma: 2 09.12.2009, 15:00:36
 8. avatar
  [23] ToraToraTora [*]

  German — #21 V tom případě se těším na vnučku lviciSml52

  superkarma: 0 09.12.2009, 14:28:42
 9. avatar
  [22] Alenka0010 [*]

  ToraToraTora — #17 Jo, něco na tom bude....já odešla z domu v 19-ti, dceru jsem vyprala z domu ve 20-ti..a do dítěte se teda nežene, možná by měla zase holku Sml30.

  superkarma: 0 09.12.2009, 14:19:30
 10. [21] German [*]

  ToraToraTora — #17 Che, to je pěkné.Sml16 Ale aspoň máš už s tímhle vztahem nějaké zkušenosti. Někdo někde řekl, že v životě se všechno točí pořád dokola....možná na tom něco bude Sml80.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #23
  superkarma: 0 09.12.2009, 14:11:03
 11. avatar
  [20] femme [*]

  Marie Dymackova — #13  Sml28 možná by sis to měla vždycky po sobě nejdřív přečíst, než to pošleš do světa  Sml58

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #24
  superkarma: 0 09.12.2009, 13:40:45
 12. [19] Bébina [*]

  ILONESA — #16 Nezvedeneho nezletileho potomka nejde odlozit do poelpsovny? Mne tim matka vyhrozovala cele detstvi. Porad rikala, davej na sebe pozor, jestli se ti neco stane, ja pujdu do vezeni, ze jsem te nehlidala a ty do decaku. Nebo jestli budes zlobit, tak nam te vezmou a daji do plepsovny a nas budou soudit, ze jsme te spatne vychovavali. Nutno podotknout, ze tohle zastrasovani bylo uspesne, co matka zakazala, to jsem si nedovolila udelat, dospela jsem bez urazu nebo nejakeho prohresku.

  superkarma: 0 09.12.2009, 13:12:34
 13. avatar
  [18] Dimsy [*]

  Taky mně to potkalo. Ale ona spíš odešla sama. Chtěla žít na ulici "jako všichni".Jenže ono to tím vyhozením z domova nekončí. Celé noci nespíte a přemýšlíte, co asi dělá, jestli ji není zima: Vzala si aspoň tu zimní bundu? Ve tři ráno vstanete a jdete se podívat, jestli si vzala spacák, i když ono je to vlastně jedno, protože by ho stejně za prvním rohem prodala. Z domova je dostanete, z hlavy nikdy.Sml15

  1. na komentář reaguje German — #26
  superkarma: 0 09.12.2009, 12:49:48
 14. avatar
  [17] ToraToraTora [*]

  Jo Jo, odešla jsem z domu v osmnácti, protože naše vztahy s mámou houstly jak mlha okolo rybníčku Brčálníku. Co taky chcete:máma štír a já lvice s ascendentem ve lvu. Vídáme se jednou za měsíc a máme vztah jako nikdy. Jenže si pořád přehrávám, co tenkrát šlo udělat jinak, bo život je mrcha a porodila jsem si dceru-štířici. Osude, ty mrcho, ty vážně nikomu nic neodpustíš???

  1. na komentář reaguje German — #21
  2. na komentář reaguje Alenka0010 — #22
  superkarma: 0 09.12.2009, 12:36:24
 15. [16] ILONESA [*]

  Děti mám naštěstí relativně malé,takže nic takového řešit nemusím a pevně doufám,že ani nikdy muset nebudu.Ovšem to je jak se říká ve hvězdách.... Jinak ze svého okolí znám hned 3případy,kdy děti kradly,sekali dluhy a rodiče platili jak mourovatí,až je nakonec vyhodili z domu.Nyní se potloukají po nádražích,přespávají kde se dá a jsou z nich bezdomovci.Mladí lidé,ale dělat se jim nechtělo a nechce,raději si ukradnou něco v supermarketech a žijí na ulici.Ovšem jak dlouho to můžou vydržet? Je to v podstatě začarovaný kruh,z ulice už si podle mého nikdy práci nenajdou-špinaví,hladoví,přežívající ze dne na den.Lituji rodiče,ale i tyto vyvrhele.

  1. na komentář reaguje Bébina — #19
  superkarma: 0 09.12.2009, 11:52:38
 16. [15] CECHULINKA [*]

  Znám podobnou situaci z naší ulice a nechtěla bych ji zažít.Snad se nám to s našimi dětmi vyhne.

  superkarma: 0 09.12.2009, 11:44:19
 17. [14] krejzy [*]

  Jak se říká malé děti malé starosti velké děti velké starosti - plně s tím souhlasím Sml22

  superkarma: 0 09.12.2009, 11:39:00
 18. [13] Marie Dymackova [*]

  Znám pani co má syna ten jí ukradl na co přišel.Dala mu tolik peněs, aby si mohl zařídit života a on je propil.Ted syn sedí ve vazbě za krádeže postí ho domu a pani mi říka pomužu mu, ale uš naposled.Když jí vyhrožoval že si veme život v duchu si říkala vema já budu mít konečě pokoj.

  1. na komentář reaguje femme — #20
  superkarma: 0 09.12.2009, 11:17:12
 19. avatar
  [12] SENSITIVESKIN [*]

  Králíček4 — #10 ono se to lehce radí, když to člověk nezažije na vlastní kůži.... jako ve všem, takže to si musí každý vyřešit sám

  1. na komentář reaguje átéčko — #28
  superkarma: 0 09.12.2009, 10:42:44
 20. avatar
  [11] SENSITIVESKIN [*]

  blesksoft — #5 u nás žádný drogy, žádný krádeže, ale bohužel nesplácení dluhů....taky jsem měla tendenci se se synem rozloučit, trochu se to zlepšilo, ještě není vyhráno...a doufám, že to nebudu muset nikdy udělatSml23

  superkarma: 0 09.12.2009, 10:41:13
 21. [10] Králíček4 [*]

  Je to hrozné když to dojde tak daleko,ale jsou i případy kde jim to nedovolí "opičí láska"k dítěti.Takový případ znám z mého okolí a je neřešitelný.

  1. na komentář reaguje SENSITIVESKIN — #12
  superkarma: 0 09.12.2009, 10:32:05
 22. avatar
  [9] Alenka0010 [*]

  Měla jsem problémy s dcerou...sice nebrala drogy, ani nekradla, ale nedalo se to s ní vydržet. Dali jsme jí ultimátum, ale než by něco řešila, odstěhovala se ke kamarádce a přestala s námi mluvit. Za necelý měsíc nám už volala, že se to tam nedá vydržet a co má dělat Sml30. Pomohli jsme jí sehnat podnájem, odstěhovat nábytek a všechny věci a půjčili peníze na pračku. Dnes máme ty nejlepší vztahy.

  superkarma: 2 09.12.2009, 09:31:24
 23. avatar
  [8] marianaant [*]

  To je hrozný příběh, ale já se domnívám, že naše legislativa ještě tomu napomáhá. Lituji každého koho to potká.

  superkarma: 0 09.12.2009, 09:27:16
 24. avatar
  [7] rusalka2008 [*]

  Je to děs, když se musíte zbavit dítěte, které jste si vypiplali... Sml80

  superkarma: 0 09.12.2009, 09:24:09
 25. [6] Nase Veru [*]

  Ještě, že tohle jde zatím mimo moji maličkost...ale doufám, že jednou tohle neprožiju...

  superkarma: 0 09.12.2009, 08:58:01
 26. avatar
  [5] blesksoft [*]

  musela jsem vyhodit 18 letého syna a odhlásit ho z trvalého bydliště, Byl to nadlidský úkol a trval déle jak půl roku. Po celou dobu nám domů chodily dluhy co jsme platili a stejně plno dluhů je na naší adresu a nic s tím neuděláme jen to že je zaplatíme, aby nepřišli exekutoři. Bylo mi hrozně, když jsem ho vyhazovala, ale kradl nám a byl agresivní. měla jsem strach i usnout. Sml15

  1. na komentář reaguje SENSITIVESKIN — #11
  superkarma: 0 09.12.2009, 07:27:18
 27. avatar
  [4] Dante Alighieri [*]

  Ne že by mi toto téma v naší rodině bylo neblízké... či nehrozící. Sml15

  superkarma: 0 09.12.2009, 02:32:49
 28. [3] Rikina [*]

  No jo, ono to není zas tak jednoduché. Sml80 Uvažovat se dá o lecčems... jenže si stejně člověk moc nepomůže, jak výše psáno, povinnosti pachole živit jej vystěhování nezbavuje. Nemluvě o tom, že situaci je líp mít pod kontrolou.

  superkarma: 0 09.12.2009, 01:11:28
 29. avatar
  [2] Introvertka [*]

  Je to smutné, když Vás zklame Vaše vlastní krev. Bohužel je nutné, aby Vás dítě nezničilo - nemuseli jste za něj platit dluhy atp. Znám takový případ ze svého okolí, který skončil tragicky - povedený potomek se předávkoval a zemřel. Asi to tak mělo být. Obdivuji jeho matku, neznám nikoho, kdo by zakusil tolik bolesti - bohužel následoval sled dalších hrozných událostí....snad se její život nyní obrací k lepšímu...a i když ji s trápením nepomůžu, budu se snažit dělat jí radost. Mám ji moc ráda...

  superkarma: 0 09.12.2009, 00:39:12
 30. [1] Dana90 [*]

  to je hrozné tohle číst.Ale je to tak.Vlastní rodiče mají problémy s exekucí a policií skrz nevydařeného synáčka...kam ten svět spějě

  superkarma: 0 09.12.2009, 00:38:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme