Jsou mezi námi ženy, pro které je ukazatelem kvality mužského plemene úplně něco jiného než pro jejich většinovou skupinu kolegyní. Místo aby se tetelily blahem z diplomů, seriózního vystupování, reprezentativního postavení, dobrého vychování a dobře situovaných rodičů, tak těmto ženám ke štěstí plně postačí pěkné pruhy.

Taková žena zpravidla odpoví na inzerát nějakému trestanci, přičemž velice dobře ví, že je ve výkonu trestu, protože adresa NVÚ Valdice je všeříkající. Dopisy jsou záhy čím dál osobnější, plné imaginárních polibků směrovaných na rozmanité části těla, slůvek o lásce a následně i plánování společného bydlení a krásného voňavého domova. Nakonec se vezmou.

Trocha nadsázky: V prostředí vyzdobeného nádvoří nápravného zařízení, za účasti minimálně 100 čestných hostů, nechybí ani čestná stráž. Bydliště manžela: t.č. ve výkonu trestu.
Společné příjmení: Mrázek.

Co je k tomu vede? Když už nic jiného, tak je to rozhodně geniální způsob, jak si zajistit absolutní věrnost, a navíc takto ošetřený manžel opravdu nikam neuteče. Jestlipak je na takovýto model chování některých z nás nějaká diagnóza, nebo alespoň terminus technikus? Zeptali jsme se psychologa Karla Humhala:

„Tomuhle se odborně říká partnerská koluze. Jakkoli vám to bude znít podivně, každý z nás je naprogramován na volbu partnera, což je dáno mnoha faktory. Například geneticky, výchovou, prostředím, kde člověk vyrůstá, nebo rovnou rodinnou anamnézou. Proč si myslíte, že některé ženy kupříkladu pojmou za manžela člověka, který se za pár let stane alkoholikem? Taková žena se rozvede a na rtech s otázkou „Proč právě já?“ vstoupí do svazku s jiným alkoholikem.

Tento problém je dokonce zvratný. Jeden z partnerů přestane pít, je z něho abstinent a druhý se následně úspěšně propíjí do deliria, přestože předtím nepil. Tak je to i s těmito ženami.

Rovněž si myslím, že je to také jakýsi zbytnělý pud o někoho pečovat, starat se, dohlížet. Řekl bych, že tyto ženy jsou jednoduše naprogramovány na člověka, který se špatně integruje do společnosti. Tudíž je nejvíce přitahuje jedinec, jehož chování se od standardního modelu výrazně liší. Ochotně tak podstupují riziko, že svazek takto uzavřený má vlastní životnost často jen chvíli, než je manžel propuštěn. Partnerská koluze ovšem není diagnóza. Ta by to byla v případě, kdy by takové chování mělo právní dopad. A to nemá. Je to tedy, řekněme, faktor, způsobující odchylku od normálu.“


Na vzdělání nezáleží

Partnerskou koluzí prý může „trpět“ kdokoli, bez ohledu na vzdělání či společenské postavení. Není to tak dlouho, co se nechala takto pobláznit i věhlasná advokátka, která se dokonce neudržela a svého vyvoleného se  stráže nestráže, kamery nekamery, zmocnila přímo v budově věznice, kde měl v tu dobu přechodné bydliště. Čert vem kariéru – láska je láska a partnerská koluze si holt nevybírá. 

Ještě 12 let, miláčku
Nemusíme chodit daleko do historie a pátrat v archivech. Kupříkladu Natasche a Serkanovi v sousedním Německu ještě ani nevychladl oddací list, který došel naplnění ve věznici v Mnichově. Svatebčané si tu museli ťuknout moštem, protože alkohol zde není povolen.

Také sexuální hrátky jsou tady přísně zakázány. „Nejsme žádný bordel ani hodinový hotel,“ vyjádřil se k tomu mluvčí věznice Jochen Menzel.

Nevěsta tak bude pěkně dobrovolně v celibátu celých dvanáct let. Její milovaný Serkan si tady totiž odpykává trest za brutální umlácení dvou lidí. Opravdu manžel k pohledání. Novomanželská dvojice se po dlouhá léta bude moci vídat pouze dvakrát měsíčně, a to jen přes mříže. Žádné držení za ruku, polibky nebo jiný kontakt není povolen.

České věznice také novomanželům moc nepřejí. Například v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou nesmějí mít vězenkyně u sebe ani sexuální pomůcky. Je-li ovšem takovou pomůckou fotografie manžela, pravidla se negativně netváří.

Známý sochař Pavel Opočenský měl štěstí, protože si svatební noc užil. Padesátiletý Opočenský dostal vycházku z věznice ve Všehrdech na Chomutovsku, kde si odpykává šestiletý trest za pohlavní zneužívání dívek, a rychle se během ní oženil s Julii Bergmannovou, která z případu vyvázla s padesáti hodinami nucených prací za to, že se sochařem do telefonu popisovala soulož dvanáctiletým dívkám. Po svatební noci a snídani Julie sochaře odvezla zpět do věznice.

Může někdo milovat zrůdu? Může. I Josef Fritzl dostává milostné dopisy. Fritzl má ke korespondenci přístup a dopisy, v nichž mu lidé vyjadřují podporu, si prý pročítá stále dokola. Mnoho z nich obsahuje také milostná vyznání a návrhy.

I pan Kájínek o tom ví své. Ten zase nedávno přiznal, že dostává alespoň tři dopisy denně, ale většinou, jak řekl, spíš k deseti. „Snažím se odpovídat na všechny, nejen na ty milostné. Těch je celá řada, to připouštím,“ uvedl. Také masový vrah Ivan Roubal si přes mříže opatřil přítelkyni. A to hned několikrát.

V USA se konalo od roku 1960 několik desítek vězeňských sňatků doživotně odsouzených nebo odsouzených na smrt se ženami, které jsou na svobodě. Nejednou šlo dokonce o dozorkyně. Dále jsou mezi dychtivými manželkami vězňů pracovnice kantýn, kuchařky nebo sociální pracovnice, které se do prostředí vězení dostaly.

Napadlo by vás někdy psát někomu do vězení za účelem seznámení?

2) M; 11.49

Reklama