Rodina

Nechceš do těch kalhot gumu?

…pokaždé, když tahle reklama běží, otočím svůj pohled směrem, kde stojí důvod toho, že tuhle hlášku tak důvěrně znám. I odpověď „Ale to se nosí“ nebo „Nebudu jíst, protože tají ledovce“ je rozhodně ze života… Ze života matky budoucího teenagera, a je úplně jedno, že je to holčička. Tedy holčička, když se mám vézt po lince své jedenáctileté dcery, jsou to z holčičky jen dlouhé vlasy.

Koupila jsem jí na začátek školního roku velice pohledné kalhoty za vcelku nepohlednou cenu. Neuspěla jsem.

Bohužel jejich zapínání není u kolen. Navíc jsem si dovolila pořídit svršek, který byl na pravé kapse opatřen nenápadnou kytičkou.

„Mami, jsem v pátý třídě, kytky se nenosí.“

„No já myslela, jako že jsi holčička, tak k té černé mikině a hnědým kalhotám to snad takový prohřešek není, ne?“

„Jsem holka, ne holčička.“

„Co kdybych ti udělala copánek?“

Počastovala mě tak překvapeným pohledem, že jsem přemýšlela, co jsem vlastně řekla. Jestli ze mě nevyšlo třeba něco jako „Ráda bych ti na hlavu dala cihlu a na ni cedník.“

Nevzpomínám si, že by starší holky měly potřebu vypadat jako smuteční vrba. Také se hádaly, co si vezmou na sebe, ale Johanka je vskutku extrém.

Dala jsem jí tedy 600 korun a poslala ji koupit si věci sama.

„Upozorňuju tě ale, Johano, že mám stále právo veta, tak buď alespoň v základním modelu rozumná.“

„Sim tě, neboj!“

„Sim tě, bojim!“

Vrátila se zářící a spokojená.

„Tohle jsou kalhoty, co jsem chtěla!“

„Nejsou trochu velký?“  

„Ne – to se nosí.“

„No dobře, ale dole ti to založím, budeš po tom jinak šlapat.

„Potřebuju po tom šlapat, to se tak nosí.“

„To jako mi chceš říct, že si budeš šlapat po kalhotách a za chvíli budou dole vypadat jako vonuce?“

„Maminko, to ale musí být ošlapaný.“

u

Fajn, moje dítě má pas na úrovni konce močového měchýře a nohavice vleče za sebou. Rozpuštěné vlasy, hlavu dolů a jeden rukáv vypadá delší než druhý, a to i přesto, že nemá genetickou vadu délky paží.

Trochu je mi útěchou, že skoro všechny děti, které jsem viděla vycházet ze školní budovy v podobném věku, mají stejný image.

Image, nebo názor?

Zatímco jednu hodinu je Johanka zcela v pohodě a dokonce usměvavá, ve druhé učiní obrat o 180 stupňů. Jakoukoli poznámku náhle pokládá za útok na vlastní osobu a její pohled směřuje nepřítomně kamsi do dáli. Tváří se jako funebrák.

„Johanko, co se ti stalo? Máš nějaké starosti?“

„Myslím na korálový útesy.“

„Na co?“

„Ty nevíš, co je korálový útes?“

 „Ale vím, jistě…“

„Tak asi taky víš, že mizí a že i tají ledovce a lední medvědi za chvíli nebudou mít kde žít.“

„No tak to je pravda, je to moc smutný, také mě to trápí, miláčku.“

„ A co budeme dělat?“

Tak tohle mě fakt dostalo. Co bych měla ze svého místa dělat pro to, abych zastavila tání ledovců a vytvořila lepší podmínky pro korálové útesy?

„Joho, buď rozumná, s tím ty nic neuděláš.“

„Vy s tím něco udělejte!“

„Aha. Nooo tak můžeme v Matyldě pár medvědů ubytovat, což o to. Kláda už je tu pořádná,“ pokusila jsem se o humor. „Budeš večeřet?“

„NE!“

„Hladovkou medvědy nezachráníš.“

„Nemám chuť jíst, když v půlce světa lidi nemaj ani co na sebe, a ani na jídlo.“

pJejí slohová práce na téma: Já a moje rodina sice byla o lásce ke svým blízkým, ale prakticky se točila kolem nezodpovědnosti dospělých k životnímu prostředí, k pocitům dětí, k hladomoru v jiných částech světa a podobně. Jediné, co na ní bylo pozitivní, byl podpis.

Když telefonuje s kamarádkou, řeší odpadky, velryby, stromy, a dokonce i otázky víry… je to zvláštní.

Jako další sloh si vybrala Vanessu Mae a její dětství, kdy pořád musela cvičit a byla odtržená od vrstevníků. Překvapila mě. Čekala bych třeba Christinu Aguileru…

V  zásadě jde o normální dítě a nevnímám tenhle postoj jako nutně patologický.

Původně jsem si říkala, že mi z dítěte roste nějaký model EMO, ale pak mi došlo, že možná je to dobře, že současné děti trápí v jejich věku tak závažná témata. Čert vem kalhoty i sešlapané nohavice.

Možná totiž v budoucnu dokážou tyto děti aktivně řešit to, čemu my v zásadě jen přihlížíme. Doufám.

Co vaše děti?

   
15.10.2009 - Děti - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [33] Hlavja [*]

  dělám v dětském domově a mám ve skupině 7 kluků , puberťáků od 10 do 15 let. příští týden začneme kupovat oblečení. to zase budou nervy, protože co se líbí mě, nelíbí se klukům, navíc když koupím něco výstředního, tak sice kluci budou spokojení, ale mě seřve šéfka  a navíc jsme omezení penězma. už se děším na ten boj.

  superkarma: 0 27.10.2009, 18:16:41
 2. [32] Lenka2005 [*]

  Docela jsem se nad příspěvky zasmálaSml52. I já mám doma dceru ročník 98. Musím říct, že naštěstí nějak v oblečení vybíravá není a v podstatě co koupím, to klidně nosí. Samozřejmně nekupuji s kytičkama a postavičkama a já nevím co ještě. Momentálně bychom teda nosili nejraději vše s Hannou Montanou. Ale i to se dá v rozumné míře ustát. A pokud ji chci koupit něco, co se mi strašně líbí, ale nevím, jestli by to uznala, tak ji vezmu druhý den s sebou a ať řekne. takže naštěstí žádné sjíždějící gatě ani nic podobného nehrozí. A když jí tchýně dala maskáčovou mikinu, tak jsem myslela, že ji pohledem prostřelíSml30Sml30.Jinak co se týče toho jejího zájmu, tak u nás jsou na prvním místě koně. Kdybychom nebydleli v paneláku, tak bychom už teď měli asi 10, podle ní.

  superkarma: 0 27.10.2009, 10:15:00
 3. avatar
  [31] Barbucháč [*]

  Dante Alighieri — #30 Sml52stárneš a pohodlníšSml33Sml32

  jastura — #28 no o tom ani potom. Myslíš že bych si troufla pořídit jí nádhernej (dle mého tedy) růžovobílej svetr? No ani omylem. Černej, hnědej, zelenej, to jo, to projde. Ovšem zásadně bez trapných výšivekSml54

  superkarma: 0 15.10.2009, 16:14:03

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Dante Alighieri [*]

  vladka006 — #13 Až teď v dospělosti mi začalo vadit, že v každé zimní bundě vypadám jak bandaska. Ale došlo mi, že v kabátu prostě nemůžu vypadat štíhle, pokud chci, aby mi bylo teplo. A tak jsem si letos koupila kabát velikosti L (mám M), protože pod M bych dostala už jen triko.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #31
  superkarma: 0 15.10.2009, 16:01:21
 2. avatar
  [29] Ringcoriel [*]

  ja som tiez milovala rozrezane rifle a premyslala o nespravedlne zavretych... bolo mi ich luto...

  myslim ze to k tomu veku patri, clovek si uz uvedomuje starosti sveta, ale ma este detsky citlivu dusicku. Sml79

  superkarma: 0 15.10.2009, 15:47:03
 3. [28] jastura [*]

  Barbucháč — #25 Jo jo, 11 a 14 je rozdílSml22. Možná už si tě dětičky upravili trochu k obrazu svému, ani o tom nevíšSml32.

  Mě se to tu píše, když děti nemám, kdo ví, jaká budu já, jestli to na mě někdy přijdeSml24

  Tvá dcera je supr, nevím, jestli jsem kdy dokázala dát mamce za pravdu (to až teď po letech, ale dříve..)Sml80

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #31
  superkarma: 0 15.10.2009, 15:43:35
 4. avatar
  [27] kuzle [*]

  tak nase 3,5 leta mlada dama si uz ted diktuje co si vezme na sebe a je dost tezke ji vysvetlit, ze v tomhle destivem pocasi si na sebe tezko vezme saticky a strevicky Sml30 nicmene ted jsem kupovala podzimne-zimni obleceni a radeji jsem ji nechala si vybrat jak boty, tak kalhoty, protoze svadet s ni pokazde boj, ze tohle opravdu nechce nehodlam Sml23 a to k tomu jeste musi ladit sponecky do vlasku Sml28 nastesti ten nas temer 5ti lety chlap na modu nehledi, jen mi tuhle povida, ze od nas nikdy neodejde, protoze s nami chce zustat do konce zivota Sml52 a neni to tak davno, kdy se pri obede zeptal babicky, kdy umre ... docela ve mne zatrnulo, nastesti to vzala sportovne ... do puberty maji oba jeste daleko, ale kdyz vidim jake problemy resi ted, docela se ji desim Sml30

  superkarma: 0 15.10.2009, 15:22:03
 5. avatar
  [26] Gabi [*]

  Míšo, přece jsem nebyly jiné ... Sml79 O ošlapané kalhoty nosím i sama - mám ráda až k podrážce - dělají pak dlouhé nohy Sml58 Moje dcera je stejně stará, ale nosí spíš ošlapané zvonáče nebo rozedrané "trubky", poslouchá metal a vykopávkový rock a do toho si klidně pustí klasiku nebo Ewu Farnu, ale cop si nechá klidně uplést. Sml57

  superkarma: 0 15.10.2009, 15:14:07
 6. avatar
  [25] Barbucháč [*]

  jastura — #24 jo, jo, jsem stará strukturaSml22 uznávámSml22Sml16 Ony si mě dětičky možná časem možná trochu obrousí. Taky je rozdíl mezi 11-ti letým děckem a např. 14-ti letou slečnou, ne?

  Teď jsem byla pro dceru a jen naskočila do auta, tak hned vyštěkla "no jo, zejtra si ty rukavice teda vemu, no!"Sml52 Ráno jsem si dovolila tenhle doplněk doporučit, vzhledem ke školou plánovanému dopoledni na výstavě v kostele ve městě. Že zítra jí moc platný nebudou, protože cestou do a ze školy bude venku max.10 min.dohromady, to jsem si vyslovit nahlas netrouflaSml54

  1. na komentář reaguje jastura — #28
  superkarma: 0 15.10.2009, 15:06:33
 7. [24] jastura [*]

  Barbucháč — #23 jo, jo, právo veta. Rozstříhané rifle jsem zachraňovala z koše, když je mamka vyhodila (takové ty s více dírama než látkou). Sml52 Když jsem něco nesměla nosit, tak jsem si to hold oblíkla až někde venku. Byla to sranda vymýšlet, jak oblafnout zákaz. V zimě jsme chodili zásadně odepnutí, nasráváky jsme taky měli (rozkrok skoro u fuseklí)... Ona je ta móda tak nějak pořád stejná, jen mi teď přijde více růžová (a růžovou já nesnáším).

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #25
  superkarma: 0 15.10.2009, 14:49:13
 8. avatar
  [23] Barbucháč [*]

  jastura — #19 však já vím, že jde o to líbení. Taky mi maminka ještě v šestnácti pořizovala svetry, který jsem v životě nevzala na sebe. Buď mám zmáklej dceřin vkus, nebo módně nenáročnou dceru, protože zatím všechno, co jsem koupila i bez ní, nosí.Sml80

  Snažím se do obou dětí propašovat názor, že nemusí nutně a za každou cenu mít všechno, co vidí u ostatních, stádnost moc nepodporuju. Poněvadž zrovna když vidím houf náctiletejch s urousanejma gatěma s rozkrokem u kolen, začne se mi chvět stařecká brada odporemSml26 Tohle i kdyby si vybrali, nekoupím. Právo veta a basta. V praxi to samozřejmě musím prosadit poněkud diplomatičtěji.

  1. na komentář reaguje jastura — #24
  superkarma: 0 15.10.2009, 14:28:35
 9. avatar
  [22] prece ja [*]

  není to tak dlouho co jsem se synem šla vybírat batoh. v prvním krámě, ten co se líbil mě....byl Sml15, jinak žádnej prej dobrej. když jsem ho v devátým krámě upozornila s výrazem v obličeji hodným Heordese, že teda bud si vybere nebo si to bude nosit v igelitce, milostivě si vybral.a ...........ten samý, co jsem mu ukazovala v tom prvním.

  superkarma: 0 15.10.2009, 13:51:43
 10. avatar
  [21] barkl2 [*]

  Michaela Kudláčková — #11 My žijeme řešením ekonomické krize, luštěním a zejména opravováním ekonomických grafů, a řešením celkové hospodářské situace naší republiky, jsme rozčarovaní z toho, jak to, že to všem není jasný....atd.Sml67Sml67  ale my jsme asi o něco málo staršíSml58

  superkarma: 0 15.10.2009, 12:31:25
 11. [20] jastura [*]

  Michaela Kudláčková — #10 maminka se taky časem poučilaSml52

  superkarma: 0 15.10.2009, 12:18:02
 12. [19] jastura [*]

  Barbucháč — #15 ono ani nejde o to, jestli jí to bude sedět, ale jestli se jí to bude líbit a bude v tom chodit. Já taky mamce poděkovala za svetr k narozkám, ale v životě jsem v něm nevylezla, nelíbil se mi...

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #23
  superkarma: 0 15.10.2009, 12:15:42
 13. avatar
  [18] vladka006 [*]

  navia — #16 ty jo, tos mi připomněla. Měla jsem na svatbě dvě odrostlé družičky - jedna 14 - ségra a jedna 12 - neteř. Neteř by nejraději vše růžové s motýlkama, kytičkama a ségra by šla nejradši v maskáčích. Byl to boj...

  Jo a ségra ten šátek nosí i v létě, nosila by ho snad i k plavkám.

  Často chodím se ségrou nakupovat hadry, mamka už na to nemá sílu. Kolikrát už jsem pomyslela na mojí nenáviděnou větu - Za komunistů bylo líp. Jo, nebylo nic na výběr, všechny děti jsme měly hadry úplně stejný a byly rádi, když nám aspoň padly.Sml30

  superkarma: 0 15.10.2009, 12:14:57
 14. avatar
  [17] dazou [*]

  Sml30 uplne se desim, co mne za par let cekaSml30

  superkarma: 0 15.10.2009, 12:03:42
 15. avatar
  [16] navia [*]

  Michaela Kudláčková — #11 Džíny jsme koupily s 13ti letou nedávno..velký úspěch, ale zkrátit je mi nedovolila..takže už jsou ošlapaný... Dále nepochopím, že nosí rozhalenku a krk omotaný "arafaťákem"...pod ním jí čouhá trojúhelník holé kůže... a nebo mikinu věčně uvázanou kolem pasu...

  Nedávno jsme měli jít na svatbu, chtěla jsem jí koupit nějaké šaty...všechny byly "blbý"... nakonec jsme koupily černou sukni a bylo... Zlatej kluk...tomu bylo všechno buřt...Sml30

  1. na komentář reaguje vladka006 — #18
  superkarma: 0 15.10.2009, 11:55:31
 16. avatar
  [15] Barbucháč [*]

  taky vlastním jeden holčičí 11-ti letej exemplář. V oblíkání naštěstí spory nemáme, ačkoliv ani zdaleka není při všech nákupechSml23 Ledovce ani korály neřeší, zato zarputile třídí odpad, stará se o naši zvířenu a pokoj má polepený Hannah a Miley snad i na stropě. Chvílema držkuje tak, že přemýšlím, jestli se vůbec dožije maturitySml14Sml16

  jastura — #9 kačinka — #12 hele, nedramatizujete to tak trochu? Jasně že nekoupím tričko s krtečkem, ale abych si zas nechala všechno schvalovatSml80 Když to náhodou nebude sedět, tak to holt zajedeme vyměnit.

  1. na komentář reaguje jastura — #19
  superkarma: 0 15.10.2009, 11:49:42
 17. avatar
  [14] femme [*]

  jako vždy super Sml52Sml67

  superkarma: 0 15.10.2009, 11:46:19
 18. avatar
  [13] vladka006 [*]

  Mám 14 letou ségru a včera jsme byly koupit bundu a boty na zimu. Zkoušela si bundu asi v 11 krámech. Jí se líbili mini bundičky do pasu, o něco tlustší než riflovka. Hrozně se divila, že se mi to nelíbí a nadávám, že to není bunda do zimy. Boty se jí nelíbily ani jedny, protože v kožichu, co je v nich, má tlustý nohy.

  V 12 krámě jsem jí řekla, že jestli si nekoupí tu zas*anou bundu, tak jí sundám kalhoty a přede všema jí dám na holou. Asi jsem se tvářila hnusně, protože si vzala bundu podle mých představ - teplou a pod zadek. Ale už večer mi volala, že v té bundě vypadá tlustě. Má 160 cm a 45 kg. Fakt tlusťoška. Později mi napsala SMS, že se jí ta bunda začíná líbit, uf... Úspěch. V pátek si beru dovolenou a baseballovou pálku a jdeme shánět boty.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #30
  superkarma: 2 15.10.2009, 11:26:44
 19. avatar
  [12] kačinka [*]

  Nikdy bych nekoupila dítěti oblečení bez vyzkoušení a jeho výslovného souhlasu.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #15
  superkarma: 0 15.10.2009, 10:47:38
 20. avatar
  [11] Michaela Kudláčková [*]

  Jitulinka — #8 ...my žijeme mořskými pannami a "H2O" :-) Teda vedle korálů, ledovců, sebevražd velryb a podobněSml24

  1. na komentář reaguje navia — #16
  2. na komentář reaguje barkl2 — #21
  superkarma: 0 15.10.2009, 10:44:45
 21. avatar
  [10] Michaela Kudláčková [*]

  jastura — #9 ...no už nebudu :-))

  1. na komentář reaguje jastura — #20
  superkarma: 0 15.10.2009, 10:43:40
 22. [9] jastura [*]

  Míšo, ty kupuješ své dceři oblečení bez ní? to se pak nediv. Co mi koupila mamka sama jsem nikdy nenosila - i když se snažila, nějak se netrefila - tak to raději vzdala. Raději vždy šla se mnou, nebo jsem si věci kupovala sama, šila ...

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #10
  2. na komentář reaguje Barbucháč — #15
  superkarma: 0 15.10.2009, 09:42:25
 23. avatar
  [8] Tulinka [*]

  Johanka je skvělá holka Sml67 Měla jsem tu čest se s ní osobně potkat.

  Mám taky skoro stejně starou dceru.Puperta s ní začíná pěkně mávat,takže u nás se točí všechno kolem Hannah Montany a Miley Cyrus Sml22

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #11
  superkarma: 0 15.10.2009, 09:30:00
 24. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  nemám pocit, že by ty ekologické problémy řešili. Oni prostě jen potřebují vědět, že vše kolem nich se řítí do záhuby a je to báječná záminka k frustraci, globálnímu naštvání a k opozici vůči dospělým. velryby jsou jim uplně ukradený dokud nezaloží kapelu s osmnáctiletým EMo frontmanem. Vzhledem k tomu, že většina těch puberťáků hluboce opovrhuje dinosaury v podobě jejich rodičů, pochybuji, že by je zajímala jiná zvířena víc, než Hannah MontanaSml57

  superkarma: 1 15.10.2009, 09:28:27
 25. avatar
  [6] koryna [*]

  Mám 2 děti ve věku 4 a 8 let.Modu zatím ještě tak nějak neřeší i když občas mají nějaké připomínky. Obzvlášt ten mladší.Zrovna minulý týden,za okny svítilo sluníčko ale jinak strášná zima brrrrrrrr,tak jsem mu připravila kalhoty, mikinu a bundu a říkám mu " tak se obleč,jdeme ven" on na to "já chci tričko a kratasy" snažila jsem se mu vysvětlit,že sice svítí sluníčko,ale je tam hrozná zima-MARNĚ....začal brečet a že ven teda nepůjde ,no nakonec stejně bylo po mém,protože jinak by to ani nešloSml31Sml16

  superkarma: 0 15.10.2009, 09:12:24
 26. avatar
  [5] Žábina [*]

  dajdada — #4 syn je narozený v r.1998 a taky ho zajímá příroda, venku by nevyhodil ani špejli od lízátka, miluje zvířata a vše kolem

  ale tání ledovců ani mizení korálových útesů zatím neřeší Sml30

  superkarma: 0 15.10.2009, 09:08:40
 27. avatar
  [4] dajdada [*]

  už jsem  z těch veškerých reklam tak zbblá, že jsem pod tímto názvem očekávala článek o jogurtech dobrá mámaSml30

  Jinak jsem někde četla, že generace dětí právě rozených kolem 1996 až asi 99 má právě v popisu práce tyto "ekologické problémy". Mám kluky 96 97 a nevím, jen od vrtevníků se liší tím, že si nedovolí -vlastně je to ani nenapadne venku něco vyhodit jako papírky atd. Ale možná je to i výchovou.

  1. na komentář reaguje Žábina — #5
  superkarma: 0 15.10.2009, 08:15:11
 28. [3] Anime Otaku [*]

  S tím řešením problémů bych to neviděla tak valně, všimla jsem si, že o tom jenom mluví a to hlavně o tématech, která jsou mimo jejich dosah, ale zkuste navrhnout partě jedenáctiletých dětí, že si mají vzít pytle na odpadky a jít vačistit les nebo park, zmizí jako pára nad hrncem, nebo se pletu?

  superkarma: 2 15.10.2009, 06:57:59
 29. avatar
  [2] cicinka [*]

  Můj 10 letý Adam ještě tyto modní záležitosti neřeší. Ale kalhoty vypadají i hůř. Neustále mu kloužou po "panděru" dolů. Nechápu to. Pásek nepomáhá. Pak také vypadají takto a mě to šíleně vytáčí, že jsou ty kalhoty zničené a co s nima jako pak udělám? Tohle už nezašiju. Adamovi to nevadí. ještě v nich hraje ve škole fotbal.... Takže nechtíc je on vlastně in.Sml24

  superkarma: 0 15.10.2009, 06:41:02
 30. avatar
  [1] karamelka [*]

  ja len ze mam gate zoslapane aj viac a to uz niesom teenager:-) nohavice musia byt presne po zem:-))

  inak mam syna v johankinom veku a nic podobne neriesi. akurat sa ma raz opytal, ci je to pravda, ze za par rokov skonci svet...

  superkarma: 0 15.10.2009, 01:17:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme