Zdraví

Nechcete cukrovku? Jezte zdravě

Diabetes mellitus neboli cukrovka je v České republice velice rozšířené onemocnění. Přitom účinnou prevencí můžeme vzniku tohoto onemocnění zabránit, případně jeho projevy výrazně oddálit. Základem prevence je správná životospráva, kterou můžeme rozdělit do tří základních kroků: úprava jídelníčku, pohyb a zvládání stresu. Hovoří se také o pozitivním vlivu dlouhodobého kojení a oddálením zařazování kravského mléka do kojenecké výživy.

Správná strava

Správná strava je základem prevence nejen cukrovky, ale také dalších onemocnění, která se současně s ní často vyskytují. Zásady můžeme shrnout do několika základních bodů:

 • Vyvážený příjem energie – Příjem energie v podobě stravy by se měl rovnat jejímu výdeji. Pokud tomu tak není, dochází k nadváze, až obezitě. V tom případě je třeba množství energie snížit (zejména v podobě jednoduchých sacharidů a živočišných tuků), aby docházelo ke snižování hmotnosti. Již snížení o 5–10 % tělesné hmotnosti má výrazně pozitivní vliv na snížení výskytu dalších zdravotních komplikací.
 • Pozor na cukry – Omezte cukr a potraviny cukr obsahující. Potraviny obsahující „pomalé“ sacharidy a vlákninu naopak jezte pravidelně, jsou to hlavně celozrnné výrobky a luštěniny. V jídelníčku by mělo být dostatečné množství ovoce a zeleniny (nejlépe v pěti porcích s převahou zeleniny – tři porce zeleniny, dvě porce ovoce).
 • Maso a masné výrobky si vybírejte – Libové maso, především netučné drůbeží a rybí, je velice vhodné. Tučné maso a masné výrobky, jakou jsou paštiky či uzeniny, díky svému vysokému obsahu živočišných tuků a uzenin i soli, jsou v prevenci cukrovky nevhodné.
 • Nepodceňujte pitný režim – Dostatečný příjem správných tekutin je důležitý, protože veškeré metabolické pochody se v těle odehrávají ve vodním prostředí. Pozor bychom si měli dávat na zvýšený příjem sladkých a slazených nápojů, alkoholu, dokonce i minerálek a neředěných džusů. Základem pitného režimu by měla být voda, čaje či ředěné přírodní 100% ovocné nebo zeleninové šťávy.
 • Rozlišujte vhodné a nevhodné tuky – Tuky ovlivňují kromě vzniku cukrovky i další rizikové faktory. Měly by tvořit 30–35 % denního energetického příjmu, důležitý je jejich výběr. Omezit je třeba „špatné“ tuky – tuky živočišného původu (máslo, sádlo, škvarky, slanina, tučné mléčné výrobky, uzeniny, některé sušenky a některé druhy trvanlivého sladkého pečiva).

  Upřednostňovat bychom měli „dobré“ tuky s vyšším obsahem vícenenasycených mastných kyselin, které podporují snižování hladiny cholesterolu a snižují inzulinovou rezistenci (odolnost organismu vůči hladině inzulinu v krvi, kvůli níž nedochází k odbourávání cukru a která vede k dalšímu uvolňování inzulinu). Vhodné tuky najdeme v kvalitních rostlinných olejích a výrobcích z nich vyrobených, např. v margarínech, v tučných rybách, ořechách a semínkách. Zařazení tuku obohaceného rostlinnými steroly při pravidelné konzumaci 2–2,5 g za den snižují hladinu „zlého“ cholesterolu během 3 týdnů v průměru až o 10 % a v kombinaci s pestrou vyváženou stravou a zdravým životním stylem v průměru až o 15 %.

Pohybová aktivita

Pravidelná pohybová aktivita pomáhá vyrovnat poměr mezi příjmem a výdejem energie, který je důležitý pro udržení optimální tělesné hmotnosti, případně se uplatní i při snižování hmotnosti, kdy by měl výdej energie (v podobě pohybu a práce) převyšovat příjem (strava). Snižuje inzulínovou rezistenci. Snižuje krevní tlak. Posiluje svaly, včetně srdečního. Pomáhá udržovat tělo v kondici. Pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi, podílí se zejména na zvyšování „hodného“ HDL cholesterolu. Podílí se na tvorbě imunity – posiluje imunitní systém. Pomáhá odbourávat stres

Aby byl pohyb účinný, je třeba se mu věnovat pravidelně, nejlépe každý den alespoň 30 minut. Nemusí se však jednat o žádné velké sportovní výkony, i svižnější procházka, chůze po schodech místo jízdy výtahem či vystoupení z autobusu o zastávku dříve, je skvělý způsob, jak míru pohybu zvýšit.

Zvládání stresu

Nadměrný stres může také ovlivnit zdravotní stav. V dnešní době je nemožné zcela se stresu vyhnout, ale je třeba snažit se ho zvládat. Součástí je i dostatečný spánek a odpočinek, každý by si měl udělat pravidelně čas sám na sebe. V neposlední řadě je důležité, aby stres neovlivňoval jídelníček.

V prevenci cukrovky hraje určitou roli také genetika. Výzkumy uvádí, že až 40 % lidí má genetické dispozice ke vzniku obezity a cukrovky. Nicméně i když do této skupiny patříte, největší podíl zodpovědnosti je na vás, jak s tímto údělem „naložíte“. Úpravou životního stylu můžete i genetickou dispozici ovlivnit ve váš  prospěch.

Dobrým pomocníkem a rádcem může být interaktivní pomocník pro zdravý životní styl na www.e-kalkulacka.cz.

Hlídáte si svůj životní styl? Co děláte pro prevenci nemocí?

   
22.12.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] ekleinovka [*]

  Cukrovku měl taťka,ale spravila ji dieta a občas musel tablety.Prevence nemocí je důležitá,ale řekněte mi,kdo má tak pevnou vůli a vydrží se zdravě stravovat,cvičit,a hlavně- nestresovat.Většinou se diety drží až po odhalení nemocí,totéž platí o pohybu.A stresy-poraďte někdo,jak je obejít.Dnešní doba jim přímo nahrává...Tak alespoň ať nás neopouští dobrá nálada,protože i smích léčí..Sml52

  superkarma: 0 22.12.2009, 23:10:59
 2. [19] Dana90 [*]

  chtěla bych někdy,aby mi třeba nějaký specialista na výživu navrhl zdravý a vyvážený jídelníček,jak dlouho bych se podle něho řídila a jestli je to hodně změna,podle toho jak se stravuji teď.

  superkarma: 0 22.12.2009, 21:35:06
 3. [18] denisa23 [*]

  Cukrovku má mamka,otec zemřel na ucpané cévy,ale já se moc nehlídám,mám ráda sladké.V tom směru jsem nepořádná.

  superkarma: 0 22.12.2009, 19:02:51
 4. avatar
  [17] wich [*]

  K cukrovce mám genetické dispozice a docela mi kolísá hladina cukru v krvi, takže si trošku hlídám pravidelný přísun jídla a dostatečný příjem čisté vody. Snažím se kupovat kvalitní potraviny, ale zase nějaký extra zdravovýživář nejsem Sml23 Pohyb mi zajišťuje moje 2. práce (tělocvikářka) a procházky s přítelem a Sml74

  superkarma: 0 22.12.2009, 18:31:19
 5. [16] Mária [*]

  V me rodine maji cukrovku vsichni nad 40 let a to nejsou tlusti, takze se na to zacinam dusevne pripravovat a hlidam si jidlo

  superkarma: 0 22.12.2009, 16:01:02
 6. [15] helena don [*]

  O cukrovce jsem jenom slyšela, ale v současné době již vím co to obnáší. Manžel má cukrovku, i když zatím jenom je na dietě a silně omezil sldkosti, tučné jídla a bílé pečivo. Je to již jiné stravování než před tím.

  superkarma: 0 22.12.2009, 15:14:59
 7. avatar
  [14] Introvertka [*]

  Janulina — #8 Konečně komentář, s kterým můžu souhlasit Sml79Sml67

  superkarma: 0 22.12.2009, 14:31:15
 8. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  dewil — #11 mas jasne pravdu. Ano. Jsem abstinujici alko a po vystrizliveni jsem zacala jist sladke. Ne moc, necpala jsem se dorty, presto jsem denne neco mela. No - a dusledek alkoholismu, ze jo. Sml15Sml80 Kdybych se v tom moc zacala stourat, asi jsem ty cukrovce hodne pomohla. Sml22

  superkarma: 0 22.12.2009, 12:00:57
 9. avatar
  [12] vodfon, kolie [*]

  dewil — #11Taky jsem zdravotník, já jsem sestra. Já mám nevýhodu, že jsem dostala po operaci žlučníku akutní pankreatitidu. Od ní je k cukrovce hodně blízko!!!!!!Sml80Proto já musím mít přísný režim a dietu vlastně už doživotně. Sml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 22.12.2009, 11:37:06
 10. [11] dewil [*]

  Když nás učil internu p. docent Pokorný tak říkal, že každej člověk dostane do pytlíku 10 míčků, bílejch a černejch (černý jsou dědičné nemoci). Ten s dědičnou zátěří jich dostane 5 černých a pět bílých, člověk bez dědičné záítěže má 2 černé míčky... z logiky věci plyne, že i člověk bez dědičné zátěže si v konečném důsledku může z pytlíku vylosovat ten černej a naopak, i pokud máte v pytlíku 5 černých, můžete si přeci vylosovat bílou, je to dílem spousty okolností, jako zdravotník nejsem ke správné stravě a pohybu tak skeptická, popravdě neznám tolik lidí, co by jedli zdravě a pohybovali se a měli přesto cukrovku. Znám spíše takové, co pláčí nad svým osudem cukrovkáře nad kouskem dortu....

  1. na komentář reaguje vodfon — #12
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #13
  superkarma: 0 22.12.2009, 11:00:56
 11. avatar
  [10] vodfon, kolie [*]

  Já žiju  zdravě. Jím často a po trošičkách!!!Sml16 Neumím sníst velkou porci. Tak jsem si zvykla. Hodně piju neperlivou nesladkou vodu.Sml16 Piju denně kvalitní zelený čaj, asi 4roky. S tloušťkou nemám problémy. Nepiju, ani nekouřím!!Sml59Mám však málo pohybu. Necvičím, nikam nechodím pěšky, jsem prostě pohodlná!!!Sml80

  superkarma: 0 22.12.2009, 09:55:24
 12. [9] ILONESA [*]

  Bohužel nedodržuji ani jednu z pěti uvedených zásad zdravé výživy Sml57 . Jím nárazově- kyž mám zrovna hlad, sladké věci mám ráda dost, maso si vybírám podle toho, které jsem zrovna včera neměla -takže hovězí, vepřové, drůbež, ryby a nepohrdnu ani zvěřinou, na konci dne často zjistím, že jsem se ještě ani nenapila, a tuky konzumuji jaké jsou zrovna po ruce. Takže si možná zadělávám na cukrovku Sml22 a možná na něco úplně jiného Sml52.

  superkarma: 0 22.12.2009, 09:38:08
 13. avatar
  [8] Janulina [*]

  Dědičnost tady u toho fakt je dost důležitá. Podle mě někdo dělá přesný opak a nikdy diabetes mít nebude a někdo i když se snaží stejně ho dostane. Asi to chce se moc netrápit, co je to za život - kdybysme měli furt číst vše, co s níme. Navíc, třeba v restauraci taky nevíte, z kterého tuku to je a co v tom je Sml80.

  1. na komentář reaguje Introvertka — #14
  superkarma: 0 22.12.2009, 09:26:14
 14. avatar
  [7] Ferdas [*]

  Sml28 obávám se že mě nemine

  superkarma: 0 22.12.2009, 08:21:43
 15. avatar
  [6] LudPa [*]

  Cukrovku jsem taky nechtěla, ale už ji mám.Asi geny, nenapadá mě v rodině nikdo, kdo by ji neměl.Zdravá strava ani pohyb nepomohly.

  superkarma: 0 22.12.2009, 06:45:48
 16. [5] lidicka [*]

  Můžu říct, že se stravuju zdravě, nekouřím, nepiju alkohol - jsem absolutní abstinent, akorát nemůžu ovlivnit stres.A diabetes mám.Mám i nadváhu  cca 5 kg. V mojí rodině měla diabetes babička, její syn - můj strýc i moje maminka. Oba dva na komplikace diabetesu (zlyhání ledvin) zemřeli  strýc v poměrně mladém věku -  měl 39, moje mamka v 65. Oproti stravování kdysi (babička, maminka a v dětství i ja) si dávám pozor. Sladké limonády a šťávy nepiju, smažené jídla jen občas, husu a kachnu ne, maso odblaňuju jak to jen jde, sladkostem (i když mám moc ráda) se vyhýbám obloukem. A přesto jsem diabetik. Otec neměl problémy (ani nikdo v jejich rodině) s diabetem, a moje sestra taky nemá problémy (zatím), od malička byla spíš do "rodiny" táty.Takže dědičnost si myslím, že má na diabetes velký vliv. Manžel taky nemá problémy, a tak doufám, že dcera bude "po něm".

  superkarma: 0 22.12.2009, 06:26:19
 17. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  Nemam nadvahu, jim vicemene zdrave ( ted teda uz uplne ), pohyb je soucasti meho zivota, uz ani nekourim, presto jsem se cukrovce nevyhla, ale je tady jedna vec, kdyz MNE se uklada tuk, uklada se v okoli bricha. Vzdycky jsem vedela, ze to je ta nebezpecnejsi forma ukladani tuku, ale podcenila jsem to. Tohle je dedicne. Hladinu stresu mam uz roky vysokou jako prase, nevim, co s tim...

  S clankem nesouhlasim v jednom - ono i ty zdrave tuky jsou porad jen tuky a fakt clovek nebude zdravejsi, kdyz si da na ex litr olivovyho panenskyho. Prijem tuku na den by mel byt velikosti ,,maslicka", toho malyho balenyho, co davaji v restauracich ke snidani ( pokud nesnidate boftek ). Kdyz uz ten pruser je ( cukrovka ), je dulezite se vyhnout pecivu vubec, celozrnneho chleba je povolen max, platek, dva /den. Zakazany jsou spagety, ryze a pod. Takze trocha celozrnnych testovin, hnede ryze. A mraky zeleniny, ta se nepocita, s ovocem uz je to blby. Jahod pul salku a tak. Ale da se s tim zit.

  K tem nahore zminenym porcim - porce = to, co maji na taliri deti v MS ( jestli se tak skolkam jeste rika ). Tady se prodavaji i talire presne popsane : protein, priloha, zelenina. Zelenina tvori pul toho talirku, o zbytek se deli maso a malej SALEK brambor, hnede ryze apod. No zvykla jsem si mit protein a zeleninu v kazdem jidle, aspon nemam hlad. Cukr mi slezl, ale bohuzel uz na medikaci zrejme budu nafurt.Sml15Sml15Sml15

  superkarma: 0 22.12.2009, 02:49:56
 18. [3] dewil [*]

  Introvertka — #2 no to se sice nepleteš, ale dědičnost neznamená, že automaticky člověk jednou omenocní. Prostě je jen náchylnější a právě životospráva hraje nakonec největší roli v tom, zda se dědičnost bude moci projevit a nebo ne. Naopak někdo, kdo se nezřízeně láduje sladkým, mastným a nepohybuje se nemůže čekat, že mu dobrá rodinná anamnéza (tzn. že nikdo v rodině cukrovku nemá) zaručí život bez cukrovky...

  superkarma: 0 22.12.2009, 02:06:45
 19. avatar
  [2] Introvertka [*]

  Správná strava nezamezí vlivu dědičnosti. Nebo se pletu?

  1. na komentář reaguje dewil — #3
  superkarma: 0 22.12.2009, 01:45:27
 20. avatar
  [1] denkas [*]

  Přiznám se ,že nehlídám! Mám ráda ty "nezdravé " věci!  Mám ráda máslo,vepřový,tučný jogurty,sýry a čokoládu!!! Ale moc nemusim uzeniny.Sml59

  superkarma: 0 22.12.2009, 00:27:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme