Diabetes mellitus neboli cukrovka je v České republice velice rozšířené onemocnění. Přitom účinnou prevencí můžeme vzniku tohoto onemocnění zabránit, případně jeho projevy výrazně oddálit. Základem prevence je správná životospráva, kterou můžeme rozdělit do tří základních kroků: úprava jídelníčku, pohyb a zvládání stresu. Hovoří se také o pozitivním vlivu dlouhodobého kojení a oddálením zařazování kravského mléka do kojenecké výživy.

Správná strava

Správná strava je základem prevence nejen cukrovky, ale také dalších onemocnění, která se současně s ní často vyskytují. Zásady můžeme shrnout do několika základních bodů:

  • Vyvážený příjem energie – Příjem energie v podobě stravy by se měl rovnat jejímu výdeji. Pokud tomu tak není, dochází k nadváze, až obezitě. V tom případě je třeba množství energie snížit (zejména v podobě jednoduchých sacharidů a živočišných tuků), aby docházelo ke snižování hmotnosti. Již snížení o 5–10 % tělesné hmotnosti má výrazně pozitivní vliv na snížení výskytu dalších zdravotních komplikací.
  • Pozor na cukry – Omezte cukr a potraviny cukr obsahující. Potraviny obsahující „pomalé“ sacharidy a vlákninu naopak jezte pravidelně, jsou to hlavně celozrnné výrobky a luštěniny. V jídelníčku by mělo být dostatečné množství ovoce a zeleniny (nejlépe v pěti porcích s převahou zeleniny – tři porce zeleniny, dvě porce ovoce).
  • Maso a masné výrobky si vybírejte – Libové maso, především netučné drůbeží a rybí, je velice vhodné. Tučné maso a masné výrobky, jakou jsou paštiky či uzeniny, díky svému vysokému obsahu živočišných tuků a uzenin i soli, jsou v prevenci cukrovky nevhodné.
  • Nepodceňujte pitný režim – Dostatečný příjem správných tekutin je důležitý, protože veškeré metabolické pochody se v těle odehrávají ve vodním prostředí. Pozor bychom si měli dávat na zvýšený příjem sladkých a slazených nápojů, alkoholu, dokonce i minerálek a neředěných džusů. Základem pitného režimu by měla být voda, čaje či ředěné přírodní 100% ovocné nebo zeleninové šťávy.
  • Rozlišujte vhodné a nevhodné tuky – Tuky ovlivňují kromě vzniku cukrovky i další rizikové faktory. Měly by tvořit 30–35 % denního energetického příjmu, důležitý je jejich výběr. Omezit je třeba „špatné“ tuky – tuky živočišného původu (máslo, sádlo, škvarky, slanina, tučné mléčné výrobky, uzeniny, některé sušenky a některé druhy trvanlivého sladkého pečiva).

    Upřednostňovat bychom měli „dobré“ tuky s vyšším obsahem vícenenasycených mastných kyselin, které podporují snižování hladiny cholesterolu a snižují inzulinovou rezistenci (odolnost organismu vůči hladině inzulinu v krvi, kvůli níž nedochází k odbourávání cukru a která vede k dalšímu uvolňování inzulinu). Vhodné tuky najdeme v kvalitních rostlinných olejích a výrobcích z nich vyrobených, např. v margarínech, v tučných rybách, ořechách a semínkách. Zařazení tuku obohaceného rostlinnými steroly při pravidelné konzumaci 2–2,5 g za den snižují hladinu „zlého“ cholesterolu během 3 týdnů v průměru až o 10 % a v kombinaci s pestrou vyváženou stravou a zdravým životním stylem v průměru až o 15 %.

Pohybová aktivita

Pravidelná pohybová aktivita pomáhá vyrovnat poměr mezi příjmem a výdejem energie, který je důležitý pro udržení optimální tělesné hmotnosti, případně se uplatní i při snižování hmotnosti, kdy by měl výdej energie (v podobě pohybu a práce) převyšovat příjem (strava). Snižuje inzulínovou rezistenci. Snižuje krevní tlak. Posiluje svaly, včetně srdečního. Pomáhá udržovat tělo v kondici. Pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi, podílí se zejména na zvyšování „hodného“ HDL cholesterolu. Podílí se na tvorbě imunity – posiluje imunitní systém. Pomáhá odbourávat stres

Aby byl pohyb účinný, je třeba se mu věnovat pravidelně, nejlépe každý den alespoň 30 minut. Nemusí se však jednat o žádné velké sportovní výkony, i svižnější procházka, chůze po schodech místo jízdy výtahem či vystoupení z autobusu o zastávku dříve, je skvělý způsob, jak míru pohybu zvýšit.

Zvládání stresu

Nadměrný stres může také ovlivnit zdravotní stav. V dnešní době je nemožné zcela se stresu vyhnout, ale je třeba snažit se ho zvládat. Součástí je i dostatečný spánek a odpočinek, každý by si měl udělat pravidelně čas sám na sebe. V neposlední řadě je důležité, aby stres neovlivňoval jídelníček.

V prevenci cukrovky hraje určitou roli také genetika. Výzkumy uvádí, že až 40 % lidí má genetické dispozice ke vzniku obezity a cukrovky. Nicméně i když do této skupiny patříte, největší podíl zodpovědnosti je na vás, jak s tímto údělem „naložíte“. Úpravou životního stylu můžete i genetickou dispozici ovlivnit ve váš  prospěch.

Dobrým pomocníkem a rádcem může být interaktivní pomocník pro zdravý životní styl na www.e-kalkulacka.cz.

Hlídáte si svůj životní styl? Co děláte pro prevenci nemocí?

Reklama