move

Tím, že máte doma dítě, které se k vám chová „zavrženíhodným způsobem“, se asi nikomu chlubit nebudete. Jestli selhala výchova, nebo zvítězily nepříznivé geny, už nemá cenu řešit, fakta jsou fakta a vy se možná ocitáte v situaci, kdy začínáte uvažovat o tom, jak nezvedeného potomka vystěhovat ze svého bytu.

Možná si do něj proti vaší vůli vodí kriminální živly, drogové dealery, krade a prodává vaše cennosti, je k vám hrubé, agresivní, možná už na vás i vztáhl ruku, sám koketuje s drogami, nepracuje, nestuduje, žije jako povaleč na váš úkor, hraje automaty... variant asociálního chování může být nepřeberně, k teroru stačí, když se spolu denně hádáte jako psi a vaše nervy za roky extrémní zátěže trpí jako horolezecká lana při výstupu na Acapurnu.

Mívala jsem kolegyni v práci, která se ze zoufalství rozhodla vystěhovat syna, který určitě splňoval několik výše uvedených příkladů nepřípustného chování. Drogy sice nebral, ale pohyboval se zásadně mezi pochybnou společností, a protože nebyl schopný dokončit střední školu ani nikde pracovat, finance si opatřoval krádežemi jak doma, tak jinde. Po letech malérů, hádek a policejních intervencí rodině povolily nervy a synáčka stěhovali z bytu. Samozřejmě, že proti jeho vůli, takže za asistence policie.

Řekla jsem si, že něco podobného může potkat kohokoli z nás, a tak že nebude od věci znovu si dát kafe s právníkem. Potká-li vás tedy podobný problém, poučte se, jak na to.

Takže jak postupovat?

  1. Vystěhovat dítě starší 18 let lze pouze za předpokladu, že mu zajistíte náhradní bydlení. Nemusí to být ale stejná kategorie, z jaké ho stěhujete, stačí takzvané přístřeší (například vytopená a osvětlená garáž s přívodem vody).
  2. Poté zajděte s nájemní smlouvou nebo výpisem z katastru, kde jste vy uvedení jako výhradní nájemci či vlastníci, a odhlaste ho z trvalého pobytu na této adrese. Jestli je na smlouvě i jméno vašeho dítěte jako spoluvlastníka nebo spolunájemce, vystěhovat ho nemůžete, v tomto případě musíte utéct vy. Jinak adresa trvalého bydliště v jeho OP je pouze evidenčním údajem a nezakládá žádné právní ani jiné nároky na bydlení.
  3. Kdyby se dítko stále vzpěčovalo výchovnému vyhazovu, zavolejte na pomoc policii, která nezdárníka vystěhuje na novou adresu i s jeho osobními věcmi. Policii musíte také předložit nabývací titul - kupní smlouvu či výpis z katastru či nájemní smlouvu.
  4. Dalším krokem, kterým svůj úmysl právně potvrdíte, je podání návrhu k soudu „o vyklizení bytu“. Tento úkon udělat můžete a nemusíte. Kvůli případným exekutorům je však docela vhodný, jejich hypotetickou návštěvu tak můžete zastavit dalším úderným lejstrem.
  5. Jestliže váš nezvedenec studuje, je vaší povinností mu bydlení platit a navíc mu posílat alimenty na obživu. Na jejich výši se buď dohodnete, nebo o nich rozhodne soud.

Už jste samy o něčem podobném uvažovaly? Máte někoho, kdo byl nucen vystěhovat své dítě, ve svém okolí?

Reklama